resim
Ana Sayfaya Dön


Başarılı Bir “Blogger” Olmanın 5 Temel Kuralı

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Sosyal Medya
22 May 2011

Kolay elde edilen şeylerden kolay vazgeçebiliyoruz. Blog açmak kolay olduğu için onu atıl bırakmaya da o derece kolay karar veriyoruz.

Bir blog açmak çok kolay olsa da blog yazması zor.

Konu bulmak, her gün farklı bir açıdan yazmak ve yazdıklarımızın okunması için onları ilginç tutmayı başarmak zor.  Bu yüzden de yarıyolda kalan blogların sayısı kapanan restaurant’ların sayısından daha fazla diyor New York Times. Technorati’nin araştırmasına göre (2008) yılında 133 milyon blogdan sadece 7.4 milyonu son 4 ay içinde güncellenmiş durumda. Yani blogların %95’i atıl bir şekilde duruyor. Yani iyi niyet, istemek ve başlangıç yapmak hedefe ulaşmak için gerekli ama yeter şart olamıyor.

Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız, o zaman önerilerime kulak verin:

1. Seçtiğiniz konuya sadık kalın, daldan dala atlamayın.

Ana dilinizde yazı yazmak daha kolaydır ama ikinci dilde yazı yazmak daha zordur. Hürriyet Daily’de her hafta ingilizce olarak girişimcilik üzerine köşe yazıları yazmak bazı günler 8 saatimi alabiliyordu. Kurumsal bir hayatım da olduğu için tüm bir cumartesi çalışıyordum. Bir ara geldi ki tıkandım. Neredeyse 24 saat çalışır halde ki iş tempom “bugün ne yazsam” diye düşündürür olmuştu. Canım haftanın olaylarına değinmek istiyordu ama girişimcilikle ilgili konular değildi olaylar. Oysa, biliyorum ki iyi bir köşe yazarı, ne yazarsa yazsın, konusuna sadık kalır. Sıkıcı olmamak için herkesin söylediğini söylemek yerine söyleyeceklerine enteresan bir açı katabilir. Aynı bu yazıda olduğu gibi: kişinin kendini tanıyabilmesini Bob Geldof’un hikayesine ve iki hikayeyi sonuç olarak girişimciliğe bağladığım zaman gibi…Blog yazmak da pek farklı değil. Bir konu bulun, bulduğunuz konuya sadık kalın. Onu ilginç yapmak için yaşamdan esinlenin.

2. Kimsenin okumadığını düşünerek moralinizi bozmayın.

Bundan 4-5 yıl kadar önce pazarlama alanında yazı yazan ve hafif asi takılan bir Y kuşağı bloguna şunları yazmıştı: “Ben bu blogu asla kimse okusun diye yazmıyorum!”.

Kendinizi kandırmanıza gerek yok! Blog yazıyorsanız, birileri okusun istiyorsunuzdur. Eğer bunu kendinize henüz itiraf edemiyorsanız, önemli değil.

Başarılı blog yazarları onları kim okuyor, kaç kişi okuyor diye dertlenmez. Faydalı olacak yazılar yazmaya odaklanır. Kimisi kendine kimisi etrafa yönelik fayda sağlar. Amacınız neyse, onu ipad’inizin bir köşesine işaretleyin. Yaptığınız işler birilerine fayda sağladığı sürece okurlarınız olacaktır. Istatistiklerinizi iyileştirmek için daha verimli, daha etkin ve uzmanca yazmaya, yani her gün bir öncekinden daha iyi işler çıkartmaya bakın. Bazı haftalar da kendinizi şaşırtın. Kendinizde “wow” etkisi yaratın. Yani, kısaca, siz iyi iş çıkarttığınızda okurlarınız gelir.

3. Başarı bir disiplindir. Yetenekliyi başarılı yapan da.

Yurt dışında yaşadıktan sonra kendi ülkenize dönmeniz yurt dışına gitmenizden daha fazla bir adaptasyon gücü gerektirir.  Buna re-expatriation diyoruz. 10 yıl yurt dışında çalıştıktan sonra Istanbul’a alışmak biraz zamanımı aldı. Trafik beni delirtiyordu. Uluslararası ve dünyanın en büyük şirketlerinden birinin kurumsal iletişim departmanını kuruyordum. İş yoğunluğum oldukça fazlaydı ama farkettim ki çoğu profesyonel henüz internet teknolojilerinden anlamıyor. Eh, ben de elektronik ticaret ve web tasarımı üzerine eğitim almışım. Üstelik Internet’i bulan dahilerin yanında yaşamışım. Bilgiyi kullanmak da eğlenceli. Teoriyi pratiğe dökebilmek de bir beceri. Kariyeryolculugu.com blogumu açtığımda her gün yazdım. Biliyorum ki birşeyleri bir yerlere getirmek için süreklilik gerekir. Süreklilik için de belli bir disiplin. Siz de ilk üç ay içinde kapanan bloglar arasında yer almak istemiyorsanız, belli bir disipline alışmaya bakın.

[Blog konularını hayata meraklı gözlerle baktığınızda yakalayabilirsiniz.]

4. Az ve öz de yazabilirsiniz.

Blog yazılarının uzunluğu veya kısalığı tamamen neyi hedeflediğinize bağlıdır. Şu bir gerçek ki 1000 kelimeyi geçen yazılar, ekstra enteresan değilse pek de okunmuyor. Ekstra kısa yazıların foto-blog olarak kullanılması daha yararlı oluyor. Ortalama 500-800 kelimelik yazılarsa tam karar. Kendi tarzınız kelime sayısını ayarlamanızı sağlar.

5. Kulaklıkla müzik dinleyin

Müzik dinlemeyi seviyorsanız, ilham almak ve duygularınızı coşturmak ve böylece daha yaratıcı çalışmalar yapmak istiyorsanız, kulaklıkla müzik dinleyin. Müziğin sesini iyice açın. Dans etmeye, konserlere ya da barlara gittiğinizde müziğin sesinin yeri göğü inletmesinin sebebi vardır. O da duygularınızı coşturuyor olması (oops, alkol isteğinizi artırması!) ve motivasyonunuzu artırmasıdır. Sporcuların koşarken yüksek sesli müzik dinlemesi de bundandır. Deneyin. Hem müzik dinleyip hem blog yazamıyorsanız, siz de haklısınız. Genelde araştırmalar tek birşeye odaklanmanın öneminden bahseder. Ama her zaman araştırmaları dinlemek zorunda değilsiniz. Mesela ben bu yazıyı yazabilmek için Red Hot Chilli Peppers’ın “Oh Snow” şarkısını 5 kez üst üste dinledim. Alkol sevmem, o yüzden bu etki bana işlemedi!


Share

YORUMLAR
23 May 2011 - 12:30 am

Harika yazmışsınız… Herkesin karalayacğı bir blogu olmalı…
Sevgiler…

23 May 2011 - 10:18 am

çok güzel bir yazı, çağ artık internet çağı ve herkes artık bir blog edinmeli:)

23 May 2011 - 7:23 pm

Yine çok güzel bir yazı olmuş. Çoğu arkadaşımın blog kurması için desteklemiştim ve kurdular da; fakat süreklilik konusunda sıkıntı yaşandı. Bu yazıyı hemen o arkadaşlarıma gönderiyorum:)

23 May 2011 - 7:36 pm

Sanırım bende onlardan biriyim :) Aslına bakılırsa sürekliliğin önemi biliniyor; fakat uygulamada sıkıntı var :D

23 May 2011 - 11:49 pm

@Sefa, haklısın. Fikirler boldur, uygulayan yoktur:))

25 May 2011 - 10:37 pm

1 sene önce teknik sorunlarla bloğum kapandı ve ben de yazmaktam vazgeçtim.Başlamayı düşündüğüm şu günlerde çok faydalı bir yazı benim için.Teşekkürler

25 May 2011 - 10:45 pm

Harun mutlaka yeniden başla. Bir servis kaparlarsa diğerine geç:) wordpress altyapisini beğeneceksin. Başladığında haber ver, ziyaret ediyor olucam.

26 May 2011 - 12:34 am

blog yazmaya sayenizde bende başlamış bulunuyorum .Yazı dizinizi takip ediyorum çünkü çok işe yaradığını düşnüyorum :) Güzel taktikler vermişsiniz .Çalışırken de bazen yoğunluğun arasında müziği son ses dinliyorum ve işler kolay bitiyor gerçekten ;) Güzel yazı için +1 de benden Geliyoor :) )

26 May 2011 - 1:29 am

herkes yazmali mi gercekten?
herkesin olmali mi yani bir blogu?
tamam, bu bakis aicisinin bir tarafinda yeterince iyi olanlar gerekli takdiri gorecektir diye bir anlayis var ama…
Uzun suredir bloglarlardaki suskunluk da dusunmeye sevkediyo insani.
Acaba “ben biliyorum” , “bu işten anliyorum” demenin blog yazmaktan baska bir yolu daha mi var, nedir?

26 May 2011 - 3:15 pm

öncelikle yazınız çok güzel ve ilham verici çok teşekür ederim aslında ben de bahsettiğiniz gibi blog yazıp da bırakanlardanım çünkü şu an üniversite eğtimimi devam ettirmekteyim ve bu yüzden kendimi gelitirecek ve blog yazacak konu bulamadım ama kişisel gelişim üzerine biraz yoğunlaşmışım var dveam ettirecek seviyede değil sizce nasıl olmalı

26 May 2011 - 4:15 pm

sizi uzun zamandır takip ediyor ve yazılarınızdan çok faydalanıyorum. Alanında ingilizcede “influencer” deden (Serdar Kuzuloğlu gibi) tipte bir profil olduğunuzu düşünüyorum.

Ben de sizin kadar disiplinli olamasam da bloğumda uzun ara vermeden kaliteli içerik paylaşımına gayret ediyorum,en güzeli de biliyor musunuz? En iyi yazarken öğreniyorum, merak ettiğim bir konu hakkında bloğuma yazı yazıyorum,yazarken de öğrenmiş oluyorum.

sevgiler

26 May 2011 - 10:57 pm

@Ahmet, süpersin. Bu arada müziğin sende de işe yaradığını duyduğuma sevindim.

26 May 2011 - 11:02 pm

@Mustafa, herkes blog yazmak zorunda değil. Herkesin bir blogu olmak zorunda da değil. Blog yazmak “ben biliyorum” dan öte… Sen söyle bana, bu devirde bildiğini paylaşabilmenin böyle bir mecradan daha iyi bir yolu var mı? Üstelik, bloglar bildiğini pekiştirmenin ve daha iyiye gitmenin süper bir yolu. Zor olduğu için de blogların %95′i yolda tökezlemekte…

26 May 2011 - 11:04 pm

@Mirpenç, blog sadece bir konuda çok şey bildiğin için yazılmaz…aynı zamanda bilmek istediğin bir konuda daha çok şey öğrenebilmek için de yazılır. Araştırıyor olmak ve öğrendiklerini yazıya dökebilmek harika bir öğrenme aracı…işin güzel tarafı, hangi konuda sana danışmamız gerektiğini de gösteren şahane bir platform…dene, boz, yap, yine dene…ta ki kıvamını ve sana uyanı bulana kadar…

26 May 2011 - 11:07 pm

@Uygar, tesekkür ederim. Son paragrafına katılıyorum ve önemli olduğuna inanıyorum. Devam et, izliyoruz seni…

04 Aug 2011 - 1:10 am

Blog kurmak gerçekten çok kolay, zor olan onu devam ettirebilmek. Disiplinli olmak da yetmiyor, motivasyonlu olmak da çok önemli. Kimsenin okumadığını düşünüp üzülmemek gerekiyor, hele en başlarda. O zamanlarda kimse için değil en başta kendimiz için yazdığımıza inanmak gerekli motivasyonu verebiliyor. Yazarken öğrenme konusunda da size katılıyorum, yazarken bildiğimi zannettiğim şeylerin eksik olduğunu anlayıp, onları tamamlayabiliyorum.

04 Aug 2011 - 4:36 pm

Gokce cok haklisin. Motivasyon olmadan disiplin gelmiyor. Nasil kazanilacagini da sen gayet iyi anlatmissin. tesekkurler.

13 Sep 2011 - 9:41 pm

Son derece açıklayıcı bir yazı olmuş tebrik ederim. Önerilerinizi kendi blogumda uygulamaya çalışacağım. Saygı ve sevgilerimle…

02 Oct 2011 - 6:46 pm

Önemli olan yazıda güzel bir anlatım. BUnuda çok güzel paylaşmışsınız. Yazdıklarınızın altına imzamı da atarım. Sizin yazılarınız bence çalışmanın vetecrübenin ürünü. Üfürerek yazı yazmıyorsunuz. Bİr çok yazar okuyorum, belki de sizin gibi yol gösterici yazar yok diyeyi, daha diplomatik bir dil kullanmış olurum.
Okurların, bilgilenmek için sizin gibi yazarların yazlarını okumalarını tavsiye ediyorum. Elinize ve beyninize sağlık.. Başarılar diliyorum Fatmanur hlanım

18 Oct 2011 - 3:02 pm

Bir alan seçip, o alan üzerinde sürekli yazma sorumluluğu hisseden insan bir süre sonra yazacak birşeyler mutlaka buluyor.

