About the author

Related Articles

9 Comments

 1. 1

  Hasan Yılmaz

  Çok yararlı bilgiler. Notların göz önünde olması telefonun en büyük avantajı.
  Acaba anlattığınız görüşmedeki işi kaptınız mı?

  Merak ettiğim bir konu da böyle telefon görüşmelerinin sık yaşanabileceği sektörler ya da meslekler hangileri olabilir?

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Hasan,
  Evet işi kapmıştım;)
  Ikinci sorunun cevabını ise sektör olarak ayırabilirmiyiz bilemiyorum. Ama genelde her sektörde yaşanabilir. Uluslararası şirketlerde çoklukla karşılaşılabilir. Birden fazla lokasyonu olan şirketlerde de aynı durum söz konusu olabilir.

  Reply
  1. 2.1

   Pelin

   Merhaba fatmanur hanım görüşmeniz kaç dakika sürdü

   Reply
 3. 3

  Nilay

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Açıkçası telefondaki görüşme iin bu kadar titiz hazırlanmak aklıma gelmemişti. Yabancı bir firmanın İstanbul’daki ofisi için başvurmuştum. Geçenlerde aradılar. O sırada ofisteydim ve görüşme yapmak için uygun değildim. Bana işi özetleyen ve görüşmek için ne zaman uygun olduğumu soran bir mail attılar.Bu maile genel bir cevap verdim. “hafta içi akşam 7den sonra arayabilirsiniz” gibi. Sizce bu cevap profesyonel olmadı mı? Yani belli bir gün ve saat mi vermem gerekiyordu acaba? İş çok heyecan verici ve yüzyüze görüşmek de istiyorum. Telefonla ingilizce mülakat yapmak ise çok zor geliyor. Çünkü görüştüğüm kişinin de benim de ana dilimiz ingilizce değil ve birbirimizi anlamakta zorluk çekeceğimizden endişeleniyorum.Bana neler tavsiye edersiniz?

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Nilay,

  Cevabın uygun olmuş. Benim bu tür emaillerde gözlemlediğim sorunlar şöyle:

  Hitap: Sayın Sema hanım, Merhaba Sema hanım, gibi giriş yapılmadan yazılan emaillerin profesyonel algılanmayacağını söyleyebilirim. Bu sonuçta bir iş görüşmesidir ve karşınızdaki kişiyi daha önce hiç görmediyseniz ve tanımıyorsanız, resmi hitap kullanmak her zaman çok faydalı olur. Görüşmeye çağrılmanıza engel olmamaka birlikte hakkınızda “belli bir algının” oluşmasına neden olur. Ikinci bir hata yaptığınızda, hakkınızda daha önceden oluşmuş algının kuvvetlenmesine sebep olursunuz.

  Bana kalırsa, görüşeceğin kişinin de ana dilinin ingilizce olmaması senin için bir avantaj. Ikiniz de birbirinizin derdinden iyi anlarsınız! Daha toleranslı bir ortam oluşması çok mümkün. Bunu kendine bir avantaj olarak gör. Sakin, yavaş yavaş, kelimeleri yuvarlamadan konuşmaya gayret et. Sana gelebilecek sorulari önceden bir kağıda yazmanda ve cevaplarını hızlı sesle ve tane tane okuyarak pratik etmen çok etkin olacaktır. En az bir kez bunu denemeni öneririm.

  Telefonu ilk açtığında sesinin canlı çıkmasına, mümkünse ayakta durmaya ve kendinden emin bir “Hi Ms X. Thanks for calling” tarzı bir pozitif giriş yapmaya özen göster. Söyleyeceğin ilk 2 cümle içerisinde kişinin adının geçmesinin yapılan araştırmalarda çok etkili olduğu ve karşındaki kişiyi görüşmeye daha çok bağladığı saptanmış.

  Sakin olman, görüşmeden önce yavaşca derin nefes alıp vermen stres seviyeni azaltır.
  Bol şanslar, umarım herşey istediğin gibi güzel gider.

  Reply
 5. 5

  Arzu

  Merhaba,
  az önce yurtdışındaki bir kariyer danışmanlığı firması ile ingilizce bir telefon görüşmesi yaptım, önce çok heyecanlandım ve görüşmeci benim hangi firma ile ilgili iş görüşmesi bilmediğimi düşündü ve telefonu kapatmak istedi, yüzyüze olmamak gerçekten çok kötü kendinizi yansıtmakta çok zorluk çekiyorsunuz ve yanlış anlaşılmalar oluyor.Neyseki toparladım ve firma ile ilgili çok şey bildiğimi ve görüşmeden bu tarz bişey beklemediği ifade ettim ve bir kaç soru cevaplama şansım oldu. Internette yazılan sorularla nerdeyse hiç ilgilisi yoktu soruların.bu gergin görüşmenin sonunda işe alınacağımı hiç sanmıyorum.Herkese kolay gelsin diyorum phone interview gerçekten çok zor. beni sinirlendirip denemek istemiş olabilir mi acaba?

  Reply
 6. 6

  Nedim İLERİ

  Telefon görüşmesi iş görüşmesi içinde ise yüz yüze görüşmeden farklı bir önem arz etmediğini düşünenler için sorun yok.Bu yazıda belirtilen inceliklere katılmamak mümkün değil.Ses tonunuz sizin samimiyetinizi ve konuya hakim olup olmadığınızı,hatta o andaki yüz ifadenizi bile yansıtır.Gülen yüzlü ses her zaman ikna ve etkilemede avantaj sağlar.Hele konuya girmeden ki ilk kelimeler konu dışı bir iki cümle sayesinde çoğu zaman bir sıcaklık ve olumlu hava yakalanır ki artık bu görüşmeden üretim beklenir.
  Sağlık ve esenlik dileklerimle.

  Reply
 7. 7

  emre alagöz

  Başarılarınıza “şans, kader, kısmet” diyen varsa bana yönlendirin lütfen. İtinayla alnını karışlayayım 😛

  “Telefon görüşmesi günü ise, evdeki telesekreterime görüşmeyi kayıt edebilmek için ek bir kaset almıştım. (o zamanlar telesekreterler kasetliydi!). Bunun sebebi, eğer işi kapamazsam, nasıl konuştuğumu anlayabilmek, nerelerde hata yaptığımı görebilmek ve nasıl sorularla karşı karşıya kaldığımı görebilmek içindi.”

  Reply
 8. 8

  Hasan YILDIZ

  Telefonda iş görüşmesi göz göze temas olmadığı için duyguların daha zor anlaşılacağı bir alan; hatta görüşme daveti için dahi yapılan görüşme işe alım sürecini doğrudan etkiliyor. Gerçi şu sıralar baş gösteren işsizlik biraz da çalışanın suçu. Her 10 görüşme davetine katılım 2’lere kadar düşmüş durumda. Hele bir de ben mi başvurmuşum diyenler var apayrı 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.