resim
Ana Sayfaya Dön


Yeni Bir Yılı, Yeni Bakış Açısıyla Aralamak Isteyenlere

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Liderlik, Strateji
29 Dec 2016

Janus, bir yüzü sağa, bir yüzü sola bakan iki yüzlü Roma tanrısının adı. Başlangıçların ve geçişlerin tanrısı olarak da bilinir.

Janus’un yüzlerinden biri kentten içeri girenlere, öteki ise kentten çıkanlara bakarmış. Böylece kent güvenlik içinde yaşamasını sürdürürmüş.

Janus, çok keskin bir görüş yeteneğine sahipmiş. Hem geçmişi hem de geleceği görebilme/sezebilme yetisiyle tanınırmış.

Ocak ayının batı dillerinde January/Janvier/Januar olması, Janus’dan gelirmiş. Benim gibi Kova burcu olanlar varsa, ilgilerini çeker sanırım! Ocak ayının bir yönüyle geçen yıla, bir başka yönüyle de gelecek yıla bakmasından dolayı bu ayın ismi böyle olmuş.

janus

Janus Tarzı Düşünme

Janus tarzı düşünme, iki zıt görüşün aynı anda var olabileceğine işaret eder. Yani, tek bir düşünceden ziyade iki zıt düşüncenin ard arda olabileceğini savunur. Siyah veya Beyaz yerine hem Siyah hem Beyaz diyebilme yetisi gibi düşünebiliriz. Birkaç küçük örneğe bakalım:

Rekabet mi Takım Oyunu mu?

İş ortamlarında takım oyunu üzerine vurgu öyle güçlü hale geldi ki, bireysel çabanın gücünü takdir ederseniz, neredeyse ayıplanıyorsunuz. Janus Tarzı Düşünce sistemi bize şunu der: rekabet edebilirsiniz, ama faydası yüksek olacağı zamanlarda takım oyununu seçin. Yani, hem bireysel çabayı hem de takım oyununu teşvik eder. Şirketler inovasyonu körüklemek ister ama inovasyonun bireysel çabayla başladığını unutur. Takım oyununa çok ağır yüklendiğinizde inovasyonu törpülersiniz, çünkü bireysel başlayan inovasyon süreci takım ile hareket alır (execution).

Sert mi Şefkatli mi?

Şefkatli olduğumuz kadar gerektiğinde sert bir tutum da sergileyebilir ve sergileyebilmeliyiz. Liderlik davranışlarına baktığımızda sadece şefkat yanlış kararlara neden olabileceği gibi sadece sert tutum da toksik bir çalışma ortamı yaratabilir. Olumsuz bir geri bildirim vermek bazen sert olmayı gerektirir, geliştirmeye devam etmek ise şefkatli olmayı…

Başarı Kişiyle mi Şartlarla mı İlgili?

Başarı biraz kişiyle alakalı biraz da şartlarla alakalıdır. Başarının salt kişinin özelliklerine bağlı olduğu düşüncesi, diğerlerinin umudunu kırabileceği gibi, onlarında başarılı olabileceği hissini ortadan kaldırabilen bir anlayış yaratabilir. Başarının sadece şartlarla ilgili olduğu düşüncesi insanı pasifliğe iterek, şartların değişmesinde kişinin bir yararı ya da etkisinin olmayacağı inancını yükseltebileceğinden, kişinin aksiyon alma arzusunu törpüler. Bu neden başarı hem kişiye bağlıdır hem de şartlara. 1998 depremi olmasaydı Akut’un başarısı ve değeri bu derece fark edilebilir miydi?

Hayat tüm zıtlıklarıyla bir bütünü oluşturuyor.

Yani birbirinin zıttı gibi duran düşünceler aslında birbirini tamamlıyor.

Duruş

Güçlü kişiliklerin güçlü inançları vardır. Bir kurumun seyrini değiştirenlerin, bir ülkenin yönünü değiştirenlerin, bir toplumun yaşamını iyileştirenlerin…(convictions). Bu aynı zamanda bir duruşun da göstergesidir. Yani, eğer çevrenizi, dünyayı olumlu yönde değiştirmeye soyunuyorsanız, hem o hem bu olur yaklaşımı yerine, belli bir inanç doğrultusunda, inandığınız yönde ilerlemeniz gerekiyor…

Janus’un iki farklı yöndeki görüşü de görebilen, duyabilen, düşünebilen olması; şehri güvenli yapıyor. Hayat zıtlıkların bir arada olmasıyla yaratıcılığı kamçılıyor. Farklı fikirlerin esnek şekilde ortalıkta dolaşmasını sağlamak, bir duruşumuzun olmayacağı anlamına gelmiyor. Hayatta bir duruşumuzun olması, ilerlemeyi körüklüyor.

Sanki ortak gelinen nokta güven duygusunda toplanıyor.

Güven yaratabilmenin bir yolu hayatın çok yönlü olduğunu anlamaktan ve tüm yönlerin neler olabileceğini görebilmekten geçiyor: yön nereye bakarsa baksın, hepimizin temelde aradığı ortak duygulardan birinin güvenli bir yaşam arayışı olmasında birleştirici bir güdünün olması umut verici…


Share

YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası