About the author

Related Articles

15 Comments

 1. 1

  Eren Kumcuoğlu

  Marka 2007 konferansına ben de katılacaktım ancak katılımcı kartı Cuma günü öğleden sonra elime geçince haliyle olmadı. Gerçekten dinlemek isterdim.
  Öte yandan, bugüne kadar yaptığım görüşmelerin kaçında yazıda anlatılan tutumu sergilediğimi düşündüm. Tam bir sayı veremiyorum, ancak görüşmeye gittiğim (ve kabul edildiğim) son işyerimdeki mülakatta, duyduğum heyecanı, ekiple birlikte yapabileceğimiz güzel işleri veşirket için neler düşündüğümü anlattıkça İK ekibinin ağzı kulaklarına vurmuştu.
  Eğer bir işi gerçekten çok istiyorsanız, heyecanınızı göstermek size eksi puan getirmez.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Eren,
  Çok güzel bir noktaya temas etmişsin. Paylaştığın için teşekkürler.

  Bu arada Marka konferansı çok güzeldi. Kaçırdığına üzüldüm. Birkaç bilgiyi buradan payaşıyor olacağım. Umarım faydalı olur.

  Reply
 3. 3

  Mustafa zeyrek

  ben de bazı başvurularımda ne kazanacağımı , nasıl bir fayda elde edeceğimi yazıyorum ,

  buradaki amaç biraz da ağırlık oluşturmak. Diğer türlü sadece isteyen , kendi tarafında bir beklentisi olmayan , her ne olursa olsun işe kabul edilmek isteyen bir görüntü oluşabiliyor ,

  ayrıca , başvuranın beklentisini tam olarak karşılayacak , tam bir uyum sağlanacak ve bu uyumla da motivasyon maximum olacak şeklinde de karşıda motivasyon ve istek yaratmanın da bir yolu ,

  ayşe , karşısında duran yakışıklı gençlere soruyor , kim benimle çıkmak ister ?

  ahmet : ben
  mehmet : çok isterim
  mustafa zeyrek : sizinle kişiliğimizin çok uyacağını düşünüyorum ,

  burada aslında kendimi değil , karşıdaki insanda yaratacağım memnuniyeti anlatıyorum ,

  Reply
 4. 4

  burak kara

  ali saydam kim ki duayen olmuş v.s. komedi ya adam triplere girmiş böyle kişilerin bir şeyi yorumlaması bile gereksiz ilk kendini düzeltsin .. duayenmiş ahahah

  Reply
 5. 5

  Ayşe Dural

  Fatmanur Hanım merhaba,
  Bu yazıda yapılan bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum. Ali Saydan Vatan Gazetesi değil Akşam Gazetesi yazarı.
  Yazıların çok ufuk açıcı, heyecamla bekliyorum.

  Teşekkürler
  Ayşe Dural

  Reply
 6. 6

  binnur YETİK

  Slm Fatmanur Erdogan,
  Yazılarınızı sürekli kontrol okuyorum ve bana cv mi güncellemem konusunda çok yardımcı oluyor.
  8 aydır işsizdim.Ancak en son cv’mde AB projeleri muhasebe kısmını,ararapor ve nihai rapor hazırlamadki tecrübelerimi ön plana çıkarınca Mersin İl Özel İdaresi Kırsal Gençlik Projesinde çalışmaya başladım.Bu proye başlayınca bir işeyin daha farkına vardım.Geçmişte çalıştıgın projelerin bütçesininde önemli oldugunun,Şu anki çalıştıgım projenin bütçesi 80.000Avro daha önce 254.000avro ve 150.000 avroluk projelerde çalıştım.
  Ancak cv me hanüz projelerin bu kısmını eklemedim.
  sizcede bu bölümü eklemem dogru olurmu.
  Her Projenin bütçesine göre satınalamlar farklılık gösteriyor ve hazırlayacagınız evrakların yükü biraz yogun.
  sizden bu konuda e mailime bilgi göndermenizi rica ederim.
  Binnur YETİK

  Reply
 7. 7

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Binnur,
  Mesajına çok sevindim. Faydalı olması beni memnun etti. Emailine cevap dönüyor olacağım.

  Reply
 8. 8

  ilbay

  ik sitelerinde ilginç iş ilanları var

  artık müşteri temsilcisi planlama ve üretim müdürü pozisyonları birleşmiş durumda

  yada ihracat firmamıza…. semt pazarlarını tanıyan müşteri temsilcisi gibi ilanlarda var

  yada iş mükemmelleştirme uzman yardımcısı vs türü ilanlar.
  hadi uzmanı anladıkda yardımcısını çözemedik

  yada 4 aydır baktığım sitelerde 4 ay boyunca başvuru yaptığım halde ilgili firmanın hala aynı pozisyona eleman aradığı ve o elemanı bulamayan dangalak şirketler var

  bu tür ilanlara hepimiz raslamışızdır

  şirketler tam anlamıyla neyi-kimi aradıklarından emin değiller belki ekonomik krizden kurtaracak yada 500 kişilik firmada 499 kişi çalışıyor ise ve o aranan 1 pozisyona gelecek eleman diğer 499 kişiyi sırtına alıp götürecek…

  ve bana kalırsa şöyle bir cümleyle başlayan cv tam anlamıyla bu tür ruhi dengesi bozuk firmalara tam anlamıyla aradıkları karşılık olacaktır

  tanrı olmayabilirim ama ondan daha duyarlı olacağıma ve ondan daha çalışkan olacağıma inanıyorum vs. şeyler yazmak gerekiyor.

  saygıyla kalın…

  Reply
 9. 9

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili ilbay,

  Açık gibi gözüken poazisyonların bir çoğu malesef açık olmayan pozisyonlar. Şirketler CV toplamak için pozisyon açıyor ama gerçekte işe alım niyeti yok. Hangisi doğru ilan hangisi yalan anlamak kestirmek zor…Çok acı bir durum olduğu gibi bana kalırsa etik olmayan bir çalışma tarzı aynı zamanda. Malesef bu konuda bir standart yok, kişilerin anlayışıyla alakalı bir durum.

  İlanda pozisyon ve tanımında bir graiplik hissediyorsanız, iç güdünüz ne diyorsa onu dinlemek en iyisi. Bu arada pozisyon ünvanlarına da fazla takılmayın. Türkiye’de de bu konuda bir standart yok. X şirketinin müdürü Y şirketinin memur seviyesi olabiliyor Z şirketinin direktör seviyesi olabiliyor. Ünvanlara takılmayın, iş tanımı hoşunuza gidiyor ve sizin seviyenize uygun duruyorsa, şansınızı deneyin.

  Bol şanslar.

  Reply
 10. 10

  ESRA ÖZKAN

  Merhaba Fatmanur Hanım,ben 2008 haziran mezunuyum ve 1 senedir iş bulamıyorum.Yeni mezun ilanlarına bile çağırılmadım.Bu sebeple ümitsiz bir şekilde dolaşıyorum.Fakat yazılarınızı takip ediyorum sürekli ve biraz da olsa bozulan moralim yerine geliyor. Cv doldururken gereksiz bilgilerden bahsediyorsunuz fakat iş bulma sitelerinden doldurulan cv ler bizi buna zorluyor çünkü hepsi aynı formatta ve sizin dediğiniz bir sürü gereksiz bilgiyi içeriyor.Word şeklinde cv hazırlamak acaba daha mı etkili,iş kaptırır mı bunu merak ediyorum. Bir de ben deneyimsizim sonuçta cv doldururken nasıl hareket etmem gerekiyor beni aydınlatırsanız çok mutlu olacağım.
  Saygılar
  ESRA ÖZKAN

  Reply
 11. 11

  Fatmanur Erdogan

  CV’nizi mutlaka word olarak kendiniz hazirlamali hazir sablonlari kullanmamaya ozen gostermelisiniz. Sablona girmis oldugunuz CV’leri ise hic bir isverene forward etmemeye ve hatta profesyonellere bu sekilde iletmemeye bakin. Kendi hazirladiginiz CV’yi sunmayi her zaman tercih edin.

  Bir Direktorun online sablonda doldurulmus CV’sini cevresine ilettigini dusunebiliyor musunuz? Mumkun degil. Oyleyse sizde yapmayin.

  Reply
 12. 12

  ESRA ÖZKAN

  Slm Fatmanur Hanım,
  aydınlattığınız için çok teşekkür ederim
  SEVGİYLE KALIN

  Reply
 13. 13

  sercan öztürk

  gerçekten süper bir yazı olmuş…

  Reply
 14. 14

  Ahmet Soydan

  Ön yazıda önemli olan dikkati çekebilmektir. Ancak sonuçta her biri satış becerisi gerektiren konular. Bence satış becerileri ve/veya koçluk eğitimi gibi programlar insanın gelişimini sağlıyor.

  Reply
  1. 14.1

   Fatmanur Erdogan

   @ahmet aslinda sen su an pek de iyi bir satis yapamadin profesyonel bir goze… Bilmen iyi olur, bu trickler 20 yil once populerdi

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.