resim
Ana Sayfaya Dön


Önyazı Kaç Sayfadan Oluşur?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Önyazı
04 Jan 2008

Cevabı 3- maximum 4- paragraf olmalı.

İşte size önyazı hazırlarken yapılan 3 hata:

1- Hayat hikayesi yazıyor olmak: Bir iki sayfalık önyazı yazdıysanız, ne kendinizi tanıyorsunuz ne de belli bir alanda uzmanlaşabilmişiniz demektir. Ayrıca, önyazınızı eline alan kişi, sizin kafanızın biraz karışık olduğu fikrine de kapılabilir. Destan okumaya vakit yok. Herkes her zaman çok meşgul. Bu bilgiyi unutmayın. Önyazınızı okumaya devam edip etmeme kararı ilk 5 saniyede oluşur.

2- Kendimi geliştirmek istiyorum: Hayatın acı gerçekleriyle yüz yüze kalmak zor. İşe alım, şirkete bilgi ve tecrübenizle, yeteneklerinizle, kişiliğinizle birşeyler kazandırabilmeniz için yapılır. İşe girdikten sonra elbet kişisel gelişiminiz için eğitim alırsınız yada yöneticinizden çok şey öğrenebilirsiniz ama ilk olarak “sizin şırkete kazandıracaklarınız” önem taşır. Management Trainee pozisyonu için bile baş vursanız, durum böyle.

3- İyi olduğunuzu “düşündüğünüz” yada “hissettiğiniz” konuları sıralamak: Eğer birşey söylüyorsanız, bunu destekleyebilmelisiniz. Eylem ve söylem birleştiği zaman güven kazanılır, değil mi? O zaman, “iletişimim iyidir” demek yerine, iyi bir iletişim yaptığınızı anlatan bir cümle yazmayı tercih edin. Örneğin: Online olarak başlattığımız yeni iletişim çalışmaları, dergi üyeliğimizin artmasını sağladı.

Şunu da bilmenizi isterim ki iyi bir CV hazırlayabilen, başarılı bir önyazı yazabilen o kadar az sayıda kişi var ki, inanması zor! Eğer vurucu bir önyazı ve “beni iş görüşmesine çağırın” diye bağıran bir CV hazırlarsanız, “neden şirketler beni aramıyor” derdinden kurtulacağınızı garanti ederim.


Share

YORUMLAR
04 Jan 2008 - 9:31 am

Merhabalar

Ulkemizde 35 yas ustu insanlarin is basvurularında geri plana atilması konusunda ne dusunuyorsunuz ?
Bir cok tanidigim 35 yas ustu insan var tecrubelerinin dorugunda iken bu tarz bir konu yuzunden is degistirme sorunlari var.

Benzer bir konu ise cok cok tecrubeli bir pozisyon duyurusu yapiliyor. Ama 30 yas alti, (erkek adaylar için) askerligini yapmış vb. şartlar öne sürülüyor. O pozisyonun ihtiyacı olan bilginin öğrenilmesi zaten 2-3 yıl alıyor bunun üstüne çok çok tecrübe gerektiren konularıda eklerseniz minimum 5-6 sene o konuda profosyonel olarak çalışmak gerekiyor. Açıkçası bu tarz bir insan TR de bulunmaz. Ama çok çok büyük hatta bazı uluslararası firmalar bile bu tarz basit konularda çok bariz hatalar yapıyorlar.

Birazda -normalde pek olmayan- şansımın yardımı ile gazete ilanı ile 2 kere işe girdim şimdiye kadar, geri kalan bütün iş deneyimim iş ilanı olmayan başvurular şeklinde oldu ama açıkçası insan kaynakları uzmanlarının bu konularda niye bu kadar bilinçsiz-bilgisiz oldugunu anlayamiyorum.

Daha başka konularda var kafamda isterseniz onları da yazabilirim.

04 Jan 2008 - 11:20 am

Merhaba Murat,

Türkiye’de hala şirket yöneticileri, yaş, cinsiyet, ve presentabl tarzı isteklerde bulunabiliyor. Benim tecrübelerim bu isteklerin sadece Insan Kaynakları yöneticilerinden kaynaklanmadığı yönünde. Ancak IK sorumluları da bu alanda değişim yaşanması için yeterince girişken/istekli/vizyoner mi, buda sorgulanabilir…(kendince savunmaları var bu konuda sanıyorum)

Birkaç ay önce, üst düzey bir yönetici ile sohbetimizde, bana Amerika’da iş ilanlarında yaş bildirmenin yasak olduğunu ögrendiğini ve böyle kötü bir uygulamaya inanamadığını söyledi. Neden diye sorduğumda “eh, ben 35 yaşının üstünde adamı napıyım aradığım pozisyon için” dedi. Yani yöneticiler “ellerinde tutabilecekleri insan profili” arıyorlar ve bunu “yaşa” bağlıyorlar. Bana biraz “günü yaklayamamak” gibi geliyor. IK yöneticilerine de burada görev düşüyor. Acaba kaç şirket IK’sı yöneticileriyle işe alma konusunda toplantı yapar? Kaçı şirket yöneticilerini bu konuda yönlendirir, eğitir? Düşünmek lazım…

Bana kalırsa bu tip durumlarda iki seçeneği değerlendirebilirsiniz:

En önemlisi Türkiye’de durum böyle. Bunu şımdilik kabul etmek gerek. Ve bunu göz önünde tutarak hareket etmek önemli.

06 Jan 2008 - 9:34 pm

Ön yazı hazırlamak gerçekten zor bir iş.Bunun edebi bilgiyle falan da alakası yok.Ne kadar iyi edebiyat bilirsen bil bu çok da önemli değil.Önemli olan hedefi onikiden vuracak birkaç cümleyi bir arada kullanmak ve şansın senden yana olması…

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası