resim
Ana Sayfaya Dön


Kariyerinizde Yükseldikçe, İş Aramak Daha Fazla Planlama Gerektirir

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Hedefe Koşanlar, Iş görüşmesi, Yönetim
15 Mar 2008

Büyük şirketlerde genellikle benzer özelliklere rastlarız. Harika kariyer imkanları, kurumsal çalışma kuralları, performans değerlendirme sistemleri, ekstralar ve daha birçok şey. Şirketler yetenekli elemanlarını kendilerine bağlamanın ne kadar önemli olduğunu bildiklerinden onları kaçırmak istemezler. Özellikle belli seneler kişiye yatırım yapmışlarsa, ellerinden kaçırmak bilgi ve yetenek kaybı anlamına gelir. Ama bazen, yetenekli insanları tatmin eden şeyler “farklı tecrübe arayışları yada daha büyük işlere imza atabilme isteği” olabileceği gibi saat ücretini yukarıya çekmek de olabilir.

Böyle bir ortamda uzun seneler çalıştıysanız ve bu zaman zarfında “tecrübe” olması açısından ya da “pazar araştırması” yapmak amacıyla iş görüşmesine gitmediyseniz, görüşme teknikleriniz paslanmış olabilir.

Eğer sizde şirketinizde yönetici kademesinde bulunuyor fakat iş değiştirmeyi düşünmeye başlayanlardansanız, bu önerileri faydalı bulabilirsiniz.

1. İş değiştirmeyi, halihazırdaki işinizden “bunaldığınız” döneme bırakmamaya özen gösterin. İş bulmak kolay bir süreç değil ve genelde istenen işi bulmak ortalama 6 ay gibi bir zaman almakta.

2. Neden iş değiştirmek istediğinizi iyi anlamaya bakın. Herşeyin iyi olduğu bir ortamdan çıkmak istemek “çoğunluğun” tercih ettiği bir durum değildir. Dolayısıyla, çoğunluk elindeki imkanları korumayı tercih ederken sizin farklı arayışlara girişmeniz, karşınızdaki kişiyi meraklandırır. Ne istediğinizi ve neden istediğinizi iyi bilmeniz faydalı.

3. Bazen çok başarılı olan kişiler bu süreçten hiç hoşlanmayabiliyor. Sonuçta, bazı şirketlerden “evet” cevabı alabileceğiniz gibi diğerlerinden “hayır” cevabı alabilirsiniz. Bu da kişinin egosu üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Burada hatırlamanız gereken şu: iş görüşme sürecinde kontrolün bir kısmı sizde ama hepsi değil. Lider özellikli kişilerin her ortamda lider olamadıklarını biliyoruz. Çünkü liderlik bazen belli koşulların varlığını gerekli kılıyor.

4. İş görüşmelerine başladıktan 3 ay sonra paniğe kapılıp, önünüze gelen her işe baş vurmayın. Kariyerinizin önemli bir noktasından yukarı doğru çıkış yapmak zaman ister, sabır ister, ne istediğini iyi bilmeyi ister.

5. İş görüşmesine gitmeden önce güvendiğiniz bir profesyonelden size mentorluk yapmasını isteyebilirsiniz.

6. Ilk birkaç iş görüşmenizi en çok istediğiniz şirket/pozisyonlar için yapmamaya çalışmanız avantajlı. İlk birkaç iş görüşmenizi, kendinizi test etmek, iş görüşmesi deneyimi elde etmek ve piyasa araştırması yapmak için kullanabilirsiniz. Bu süreç içerisinde sorulan sorulara nasıl cevap verdiğinizi, nasıl davrandığınızı görebilir, geliştirmeniz gereken konular üzerinde kafa yorabilirsiniz.


Share

YORUMLAR
02 Aug 2012 - 11:36 pm

Fatmanur hanım merhaba..
Tüm blog yazılarınızı neredeyse okudum öncelikle bize kazandırdığınız değerli paylaşımlar icin teşekkür ederim.
Konuya gelince ben 2011 Haziran sonu itibari ile istifa ederek ayrıldım.Ayrılış tarihinden itibaren özellikle sosyal medya aracılığı ile bir çok şey öğrendim.Alanında uzman bir çok değerli insanla iletişim kurdum.Blog kurup düzenli mesleki yazılar yazmaktayım.
Her işe başvurmak istemediğimden dolayı iş arama sürem uzadı.(Doğru pozisyona doğru kişi prensibi)
Bu bana her hangi bir dezavantaj sağlar mı?
İK Uzmanı veya Kurum yöneticileri gözünde benim gibi adaylara ne gözle bakılmaktadır?

Saygılarımla

Gökhan Yılmaz

03 Aug 2012 - 9:53 am

Gokhan benim gibi adaylar derken hangi noktadan bahsediyorsun? Is arayisinda onemli olan iki is arasindaki surede neler yaptigini en iyi sekilde anlatabilmektir. Isini bilen yoneticiler bunu anlayisla karsilar ve pozitif olarak gorur, ancak IK’cilar malesef yetkinlik ve yetenek olarak rollerini henuz kavrayabilmis degiller. Isini bilen birine denk gelirsen harika, gelmezsen biraz daha dil dokmen gerekir.

03 Aug 2012 - 10:56 am

Benim gibi derken iş arama süresi uzayan kişiler için demek istemiştim.Haklısınız Fatmanur hanım,o süre zarfında kişisel eğitimlere yönelmek daha donanımlı hale gelmek artılar sağlayabilir.İş arama sürecinin içeriğinin zenginliği bir bakıma yön verici olabilir.
İK konusunda haklısınız personel bulma ve seçme süreçlerini tam anlamıyla vakıf olamayıp piyasada bulunanlar insanlar var.(Bundan İK cılarda şikayet etmektedir)
Belirli bir zamandan sonra kariyer değişikliği yapmak (eğer işler yolunda gitmiyorsa ve tıkanmışsa) riske girip rotayı değiştirmeye gitmek kimimize göre macera kimimize göre de gereklidir.
Ben o deliliği yapıp riske girdim..:)

-İşini bilene denk gelmek en önemli mesele!-

Saygılarımla

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası