resim
Ana Sayfaya Dön


Teklif Kaptıran İş Görüşmeleri Nasıl Yapılır?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Iş görüşmesi
10 Jun 2011

Teknik öğrenmenin faydası çoktur. Teknik beceri kazanmanınsa en iyi üç yolu vardır:

(1)   Süper bir gözlem yeteneği
(2)   Çok okumak
(3)   Denemekten çekinmemek

Iş görüşmelerinde teknikten daha önemli olan insanın kimyasının uyuşmasıdır. Kimyanızın tutmasıysa malesef teknikle pek de ilgili değildir.

İş görüşmelerine sık gidiyorsanız, bu harika bir haber. Sık görüşme yapmak insana deneyim kazandırır. Farklı tarzlara sahip bir dolu yöneticiyle konuşuyor olmak hem nasıl sorularla karşı karşıya kalabileceğinizi gösterir hem de bu sorulara verdiğiniz cevapları değerlendirebilmenize ve mükemmele yaklaştırmanıza neden olur.

İş görüşmesine sık gidip bir türlü iş teklifi alamamaksa, hafif sıkar. Hatta moral ve motivasyonunuzu bile yıkabilir. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız, hangi işi ve işyerini seçmek istediğinizi bildiğinizden görüşmelerden güçlü çıkarsınız. Istediğiniz gibi bir görüşme olmasa bile.

Harvard’ın araştırmalarında iş görüşmelerine gidenlerin çoğunun bir “sınava” girdiği edasıyla hareket ettiği bulunmuş. Yani, “sınava gir, ne kadar çok doğru cevap verirsen kazanırsın” mantığıyla görüşme yapıyormuş adaylar. Bir diğer grup da şirketlerin sorulara nasıl cevap vermelerini isteyebileceklerine odaklandıklarından konuya uyumlu cevapları vermek için çaba harcıyormuş. Bunu yazmak istedim çünkü bakın kariyer tavsiyelerine, her danışman kedi gibi bu tavsiyeleri sunar sizlere. Demek ki neymiş, her duyduğunuza her öneri verene hemen inanmayacaksınız. Mümkünse kendi araştırmanızı yapıp, kendi muhakemenizi kullanmayı da arada bir deneyeceksiniz.

İş görüşmesini iş teklifine döndürmek için 2 temel şeyi yapmanız gerek:

1- Kısa zamanda güven oluşturmaya bakın
Dostluklar kolay oluşmaz. Neden? Çünkü güven kazanmak kolay değildir. Güven kazandıktan sonra da onu koruyabilmek önemlidir. Bir kere güven gitti mi tekrar inşası zaman alır.

Güven kazanmak için en tepede ki öneriyi harekete geçirmek gerek. Yani gözlerinizi açın ve karşınızda ki kişinin sizinle nasıl bir iletişim tarzı olduğuna bakın. Eğer açık, canlı ve istekli bir yapısı varsa, benzer bir yapıda iletişimi tercih edin. Kapalı bir iletişim tarzı varsa, yani ses tonu ve bakışları sert, kolları kavuşturulmuş gibi, o zaman, açılmasını bekleyin. Açılmazsa, siz açık ama gözlemci olmaya devam edin. Konuşmalardan ortak bir nokta kapıp kapamayacağınıza dikkat edin. İs konusunda ortak nokta bulsanız dahi, sert mülakatlarda ortak noktaları konuşmaktan pek hoşlanılmayabilinir. Yani biraz ip üstünde yürümek gibidir durum. Bu yüzden ortak noktanız, diyelim 6 Sigmaysa, uygulamada kara kuşak sayısının artmasından kaynaklanan sorunların çözümünden bahsetmek daha iyi bir fikir olacaktır.

2- Başardıklarınıza değil başarabileceklerinize odaklanın
Etkin bir CV geçmişte ne tür başarılar elde ettiğinizi ve bunları yaparken nelerden yararlandığınızı anlatır. Oysa iş görüşmeleri neler yaptığınızdan çok neler yapabileceğinizle ilgilidir. Yani, eskiden yaptıklarınızı yeni şirkete nasıl aktarabileceğinizi göstermeniz gerekir.

Biraz da heyecanlı ve istekli olmanız önemlidir. Abartın demiyorum ama işe heyecanınız varsa bunu gösterin. Heyecanınızı dozunda göstermek, ilgili olduğuna işaret eder. Onları istediğinizi anlatır. Bu güven verir karşı tarafa. Yalandan heyecan göstermek pek mümkün değildir, çünkü çabuk anlaşılır o yüzden gereksiz ve anlamsız heyecan yapmaktansa, gerçekten hissediyorsanız içinizde ki heyecanı dışa vurun. Ve dozunda tutun.

Iş görüşmeleri ne zaman ki sohbet havasında geçer,işte o zaman bu fotoğrafta olduğu gibi her katılımcı aynı yöne bakar ve tebessüm eder.


Share

YORUMLAR
10 Jun 2011 - 9:59 am

Son zamanlarda kendime sıkça sorduğum bir sorunun cevabı olmuş :)
Yazılarınızı zevkle takip ediyorum,
tşk…

16 Jun 2011 - 10:38 pm

Fatmanur Hanım sizinle aynı ortamda olup tebessüm etmemek mümkün mü,sohbetinizde en az yazılarınız kadar keyifli :)

17 Jun 2011 - 5:11 am

@Halil, teşekkürler

@Cemal, sohbet iki kişilik bir aktivitedir. Demek sohbet ettiklerim keyifli insanlar diyorum. Görüşmek üzere:))

05 Jul 2011 - 4:28 pm

Güzel bir yazı. Teşekkürler.

01 Sep 2011 - 12:52 am

İş görüşmesi “teknikleri” ile ilgili okuduğum en samimi yazıydı.
Güven, kimya ve vaadler en önemlisi belirtildiği gibi.

24 Jul 2012 - 6:11 pm

size bir iş teklifim var gano excel sağlıklı içecekler gurubu bayilik vermeye devam ediyor..05442330445

31 Oct 2012 - 6:26 pm

ben iş sahibiyim dekorasyon işi yapıyorum iyi niyetlilikten muşterilerimi kayıp ediyory
um cok haşir neşir olyorum işimide cok temiz yapıyorum alcı boya ful dekorasyon işi elamanlarıma cok iyi davranıyom ama beni satıyorlar gidiyorlar ne yapmalıyımki daha otruter olmalıyım sizden yardım istiyorum

12 Nov 2013 - 11:30 pm

Kardeşim bu yazıları nerden büyüteceğiz.
Gözüm ağrıdı okumaktan.:)

13 Nov 2013 - 12:26 am

:) )) ekrana iki kere tikla, ekraninin buyumesi lazim:))

06 Apr 2016 - 1:40 am

Yazdıklarıniz gayet acik ve net tesekkur ederim

10 Feb 2018 - 12:43 am

Bensem eğer
Sadece ve sadece bu metni ve konuyu
Yazan kişiyle tanışmak isterdim. Eğitici olduğuna inanıyorum.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası