resim
Ana Sayfaya Dön


Telefonda İş Görüşmesi Daha Güçlü Bir İletişim Kurmanızı Gerektirir

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Hedefe Koşanlar, Iş görüşmesi
24 Aug 2007

Bulunduğunuz şehrin dışında bir iş görüşmesi için “telefon” ile mülakat istenebilir. Bana kalırsa, telefon mülakatları en zor olanı.

Yüz yüze yapılan iş görüşmelerinde karşınızdaki kişinin kim olduğunu ve verdiğiniz cevaplara nasıl tepki verdiğini anlamanız daha kolaydır. Üstelik kendinizi karşınızdaki kişiye anlatabilmeniz ve iletişim kurabilmeniz de daha rahattır. Telefon görüşmesi, iletişim kurabilmeniz için daha farklı çaba gerektirir.

Uluslararası bir iş için yaptığım görüşmelerimden biri telefonda olmuştu. İlk telefon görüşmem oldukça ürkütücüydü benim için. Heyecanım doruktaydı. Birincisi bu işi çok istiyordum. İkincisi, daha önce hiç telefonda mülakat yapmamıştım. Bir hafta boyunca hazırlandığımı ve kağıtlara yazılar yazdığımı hatırlıyorum. Telefon görüşmesi günü ise, evdeki telesekreterime görüşmeyi kayıt edebilmek için ek bir kaset almıştım. (o zamanlar telesekreterler kasetliydi!). Bunun sebebi, eğer işi kapamazsam, nasıl konuştuğumu anlayabilmek, nerelerde hata yaptığımı görebilmek ve nasıl sorularla karşı karşıya kaldığımı görebilmek içindi. Eğer iş teklifi bana yapılırsa da elimde bu görüşmenin tatIı bir hatırası kalması içindi! Hazırladığım notları bir masanın üzerine koydum. Teker teker. CV’im açık olarak önümde duruyordu. Hepsi farklı bir noktayı hatırlatmak üzere oradaydı.

Telefonda iş görüşmesinin belki de avantajlı kısmı buydu. Notlarınızı yanınıza alabilirdiniz!

Telefonda konuşurken, sesinizin canlı çıkması çok önemli. O yüzden, iş görüşmesini yapacağınız ortamın sessiz ve dikkatinizi dağıtacak elementlerden uzak olmasına özen gösterin.

Genelde ayakta durarak telefonda konuşmak sesinizin daha iyi çıkmasını sağlayacaktır. Çok fazla rahat koltuklara oturmak, cevaplarınızın kalitesini negatif yönde etkileyecektir. Ben bir masa ve sert bir çalışma sandalyesi üzerinde oturmayı tercih etmiştim. Kağıtlarım önümde, vucudumun dik bir şekilde durduğunu hatırlıyorum.

İş görüşmesinin telefonda olmasına bakmaksızın, üzerinize giyeceğiniz kıyafetin resmi olmasına ve bakımlı bir şekilde hazır olmaya özen gösterin. Bu hazırlık görüşme sırasında kendinize olan güveni artıracaktır. Pijama, şort ve sandaletlerinizi telefon görüşmenizden sonra giyebilirsiniz!

Mülakatınız sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta telefonun diğer ucundaki kişi(ler) ile bir bağ kurabilmenizdir. Sesiniz, konuşma stiliniz ve söylediklerinizle sohbeti canlı tutabilmektir. Bunu yapmanın bir yolu kendiniz hakkında bilgiler vermek olabilir. Örneğin telefon çaldığında, sorular kısmına geçilmeden önce tatlı bir giriş sohbeti yapabilmek, iki tarafında tebessüm ederek soru cevap kısmına geçmesini sağlayabilmek güzel bir avantaj.

Verdiğiniz cevaplara daha çok kişisel mesajlar katmanız, nasıl bir kişi olduğunuzu anlatabilmeniz açısından gerekli. Sizi göremedikleri için, verdiğiniz cevapların içeriği ve sesinizin tonu karar verme aşamasında önemli olacaktır. CV’iniz zaten ellerinde var. Dolayısıyla hangi bilgi ve teknik kapasiteye sahip olduğunuzu az çok görüyor olacaklar. Cevaplarınıza katacağınız sizi anlatır nitelikteki hikayeleriniz, karşınızdaki kişiyle daha güçlü bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. Bana kalırsa, bilgilerinizi ne kadar güçlü bir bağ kurarak anlatabilirseniz, işi kapmanız o derece mümkün olacaktır.


Share

YORUMLAR
24 Aug 2007 - 11:42 am

Çok yararlı bilgiler. Notların göz önünde olması telefonun en büyük avantajı.
Acaba anlattığınız görüşmedeki işi kaptınız mı?

Merak ettiğim bir konu da böyle telefon görüşmelerinin sık yaşanabileceği sektörler ya da meslekler hangileri olabilir?

24 Aug 2007 - 4:19 pm

Merhaba Hasan,
Evet işi kapmıştım;)
Ikinci sorunun cevabını ise sektör olarak ayırabilirmiyiz bilemiyorum. Ama genelde her sektörde yaşanabilir. Uluslararası şirketlerde çoklukla karşılaşılabilir. Birden fazla lokasyonu olan şirketlerde de aynı durum söz konusu olabilir.

14 Mar 2008 - 5:02 pm

Merhaba,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Açıkçası telefondaki görüşme iin bu kadar titiz hazırlanmak aklıma gelmemişti. Yabancı bir firmanın İstanbul’daki ofisi için başvurmuştum. Geçenlerde aradılar. O sırada ofisteydim ve görüşme yapmak için uygun değildim. Bana işi özetleyen ve görüşmek için ne zaman uygun olduğumu soran bir mail attılar.Bu maile genel bir cevap verdim. “hafta içi akşam 7den sonra arayabilirsiniz” gibi. Sizce bu cevap profesyonel olmadı mı? Yani belli bir gün ve saat mi vermem gerekiyordu acaba? İş çok heyecan verici ve yüzyüze görüşmek de istiyorum. Telefonla ingilizce mülakat yapmak ise çok zor geliyor. Çünkü görüştüğüm kişinin de benim de ana dilimiz ingilizce değil ve birbirimizi anlamakta zorluk çekeceğimizden endişeleniyorum.Bana neler tavsiye edersiniz?

15 Mar 2008 - 9:57 am

Merhaba Nilay,

Cevabın uygun olmuş. Benim bu tür emaillerde gözlemlediğim sorunlar şöyle:

Hitap: Sayın Sema hanım, Merhaba Sema hanım, gibi giriş yapılmadan yazılan emaillerin profesyonel algılanmayacağını söyleyebilirim. Bu sonuçta bir iş görüşmesidir ve karşınızdaki kişiyi daha önce hiç görmediyseniz ve tanımıyorsanız, resmi hitap kullanmak her zaman çok faydalı olur. Görüşmeye çağrılmanıza engel olmamaka birlikte hakkınızda “belli bir algının” oluşmasına neden olur. Ikinci bir hata yaptığınızda, hakkınızda daha önceden oluşmuş algının kuvvetlenmesine sebep olursunuz.

Bana kalırsa, görüşeceğin kişinin de ana dilinin ingilizce olmaması senin için bir avantaj. Ikiniz de birbirinizin derdinden iyi anlarsınız! Daha toleranslı bir ortam oluşması çok mümkün. Bunu kendine bir avantaj olarak gör. Sakin, yavaş yavaş, kelimeleri yuvarlamadan konuşmaya gayret et. Sana gelebilecek sorulari önceden bir kağıda yazmanda ve cevaplarını hızlı sesle ve tane tane okuyarak pratik etmen çok etkin olacaktır. En az bir kez bunu denemeni öneririm.

Telefonu ilk açtığında sesinin canlı çıkmasına, mümkünse ayakta durmaya ve kendinden emin bir “Hi Ms X. Thanks for calling” tarzı bir pozitif giriş yapmaya özen göster. Söyleyeceğin ilk 2 cümle içerisinde kişinin adının geçmesinin yapılan araştırmalarda çok etkili olduğu ve karşındaki kişiyi görüşmeye daha çok bağladığı saptanmış.

Sakin olman, görüşmeden önce yavaşca derin nefes alıp vermen stres seviyeni azaltır.
Bol şanslar, umarım herşey istediğin gibi güzel gider.

16 Mar 2009 - 6:08 pm

Merhaba,
az önce yurtdışındaki bir kariyer danışmanlığı firması ile ingilizce bir telefon görüşmesi yaptım, önce çok heyecanlandım ve görüşmeci benim hangi firma ile ilgili iş görüşmesi bilmediğimi düşündü ve telefonu kapatmak istedi, yüzyüze olmamak gerçekten çok kötü kendinizi yansıtmakta çok zorluk çekiyorsunuz ve yanlış anlaşılmalar oluyor.Neyseki toparladım ve firma ile ilgili çok şey bildiğimi ve görüşmeden bu tarz bişey beklemediği ifade ettim ve bir kaç soru cevaplama şansım oldu. Internette yazılan sorularla nerdeyse hiç ilgilisi yoktu soruların.bu gergin görüşmenin sonunda işe alınacağımı hiç sanmıyorum.Herkese kolay gelsin diyorum phone interview gerçekten çok zor. beni sinirlendirip denemek istemiş olabilir mi acaba?

11 Mar 2012 - 12:35 am

Telefon görüşmesi iş görüşmesi içinde ise yüz yüze görüşmeden farklı bir önem arz etmediğini düşünenler için sorun yok.Bu yazıda belirtilen inceliklere katılmamak mümkün değil.Ses tonunuz sizin samimiyetinizi ve konuya hakim olup olmadığınızı,hatta o andaki yüz ifadenizi bile yansıtır.Gülen yüzlü ses her zaman ikna ve etkilemede avantaj sağlar.Hele konuya girmeden ki ilk kelimeler konu dışı bir iki cümle sayesinde çoğu zaman bir sıcaklık ve olumlu hava yakalanır ki artık bu görüşmeden üretim beklenir.
Sağlık ve esenlik dileklerimle.

19 Mar 2012 - 1:45 am

Başarılarınıza “şans, kader, kısmet” diyen varsa bana yönlendirin lütfen. İtinayla alnını karışlayayım :P

“Telefon görüşmesi günü ise, evdeki telesekreterime görüşmeyi kayıt edebilmek için ek bir kaset almıştım. (o zamanlar telesekreterler kasetliydi!). Bunun sebebi, eğer işi kapamazsam, nasıl konuştuğumu anlayabilmek, nerelerde hata yaptığımı görebilmek ve nasıl sorularla karşı karşıya kaldığımı görebilmek içindi.”

21 Aug 2016 - 1:51 am

Merhaba fatmanur hanım görüşmeniz kaç dakika sürdü

09 Nov 2017 - 2:30 pm

Telefonda iş görüşmesi göz göze temas olmadığı için duyguların daha zor anlaşılacağı bir alan; hatta görüşme daveti için dahi yapılan görüşme işe alım sürecini doğrudan etkiliyor. Gerçi şu sıralar baş gösteren işsizlik biraz da çalışanın suçu. Her 10 görüşme davetine katılım 2′lere kadar düşmüş durumda. Hele bir de ben mi başvurmuşum diyenler var apayrı :)

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası