resim
Ana Sayfaya Dön


Bir İşi Sonuna Dek Götürecek Kadar Sebatkar Olmak

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Liderlik, Psikoloji, Strateji, Yaratıcılık, Yetenek
24 Jun 2010

Şans, iş dünyasının sevmediği ve tercih etmediği bir kelime.  Yine de ben şanslıyım ve şansa inanıyorum.  Her şansı kendimin yaratmadığını bilecek kadar hayatın akışına güveniyorum, akışa kapılmayacak kadar da işimi sansa bırakmadan hareket etmeye devam ediyorum.

Türk, yabancı, Türkiye’nin ve Dünya’nın alanında başarılı iş insanlarında şunu dinliyor ve gözlemliyorum: onlar şansa inanıyorlar ve sebat ediyorlar.(bir işi sonuna kadar götürüyorlar.)

Başarma azminde olanlar, genelin kolay işlere koştuğu noktalarda, onlar herkesin korktuğu ve tercih etmediği işlere el atıyorlar.  Sonuna kadar o işin arkasından koşturuyorlar.  Engeller, zorluklar, inişli çıkışlı patikalar belki yoruluyorlar ama geri adım atmıyorlar.  Dirençliler; dirençleri kırıldığında bir iç motivasyon bulmayı beceriyorlar.

Nedenini bende bilmiyordum. Ta ki, Dr. Ben Dean’in bu yazısını okuyana kadar.

Sebatkar olan kişilere, yaptıkları işin zor olduğunu söylediğinizde, o işi başarmak için ısrarla çalışmaya devam ettiklerini bulmuşlar. Kolay olduğunu söylediğinizde, sebatkarlar daha kolay vazgeçebiliyorlarmış verilen işten. Sebebi ise ilginç: Kolay olan bir işte başarısız olmak yüz kızartıcıyken, herkesin zor kabul ettiği bir işte başarısız olmak yüzü pek de fazla kızartmıyormuş.

Zor işi başarmanın verdiği haz da elbette büyük oluyor.

Zor işleri başaranların iç dinamiklerinde yaşadıklarını dolayısıyla tahmin edebiliyorsunuzdur; ne var ki onların seçimi ortalama olmaktansa, büyük sularda dolaşmak oluyor.  Her iki seçimde de başarısız olma ihtimalini bilmelerine rağmen, riski kendilerini zorlayacak alanlarda kullanmayı tercih ediyorlar.

Janoff-Bulman & Brickman diyor ki ’bazı hedeflere ulaşılması mümkün değildir, bazı başarılar da kaçınılmazdır ve ikisi arasındaki farkı görebilmek, işte o bilgelik gerektirmektedir.’

Barry Schwartz, The Paradox of Choice.


Share

YORUMLAR
24 Jun 2010 - 9:36 pm

Fatmanur hanim cok dogru bir nokta. Dayanmak, sabretmek, ama ne zaman durmamiz gerektigini de bilmek gerek.

ben hayatimda 3 is degistirdim ve birinde sabrim tukendi uzun donem, niye vazgectim diye yedim kendimi ama donup baktigimda simdi cok dogru karar oldugunu goruyorum.

27 Jun 2010 - 1:09 pm

Şans veya diğer adıyla nasip. Hani derler ya “İnsan kısmetinde olmadı mı dayak bile yiyemiyor.” İnsan azmiyle bir yere kadar gelebiyorsunuz.Ancak bir yerden sonrası insanın elinde olmuyor.Bu demek değil ki herşeyi şansa bırakalım.Hayır.Eğer çaba sarfedersek bir yere kadar mutlaka karşılığını alırız.Ayrıca Fatmanur hanım,”Her şansı kendimin yaratmadığını bilecek kadar hayatın akışına güveniyorum, akışa kapılmayacak kadar da işimi sansa bırakmadan hareket etmeye devam ediyorum.” sözünüzü bir yere not ediyorum.Teşekkür ederim.

27 Jun 2010 - 7:32 pm

Bir isi sonua kadar goturmek bazen ne zordur. ozellikle butceler yoksa, kararlar alinmiyorsa. ama evet sebat etmek hep faydali. deneyerek ogrencim.

27 Jun 2010 - 7:33 pm

Mustafa katılıyorum. Ben de o cümlenizi çok beğendim bilgisayarımın açılış cümlesi yapıyorum.

01 Jul 2010 - 7:18 pm

Hangi hedeflerimizin ulasilamaz oldugunu nasil bilebilir ve o bilgelige ulasabiliriz ki? sanirim cevabi zaman.

16 Jan 2012 - 4:21 am

Hi there. Just wanted to make a quick comment and question where you received your website model I am putting up own web-site and really really like your personal model.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası