resim
Ana Sayfaya Dön


Blog Yaz, Kariyer Yap. Vlog Yap, Hayatın Değişsin.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Sosyal Medya
20 Mar 2011

Yurtdışında şirketlerin önemle takip ettikleri birer platform olan blog yazıları, Türkiye’de hala fazla yaygın değil. Etkisi yüksek olan blog sayısı kısıtlı. Bu da kariyer yapmak isteyenlere bir fırsat yaratıyor. Uzman olduğunuz konuda hazırlayacağınız bir blog size profesyonel yaşamda bakın neler kazandırır…

İlgi alanınız ya da profesyonel dünyada uzman olduğunuz konuda hazırlayacağınız bir blogun size birkaç kritik faydası olabilir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

İtibar yönetimi: Artık herkes her konuyu internette arıyor. İşverenler isminizi Google’lıyor. Hangi konuda tanınmak istiyorsanız, o alanda kendinizi konumlayabilirsiniz. Ustelik, önümüzdeki dönemlerde, sanal ortamlarda nasıl tanındığınız, çok daha önemli olacak.

Kariyer yönetimi: Alanınızda uzman olduğunuzu göstermenin en iyi yollarından biri, blog yazmak. İş dünyasında pek çok  insan arasından sıyrılmak bu kadar zorken ve hazır ortam bu kadar boşken bu imkanı kullanmak gerek. Blog yazmak, hem konu hakkında bilginizin derinliğini fark ettirecek, hem de sürekli okuyan, araştıran ve trendleri takip eden bir profesyonel olduğunuzu gösterecektir. Network’ünüz kuvvetlendikçe, daha fazla imkan size artı olarak dönecektir.

Network yönetimi: Blog dünyası enteresan. Teknolojiyle arası pek olmayanlar, medya araçlarını kullananların network yapmadığını, bir odada bilgisayarları ile baş başa olduğunu farz ediyor. Oysa, blogunuz hiç tahmin etmediğiniz derecede yaygın bir network’e sahip olmanızı sağlıyor. İnsanların sizi tanımasına, size yaklaşmasına fırsat yaratıyor. Aynı şekilde, sizi de diğer blog yazarları, iş dünyası ile iletişime geçmek için cesaretlendiriyor. Iş dünyasının size yaklaşmasına ve önerilerde bulunmasına imkan veriyor.

İş fırsatı yaratmak: Yazdığı blog sayesinde şirketlerden teklif alan arkadaşların sayısı gitgide artıyor. Belki çok sık rastlanan bir durum değil ama fırsatın doğmasına sebep olabilecek güçte. Aynı zamanda kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, blog yazmak konunuzla ilgili olanların sizi takip etmesini sağlıyor.

Fayda yaratmak: Blog yazarları fayda yaratmayı bilen kişilerden oluşuyor. Blog yazma amaçları her ne olursa olsun, yazarlar okura kendilerinden bir şey vererek okurların hayatlarını etkiliyor. Blog yazarları aynı zamanda birbirlerini cesaretlendirmeyi bilen ve pozitif yaklaşıma sahip kişilerden oluşuyor. Destek vermeyi, yardım etmeyi ve paylaşmayı sever blog yazarları… Kısacası, iş dünyasının aradığı önemli kişilik özelliklerine sahip kişilerdir onlar.

İyi bir eğitim aracı: Yazı yazmak hiç de kolay değil! Hele etkili bir yazı yazmak hiç kolay değil. Blogunuz sayesinde hem yazmayı hem de kendinizi ifade etmeyi öğreniyorsunuz. Bu da, CV’nizi ve özgeçmişinizi hazırlarken gereken yeteneği ve yetkinliği kazanmanıza, ayrıca iş görüşmelerinde kendinizi daha iyi anlatmanıza destek olan harika bir araç.

Eğer bir blogunuz yoksa, geç kalmayın. Yeni başlıyorsanız, blogunuzu video blog halinde düşünürseniz, daha iyi edersiniz. Cünkü gelecek video blogging’de. Yerinizi alın. Yarın bununla ilgili yazı kaleme alıyor olacağım. Işte size en iyi vlog’lardan bir tanesi! Ismi Ze Frank


Share

YORUMLAR
23 Mar 2011 - 10:37 am

Merhaba,

Blog yazmak sanırım herkesin harcı değil. Denedim; hem de birkaç kez farklı temayla ancak aklımda fikirler uçuşmasına rağmen yazıya döktükten sonra gördüm ki hiçbir ilginçliği yok. Daha doğrusu konu ilginç ancak yazı sıkıcı.Bilgi birikimi yetmiyor ne yazık ki :(

Bilmem katılır mısınız?

Aslı TUAN

23 Mar 2011 - 12:07 pm

Asli katiliyorum. Yazi yazmak herkesin harci degil. Bu yuzdebn yazilan bloglarin cogu kapaniyor yada kisa bir sure denemeden sonra nadasa birakiliyor.

Su da var: blog sadece yazabilenlerin yeri degil. Fotobloglar var altina bir iki cumleyle hikayesini anlatabilecegin. Video bloglar var, sozlu ve gorsel iletisim kurabilecegin, diger mecralar var uzmanlihini gosterebilecegin. En onemlisi denemek,senin icin dogru olani bulana kadar…

Sent from my ipod

23 Mar 2011 - 10:20 pm

Merhaba Aslı Hanım,

Kaybolan yıllarımda bir çok blog yazma girişimim oldu fakat hepsi bir yerde kaldı, sonunda bir karar aldım kendi adıma bir web adresi alıp hem internet sitesi oluşturma hakkında kendimi geliştirmek hemde kendi adımı tamamen taşıdığı için vblog artı blog özelliği kazandırmak.

Açıkçası online bir cv yaratmak kendime, Vbloglar belirttiğiniz üzere önümüzdeki yıllarda çok önem kazanacak

2011 ve 2012′nin video yılı olacağı söyleniyor. Katıldığım bir panelde de bunun üzerinde çok duruldu Türkiye’de kişi başına ortalama video izleme süresinin 3 dakikanın üzerine çıktığı söylendi.

Bu arada Fatmanur hanım blogunuzda şanslı bir kişinin cv’sini hazırlıyor olacağız şeklinde bir duyurunuz var ben o şanslı kişi olmayı çok isterim. Belirttiğiniz adrese cv’mi gönderiyorum inşallah o şanslı kişi ben olurum :)

24 Mar 2011 - 2:51 am

Çok ama çok özür diliyorum Fatmanur Hanım Aslı hanım diye hitap etmişim size dalgınlıktan :( Aslı hanımla konuşmanızdan aklım karışmış çok özür dilerim. Kusura bakmayın.

24 Mar 2011 - 2:49 pm

Murat şanslı arkadaş belirlendi ve hizmeti aldı ama senin CV’ne bakıp yorum geçiyor olacağım…

24 Mar 2011 - 4:10 pm

Hevesle sonucu bekliyordum, sanırım gecikmişim ben de :(

24 Mar 2011 - 4:58 pm

Çok teşekkürler Fatmanur hanım çok teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırıp incelerseniz çok memnun olurum.

İyi günler,iyi çalışmalar.

16 Apr 2011 - 11:41 am

güzel yazı teşekkürler.
umarım bir gün bizi de yazarsınız.

teşekkürler

27 May 2011 - 3:39 pm

http://www.sesligenc.com sesli chat sohbet siteme herkesi beklerim

06 Jun 2011 - 10:45 pm

Blog yazmak herkesin harcı değil diye üzülenlere kötü bir haberim var; vlog yapmak da herkesin harcı değil..

25 Jul 2011 - 10:24 am

Bende sürekli bir sürü yazıyı nete atıyorum ama ticari olarak ilan gibi tanıtım yazılarını bloglara yazıyorum çok işe yaradığını söyleyebilirim.Bulabildiğim tüm blog yazılabilen yerlere geri dönüşüm makinalarıyla ilgili yazılarımı bırakıyorum.Bayağı bir satışımda oldu

Ama şunu diyebilirim.Bloglamak bilgi tecrübe ve güzel yazı yazabilmeyi gerektiriyor ayrıca nette kısa yolları ve bunları nasıl kullanacağınıda bilmek önemli….

Ama şuada ver bloğun ne olduğunu ne işe yaradığını vb. şeyleri bile bilmeyen ve farkında olmayan o kadar çok insan varki bizler henüz işin başındayız çoookk öğreneceğimiz şey var derken bunları bilerek kendimizle gurur duymakta güzl :) ))))))

GÜRSEL GÜRCAN

11 Oct 2011 - 8:15 pm

Evet blog yazmak çok önemli benim de blogum http://www.guzelblogum.com yayına başlayınca hayatımda birçok olumlu değişiklik oldu. basın yayın sektöründe çalışmak istiyordum ama bu alanda iş bulamamıştım, blogum sayesinde basın mensubu sıfatıyla birçok yerde bulundum.

02 Sep 2013 - 6:19 pm

evet, ben de pek çok kere başlayıp devamını getiremediğim bloglarım oldu. işalah kasım ayınde yeni blogumu açıcam.

Türkiyede doğru dürüst vlog yapan görmedim hiç. Aslında yurt dışındaki kalitede video blog olayı yaygın. Bi http://www.guclusen.com var geçen gün bulduğum ama daha çok olması lazım. Sonuçta interneti çok yaygın kullanıyorz.

şu an aktif değil, kasımda mertinkazani.com’dan takip edebilirsiniz. Herkesi bekliyorum.

31 Jan 2015 - 4:16 pm

Web sitenizi hemen her gün ziyaret ediyorum. Çok güncel ve başarılı bir siteniz var.

09 Mar 2015 - 8:24 am

Merhaba insanların blog yazma ve online cvlerini oluşturma ihtiyaçlarını keşfettim çünkü kendiminde böyle bir ihtiyacı vardı bende http://www.isarakariyeryap.com‘u kurdum burada kendi blogumu ve cvmi yayınlamakla beraber herkesin yapabilmesini sağlamaya çalışıyorum. Site henüz beta aşamasında pek tanıtabilmiş ve ilgi toplayabilmiş değilim bu konuda bu postumu yayınlarsanız sevinirim iyi günler.

19 Jul 2015 - 7:52 pm

Web sitenizi hemen her gün ziyaret ediyorum. Çok güncel ve başarılı bir siteniz var.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası