resim
Ana Sayfaya Dön


Teknofobikler İçin En Kolay Blog Hazırlama Rehberi

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Sosyal Medya
21 May 2011

Bloglar artık neredeyse eski moda olma yolunda ilerliyor ama hala büyük bir çoğunluk blog nasıl yazılır, nasıl hazırlanır bilmiyor. Eğer blog yazmak için süper bir teknik bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Blog açmak ve yazmak çok basit. Teknik bilgiye de pek çok ihtiyaç yok.

İşte size birkaç 1 saat içinde açabileceğiniz blog önerileri:

1. Aklına ilk gelen konuyu seç.

Hangi konuda yazsam diye fazla düşünmeyin. Biliyorum, iş hayatı size “önce hedef belirle, sonra harekete geç” diye öğütler verip duruyor. Hayatta birçok başarılı insan bir hayalle yola çıkıyor ama tam olarak o hayale nasıl ulaşacağını bilemiyor. Bu yüzden de önce hareket ediyor, sonra hedef belirliyor, yeri geldiğinde hedef değiştiriyor. Kısacası ne konuda yazsam diye çok düşünmeyin. Aklınıza ilk gelen konuyu seçin. Kariyerinizle ilgili bir konu olabilir, hobilerinizle ilgili bir konu olabilir. Hatta hangi konuda daha çok konuşmayı seviyorsanız, o konuyla başlayın derim. Ve unutmayın. Beğenmezseniz, tıkanırsanız, ileride konunuzu değiştirebilirsiniz. Atla deve değil.

athens fatmanur erdogan(Foto-blog yapıyorsanız, fotograf yüklemesi kolay)

2. Ücretsiz bir blog hazırlama programı seçin.

Eğer blog yazıları yazmak istiyorsanız, benim önerim: wordpress altyapısını kullanmanız. Diğer bir alternatif blogspot. Eğer yazı yazmaktan anlamam ama daha çok görsel ağırlıklı bir blog kurmak istiyorum diyorsanız, o zaman tumblr’dan şaşmayın. Bu programları kullanırken hata yapmanız, birşeyleri bozmanız pek mümkün değil, o yüzden rahatça kullanın.

3. Harekete Geçin.

Olayın aslında en zor kısmı bu. Blogunuzu açar açmaz hemen bir yazı girin. Mükemmellik arayışınız varsa, zaten bu üçüncü adıma gelmiş olma ihtimaliniz az, o yüzden, yazın ve yarın ikinci bir yazı yazmak için blogunuzun başına geçin. Ilk blog hazırlayanlar için her gün blog yazmak çok önemlidir. Bu disipline sahip olursanız, iyi işler çıkartırsınız.

4. Teknik jargonlarla uğraşmayın.

Başlangıçta sağdan soldan bir sürü öneri ve tavsiye alıyor olabilirsiniz. Bu da kafanızı bulandırmaya yeter. RSS, indexleme gibi  tavsiyeleri kullanmayı birkaç ay sonraya yani hazır olduğunuz dönemde kullanmaya bırakın. Ilk etapta önemli olan “üretme disiplinidir”. Yetenekli insanları başarılı yapan en temel özellik üretme disiplinine sahip olmalarıdır.

5. Birkaç arkadaşınıza haber verin.

Ilk başlarda okuyucu kitleniz pek olmaz. Bu yüzden aileniz ya da arkadşlarınıza blogunuzun linkini yollayın ve okumalarını, yorum yapmalarını isteyin. Genellikle en yakın arkadaşlarınız blogunuzu okuyan ama yorum yapmayanlar olur, o yüzden bir müddet sonra yeni dostlara ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden her gün yazı üretmeye önem verin. Okuyucularınız olunca biraz daha fazla motive olduğunuzu göreceksiniz ve yazı yazmak için sorumluluk hissetmeye başlarsınız. Bu da iyiye işarettir.

Istemek ile yapmak arasında ki farkı biliyorsunuz. Şimdi harekete geçme zamanı.

Ilgili Yazılar:

Fatmanur Erdogan, Hürriyet Daily News, Finding Work That You Love

Fatmanur Erdogan, Hürriyet, YenibirIs, Blog Yaz, Kariyer Yap.


Share

YORUMLAR
13 Jul 2011 - 7:15 pm

Bana kalırsa ileriye dönük planları olanlar ve düzenli blog tutmak isteyenler ücretsiz bir servis seçmemeliler. Her şey imkan dahilinde tabi ki; ama imkan var ise kendi hostunuz ile başlamak en mantıklısı diye düşünüyorum.

13 Jul 2011 - 8:18 pm

Bana kalırsa kesinlikle wordpress gibi ücretsiz altyapılarla başlamalılar. Baştan bir yazılımı kesinlikle tercih etmemeliler. Domain hosting ise zaten kendi domain’iniz varsa Sefa’nın dediği gibi mutlaka kendi adınıza başka bir hosting şirketinden olmalı. notwork solutions ya da godaddy ya da register gibi…

23 Jul 2011 - 12:34 am

Merhaba, aslında Türkiye’de hazır altyapı hizmetlerini kullanmak maalesef kolay değil. Örneğin tumblr uzantılı sitelere filtre kullanan internet kafelerden girilemiyor.

04 Aug 2011 - 4:34 pm

kendi domain’iniz uzerinden host etmeniz her zaman daha yararli. boylece behsettigin sorunlar da ortaya cikmaz. ama kendi domaininizin olmasi marka bilinirligi acisindan onemlidir tabii.

28 Apr 2013 - 6:20 pm

Merhaba,yazılarınız gerçekten çok faydalı.Yakın bir zamanda ben de kendi blogumu kuracağım.İnşallah ileride benim blogumda sizin makalelerinizden nasibini alır:)

10 Nov 2014 - 6:52 pm

Fatmanur hanım keşke herkes sizin gibi içerikler üretip daha çok kişiyle fikrini/ düşüncelerini açık seçik paylaşabilir .
Kişisel bloglar her geçen gün artiyor oransal olarak.
Sizin de bu konuya teşvikte bulunmanız tam yerinde olmuş :) )

03 Jun 2015 - 5:43 pm

Konuyu çok net bir şekilde aktarmışsınız:) Teşekkür ederim

23 Apr 2016 - 12:18 pm

paylaşımınız çok güzel emeğinize sağlık

07 May 2017 - 1:28 am

Cesaret verici mükemmel bir anlatım olmuş teşekkürler.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası