resim
Ana Sayfaya Dön


Girişimci Yöneticiliğinizi Konuşturun, Kariyerinizi Coşturun.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik
27 May 2011

Kariyer yapmak isteyenlerin en büyük yanılgılarından biri “tek bir alana” odaklanmak. Yani, daldan dala atlamak ne kadar dertse, tek bir dalda saplanıp kalmak da bir o kadar derttir.

Örneğin, pazarlama alanında kariyer yapanların çoğu son 10 yıldır tökezliyor. Sebebi, kariyerlerinde ilerlerken pazarlamayla internet teknolojilerini birleştirememeleri. Oysa dünyayı böylesine değiştiren bir iletişim aracını anlamakta geç kalmak, yeterince çevik davranmamakla ilişkilendirilebilir.

Bir diğer örnek ilaç sektöründen verilebilir. Eğer satış alanında çalışıyorsanız ve tüm enerjinizi ilaçları öğrenmeye ve yüzyüze satmaya veriyorsanız, fark yaratmanız zor. Satış kapatabilmekle satış tekniklerini geliştirebilmek farklıdır. Herkesle aynı şekilde ürünü satmaya mecbur kalırsanız, sektör değiştirmekte zorlanır ya da aynı pozisyonda sıkışıp kalırsınız.

Girişimci yöneticilerse yaşamlarına daha geniş bir açıyla bakarlar. Yani, biraz multidisipliner bir yaklaşım sergilerler. Iş dünyasında ki gelişmeleri iyi takip ederek, bunları kendi işlerine nasıl adapte edebileceklerine bakarlar. Kendilerini sadece kendi hedeflerine bağlı tutarlar. Şirketlere değil hedeflere bağlıdırlar. Bu yüzden de hedefleri doğrultusunda ilerlerken sağlam dururlar. Tökezleselerde kolay toparlanırlar.

Girişimci yöneticiliğinizi konuşturabilmek ve böylece kariyerinizi coşturabilmek için üç altın kural size:

  1. 1. Kendi yönünüzü belirleyebilme insiyatifini alın:

Insiyatif alabilmek girişimci yöneticilerin en önemli özelliklerinden. Yaptığınız işi geliştirmek için farklı yöntemler denemek, yeni şeyler öğrenmenize sebep olur. Latino asıllı Amerikalı Ramon’un hikayesine bakın. Tipik bir Dominos şubesi işletiyor Ramon. Binlerce şube arasında sosyal mecraları bir satış kanalı olarak kullanmayı öğreniyor. Şubeyi farklılaştıracak olan şeyin insanlarla iletişim olduğuna inanarak, öğrencilerin aktivitelerine sponsor oluyor ve onlarla birlikte aktivitelere katılıyor. Satışları ABD’de en fazla olan şube Ramon’un Chicago’daki şubesi. Ramon’un başarasının bir çok sebebi var ama en önemlisi, fark yaratabilmek için insiyatif alabiliyor olması.

  1. 2. Merak duygunuzu kamçılayın:

Merak insanı araştırmaya, geliştirmeye, öğrenmeye ve değiştirmeye yönlendiren önemli bir karakter özelliği. Çok meraklı biri değilseniz, şöyle başlayabilirsiniz: oturduğunuz yerde en az dikkatinizi çeken şey nedir bir düşünün. Ardından o şey ile ilgili bir kaç şey araştırın. Bulduklarınızı ya bir arkadaşınıza anlatın ya da yazın. Daha sonra bu bulduklarınızı hayatınıza nasıl katabilirsiniz, bir bakın. Genellikle konuşmadığınız bir kişiyi arayıp sohbet etmeyi deneyin. Sohbet ederken karşınızda ki kişiyi daha iyi nasıl tanıyabileceğiniz konusunda kafa yorun. Daha sonra bu kişinin hangi yönleri sizden daha iyi olabilir bulmaya çalışın. Zorla eğitim almak yerine merak uyandıran öğrenimleri tercih edin.

  1. 3. Aktif bir hayat yaşamayı deneyin:

Aktif olmak insanı canlı tutar. Hayata bağlar. Alternatiflerin artırmasını sağlar. Çalıştığınız şirketin dışında başka işlerle de uğraşın. Bir dernek üyeliği olabilir, hobinizle ilgili çalışmalar olabilir, dostlarınızla bir fotoğraf kursuna gitmek olabilir, yeni bir şey öğrenmek olabilir.  Yeni birşeyler öğrenmek beynin dinç kalmasını sağladığı gibi elinizin altında bulunan kaynakların sayısını da artırır. Zor zamanlarınızda ya da ihtiyacınız olduğunda bu yeni öğrendikleriniz size destek olur.

Bu üç şeyi hayatınıza kattığınızda imkanların bollaştığını, fırsatları daha rahat görebildiğinizi ve hayatınızı daha başarılı yönetebildiğinizi farkedeceksiniz.

Kitap Onerisi: Beyaz Yakalı Girişimci, Fatmanur Erdogan

Hürriyet, Zeynep Mengi Haberi: Beyaz Yakalı’dan Girişimci Olur mu?

 


Share

YORUMLAR
16 Apr 2012 - 12:02 pm

Dünyaca ünlü iş fikri yarışması gençleri tasarım,
yazılım geliştirimi,pazarlamacılık gibi konularda sınamasına sağlayacak
güzel bir organizasyon düzenleniyor.Son katılım tarihi’nin
24 Nisan olduğu ve Özyeğin Üniversitesi ile Microsoft Türkiye’nin sponsorluğundaki yarışmanın detaylarına;
http://bitly.com/akLYsZ adresinden ulaşabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası