resim
Ana Sayfaya Dön


Girişimci Olmak da Bir Kariyer Seçimidir

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik, Kariyer
09 Jul 2007

Üniversiteden mezun olduktan sonra genelde birçok gencin düşüncesi bir şirkette çalışmaya başlamak ve kariyer çizgilerine bu şekilde yol vermek oluyor. Oysa bazı gençler üniversite sıralarında ruhlarında girişimciliği hissediyor, fikir buluyor ve kendi şirketlerinin yöneticileri olarak yollarına devam ediyorlar.

Girişimci ruhunu ateşlemek isteyenler için benim şu ana kadar duyduğum (ancak şu an itibariyle web sitelerinden doğru düzgün bilgi alabilmenin pek de mümkün olmadığını düşündüğüm) iki kuruluş var. Bu yılın başlarında çalışmalarına başlayan Endeavor ve Kadın Girişimcileri destekleme derneği KAGIDER.

Endeavor min 200 bin dolar ciro potansiyeli olan girişimlerle ilgilendiklerini belirtiyor. Endeavor Türkiye Genel Başkanı Didem Altop Ekonomist dergisine verdiği bir demeçte kurumun temel amacının bilgi vermek olduğunu söylüyor. Altop girişimciliği şöyle tanımlamış: “ Bir manav açanda girişimcidir, Google’ı yaratanlarda.”

KAGIDER ise kadın girişimcileri cesaretlendiriyor. Girişimci olamayı planlayan gençleri eğitimden iş kurma sürecine kadar destekliyor. Bu programlara katılan dostlarımdan bir tanesi, şu anda tasarladığı takıları daha başarıyla pazarlamayı ve işini geliştirmeyi başardı.

Girişimci bir ruhunuz varsa, kendi işinizi kurmayı ertelemeyin. Genç Girişimci Geliştirme Merkezi bu konuda girişimci olmak isteyenlere destek veriyor. Eskiden başarılı bir iş kurabilmek için deneyim çok önemli deniyordu. Ancak 21. yüzyılda gelişen teknolojiler ve cesaretli gençlik sanıyorum bu deneyimi başka şirketlerde değil kendi şirketlerinde edinmeyi daha doğru buluyor.

Girişimcilik, ülkelerin gelişmesinin en önemli etkenlerinden biri. Daha çok sayıda ve büyük başarılara imza atacak girişimcilerimizin yetişmesi için 25-34 yaşındaki girişimcilerin hareket etme zamanı. Istatistiklere göre girişimcilerin çoğu bu yaşlar arasında oluyormuş.

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Çetindamar yine Ekonomist dergisine verdiği demeçte girişimcinin sahip olduğu özellikleri şöyle sıralıyor: Enerjik Olmak, Stratejik Bakış, rekabet, gelişmeye göre yeni plan yapabilmek, planlama ve organizasyon başarısı, ticari odaklılık ve yetkinlik.

Bu özellikler bende de var diyorsanız, yada bu özelliklerinizin henüz farkında değil ama başarılı bir girişimci olacağınıza inanıyorsanız, vakit kaybetmeden kolları sıvayın.


 


Share

YORUMLAR
05 Aug 2012 - 2:02 pm

ülkelerin kalkınmasında girişimcilik çok önemli.
Özellikle sitemdeki tanım sanırım bu makaleyi özetliyor.bana göre girişimcilik

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası