resim
Ana Sayfaya Dön


Iletişim Strateji İşidir. Her Konuşabilen Kuşa Bırakılmaması Gerekir.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Iletişim
12 Nov 2015

“Iletişim işi öyle basit ki, stratejiye gerek yok. Her hoşumuza giden fikri alıp uygulayabiliriz. Her canlı yapabilir!”

Böyle bir algı var ortada.

Sanırım hepimizin bir ağzı olduğu ve konuşabildiğimizden, reklam izleyip “beğendim-beğenmedim” tadında yorumlarla yetinebildiğimizden ve bilgi sahibi olmadan da fikir yürütmeyi sevmemizden olsa gerek, herkesin kolayca fikir yürütme cesaretinin olduğu bir alan iletişim.

Daha da ileri düzeyde hareket edenler, toplantıların sessiz çığlıklarına sebep oluyor genelde. Sanırım onlara “neyi bilmediğini bilmeyenler” diyoruz. Örneğin, grafik tasarımından zerre kadar anlamayanların “ben bile photoshop ile bu logoyu yaparım” yorumları görsel iletişim alanındakileri zıvanadan çıkartır. Anlamadan yorumu olanlar bir yana, iletişim alanında çalışanların da bu algının yaratılmasında büyük katkısı var elbette.

FatmanurErdogan, Istanbul Universitesi

Memlekette işsizlik var ama aynı zamanda yetenek sorunu da var.

Bir diğer sorun da herkesin müdür olmak için yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğuna inanması! Zaten şirketlerde bir ünvan enflasyonu var: herkes bir çeşit müdür: 30 yaşına gelip de henüz müdür ünvanı almadıysanız zaten vay halinize. Aylık 3500 TL’den başlayan fiyatlarla… kapış kapışa…

Durum böyle olunca, en basitinden basın bülteni yazmayı beceremeyen kurumsal iletişim uzmanları, derin düşün(e)mediğinden yapmış olmak için üretilen toplumsal projelerin vahimliği ve değişen dünya dengelerini takip edemeyenlerin ortaya koyduğu “me-too” projeleriyle hayatını döndüren bir grup iletişim uzmanı, elbette alanın gelişimine pek de katkıda bulunmuyor. Uygulamacı bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor olsa gerek, stratejiyi önemsemeyiz, yaratıcılığı el üstünde tutar ama yaratamayız, yaratanlara balta vururuz. Hepimiz aynı durumdan şikayet eder ama döngüyü de değiştirebilmek için gereken çabayı veremeyiz.

Stratejik yaklaşım olmadan, sadece hoşumuza gittiği için iletişim projeleri ortaya koyduğumuzda bakın neler oluyor:

2015 yılında iletişim krizine yol açan çalışmalardan biri de Abdi Ibrahim’den geldi.

İletişim STRATEJI işidir. Her uçan kuşa bırakılmaması gerekir.

Günümüz trendi, şirketlerin çalışanları üzerinden iletişim yapması.

Insanlar sanıyor ki, içerideki gururu (varsa) yansıtmak kolay! Şirketlerin en büyük sorunu, çalışanı motive etmek için belli bir kurumsal tanıtım stratejisi olmadan hareket etmeleridir.  Bir iki basit senaryo yazıp video çekmekle iş bitiyor sanılıyor. Ittirme iş yapıldığında çıktısı oldukça korkunç olabiliyor. Tıpkı Abdi Ibrahim video’sunda olduğu gibi. Basın analizini yaptığımızda başlıkların “alay konusu oldu” kelimeleriyle dolu olması, kurum ve çalışanlarının itibarını oldukça dibe çekti.

Diğer bir yanlış hareket ise, Nezih Barut’un ağzından video ile ilgili bir açıklama yapılmasıdır. Üstelik açıklamanın da sorunlu olmasıdır. Öncelikle, hatayı üstlenmesi gereken ve medya ile bu konuda konuşması gereken iletişimin başındaki kişidir. Yönetim Kurulu Başkanı’ndan bir cevabın dağıtılması, üstelik etkinliği olmayan bir metnin yayınlanması diğer bir fiyasko olarak değerlendirilmelidir. Kurum içinde kalması gereken bir video olduğunun söylenmesi, yönetilemeyen diğer bir iletişim krizinin kabulüdür.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un “Sizin çok beğendiğiniz bir şeyi bir başkası beğenmeyebilir. Ancak benimle ilgili bir videonun bu kadar konuşulması beni şaşırttı.” cümlelerini bir açıklama olarak vermesi, bunun da Iletişim Direktörü tarafından onaylanması, bu kurumun iletişim yönetimi hakkında ne kadar vahim durumda olduğunun göstergesinden başka bir durum değildir.

Abdi Ibrahim’e geçmiş olsun diyoruz ve yapılan bu iletişim kazalarının düzeltilerek, 21. yüzyıl dinamikleriyle örtüşen yönetim anlayışlarına kavuşabilmesini diliyoruz.


Share

YORUMLAR
12 Nov 2015 - 7:18 pm

Yaratici isler cikarabilen cok az yonetici var malesef. Yonetimler iletisime oyun oynayan cocuklarin isi olarak bakiyor. Finans ve satista calismiyorsaniz, isiniz zor.

19 Nov 2015 - 12:39 am

farketmez fatmanur hanim,

bir tane video. unutulur gider. turkiye burasi.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası