resim
Ana Sayfaya Dön


Aday Aday Söyle Bana, Hangi Yönlerin Fena?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Cesur Fikirler, Iş görüşmesi, Psikoloji
31 Dec 2008

İş görüşmelerine gitmekten genelde kimse pek hoşlanmaz. Ağzında acı bir tad bırakan iş görüşmelerinin sayısı “Bu şirkette çalışmak mükemmel olsa gerek” dedirten iş görüşmeleri sayısından sanıyorum daha fazla.

Bu görüşmelerde hemen hemen herkesin sorması gerektiğini düşündüğü soruların başında da “geliştirmek istediğiniz yanlarınız nelerdir?” diye bir soru vardır. Yani tercümesi, zayıf yanlarınızın ne olduğudur.

Bir insana güçlü olduğu yanlarını sorduğunuzda, zayıf yanlarının neler olabileceğini tahmin etmeniz mümkündür, çünkü her gücün ittiği bir kutup vardır. Pozitif psikoloji akımı da bize güçlü yanlarımızı dikkate almamız gerektiğini öğütlüyor. Güçlü yanlarımızı bulup, bu yönleri geliştirmenin çok daha avantajlı olduğunu ispatlıyor. Bunun altında yatan temel neden zayıf yanları düzeltmenin inanılmaz bir enerji gerektirmesi ve bu alanda gelişmeye “istekli olmayı” istememizdir.

Güçlü yanlarımızı keşfetmek bir anlamda kendimizi izlemek ve fark etmek demek. Bu farkındalığı yaratmada etkili olabilecek bir aracı University of Penn Profesörü ve pozitif psikoloji akımının öncüsü Martin Seligman’ın kurmuş olduğu Via Signature Strengths Questionnaire ile yaratabilirsiniz.

VIA Signature Strengths Questionnaire 6 meziyet (virtue) ve 24 güçlü karakter elementinden (character strengths) oluşuyor. Bu 6 meziyetse Knowledge (bilgi), Courage (cesaret), Humanity (insanlık), Justice (adalet), Temperance (ılımlılık), Transcendence (üstesinden gelme) olarak tanımlanıyor.

Testin sonunda size güçlü yanlarınız ve bunların ne anlama geldiğinin de kısa bir tanımı veriliyor. Burada birçok test var ve birden fazla kere testleri alabilme imkanınız var. Böylece yıllara ve aylara göre kendinizi değerlendirebiliyorsunuz. Deneyin. Faydasını göreceksiniz.


Share

YORUMLAR
31 Dec 2008 - 1:51 am

Hemen deneyeceğim, İnsanda bir şirket gibidir, kendimize arada bir swot analizi yapmamız gerekiyor sanırım. Nasıl şirketler güçsüz yanlarını güçlendirmenin derdindeler, bu tarz araçlarla biz de kendimizi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Ne kadar kötü yönümüzü keşfedersek o kadar iyi, erken teşhis önemlidir:)

31 Dec 2008 - 9:25 am

Hemen denedim. Teşekkürler Fatmanur

31 Dec 2008 - 9:36 am

zayıf yanları sormanın bir avantajı adayın ağzından kendı zaaflarını duymak:)

31 Dec 2008 - 12:47 pm

Bu testte normalde bildiğim en güçlü yanım 1. strenght olarak çıktı. 24′ün arasından 1. çıkması testin ne kadar iyi bir yaklaşım yaptığını gösteriyor. Bu arada, testte dediğiniz gibi itilen kutuplar da, yani son 12 strenght, zayif yönler olarak alınabiliyor.

31 Dec 2008 - 1:36 pm

testin faydalı olduğunu duyduğuma sevindim. verdiğim diğer linklerde de bu güçlü yanların daha detaylı açıklamaları var. onlara da göz atmakta fayda var.

31 Dec 2008 - 2:06 pm

Fatmanur hanım bu test gerçekten çok faydalı ama benim sorunum genelde yatkınlığım olan alanların hangisi olabileceğini bilememekte. Yani ben neyi yapmayı daha çok seviyorum hangi iş bana göre bilemiyorum:(

31 Dec 2008 - 7:09 pm

sanırım bu test ile eksiğimi çok iyi anladım :-( ancak ben testi yapmadan- yapamadan anladım. Test İngilizce olduğu için hiçbirşey anlamadım :-( en acilinden ingilizcemi geliştirmem gerekli.

31 Dec 2008 - 7:10 pm

sanırım bu test ile eksiğimi çok iyi anladım ancak ben testi yapmadan- yapamadan anladım. Test İngilizce olduğu için hiçbirşey anlamadım en acilinden ingilizcemi geliştirmem gerekli.

31 Dec 2008 - 9:14 pm

Sevgili Mehmet,

Ingılızce ancak cok kolay anlaşılır bir ingilizce. Bir arkadaşından destek alman mümkün olursa harika olur. 2009′da belki soruların türkçelerini de hazırlama imkanım olursa haber veriyor olurum.

01 Jan 2009 - 4:20 pm

Hepimizin geliştirmeye açık yanı vardır hem de her zaman. gelişme olduğu sürece bu böyledir. ayrıca bazısına göre zayıf gözüken bir yan diğerlerine kuvvet olarak gelebilir

14 Jan 2009 - 3:52 pm

ben de durust olarak testi uyguladım ama 24 soruluk olanı.cok dogru bir sonuc cıktı cok faydalı buldum.

15 Jan 2009 - 10:50 am

ben sadece bu siteye üye olmak istiyorum

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası