resim
Ana Sayfaya Dön


Vurucu bir Önyazı, Karar Sürecini Etkiler

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Hedefe Koşanlar, Iş arama, Popüler Yazılar
18 Jun 2007

CV’nize ekleyeceğiniz önyazıyı (cover letter) ‘kimse okumuyor zaten’ diye yazmamazlık etmemek gerek. Önyazınızı okumayı tercih eden bir şirket yöneticisine rast gelirseniz, şansınızı iyi yönde kullanma imkanını elde ettiniz demektir. Vurucu bir önyazı, işverenin karar sürecini etkiler.

Başarıyla kaleme alınmış bir önyazı, CV’nizi daha çekici hale getirebilir. Aynı şekilde kötü kaleme alınmış bir önyazı, özellikle yazı yaratımının önemli olduğu pazarlama, halkla ilişkiler veya reklam gibi alanlara başvurunuzda sizin aleyhinize işleyebilir.

Benim önyazı ile ilgili tercihim ve 5 tavsiyem şöyle:

  • Kısa 2 veya 3 paragraftan oluşmuş bir önyazı.
  • Şahsa hitaben yazılmış olması pek de önemli değil. Olursa etkileyici olur elbet.
  • Önyazısına ‘ikna edici’ bir giriş ile başlamış olmak.
  • CV’de yazan bilgilerin aynısını önyazıda tekrar etmemek.
  • Vurucu bir kapanış yapmak.

Web’de dolaşırken birçok önyazı örneğine rastladım. Çoğu sıkıcı, bürokratik, kalıplaşmış ve yazılmasa daha iyi olur dedirten nitelikte. Belki bu tür önyazılardan etkilenenler vardır, ama yaratıcı, yeniliklere açık, genç, dinamik ve hızlı hareket eden şirketlerde kariyer yapmak isteyenlerin bu tür bürokratik önyazılardan kaçınmalarını tavsiye ederim.

Önyazı üzerine birkaç küçük nokta:

1. Kötü bir giriş yazısına örnek: Sektördeki profesyoneller tarafından kaliteli eğitimiyle tanınan bir turizm yüksekokulunun mezunuyum.

Eğer gurur duyduğunuz bir okuldan mezunsanız ve burada olduğu gibi ön plana çıkartmak istiyorsanız, okulunuzun ismini belirtin. Eğer 5-6 yıldan fazla iş deneyiminiz varsa ve akademik bir pozisyon için başvurmuyorsanız, girişinizde üniversite eğitiminizden bahsetmeyin. Eğer iş dünyasında belli bir iş deneyiminden sonra birkaç yıl süreyle tekrar okula döndüyseniz, o zaman eğitiminizi ön plana çıkartabilirsiniz.

2. Başarılı bir giriş yazısına örnek: Elektronik ticaret alanında 5 yıl boyunca başarıyla sonuçlanan projelerde yer aldım. Pazarlama ve internet teknolojileri alanlarında edindiğim bu bilgi ve deneyimlerimi dinamik bir iş ortamında kullanmayı istemekteyim.

3. Vurucu kapanışa örnek: Akademik bilgimin ve iş hayatımda edindiğim tecrübelerin, ürün yöneticisi pozisyonu için aranan özelliklerle örtüştüğüne inanıyorum. Önümüzdeki hafta içerisinde pozisyonun gereklerini öğrenmek ve şirketinize nasıl katkıda bulunabileceğimi görüşmek üzere sizinle irtibat halinde olacağım.Share

YORUMLAR
22 Mar 2008 - 11:12 pm

BEN NİYAZİ DIVARCI.

İLGİLİ KİŞİYE: DAHA ÖNCEDEN TARAFINIZA BİLGİ AMAÇLI OLARAK GÖNDERMİŞ OLDUĞUM CV KALDIRMANIZ 3. ŞAHİSLARININ ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE BİLGİLERİME ULAŞMASI SORUN YAŞAMAMA NEDEN OLUYOR SİTE YÖNETİMİNDEN GEREKENLERİ YAPARAK İLGİLİ CV KALDIRILMASI İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİN YAPILMASI

24 Mar 2008 - 12:10 am

vurucu bir ön yazı yazmam için erken olmadıgının farkına vararak – staj basvurularında istediklerinden aslında- ön yazı yazmaya karar verdim. nasıl oluşturacagıma ilişkin bir sürü yazı okudum. heralde kendime uygun bir ön yazı bulsaydım. copy paste yöntemini kullanmamak için beni hiç birşey durduramazdı. okudugum her yazıda bir sayfayı geçmesin denen o yazı bende parmakla yazılacak kadar cümleyle sınırlı. bu konuda ne yapmam gerektigine deyinirseniz sevinirim. iyi günler.

24 Mar 2008 - 8:21 pm

Merhaba Selma,

CV’ni incelemeni ve güçlü yanlarının neler olduğunu düşünmeni tavsiye ederim. Sonra bu güçlü yanlarını, CV’inden örneklerle birleştirerek önyazını oluşturmayı deneyebilirsin.

07 Jun 2008 - 2:56 am

merhaba ben gulsum ön yazıyı nasıl krıterlere uygun olarak yazabılecegım konusunda bır fıkrım yok yardımcı olabılır mısınız? tesekkurler

09 Jun 2008 - 4:56 pm

Merhaba ben de Selma ile aynı problemi yasıyorum.nedir bu önyazı illeti.her basvuruda farklı birtane.nasıl yazacagım.deniyorum ama umarım sonuca ulasırım…

09 Jun 2008 - 8:48 pm

Selma ve Pantheon,

Bu blog’da önyazı ile ilgili oldukça yazı var. Okumanızı ve bir önyazı taslağı oluşturmanızı tavsiye ederim. Copy/paste’lik bir önyazı arıyorsanız, şirketlerde size copy/paste ettiğiniz saniyeler kadar zaman harcayacak demektir.

Bir önyazı güçlü yanlarınızı ortaya koyduğu gibi o işe neden uygun olduğunuzu da aktarır.

Birçok okur bana önyazı taslaklarını CV’leri ile birlikte görüş vermem için yolluyor. Eğer dilerseniz, önyazı örneğinizi hazırladıktan sonra iletebilirsiniz.

03 Apr 2009 - 6:46 pm

“29 yaşını aşmamış olmak” gibi bir kriterin amacı nedir,
neden 29 da, 30 değil :)

29 Apr 2009 - 2:09 pm

mrb.Ben 2008 haziranda okulumdan mezun oldum.Doğal olarak hiç iş tecrübem yok..CV’me önyazı yazmam lazım ama ne yazacağımı nasıl giriş yapacağımı bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim

29 Mar 2010 - 6:16 pm

Merhaba,

İyi bir ön yazı veya CV 30 yaşını aşmış birinin iş bulması
için yeterli olur mu?.Kendi işimizi kuracak paramız da yoksa işe de alınmıyorsak ne yapalım?
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

27 Apr 2010 - 2:40 pm

29 yaşını aşmamış olmak? 26 yaşındayım ve 3 yıl sonra çöpe mi gitmeliyim. Üstelik kendi yazınızla çelişiyorsunuz >> hem size yaşınızı, uyruğunuzu, çocuk sahibi olup olmadığınızı soran bir işveren mantığı ayrımcılığa girer diyorsunuz hem de böyle bir kriter belirliyorsunuz. 26 yaşındayım ve sizin benim CVmi değerlendirebilecek ölçüde biri olmadığınıza karar verdim.

27 Apr 2010 - 2:41 pm

29 yaşını aşmamış olmak? 26 yaşındayım ve 3 yıl sonra çöpe mi gitmeliyim? Üstelik kendi yazılarınızla çelişiyorsunuz >> hem size yaşınızı, uyruğunuzu, çocuk sahibi olup olmadığınızı soran bir işveren mantığı ayrımcılığa girer diyorsunuz hem de önerileriniz için böyle bir kriter belirliyorsunuz. 26 yaşındayım ve sizin benim CVmi değerlendirebilecek ölçüde biri olmadığınıza karar verdim.

27 Apr 2010 - 7:43 pm

Sevgili Gökçe, bu yazı 2007 yılında yazılmış. Yani yaklaşık 3 sene kadar gecikmişsin zaten.

30 Apr 2010 - 4:28 pm

:) )şimdi böyle tarih koyup lafı gediğine oturtuyorsunuz öyle mi? ne kadar şakacısınız ah sizi! 1o sene önce de yazsanız önemsiz; içeriği önemli benim için. Kariyer sitenizi geçen hafta keşfetmiş biri olarak ve yazılarınızı -demek ki bir mentor kabul etmişim ki okuyorum- takip ederken karşılaştım bu yazıyla da..O zaman silin canım tüm yazılarınızı sadece 2010 tarihli yazınız kalsın:))) Yani ne diyeyim ben hala bir önceki yorumumu bir kez daha okuyup soruma daha mantıklı bir cevap vermenizi bekliyorum; laf oyunlarıyla konuyu değiştirmenizi değil Fatmanur hanımcım:)

17 Jun 2010 - 4:35 am

26 yasına gelip de nasıl önyazı yazacağını daha bilmiyorsan kariyer sitelerinden ziyade çocuk sitelerinde dolaşma vaktin gelmiş diye de biz de seni genelleriz istersek. eğer bir insanı bu kadar çabuk danışman ( not mentor) belirleyebiliyorsan bu kişinin koyduğu sınırlarda da bir mantık olması ihtimalini de o kadar çabuk düşünebilirdin. sınırın altında olmana rağmen saldıracağına, tatlı dili neden denemiyorsun? belki o zaman sen bile tabiri caizse yılanı deliğinden çıkarabilirsin.. evet evet yapabilirsin!

27 Aug 2010 - 3:15 pm

Cok guzel, tesekkur ederim.

12 Jul 2011 - 11:31 am

başarısız denilen yazı daha samimi,ikincisini yazanı direk elerdim

06 Feb 2012 - 12:12 pm

bir insanın 30 yaşında olması veya geçmesi onun birdaha iş bulamiyacağı anlamınamı gelir. insanlar yaşlandıkca bilgi ve tecrübe kazanır. bilgi çağıdayız.beden kuvvetiyle çalışılacak adammı arıyorlar. çok yanlış bir yaklaşım. bana yaşımı soran hiçbir firmayla çalışmam.

22 Feb 2012 - 11:59 am

Öncelikle insan kaynakları yöneticilerinin klişelerden kalıplaşmış düşüncelerden kurtulmaları lazım.bir insanın yaşı önemli değil, yaptığı iş önemlidir yaş deneyim vb. bunlar klasik ve popilist bir bahane .30 yaşında olan bir insan o zaman çalışmasın böyle bir saçmalık olabilirmi? iyi niyetli uzlaşmacı olmayan insan kaynakları yöneticilerinin kirli oyunları malesef böyle çağdışı düşünceler.

24 Feb 2012 - 4:09 pm

Merhabalar,
Bende bir çok kişi gibi hayatımda ilk defa ön yazı yazacağım ve beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim… Sinema, Sanat Yönetmenliği alanında staj için bir cv dolduracağım ve çarpıcı bir ön yazı kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, Teşekkürler.

15 Mar 2012 - 3:12 pm

Fatmanur Hanım,

Sitedeki makaleler ve yorumlar oldukça yararlı.Bu anlamda teşekkür ederim.Bu alanda bir profesyonel olarak, cv imi göndersem, kontrol edebilir misiniz.Yorumunuz benim için çok önemli olacak.
Teşekkürler

27 Mar 2012 - 12:39 pm

Merhaba Fatmanur Hanim,

Bende ilk kez bir ön yazı hazırlayacağım. Sizin bir çok kişiye ön yazı konusunda yardımcı olduğunuzu gördüm. Uzman gözüyle yaptığınız değerlendirme ve destekten dolayı kendi adıma çok teşekkür ederim. Bilgi paylaşıldikça anlamlaşır ve değerli olur. Sizle cv ve hazırladığım ön yazıyı paylaşacağım.Şimdiden göstereceğiniz destek hassasiyet için teşekkür ederim. Saygılarımla,

31 Dec 2012 - 12:00 am

Merhaba Fatmanur Hnm;
Yaşım 32 şimdiye kadar hiç işimi kaybetmemiştim. 7 senedir aynı yerde çalışıyordum. fakat 2013 ocak ayı itibarı ile işimden ayrılmak zorunda kaldım. iyi bir cv ve iyi bir önyazı için 10 gündür site site dolaşıyorum. uzman olarak bana yardımcı olabilirmisiniz. teşekkür ederim.

23 Jan 2013 - 7:07 pm

çok haklısınız mesela kurumsal seo danışmanı araya ve beni bulan insanlara ilk izlenimim çok etkili olduğu bir gerçek

01 Apr 2013 - 11:06 pm

“vurucu kapanışa örnek” çok vurucu olmuş gerçekten bir cümlede sıkıntıdan vurulmuş kadar oldum. ya yeniliklere açık, dinamik, yaratıcı olun vb. söylemler kulağa hoş geliyor ancak hadi ol dediğinde insan tıkanıveriyor. işte buralar bööle hep klişe..

26 Jan 2015 - 8:57 am

Merhaba Fatmanur Hanım,
26 yaşındayım ve yeni mezun bir mimar olarak iş arama dönemine girmiş bulunuyorum. Önyazı konusu ise inanılmaz bir şekilde ne yapacağımı bilemediğim bir konu. Bu konuda sitenizde ve bir çok başka sitede makale okudum ve bütün gücümle bir önyazı oluşturmaya çalıştım fakat hiç emin olamıyorum.Yardımcı olabilirseniz beni çok mutlu edersiniz.
Teşekkürler

29 Mar 2015 - 11:34 pm

En sinir olduğum ahkam nedir biliyor musunuz? Eminim ki benim okuduğum kadar okumamaış , benim bildiğim diller kadar dil bilmiyorsunuz ama sizden daha vasıflı insanlara aklınızca şöyle yapın ve onları değerlendirme lüksüne giriyorsunuz , 30 29 28 rakamsal takıntılar da çabası. Robot gibi hep aynı tip . Ben işe alacak kişinin ön yazısını çok da önemsemem açıkcası sadece konuşma yazışma uslubüne bakarım sonra CV’sine sonra işe alırım 1 ay deneme süreci şansı tanırım. Türkiye’de epey şımarmış iş verenler

04 Oct 2015 - 10:25 am

Nihan cv ve onyazini yollarsan goruslerimi yazarim. Bol sanslar

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası