resim
Ana Sayfaya Dön


2011 Yılı, Liderleri Değişen Dünya Dengelerini Anlamaya Çağırıyor.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Sosyal Medya, Sosyal Medya Dünyası
03 Jan 2011

Girişimcilik üzerine uzun yıllar araştırma yapan ve bu alanda Hürriyet Daily’de köşe yazarlığı yapan biri olarak, şunu söyleyebilirim ki, girişimci davranışa sahip bireyler değişen ve gelişen dünya döngüsüne her zaman ayak uydurabiliyor. Yeri geldiğinde o değişimi yönetiyor, yönlendiriyor.

Peki, her şirket kuran kişiye girişimci diyebilir miyiz?

Son zamanların popüler tanımı “Bilgiye dayalı girişimcilik” tabiri ne derece doğru bir tanımlama? Her girişim belli bir bilgi birikimi gerektirir oysa.

Girişimciler şirketlerini büyüttüklerinde değişime ne derece hızlı cevap verebiliyorlar? Ya da neden hızlı cevap veremez hale geliyorlar?

social-media-bandwagon-fatmanur-erdogan

Bunca başarılı şirketin ve girişimleriyle Türkiye’nin en önemli şirketlerini kuran yöneticilerin gelişen teknolojiyi takip etmekte ve iş modellerini bu değişim doğrultusunda değiştirmekte zorlanmalarının sebebi nedir?

Bireysel açıdan baktığımızda çeşitli sebepleri var. Ancak işletme açısından baktığımızda, Türkiye’de şirket yapılarının kurumsal girişimciliğe elverişli olmaması olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, teknoloji sadece yaşam tarzımızı ve davranışlarımızı değiştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda alışkanlıklarımızı ve beklentilerimizi de şekillendiriyor. Türkiye’de bulunan çoğu ulusal-uluslararası şirketlerin bu değişimlere ayak uyduramaması, kurumsal girişimcilik kültürüne sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde rekabet edebilmek için kurumların “girişimci yöneticilere” ihtiyacı artacaktır. Hantal işletme yapıları ancak kurumsal girişimcilik kültürü ve girişimci kişiliklerin varlığıyla yıkılabilir.

Ipekyol’un sahibi Yalçın Ayaydın geçtiğimiz aylarda trendyol.com şirketine ortak oldu. Ortak olmasında en önemli sebeplerden biri 120 mağazasında ki satışın tek bir günde bir dot com şirketi tarafından gerçekleşebildiğini görmesi oldu.

Ipekyol’un neden satışlarını yapabileceği ve sektörde diğerlerine örnek olabileceği bir e-ticaret sitesi yok?

Ipekyol şirketi ve çalışanları neden hantal bir anlayışla hareket etmekte?

Ayaydın neden böyle bir hantallığa izin vermekte?

Ayaydın, şirketi kurarken gösterdiği başarıyı neden gösterememekte?

Neden bu tür gelişmelere bu kadar uzak durmakta?

Türk iş dünyasının liderleri, dünyanın en önemli teknolojik gelişmeleri karşısında nasıl olurda bu derece kayıtsız kalabilirler?

Bu durum sadece Yalçın Ayaydın’a özel değil. Türkiye’de konuşacağınız çoğu yönetici bu gelişmelerden -değişimi başlatamayacak kadar- bir haber.

Ayaydın’ı böyle bir yatırım yapmasından dolayı elbette kutluyoruz. Ancak girişimci dediğiniz kişi “garantiye” aldığı konularda hareket eden bir davranış sergilemiyor. Yani, bir yatırımın yapılması için her zaman satış rakamlarını görerek hareket etmek yerine, yatırımı yapıp dünyaya bu işin nasıl yapılacağını göstermek tam anlamıyla bir “girişimci davranış” sonucudur.

78 yaşında olan babamın teknolojiye hakimiyeti ve 20′li 30′lu yaşlarda bulunanlara taş çıkartacak seviyede ilgi ve bilgisi, öğrenmenin yaş ile korelasyonunun düşük olduğunu düşündürüyor. Gelişmeleri takip edebilmek, yüksek oranda bir merak, ilgi ve dünyayla bütünleşmiş bir vizyon gerektiriyor. Konfor alanınızı zorlamayı gerektiriyor.

Bakın. Günümüzde tüm şirketler “yetenek” arıyor. Cünkü halihazırda kurumların içerisinde bulunan yetenek sayısı azdır. (Sirketler bireyin yetenegini ortaya çıkartmakta ve kullanmakta yetersiz kaldığından). Calışanların çoğu işinden memnun olmadığından “çalışan bağlılığı” aktiviteleri ile “yarabandı çözümler” geliştirilir. Ve malesef aranan yeteneğin ne olduğunu ne IK ne de işe alımdan sorumlu yöneticiler tam olarak anlayabilmektedir.

Ayaydın gibi liderlerin her şeyi bilmesi de beklenemez. Is yoğunlukları ve ilgi alanları farklı olabilir. Ancak, her liderin etrafında bu tür değişimleri farkettirecek ve uygulamaları yapabilecek kapasitede girişimci yöneticilere ihtiyaç vardır. Bir tane değil, bir orduya ihtiyacı vardır. Yine de, internet gibi dünyanın hareket tarzını değiştiren gelişimlerden bu kadar uzakta olan liderlik anlayışının önümüzde ki dönemlerde kabul görmeyeceği kesindir. Zira, artık sadece şirketler yetenek seçmiyor, yetenekler de şirket seçimi yapıyor. Bu durum henüz eski nesillerin kaldırabildiği bir duygu durumu da değildir.

O zaman, iş dünyasının liderleri uykudan uyanmak zorundadır.

Cünkü 20-40 yaş arası bir kitle var ki, teknolojiden çok iyi anlıyor, değişimi görebiliyor ve Türkiye’yi dünya liginde oynatabilecek vizyona sahip. Sirketlerın çoğu hala çok çalışan, mümkünse 24 saat sizin için çalışan eleman arayışı içerisindeler. Bunlar o biçim insanlar değiller. Onlar, az zamanda çok iş yapabilenler. Hantallaşmış yöneticiler bir emaili 10 dakikada yazarken, onlar 10 dakika da tüm dünyayı gelişmelerden haberdar edebilecek hıza sahipler. Yani “yetenekli” olanlar şirketlerinizde kuruyorlar, kanları çekiliyor, ruhları ölüyor. Sık iş değiştirmelerinden yakındığınız Y kuşağının bu seçimlerinin sebebi değişime ayak uydurmakta zorlanan yönetim anlayışı ve kurum kültürleridir. Cünkü liderler, en onemli görevleri olan “değişime önderlik” etmekte tökezlemekteler.

Elbette, liderler geldikleri konuma gelene kadar büyük başarılar elde ettiler. Ancak hepimiz biliyoruz ki, geçmiş başarılar gelecek başarıların bir göstergesi değildir. özellikle sosyal mecraların başımızı döndürdüğü bir dönemde…

Türkiye’de yenlilikçi yaklaşımla iş yapanlar artık kurumların içinden çıkmıyor nedense. Nevzat Aydın, Cağlar Erol, Demet Mutlu, Tulin Akın, Pınar Yücelbu yetenekler kendi girişimleriyle yol almayı tercih eden müthiş yetenekler.

Biz gelişen internet teknolojilerinin neler olduğunu anlamaya duralım, 2011 yılında dünya, teknolojinin yapabildiklerine odaklanmaktan, teknolojinin kişi üzerinde yarattığı algıyı ve duyguyu etkilemeye doğru yön alıyor olacak. Bu da benim öngörüm!

2011 yılının, liderlerin kendilerini geliştirmeyi seçtiği, gençlerin yeteneklerini tecrübeyle pekiştirdiği, marka olmakla değil sosyal değişim yaratmakla meşgul bireylerin öne çıktığı, teknolojiyi takipten teknolojiyi yaratmaya geçiş yaptığımız bir yıl olmasını diliyorum…


Share

YORUMLAR
10 Jul 2016 - 8:07 pm

ipekyol zamanında internete girmesi gerektiğini anlamış şanslı şirketlerden biri…internette rekabet her geçen gün daha da zorlaşıyor…herkese baarılar..

18 Jun 2017 - 11:04 pm

http://www.yokyok.net sitesini de mutlaka inceleyin

03 Jul 2017 - 12:49 am

Harika paylaşım

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası