resim
Ana Sayfaya Dön


Hollywood’da Ünlü Olabilirdim. Belki de…

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Favoriler, Iletişim, Pazarlama, Yaratıcılık, Yetenek, Yönetim
05 May 2011

Hayatımın en güzel yıllarından bazıları Santa Barbara’da geçti. Hollywood yıldızı olmayı seçseymişim, şansımı zorlayabileceğim çok şanslar da elde etmiş olabilirim. International Film Festivalinde, Sean Penn’le tanışma, bir zamanlar epey bir hayranlık duyduğum Vince Vaughn ile uzun uzun bakışma fırsatım olmuştu. Tabii ben şaşkınlığımdan bakakalmıştım ama onun hayranlığından bana baktığına inanmak da işime gelmiyor değil.

1998’de evimde arkadaşlarla Oscar törenlerini seyrederken birden arabaya atlayıp, Oscar törenlerinin yapıldığı mekanlara uzanmaya karar verdiğimiz çılgın günleri seviyorum. Santa Barbara Los Angeles arası bir buçuk saatlik bir yolculuk. Kaliforniya’da araba kullanmaksa muhteşem bir duygu…Bir kartpostalın üzerine gördüğümüz ünlüleri yazmıştık; tam rakamını hatırlamıyorum ama 50 küsür isim vardı. Bunların arasında tam yanımdan geçen ve yeni çanta markasıyla ortalıkta dolaşan sevgili Monica Lewinski’de vardı.

Başarılı filmlerle adını duyuran Joaquin Phoneix ve ayakta durmakta zorlanan Courtney Love’da gözlerimize takılanlar arasındaydı. Oradan ayrılıp bir kulübe gittik, hepsinin oraya geleceği söyleniyordu. Ayakta durmaktan yorulunca, kulübe doğru yol aldık. Sadece Jay Leno yanımızdaydı. Diğerleri bizi ekmişti…

Bazılarını da konserlerde yakalama fırsatım oldu. Chris Isaak bunlardan biriydi. Sahne performansı bu kadar başarılı olan bir de Santana vardı. Santana her ne kadar Isaac kadar yakışıklı olmasa da karizması kızların Santanayla dans etme isteklerini pek de azaltmıyordu.

Chris Isaak’in sahne performansının başarısında önemli bir etken vardı. Yeteneği, sesi, gitarı bunlar zaten severek yapabildikleriydi. Performansını etkileyen en etkili faktörün parçalar arasında seyirciyle kurduğu diyalogdu. Ilginç ama çok gerçekçi. İçten, olduğu gibi, salonunda misafirler varmışcasına sohbet ediyordu. Seyirciyle yakaladığı bağ onu daha da coşkulu dinlememize neden oluyordu.

Konser arkasından elbette CD’si ve t-shirt’ünü imzalatmak ve kısa da olsa sohbet etmek için yüzlerce kişinin beklediği sıraya girdim. Konser arkasında CD’leri imzalarken hayranlarıyla sohbeti, güler yüzü, mütevazi tavırları ve herkes gibi bir müzisyen tavırları CD’lerinden birkaç tane daha aldırtmayı teşvik edercesineydi. Aslında Chris Isaac orada olmaktan, konser vermekten, seyircilerle bir arada olmaktan çok mutluydu. Tam olmak istediği yerdeydi.

O gün farkettim ki insanın hayatında “tam olmak istediği yerde tam istediği işi yapabilmesi” muhteşemdi. Çaba sarfetmek enerji tüketmekten ziyade işi heyecanlı bir şekilde yaratma sürecine dönüştürebiliyordu. Yapmak istediğimiz şeylerin arkasından koşturmak, gerçekliği göz ardı etmeden, geleceğe umutla bakabilmek ve sürekli meraklı gözlerle hayatı ve içindekileri keşfe dalmak…

Sevdiği işi yapanlar ve başarılı olanlar kariyer yapmıyorlar aslında. Onlar sadece “müzik” yapıyorlar, “sanat” yapıyorlar, “reklam” yaratıyorlar, “iş modelleri” geliştiriyorlar, “strateji” oluşturuyorlar… Onlar sevdikleri işi yaparken mutlulukları tavan yapıyor. Mutlulukları tavan yaptığı için de daha yaratıcı, daha üretken, daha enerji dolu oluyorlar.

Ya siz? Sizin mutluluğunuz hangi anlarda tavan yapıyor?…

[Chris Isaak, Life Will Go On.]


Share

YORUMLAR
05 May 2011 - 4:59 pm

Güzel günlerdi be Fati… Those were the days dedikleri bu olsa gerek…

05 May 2011 - 6:30 pm

Sorma Cem:)) O zamanlar aklımızda hollywood artisti olmak yoktu işte:)) The Way filmini seyretmeni öneririm, Ventura’da başlıyor biraz hüzünlü ama başarılı bir film…

08 May 2011 - 10:44 pm

Keyifle okudum! Okurken bir sürü şey düşündüm, bir ara aklıma gelenleri not almak istedim… Yazı bitti, şuan yorum yazıyorum, ama hala iç sesimle konuşuyorum! Keyifle okuduğum bu yazıyı daha fazla kişinin okumasını istiyorum, bu yüzden düşündüklerimi, aklıma gelenleri ve sizi ne kadar sevdiğimi anlatan bir ön yazı ile blogumda paylaşıcam!
Sizden daha kaç keyifli blog yazısı okuyarak etkilenicem kim bilir…

08 May 2011 - 11:09 pm

Arda çok teşekkür ederim nazik sözlerin için. Fayda görmene sevindim ve blog yazını da merakla bekliyorum.

09 May 2011 - 1:00 pm

İnsanin sevdigi isi para korkusu, zorunluluk duygusu olmadan yapmasi guzel. Ben alisverisi cokseverim, ama bir ara satmak uzere alici-buyer- olarak gorev yaptim. İste o zaman alisveristen nefret etmistim…

26 Jul 2011 - 6:44 pm

Okurken mutluluğum tavan yaptı :) Bu satırları çok sevdiğim işimi yaptığım ofisimden yazıyorum. Evet ben de çok sevdiğim işi yapıyorum, tasarlıyorum. Tasarım yaparken ve resim çizerken benim mutluluğum tavan yapıyor :)

Elinize sağlık bu güzel yazı için..

10 Apr 2013 - 11:35 am

GENÇLERİMİZE ÖNERİM CESARETLİ OLSUNLAR,ÜNLÜ KARİYER SAHİBİ KİŞİLERDE İNSAN.BİZLERDEN HİÇ FARKLARI YOK.SADECE YAPTIKLARI İŞE YOĞUNLAŞIP ,İŞLERİNİ SEVEREK VE ZEVK ALARAK YAPIYORLAR,BRANŞLAŞIYORLAR.KONUNUN ÖZÜ BU BENCE.HOŞÇAKALIN.

10 Nov 2013 - 12:48 am

ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞMİŞ GENÇLERİMİZİN YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMESİNE VE AÇIĞA ÇIKARMASI İÇİN DESTEĞİMİZİ ARTIRALIM . ALTIN İŞLENMEDEN DEĞERİ ARTMAZ.YETENEKLİ GENÇLERDE KENDİSİ İŞLEYEREK YARATICI GÜCÜNÜ GELİŞTİREBİLİRLER.SONUNA KADAR ONLARIN YANINDAYIZ.BOMBA GİBİ YENİ NESİLLER GELİYOR.YAŞASIN.—OSMAN GIYIN—

11 Oct 2014 - 8:33 pm

TEVAZU GÖSTEREN TÜRKİYE OLDUĞU İÇİN SONUÇTA TÜRKİYE KAZANACAKTIR.BUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN ÇÜNKÜ SABIRLI OLAN KAZANIR.

30 Dec 2014 - 9:22 pm

AKDENİZ BÖLGESİNDE KIŞ AYLARINDA HAYAT DURMA NOKTASINA GELİYOR TAMAMEN TURİZME BEL BAĞLANMIŞ ÇOK YANLIŞ.ALTERNATİF İŞ KOLLARI BULUNMALI UZMANLARIMIZ LÜTFEN DAHA TİTİZLİKLE ÇALIŞINIZ.PİYASADA SICAK PARA DÖNMÜYOR.

30 Dec 2014 - 9:23 pm

YENİ YILIN ÜLKEMİZE VE TÜM İNSANLIĞA HUZUR SAĞLIK SIHHAT VE ESENLİKLER GETİRMESİ DİLEĞİYLE-OSMAN GIYIN-

26 Mar 2017 - 11:59 pm

BAŞARI İÇİN ; YAPACAĞIMIZ İŞİ BELİRLEMEK VE İŞİ KARARLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRMEK YETERLİ.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası