resim
Ana Sayfaya Dön


Blogunuzun Başarısını Nasıl Ölçersiniz?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Sosyal Medya
22 Jun 2011

Bir işe başlayacaksanız ölçümlemesini nasıl yapacağınızı da mutlaka düşünmelisiniz. Başarıyı ölçümlemenin en iyi yolu kriterlerinizi iyi belirlemektir.

kariyeryolculugu.com bir kaç üniversite tarafından yapılan akademik araştırmalarda kurumsal bloglarla karşılaştırıldı. Dev markaları arasında bulunduran bu araştırmalarda kariyeryolculugu.com en fazla başarı kriterine sahip blog olarak öne çıktı.

Sosyal Medya’da ölçümlemenin çok çeşitli yolları ve bazı teknik detayları var. Teknik kısımlarını birazdan anlatıcam. Eğer bir blog yazıyorsanız, içeriğinizi yazarken 5 temel kuralı hatırlamanızın, kuvvetli, tutarlı ve dinamik yazılar yaratmanızın ve süreklilik sağlamanızın önemini vurgulamak isterim. Tasarımın da önemi var ancak ben kariyeryolculugu.com’un tasarımını kurduğum günden bu yana hiç değiştirmedim. Bunun sebebi vardı. Temmuz 2011 itibariyle ilk defa yeni bir tasarıma geçiriyor olmamın da bir sebebi var. Onu da önümüzde ki günlerde açıklayacağım.

Ölçümleme yapabilmeniz için sosyal mecraların dinamiklerini iyi anlamanız esas. Dinamiklerini pek bilmiyorsanız, bunu öğrenebileceğiniz bir kaynak biliyorum. Birkaç ay önce Inovasyon konferansında “Girişimcilik ve Sosyal Medya” başlıklı sunumum sonrası tanıştığım Erkan Akar’ın  “Sosyal Medya Pazarlaması” kitabı Sosyal Medya’yı stratejisi ve teknolojisiyle anlamanız için super bir kaynak. Türkiye’de sosyal medya alanında yazılmış en başarılı kitap. Abartmıyorum. Öyle. Sosyal Medya’yı daha derinden anlamak isteyenlerin başucu kitabı olmalı.

Bence twitter’da da Erkan Akar’ı takip etmelisiniz.  Erkan bir akademisyen (Yrd. Doç.) ancak ne yalan söyliyim, Türkiye’de daha çok Erkan Akar tarzı akademisyenler olsa gelişim ve yenilikçilik adına büyük bir ivme olurdu. Araştırmaları Internet Pazarlaması ve Sosyal Medya üzerine. Beni kitap kesmedi tabi, o yüzden Ömer Ekinci ile organize olup Erkan Akar’ı Geliştrend /Buluştrend toplantılarından birine davet etmeliyiz. Bu toplantıları beklemeyin, bence siz direk kendisini blogundan ya da friendfeed’inden ya da facebook hesabından takip edin!

Mashable’a göre sosyal medya programlarının %84’ü ölçümleme yapmıyor.  Bu da Erkan Akar’ın görüşlerini doğrular nitelikte. Ölçümlemeyi daha iyi anlamanız için Akar’ın kitabını 2 kişiye hediye etmek istiyorum. Bunun için blogu olanlar yorumlar kısmına 28 Haziran 2011’e kadar blog isimlerini bırakırsa, çekiliş arkası bu kitaba sahip olabilirler.

Blogunuzu ölçümlemek için kullanabileceğiniz 4 araç size:

1-     Google Analytics. Ücretsiz bir hizmet olan Google Analytics’in yeni versiyonu site ziyaretçilerinizi ve içeriğinizin etkisini daha detaylı araştırmanıza imkan veriyor. Burada bakacağınız kriterler arasında tekil ziyaretçı sayısı, bağlılık oranı, sitede geçirilen süre gibi çeşitli faktörleri dikkate alabilirsiniz.

2-     Alexa: Ben Alexa’yı pek tutmasam da (sebepleri burada) kabul gören sıralama aracı (ranking) olduğundan veriyorum. Yani blogunuzun Türkiye’de ki tüm web siteler arasında ki yerine bakabilirsiniz. Rakiplerinize de bakmayı ihmal etmeyin!

3-     TwitterCounter: Sosyal medya’da etki seviyenizi ölçmek istiyorsanız ve blogunuz twitter hesabınızla ilişkiliyse, twittercounter’ı seveceksiniz.

4-     Klout: Bir blogun temel amacı network yapmaktır. Network temelde bir etkileşimdir. Etkileşiminiz ne kadar kuvvetliyse etki alanınızda o derece kuvvetli olur. Sosyal medya’da etki seviyenizi ölçmek için benim favori aracım Klout. Etkili bir bloggersanız (influencer) blogunuzun sosyal mecralarda paylaşım oranları da yüksek olur. Klout’un bu anlamda kategori mantığının iyi fikir olduğu görüşündeyim.

Gazetelerin magazin sayfalarına dolu kadın resmi koymalarının sebebini büyük bir gazetenin Kurumsal Iletişim Direktörü söyle ifade etmişti: “Magazinsel resimler tıklanma oranını artırıyor.” Eğer blogunuz reklam odaklıysa, elbette tıklanma ve ziyaretçi sayınız önemlidir. Ancak daha önemli olan, hangi içeriğinizle “tıklanıyor” olduğunuzdur. Yani gazetenin tıklanma oranı %85 magazin haberineyse ve diğer haberlere geçiş sağlanamıyorsa site ne derece başarılıdır? Bu sorunun cevabı hedefinizin ne olduğuyla ve neyi amaçladığınızla yakından ilişkilidir.

Ilgili Makaleler:

Başarılı Bir Blogger Olmanın 5 Temel Kuralı

Teknofobikler İçin En Kolay Blog Hazırlama Rehberi

Blog Yazarken Tutukluk Yaşayanlara 2 Sır

Mustafa Duran, pazarlamadunyasi.com Erkan Akar roportajı


Share

YORUMLAR
22 Jun 2011 - 11:01 am

Merhaba, faydalı bir yazı oldu.Teşekkür ediyorum. Bende 2 aydır blog tutuyorum. Blog ismim ugurtopak.com, “Sosyal Medya Pazarlaması” kitabını yazınızdan sonra merak etmeye başladım. Umarım çekilişte bana çıkar :)

22 Jun 2011 - 12:03 pm

Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

22 Jun 2011 - 12:15 pm

Merhaba Uğur, makale yayınlanır yayınlanmaz yorum bıraktığın ve ilk olduğun için sana kitabın bir kopyasını yollayacağım. Çekilişle diğer yorum bırakan 2 kişiye daha yollayacağım. Ama benim sağım solum belli olmaz, bakarsın diğerlerine de farklı süprizler çıkar…:)

22 Jun 2011 - 12:23 pm

Sanırım klout u bilmiyordum öğrendim sayenizde . Güzel yazı :)

22 Jun 2011 - 12:28 pm

ben de istiyorum Fatmanur : ) http://www.renklipasta.com blogum için faydalı kaynakları her zaman okumaya çalışıyorum..

22 Jun 2011 - 12:47 pm

Klout’u da öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

22 Jun 2011 - 12:55 pm

Ömer, friendfeed’deki mesajıni aldim. Sagol, seni listeye ekliyorum blog ismi bırakmamış olsanda…:)

22 Jun 2011 - 12:57 pm

Renklipasta, heyecanlı insanları her zaman destekliyorum. Çekilişte bol şanslar ama şansın yağver gitmezse de heyecanını destekleyecek bir süprizim var.

22 Jun 2011 - 1:54 pm

Merhaba, Teşekkür ederim kitabımı sabırsızlıkla bekliyorum. :) Hızımın sırrı güzel yazınız ve google reader ;)

22 Jun 2011 - 2:56 pm

Merhaba…
http://www.mertomisyon.blog.com
Teşekkürler

22 Jun 2011 - 3:58 pm

Fatma Nur Hanımı sunum için üniversitemize geldiğinde tanıma fırsatım oldu. Açıkçası sunumundan önce konu başlıkları üzerinden bana en ilgi çekici olanı kendisinin sunacağı konu gelmişti. Daha önce sosyal medya adı altında yapılan sunumlarda konu genelde yüzeysel ve bilindik şeylerle geçiştiriliyordu. Ama seçtiği konu ve sunumuyla Fatma Nur Hanım bendeki bu izlenimi ortadan kaldırdı. Ondan sonra da kendisiyle iyi bir diyalog içinde olduk. Kitabımı başarılı bulması (hatta çok başarılı bulması) ve bunu blogunda yazmaya değer görmesi beni mutlu etti. Görüşlerini önemsemekle birlikte, kendisine şükranlarımı sunuyorum. Bu arada ilgili olan arkadaşlara Sosyal Medya Pazarlaması kitabımın yanı sıra Blogla Pazarlama kitabımı da önerebilirim. Her iki kitabında 2. baskılarının yapılması gerekmekle birlikte en azından sosyal medyaya ilgi duyanlara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Tabi olumlu ve olumsuz eleştirileri de almak isterim. Fatma Nur Hanıma tekrar teşekkür ediyorum. Sevgiler ve başarılar…

22 Jun 2011 - 5:33 pm

Ufuk açıcı bir yazı, kaleminize sağlık. Okuryatarlar adına katılıyorum, kitap bize çıkarsa bloğumuzda yazabiliriz: http://www.okuryatar.com/
Sevgiler

22 Jun 2011 - 6:32 pm

http://yasamturk.blogspot.com/

22 Jun 2011 - 6:57 pm

http://eksibesiktas.blogspot.com

22 Jun 2011 - 7:38 pm

Gaye, teşekkürler. okuryatar iyi bir isim olmuş bu arada.

22 Jun 2011 - 10:47 pm

Sevgili Erkan Hocam, yüksek lisansta Özel Pazarlama (Sosyal Pazarlama) dersini almıştım. Blog açmamda da desteği olmuştur. Buradan kendisine birkez daha teşekkür ederim.

23 Jun 2011 - 8:52 am

Çok güncel ve dolu dolu bilgiler. Yazıları okuduktan sonra bende bir blogger olmaya kara verdim. Başarılarınız hep devam etsin. Sevgiler…

23 Jun 2011 - 1:57 pm

Merhaba Fatma Hanım,
Yine çok güzel bir yazı yazmışsınız, elinize sağlık. Benim de dijital pazarlama ile ilgili, öğrendikçe yazdığım, yazdıkça öğrendiğim bir blogum var: dijitalmarketing.net
Çekilişe katılmayı çok isterim, teşekkürler.

24 Jun 2011 - 9:48 am

Merhaba,

Blog yazmaya yeni başladım. Bu konuda çok acemiyim ama istekliyim. Yazınız çok faydalı oldu.

Kitap için şimdiden teşekkür ederim.

25 Jun 2011 - 11:26 pm

Önceliklendirme konusunda bu linke bakmanizda fayda var http://econsultancy.com/uk/blog/7683-prioritising-social-media-metrics-2?utm_medium=feeds&utm_source=blog

27 Jun 2011 - 10:03 am

Alexa bence de artık gerçekçi veriler sağlamıyor, çünkü tam olarak yaşanan ve paylaşılan interneti yansıtamıyor. Benim görüşüm de Google Analytics ve Klout’tan yana. Bu iki kaynakla yazdıklarımızın kimlere ulaştığını, nerelerde okunduğunu, paylaşıldığını rahatlıkla anlayabilir, ölçümleyebiliriz.

http://buyruk.net/blog/ – Ebediyete ve Ötesine

27 Jun 2011 - 10:27 pm

Kitabı merak ediyorum :)

28 Jun 2011 - 3:05 am

Merhaba blogu bu yorumla ekledim . Teşekkürler

29 Jun 2011 - 6:52 am

Arkadaşlar merhaba,

Dün çekilişi yaptık. Kazanan iki arkadaş Buyruk ve Mertkan oldu. Tebrik ediyorum.

Ayrica ilk cevap yazdığı için Uğur’a da bir adet yolluyorum.

Renklipasta, heyecanından dolayı sana da bir tane…

Bana adreslerinizi iletirseniz, kitapları iletiyor olucam.

Diğerleri de adreslerini geçerlerse, onlar için de ufak süprizlerim olabilir…

30 Jun 2011 - 1:53 pm

Saolun Fatmanur hanım, iletişim bilgilerimi fatmanur@kariyeryolculugu.com adresinize ilettim.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası