About the author

Related Articles

25 Comments

 1. 1

  Asli Balik

  Turizm okumanin bu nedenle cok avantajli oldugunu dusunuyorum. staj bulmaniz cok kolay ve zaten sevdiginiz meslek. cv’niz bos kalmiyor;) ama isin mutfagindan baslamaniz gerekiyor;)

  Reply
 2. 2

  M Turan

  Egitim ve kariyerimi yurt disinda basarili bir sekilde devam ettirirken Turkiyeye donmek sanirim hataydi. Turkiyede gordugum en buyuk eksiklik profesyonelligin olmamasi. Buyuk sirketler disindaki heryer hala bakkal yonetilir gibi yonetiliyor. Sonrasi ise malumunuz GECICI BASARILAR ardindan ulke yonetimine veryansinlar…

  Reply
 3. 3

  Burcu

  Is tecrubeleri kısmında basarilari yazma konusunda benim su ana kadar sirketlere cok onemli bir katkım olmadi..zaten ilk isimde 8 ay kadar calistim, 2. isimde de cok uyumsuz bir mudurum var..tek dilegim istedigim isi bulup cikmak ama is tecrubelerine bakarlarsa benim isim zor:(

  Reply
 4. Pingback: ChatterBoxTr » Blog Archive » İş Arayışına Odak Değiştirerek Başlamak

 5. 4

  özgür

  kariyer hedeflerinden ziyade; “gelecekle ilgili beklentiler” gibisinden bir ksım yazılabilir diye düşünüyorum. o da CV nin en önemli bölümüne değil tabii ki. belki de sonuna doğru, bir kapanış kısmı gibi.

  bunu dememin sebebi, eğer benim gibi kurumsal şirketlerde çalışma hedefinde bir adaysanız eğer, o anda üreteceğiniz çözümler en önemli husus olmakla birlikte,ileriki zamanlarda da o kuruma değer katabileceğinizi göstermek de önemli olmalıdır diye düşünüyorum.

  basit olan bir adayın yanında, diğer tüm özellikleri de hemen hemen aynıysa belki, insan her zaman vizyonunu daha çok beğendiği insanı yeğlemez mi?

  Reply
 6. 5

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Özgür,
  Gelecekle ilgili beklentiler de şırketleri ilgilendirmiyor. Şirketleri ilgilendiren, şırketlerin beklentilerini adaylarin nasıl karşılayabileceği. Vizyonun anlatilacagi yer, iş görüşmesidir. CV değil…

  Reply
 7. 6

  Ahmet Durmusoglu

  Fatmanur Hanım Merhaba,

  Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim sıklıkla readerdan takip ediyorum. Cv hazırlamaktan ziyaede beni sıkıntı duyduğum konu kariyer siteleri bu sitelerin formatlarına uymak zorunda olduğumuzdan ve iş başvurularının birçoğunun bunların üzerinden yapılmasından dolayı sıkıntı çekiliyor. Ben bu tarz sitelerin kişinin özgeömişini iyi şekilde ifade etmesine izin vermediğini düşünenlerdenim.Bu konuda ne öneri sunabilirsiniz?

  Reply
 8. 7

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ahmet,

  kariyer siteleri üzerinden başvuru yapmamanı, yapman gerekiyorsa da CV’ni word yada pdf formatında eklemeni, öneririm. Dolayısıyla, kariyer sitelerinde sorulan soruları boş bırakman, ya da sadece temel bir iki şeyi yazıp bırakman iyi olur.

  Reply
 9. 8

  Ahmet Durmusoglu

  Fatmanur Hanım,

  Teşekkür ederim.Söylediğinizi en kısa sürede uygulayacağım.

  Reply
 10. 9

  ömür ışık

  CV’imi hazırladıktan sonra cv yazmada deneyimli, çalışan bir kaç akraba ve arkadaşıma cv’imi gösterdim ve onların önerileri doğrultusunda birkaç değişiklik yaptım. yüksek lisansım biteli birkaç ay oldu, iş deneyimim yok ne yazık ki ancak y.lisans yaparken okulda TÜBİTAK projelerinde bursiyer öğrenci(araştırmacı) olarak çalıştım.Şu ana kadar çok fazla iş başvurusu yapmama rağmen 4-5 tane görüşmeye gittim ama olumlu sonuçlanan olmadı. görüşmelerimde sürekli deneyimimin olmamasına talıkıyorlar bende y.lisans ve proje deneyimimlerinden söz ediyorum yine de tatmin etmiyor. Bu konuda ne yapmalım, önerilerinizi paylaşabilir misiniz? İşsizlik çok zor çünkü…

  Reply
 11. 10

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ömür,

  Seni anlıyorum. Ne tür pozisyonlara başvurduğunu bilemiyorum ancak iş tanımlarına bakıp, aradıkları özelliklerin neden sende olduğunu anlatmaya çalışabilirsin. Iş deneyimin olmasa da araştırmacı olduğun dönemde yaptıklarınla iş tecrübesinde aradıkları özellikleri birleştirmeyi denemen iyi sonuç verebilir.

  Reply
 12. 11

  ömür ışık

  Önerilerinizi dikkate alacağım, teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar dilerim..

  Reply
 13. Pingback: Etkin Bir CV Nasıl Yazılır?: Blog Katalog

 14. 12

  Cem Şentin

  Gerçekten güzel bir yazı yazmışsınız Fatmanur Hanım. Ancak tavsiyelerinizin büyük bir kısmına uyduğum halde son 2 yıldır iş bulamadım, hatta iş görüşmesine çağrılmadım. Bu nedenle gerçek anlamda profesyonel yardıma ihtiyacım var. Ayrıca şu anda GYTE’de İşletme doktorası yapıyorum ve tez aşamasına geçtiğim için fazla vaktim yok.

  Reply
 15. 13

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Cem,

  CV’ini bana email ile yollar ve spesifik olarak ne gibi durumlarla karşılaşıyorsun yazarsan, görüşlerimi yolluyor olucağım.

  Reply
 16. 14

  Özden Şen

  Merhaba Fatmanur hanım,
  çok iş arayan biri olmadığım için şuan CV hazırlama konusunda saçlarımı yolmak üzereyim.
  bir kaç sorum var eğer cevaplaya bilirseniz çok sevinirim.
  İlki, CV hazırlarken CV mize referanslarımızı isim ve telefon numaralarını yazmak bana çok akıllıca glmiyor. Bunun yerine istek üzerine bildirilecektir yazmak doğru olur mu? gerçi bu da cümle olarak kulağıma güzel gelmiyor.Nasıl yapmak doğru olur sizce? yaza hobiler diye bir başlık olmalı mı?
  Bir diğeri de yazılarınızı okurken oluştu, CV ye güçlü yönlerimizi nasıl yazmalı. ben şöyle çalışkan böyle dürüst vs olmuyor. ama iş yerindeki sorumluluklrımı yazarken bunu anlatınca da çok uzun oluyor. başına çayınızı kurabiyenizi alın anlatıyorum yazsam az kalır :). çok uzun bir CV sizinde belirttiğiniz gibi kötü.

  Reply
 17. 15

  Pelin Yavuz

  İş görüşmelerinde bir kaç konu etkin başvurduğunuz pozisyona göre bence.
  Özellikle Yüksek pozisyonda bir işe başvuruyorsanız çağırılmamanıza sebep bir kaç şey daha olabilir:

  – İçeride varlığınızdan rahatsız olabilecek benzer seviye insanlar vardır.
  – Üst Yoneticinin okuyacak ilgilenecek zamanı yoktur.Cidden pek çalışkandır.
  – Üst Yöneticinin zamanı vardır fakat ne muhteşem eleman olacağınızla ilgilenmiyordur, çünkü kendine bağlı sıradan da olsa söz dinleyen elemanları vardır.Onları tercih ediyordur.

  Reply
 18. 16

  HATİCE PEMBE

  Merhaba Fatmanur hanım;
  Sitenizi bugün gördüm.
  9 senelik tecrübe ile artık yükselmek istiyorum ama bir türlü fırsatı yakalayamıyorum. 3 kez iş değiştirdim. En uzun süre son iş yerimde çalıştım ve hala çalışıyorum. çalışkan bir insanım ama politik değilim ve bulunduğum şirketin kültürü ile uyumlu olmadığımı düşünüyorum. İş değiştirmek istiyorum ama tecrübeme dayanarak daha üst pozisyonlara başvuruyorum ama çok fazla görüşmeye çağrılmıyorum. Terfi ederek nasıl iş değiştirilir? Kendimi nasıl ifade etmem lazım?

  Reply
 19. 17

  Alex Zakowski

  Many thanks for sharing this. Brief question, if you wouldn’t mind. Where did you grab your website design? I will be launching a site and much like yours.

  Reply
 20. 18

  Çiğdem Köseoğlu

  Merhaba Fatmanur Hanım,
  Sanırım benim de cv konusunda eksiklerim var. Bu konu da bilgili bir arkadaşım ön yazı eklememi önerdi. Bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim…

  Reply
 21. 19

  ahmet aydemir

  Bazen her şey yolundadır ama gene sizi çagırmazlar iş görüşmesi Cv’nizde hiç bir sorun yoktur ama genede olmaz ben ankarada yaşıyorum çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü bitirdim yeni mezunum ve en önemlisi erkegim(neden en önemli oldugunu yazının ilerleyen bölümlerinde açıklayacagım.)Eğer insan kaynakları alanında çalışmak istiyorsanız en başta istanbulda olacaksınız ben ankarada oldugum için baştan bir gol yedim.Hadi diyelimki ankarada insan kaynaklarıyla ilgili bir iş buldunuz iş ilanından derki en az 2 yıl deneyim asistan olarak bile girmek isteseniz 2 yıl deneyim istiyorlar yani yeni mezunun hiç şansı yok. Gelelim cinsiyetin neden çok önemli olduguna gene örnek vermek gerekirse ankarada insan kaynaklarıyla ilgili bir iş buldunuz ve deneyimde istemiyor tam bu iş benimdir diyorsunuz hooop karşınıza cinsiyet ayrımcılıgı çıkıyor insan kaynakları alanında çalışanların % 90’ı bayan ve erkek çalışanlara bu sektörde nerdeyse hiç iş yok .
  Yıllarca kadın erkek eşitligi diye eylem yapan sivil toplum kuruluşları bence amaçlarına ulaştı artık kadınlara pozitif ayrımcılık yapılıyor .Diyelimki bir işe başvurdunuz bir erkek bir kadın herşeyiniz aynı bitirdiginiz okul diploma notunuz stajlarınız büyük bir ihtimalle kadınları seçiyorlar hele iş insan kaynakları sektöründeyse erkeklerin hiç şansı yok. Ben kadınların çalışmasına karşı degilim ama merak ediyorum kadınlara neden bu kadar ayrıcalık tanınıyor. Ataerkil bir toplum yapımız oldugu için yeni mezun bir bayan arkadaşımız evde oturdugunda sorun olmaz ama bu kişi erkekse büyük sorun var demektir sizin iş bulmanızla sadece aileniz degil herkes ilgilenir aa sen daha evdemisin diye bütün mahalle agız birligi eder . İnsan Kaynakları danışmanlık firmalarının kadınlara pozitif ayrıcılık yapması anlıyorum birlikte çalıştıgı müşterilerine uzmanları gönderirken kadınlara tercih ediyorlar oda en az 1,70 cm boy aşırı makyaj mümkünse mini etek giyebilecek (kadınlar lütfen kızmayın gördügümü söylüyorum ) fizigi düzgün olursa .Müşteri firmaya uzman arkadaşımız gittiginde o işi almama gibi bir şansı yok danışmanlık firmaları bunun için kadınları seçiyorlar ama şirketler neden kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor onu bilmiyorum (aslında biliyorumda şimdi söylemeyim )Burdan sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum ne oldu bizim kadın erkek eşitigi hani eşit olacaktık.
  Yazımı buraya kadar sabırla okuyanlara teşekkür ederim .Herkesin eşit oldugu ve adaletli oldugu bir dünya dileklerimle .
  Profesyonel İş Arayıcısı
  Ahmet Aydemir

  Reply
 22. 20

  Selay Aksoy

  Çevre Yüksek Mühendisiyim. İyi bir CV hazırladığımı düşünüyorum. Dil biliyorum, yüksek lisans yaptım sertifikalarım var. Buna rağmen çok az iş görüşmesine çağrılıyorum. CV bırakmadığım internet sitesi kalmadı diyebilirim. Öyle iş görüşmeleri geliyor ki şaşıyorum temizlik elemanı olarak çağıran bile var. Nerede hata yapıyorum bilmiyorum, mesleğimi çok seviyorum ve çalışmak istiyorum. Saygılarımla…

  Reply
 23. 21

  Cem

  Böyle yazılar çok ama bu kadar saçma olanını ilk defa görüyorum. Çağırılmıyorsanız özgeçmişinizdendir, öyle mi? Hanımefendi, kaç firma gerçek personel ihtiyacı için ilan veriyor ve kaçı bunu ilan vb kaynaklardan karşılıyor en ufak bir fikriniz var mı? Personel ihtiyaçlarının çoğu ilan dahi verilmeden içerden veya referans yoluyla yakın çevreden karşılanıyor. İnsanlara boş akıl vereceğinize önce bir araştırın, veya bilmediğiniz konular üzerine yazmayın. Bu ülkede milyonlarca üniversite mezunu var ve 200 üniversite her sene bu rakama yeni yüzbinler ekliyor. Peki var mı bu rakamın karşılığı olacak iş imkanı, açık pozisyon? Biraz matematik biliyorsanız bu ekonomide birilerinin mutlaka ve sürekli işsiz kalacağını görürsünüz. Bir de üstüne zaten işi olmayan insanları sözde ik uzmanı iş bilmez insanlara sömürteceksiniz danışmanlık adı altında. Sizin gibiler yüzünden insanlar sorunu kendilerinde zannedip daha da bunalıyor ve olumsuz ruh haline saplanıyorlar. Demek ki takım giyip, elleri kavuşturup poz vermekle olmuyormuş.

  Reply
  1. 21.1

   Fatmanur Erdogan

   Cem sen zaten olayi cozmussun. Bunlari okuyup zaman harcama, kafana gore takil. Matematigin de iyi gibi duruyor! Is gorusmesi yagiyordur sana zaten.

   Reply
 24. 22

  cansu

  Merhaba Fatmanur Hanım, Cv mi gönderebileceğim bir mail adresi yazabilirseniz cv mi gözden geçirmenizi ve yorumlarınızı rica edeceğim. Teşekkür ederim

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.