04 Dec 2011 - 6:55 pm

Ben açıkcası blog platformunda yeniyim.Şu an için sitemin durumu iyi başka projeler içinde en uygun anı bekliyorum.Bloğun devamlı ve çizgisinden ayrılmadan yazılması zor bir olaydır.Sanırım bunun için biraz umursamaz olmak lazım:)
Sizi takip edicem iyi çalışmalar…

28 Jan 2012 - 1:39 am

Yazınızı çok beğendim.Bende yakında yada şimdi blog açıp yazmaya başlıyabilirim ama sanırım hala hazır değilim bilmiyorum :)

05 Jun 2012 - 5:25 pm

18 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Bölümüm Uluslararası İlişkiler, henüz bölümüme geçememiş bir hazırlık öğrencisi olsamda bölümümle ilgili birşeyler yapmaya başlıyım dedim ve bir blog açtım. Uluslararası İlişkiler bazında bazı yazılar paylaşıyorum. ama bu zaman zaman yetmiyor. Yararlı olabileceğimi düşündüğüm başka şeylerle de destekliyorum. Henüz çok yeniyim, Blog hayatımda ve kariyer hayatım’da :) Bloğum’da bana yorumlarıyla yön vermemi sağlayacak ve birkaç bilgi edinmek isteyen blog severleri mutlaka beklerim. :) https://hguroglu.wordpress.com/

25 Jan 2013 - 1:16 am

Bende aşk ve ilişkiler üzerine blog yazmaya başladım, yazınızı çok beğendim, kesinlikle uygulayacağım. asksihri.blogspot.com

31 Jan 2013 - 3:41 am

BENCE COK FAYDALI BI CALISMA ESERI OLMUS FATMANUR HANIM..EMEGINZE SAGLIK..FAZLASI ILE YARDIMCI OLDU..I.CALISMALR DILERIM..

25 Aug 2013 - 2:20 pm

cok faydalı bır paylaşım benım de bır blogum var ama uzun zamandır bogle sıne acıp kapatıgım blogların hattı hesabı yok sıfır dan basladım şimdılerı uzman oldugum konularda yazıyorum tabı ben seslichat sıtelerınde takılan bırı olarak seslichatlerle ılgılı yazılar yazıyorum google de gezerken yazınıza rastladım bana ılham verdı dıye bılırım saygılarımla

16 Sep 2013 - 2:00 am

Etkin bir blogcu olmak ; süreklilik sağlamakla olabilir arkadaşlar…

16 Sep 2013 - 2:02 am

Konuk yazarlık veya düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz http://www.aktifgirisimci.com/ sitesinde iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

22 Feb 2014 - 8:01 pm

elıne saglık cok guzel olmus yazı harıka

10 Mar 2014 - 12:14 pm

Özellikle şu kısma bayıldım! ” Yaptığınız işler birilerine fayda sağladığı sürece okurlarınız olacaktır. Istatistiklerinizi iyileştirmek için daha verimli, daha etkin ve uzmanca yazmaya, yani her gün bir öncekinden daha iyi işler çıkartmaya bakın. Bazı haftalar da kendinizi şaşırtın.”
Siper bir yazı :)

18 May 2014 - 8:28 am

Sagol hazal. Sana da basarilar… Blogunu takipteyim

26 Aug 2014 - 2:06 pm

Yazınıza bayıldım. Özellikle uzunluk konusunu dikkate almam gerektiğini düşünüyorum. Teşekkürler…

14 Feb 2015 - 5:34 pm

Buypasa sitesine girerek istediğimiz konuda alışveriş yapabilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerde dikkat ederk %50’ye varan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

31 Jan 2016 - 2:50 am

Yaklaşık 2 yıldır düzenli olarak blog yazan bir kişi olarak yazını çok beğendim ve kendi eksiklerimi görmüş oldum.
Teşekkür ederim

07 Sep 2016 - 10:05 am

Çok tatlı bir yazı olmuş. Özellikle müzik tavsiyesine katılıyorum ve attırıyorum -> Alkolle de güzel oluyor :)

19 Jan 2017 - 1:07 am

kesinlikle katılıyorum faydalı bir yazı olmuş :)

06 Feb 2017 - 2:03 pm

Gerçekten güzel bir derleme olmuş. Teşekkür ediyorum.

12 May 2017 - 10:34 pm

Coooook beğendim yazinizi

19 Jul 2017 - 11:36 pm

Çok güzel bir yazı yeşekkür ederim.Bloğu yeniden ele alma konusunda güzel bir rehber
http://www.webicix.com

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası