resim
Ana Sayfaya Dön


Neler Oluyor Hayatta?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Kariyer
15 Nov 2016

“ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki karşılıklı kesilen cezalarla başlayan ‘soğuk savaş’ta gerilim tırmanıyor. Son olarak ABD’nin Deutsche Bank’a 14 milyar Euro ceza kesmesinin ardından AB Komisyonu’ndan karşılık geldi. Komisyonun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, kendilerini uyaran 185 ABD’li büyük şirketin CEO’suna, “Sizi de araştırırız” tehdidinde bulundu.

AB ile ABD arasındaki Volkswagen’in emisyon cezası ile başlayan Apple’a 13 milyar Euro ve Deutsche Bank’a 14 milyar Euro ceza kesilmesiyle karşılıklı restleşmeye dönüşen ticaret krizi büyümeye devam ediyor.”

19 Eylül 2016 tarihli Hürriyet gazetesi yukarıda alıntısını yaptığım haberi yayınladı.

Kurumsal İletişim uzmanları, uzun zamandır, kurumların etik ve hesap verebilir olması için yoğun bir çaba harcıyor.

“İçimiz dışımız bir” demenin güven unsuru olduğunu, bu nedenle yaptıklarımızla söylediklerimizin tutarlı olmasının gerekliliğini şirket yönetimlerine anlatabilmek ve gerekli uygulamaları işleme koymak için büyük emek veriyor.

Ne kadar başarılı oluyor, orası tartışılır.

Kurumsal İletişimin, krizlerde haberin medyada çıkmasını engelleme ya da krizi yönetme birimi olarak görülmesi gibi bir takım sebepler dolayısıyla Kurumsal İletişim birimlerinin yaptığı işler pek de önemsenmiyor.

Oysa, bu birim, özellikle günümüzde kurumların en kritik ve stratejik birimlerinin başında gelmektedir. Gelmelidir.

Üst yönetim koltuklarında oturanlar, zaman zaman, yönetimdeki çalışanların etik dışı önerilerine maruz kalırlar.

Bazen de CEO’lar yönetimlerin itirazına rağmen, etik olmayan konuları görmemezlikten gelip, dürüst olmayan işlerin devam etmesine göz yumarlar.

“Olmaz öyle şey, işe alımlarda ince eleyip sık dokuyoruz, kişilik envanterlerinden geçiriyor, zeka testlerine tabi tutuyoruz. En iyileri işe alıyoruz” diye düşünüyorsanız, pek de yalnız sayılmazsınız!

Kişilik envanterlerinin yapılıyor olması, şu anki haliyle, kurumlara ne kazandırıyor diye sorgulamakta fayda var.

Bu envanterler, konularında uzman kişiler tarafından yapılıp yine konusunda uzman kişiler tarafından mı değerlendiriliyor?

Yoksa, iki günlük eğitim verdirdiğimiz çalışanlar tarafından mı yürütülüyor?

Çalışanları kişilik envanterlerine tabi tutmak etik midir? Şirketlerin böyle bir hakkı var mıdır? Hakkı olmalı mıdır?

Bu sorgulamaları yapmadan, kopya yapıştır sistemlerle uygulamaya konan işler, bazen sadece yapılmış olmak için iş yapmanın ötesine geçmiyor.

Görünen o ki, en zeki yöneticileri ve en uyumlu kişilikleri işe almak şirketlerin vergi kaçırmalarına, müşterilerini kandırmalarına, çevre kaynaklarını tüketmelerine ve toplumun çıkarlarını düşünmeden hareket etmelerine engel olamıyor.

Uluslararası bir araştırma şirketi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, kurumlara olan itibarın ve güvenin son beş yılın en düşük seviyesinde olmasına neden şaşırmamamız gerektiği konusunda Hürriyet gazetesinde çıkan yukarıdaki haber bize bir mesaj veriyor.

İlginçtir ki, samimiyetsiz insanlarla iletişim kurmayı sevmeyiz, ama samimiyetsiz hareketi oyunun kuralı olarak görmekteyiz.

Dürüst olmayanlarla iş yapmayı tercih etmediğimizi söyleriz, ama başarı için herşey mübahtır anlayışını kurum DNA’larına sokmuş ve uygulamaktayız.

Belki de kendine yabancılaşmış, ötekine duyarsızlaşmış bireylerin kurumlara yeniden itibar kazandırabilmesi, insani değerlerini yeniden hatırlayabilmesi için önce başını önüne alması; gelecek nesillerin ‘karakteri sağlam bireyler’ olarak yetiştirilmesi için erken yaştan itibaren eğitimi desteklemesi, liderliğin bir stil değil karakter meselesi olduğunun bilinciyle hareket etmesi, sürdürülebilir bir geleceğin inşasında atılabilecek en öncelikli adımlardan olacaktır.

The Guardian: (Davos 2015) Public trust in business hits five-year low https://www.theguardian.com/sustainable-business/2015/jan/21/public-trust-global-business-government-low-decline
CEO’lar uyardı AB tehdit etti. Hürriyet gazetesi. 19 Eylül 2016. http://www.hurriyet.com.tr/ceolar-uyardi-ab-tehdit-etti-40226941


Share

YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası