resim
Ana Sayfaya Dön


Detayda Kaybolanlar Aynı Pozisyonda da Kaybolmaya Mahkum Olunca…

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Acıtan Kariyer Hataları, Kariyer, Yönetim
22 Nov 2007

Kariyerinizin başlarında enerjiniz yüksektir. Projeler yapmak, başarı elde etmek, verilen işleri yapmak ve kendinize ek iş yaratmak genellikle iyi bir yolda ilerlediğinizin göstergesidir.

Çalışmalarınızda başarı kazandığınızda artık projeler için gönüllü olmanıza gerek olmadığını görür ve bir anda herkesin her projeye sizi eklemek istediğini fark edersiniz. Mutlu olur, başarılı olduğunuzu hisseder ve işinizi ne kadar çok sevdiğinizi düşünürsünüz. Çok çalışıyorsunuzdur. Gece gündüz proje ile kafa patlatıyorsunuzdur. İşler bazen hiç bitmiyormuş gibi geliyordur. Ama siz yinede memnunsunuzdur.

Bunların hepsi kariyeriniz adına güzel şeyler elbet.

Bir müddet sonra, yapabildiğiniz şeylerin sizi artık tatmin etmediğini fark edersiniz. Bir sonraki projenizin beyninizi daha çok yoracak hatta “aman tanrım ben bu projenin altından nasıl kalkıcam” dedirtecek düzeyde olmasını istersiniz.

Artık beş altı yıllık iş deneyiminiz oluşmuştur. Başarılarınızdan dolayı terfi etmiş ve hatta size bağlı çalışan bir kaç tane de çalışan vardır artık. Bu dönemde sizi en çok zorlayacak konulardan bir tanesi iş delegasyonudur. Bunca sene kendinizin yaptığı işleri artık birlikte çalıştığınız kişilere paslamak zor gelir…belki aklınıza da gelmez, çünkü bu iş doğal olarak sizindir!

Yönetici olduğumuzda en fazla zorlanılan konuların başında iş delegasyonu geliyor. Araştırmalar otoritenin elden gideceğini zannettiğimizi gösteriyor. İşin astlar tarafından yapılmasını sağlamak belli bir güveni gerektirdiği gibi işler istediğiniz gibi gitmediğinde de kaybetme riskini göze alabilmeniz anlamına geliyor.

Delege etmek birlikte çalıştığınız kişileri daha çok motive ediyor. Siz kariyerinizin başında kendinizi gösterebilmek için nasıl her işe atladıysanız, şimdi de sizinle birlikte çalışanlar hem size hemde diğer çalışma arkadşlarına kendilerini göstermek isteyeceklerdir.

Delege etmek üretkenliği artırdığı gibi çalışma azmini de yukarılarda tutacaktır. Sizin göreviniz artık işi yönetmek. İşin çoğunu yapmak takım arkadaşlarınızın işi. Siz elinize geçen bu zamanı yeni fikirler üreterek, şirketinizin vizyonu doğrultusunda ileriye dönük çalışmalar tasarlayarak geçireceğiniz için maaş alıyorsunuz artık.

İşlerin içinde kaybolmaya, size bağlı çalışanlar mırıldanmaya ve işler beklenen hızda gitmemeye başlarsa o zaman pozisyonunuza sıkı sıkıya sarıldığınızı ve uzun yıllar orada kalmak durumunda olabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın. Bilginizi daha büyük işleri harekete geçirmek amaçlı kullanıp, takımınızın da güçlü olduğu konularda daha çok çalışmalarını sağladığınızda yükselmek daha mümkün olacaktır.

Productivity Institute kurucularından Don Wetmore, delege etme yöntemleri ile ilgili bu yazısında 5 farklı çeşit delege etme yönteminden bahsetmiş. Yani yaratıcı olabilirsiniz. İçerden ve dışardan imkanları kullanabilirsiniz.

Delege edebilmek, bir yöneticinin öğrenmesi ve geliştirmesi gereken en önemli yetenekler arasında kendini gösteriyor.


Share

YORUMLAR
22 Nov 2007 - 12:35 pm

Merhabalar Fatmanur hanım. Delege etmek yöneticiler haricinde şirket patronlarının da yaşadığı bir sorun. Onlar da üst düzey yöneticilere işlerini devrederken bu sıkıntı oluşuyor.

“Delege edebilmek, bir yöneticinin öğrenmesi ve geliştirmesi gereken en önemli yetenekler arasında kendini gösteriyor” sözünüze sonuna kadar katılıyorum.

Bu arada başarılı blogunuz için size kutlarım. Kendi adıma yazılarınızdan çok faydalanıyorum.

22 Nov 2007 - 1:35 pm

Teşekkür ederim Cengiz bey.

Bende sizin blogunuzun düzenli takipçilerindenim. Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Haklısın. Delege etmek genelde yaşanabilen bir sorun…yukarıdan aşağıya. Benim tecrübelerim, yöneticiniz size güveniyorsa, delege etmek biraz daha kolay olabiliyor. O güven ortamını yaratmaksa, başarıyı sürekli hale getirmekle mümkün oluyor…

11 Sep 2013 - 3:12 pm

Yıllardır takip ettiğim, faydalı, yol gösterici, düşündürücü, inandırıcı, harekete geçiren bir blog. Yine güzel ve keyifli bir yazı… Teşekkürler Fatmanur.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası