resim
Ana Sayfaya Dön


Daha Başarılı Olmak İçin, Mutluluk Eşiğinizi Artırın.

04 May 2011

“Daha çok ama daha çok çalışırsam başarıya ulaşırım. Daha çok iş yapar, sürekli başarıya odaklanırsam, başarılı olurum. Bu da beni mutlu bir insan yapar.”

Etrafınıza bakın. En son ne zaman istediğiniz dostlarınızla bir araya gelebildiniz? Ne zaman rahat bir uyku çekebildiniz? Kaç zamandır günde 10 saatin altında bir çalışma temposuna sahipsiniz?

Günümüzde liderlik ve yönetim anlayışımız değişmek zorunda. Zannediyoruz ki insanların her saniyelerini karlılığı artırabilmek için kullanabilmek mümkün. Zannediyoruz ki başarılı şirket olabilmek için sıkı kurallar ve suyunu çıkarttığımız, beyaz yakalı köleler yetiştirmek bizleri daha karlı ve başarılı yapacak.

Yanılıyoruz çünkü pozitif psikoloji alanında yaptığımız çalışmalar durumun tam tersini gösteriyor. Başarıyı getiren mutlu ruh halimiz, sağlıklı düşüncelerimiz ve olumlu bakış açılarımız. Yani, başarı için önce mutluluk eşiğimizi yukarı çekebilen bireyler olmayı başarmamız gerekiyor. Başarı sonradan geliyor. Yani mutlu olmak için başarı değil, başarılı olmak için mutluluk gerekiyor.

Bu yüzden toksik iş ortamlarını verimli iş ortamları haline getirmek için çaba sarfetmeliyiz. Eğer iş ortamı düzelmiyorsa, o ortamdan mutlaka kaçmalıyız. Başarı stres ve kaygının yüksek olduğu ve teşvik edildiği ortamlarda değil, mutlu bireylerin, yeteneklerini her gün kullanabilen çalışanların bulunduğu ortamlarda yeşerir.

Elde etmek istediğiniz başarı her neyse, önce mutluluk eşiğinizin nerede olduğunu farkedin. Bir hafta boyunca kendinizi izlemeniz ve genel anlamda nasıl bir ruh halinde olduğunuzu farketmeniz iyi bir başlangıç. Bu eşiği yükseltebilmek için beyninizi yeniden programlayabilirsiniz. İşte binlerce araştırmayla kanıtlanmış ve Harvard psikoloji’den 3 çözüm yolu size.

1- Minnet Duygunuzu 30 Saniye Hatırlayın.

Yarın sabah 30 dakika boyunca minnet duyduğunuz, teşekkür etmek istediğiniz 5 konu ya da kişi bulun ve bunları yazıya dökün. Mutluluk eşiginiz 24 saat boyunca baz seviyesinden yukarı doğru seyredecek.

Eğer bu çalışmayı 21 gün boyunca her gün yaparsanız, önümüzde ki 6 ay boyunca mutluluk eşiğinizin daha yukarılarda seyrettiğini göreceksiniz. Sebebi beyniniz daha fazla pozitif bilgi bulabilmek için çaba sarfetmesi ve bir müddet sonra kolaylıkla bu bilgilere beynin ulaşabilmesi.

2- Günde 3 dakika Günlük Yazın

Fazla değil. Günde 3 dakika boyunca aklınıza gelen pozitif, olumlu ve iyimser bir düşünce, duygu ve olayı yazdığınızda mutluluk eşiğiniz artıyor, daha sosyal oluyorsunuz ve bağışıklık sisteminiz gelişiyor.

3- Yeteneklerinizi Bulun, Hergün Kullanın.

Hangi alanlarda yetenekli olduğunu bulanlar ve bu yetenekleri her gün kullananlar diğerlerine göre başarılarını, verimliliklerini ve enerjilerini en yüksek seviyede kullananlar. Yeteneklerinizi bulun ve her gün kullanın. Prof. Martin Seligman’ın yetenek testini doldurun ve nerelerde yeteneğinizin olduğunu öğrenin.

Tüm bu aktivitelerde önemli olan konu bir noktaya odaklanmak ve ona süreklilik kazandırmak.

Başarının hızlı bir formülü yok ama kazanılabilir yolları var. Iyi niyet ve istemek başarı için yeterli olmuyor. Niyeti ve isteği harekete geçirmek ve ona süreklilik kazandırmak gerekiyor. Ama herşeyden önce başarılı olmak için işe kendimizi iyi hissederek başlamamız gerekiyor. Mutluluk eşiğimizi yükseltmek hem sağlıklı bireyler olarak ilerlememizi sağlayacağı gibi daha başarılı bireyler olmamıza da imkan verecek.


Share

YORUMLAR
08 Nov 2015 - 3:42 pm

Geçen hafta arkadaş meclisinde bu konuyu tartıştık. Örnekleri konuştuk. Mutluluk ile gelen şey midir başarı yoksa başarının bir kazanımı mı? Tercihler değişse de psikoloji de araştırma yapılmış. Başarının getirdiği şey mutluluğa benzese de tam olarak değil. Mutluluk sonrası oluşan hali biz başarı saysak da başkalarına göre değişebiliyor.

08 Nov 2015 - 11:08 pm

Merhaba. Mutluluk başarımızı olumlu yönde etkiliyor. Fakat ülkemizde bir çok insan istediği mesleği maalesef yapamıyor. Mecburen yaşamak için ve ailesinin geçimi için istemediği işlerde çalışmak zorunda. Hatta bir kaç insan istediği mesleklerde çalışabiliyor. Ben bu kişilere şanslı kişiler diyorum. Her zaman aklımda bir blog sayfası açmak istemişimdir. Sayın Fatmanur hanım sizin sayenizde düşüncemde yeni şimşekler çaktı ve sizden esinlenerek girişimlerim önümüzdeki günlerde başlayacak. Sizi RapMan de izleyip fikirlerinizi dinledikten sonra görüş açımı biraz daha genişlettim ayrıca sizlere teşekkürlerimi sunarım. Hayatta bizler her başarılı insandan yeni bilgiler öğrenmek ve bu bilgileri özümleyerek yeni girişimlerde bulunmaktan yanayım.

09 Nov 2015 - 9:05 am

@serkan cok mutlu oldum. Umarim yeni girisiminde tum sans senden yana olur.

Herkes istedigi hayati yasayamiyor. Ama istikrarli caba sarfetmek ve beklentilerimizi esnetebilmek bazen farkli kapilar acabiliyor.

09 Nov 2015 - 9:07 am

@ali
Aslinda insanin her daim mutlu olmasi yaraticiligi kiran bir faktor. Mutlu olmak ne demek birey icin, her insan belkide bunu kendi icin degerlendirmeli.

20 Jun 2017 - 3:24 pm

Promosyon çanta üretimi için bestcanta.com adresini ziyaret ediniz.

18 Nov 2017 - 11:09 pm

Çok güzel bir yazı olmuş. Market Ekipmanları

18 Nov 2017 - 11:17 pm

Promosyon Çanta ve Promosyon Ürünlerinin değişmez yeni adresi olarak YDS Promosyon sizlerle.

Kaliteli Promosyon Ürünleri

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası