resim
Ana Sayfaya Dön


Boş CV yollamadım. Neden kimse aramıyor ki?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Hedefe Koşanlar, Iş arama
18 Oct 2007

‘CV Yolladım. İş Başvurusu Yaptım.’

Neden Kimse Beni Aramıyor?’

Genelde iş arayanların çoğunun tipik sorunudur.

Harika bir CV hazırladım.’

Vurucu bir önyazı yazdım.’

Ama CV yolladığım hiçbir yerden cevap gelmiyor!

Sorun nerde?

Şu an Amerika’da yaşayan ve çok da başarılı bir şirket sahibi olarak çalışan bir arkadaşım, Türkiye’de şansını denemek istediğinde şöyle demişti. ‘CV’imi yollamadığım yer kalmadı. E, boru da değilim! Boğaziçi işletme mezunuyum. Amerika’da da okudum. Kısa da olsa iş deneyimim de var. Gel gör ki ne arayan var. Ne soran. İlle araya torpil mi koyayım?

Eğer CV’iniz gerçekten başarılı hazırlanmışsa, önyazınız da vurucu ise, doğru işe ve doğru pozisyonlara da başvurduğunuza inanıyorsanız o zaman kendinize acı çektirmekten vazgeçin!

İnsan Kaynakları yöneticilerinin ya da şirket yönetimlerinin size söylemediği gerçekler devreye girmiş olabilir.

İş yükü hemen hemen her çalışanın yakındığı bir durum. Dolayısıyla iş yükünden CV’lere göz atmak zaman alıyor!

Şirketlerin işe alma süreçlerinin mükemmel olduğu düşüncesini kafanızdan atın. CV’lerin hangi ellerden nasıl geçtiğini hayal etmeniz zor olabilir.

CV’inizi yolladığınız yöneticinin kafasında ne dolaştığını bilemezsiniz. Amcasının çocuğuna yer açmak istiyor olabilir. Kötü gününde olabilir. Tatile çıkmış olabilir. Belki de çok dağınık ve ne istediğini bilmeyen biridir!

Bazen de açılan pozisyonlar şirket çapında gerçekleşen bütçe kesintilerinden dolayı ötelenir. Dolayısıyla yolladığınız CV’yi incelemek şimdi değil de üç ay sonra gerekir. Elbette bu durumdan adaylar haberdar olmaz.

Demek istediğim şey şu: Muhteşem bir çalışan olabilirsiniz. Konunuzda uzman olabilirsiniz. Her şeyinizi tam hazırlamış olabilirsiniz. Ne var ki iş başvurularında birçok şey—tahmininizden çok çok daha fazla şey— kontrolünüz dışında gelişiyor. Sorun her zaman siz değilsiniz. Bunu aklınızdan çıkartmayın. Kendinize olan güveninizi azaltmayın.

Siz, kontrol edebildiğiniz noktaları en mükemmel şekilde yapmaya bakın. Yapabileceğinizin en iyisini yapın.

Gerisini de hayata ve zamana bırakın.

İş görüşmelerinizde daha huzurlu, daha güvenli ve kendinizden daha emin hareket ettiğinizi göreceksiniz. Gereksiz yere 3 aydır işsiz olduğunuzu düşünerek ve bir panik ile fiyatınızı kırmaya çalışmayacaksınız.


Share

YORUMLAR
18 Oct 2007 - 3:16 pm

Evet kendinden eminse insan ümitvar olmak gerekir.

20 Oct 2007 - 11:22 am

Fatmanur hanım iyi günler,

Ilk önce blogunuzu ilgiyle takip ettimizi söylemek isterim.

Açıkçası iş görüşmeleri karşınızdaki kişiye de bağlı. Haklısınız ama örneğin bende yurt dışında eğitim gördüm ve şunu söylemeliyim ki bu durum bazı yöneticiler tarafından negatif olarak algılandı. “paralı çocuk” gözüyle bakıyorlar. bu nasıl bir iştir anlayamadım. profesyonellik yada objektiflik yok gerçekten.

Saygılarımla…

29 Nov 2007 - 1:05 am

Ben Elektronik mühendisiyim..5 aydır işsizim.. Kalifiye bir eleman 5 ay işsiz kalabiliyorsa vay ülkemin haline…

Üniv. hayatını binbir zorlukla atlattık..Bi sürü öğrenim kredisi vs. aldık… Bi ton para.. Şimdi onların geri ödemesi başladı ve 5 kuruş param yok..

Gel de bu ortamda moralini bozma… Zmana bırakıyorum…Bakalım daha nereye kadar bırakabileceğim…

04 Dec 2007 - 2:46 pm

cenk kardeş yalnız değilsin..ben de elektronik ve haberleşme öğr. yüksek lisans öğrencisiyim..ingilizcem buna bağlı olarak gerçekten iyidir…aynı dertten ben de müzdaribim…

bu ülke 3. sınıf bir ülkedir…bunu kabullenmemiz gerekiyo…beyni senin benim kadar çalışmayan insanlar inanılmaz paralar kazanıyo…
kendimizi avutuyoruz yok avrupa birliği yok bilmem ne…

belki de dünya üzerinde beyin israfı sadece bizim ülkemizde oluyo…

üni.sınavında meslek liseli olduğumdan dolayı müh. hakkı tanınmadı mecburen öğretmenlik tercih ettim..öğretmenlik bitti dedim ki bir kademe yukarı çıkmam gerekiyo yüksek lisans yapıyorum…bununda herhangi bir şayini görmedim…

ülke gelişmekten bahsediyo ama ne hikmetse yapanın yanına kar kaldığı bir ülke…ülke gelişmektan bahsediyo hem hammadde olsun hem de beyin olsun…kullanılmıyo…

sonuç senin benim gibi krediyle şunla bunla okulu bitiren insanlar okul bitirince yine mağdur…neden zten arkası olan insanlar kredi almıyolar ve onların kapıları da sonuna kadar açık…

olan bizi okutan ailelerimize oluyo…sen moral olarak çöküyon onlar da hem maddi hem de manevi çöküyolar..

Allah sonumuzu hayır etsin

28 Jun 2008 - 10:31 am

hem eğitim hemde çalışmak istiyorum sakarya üniversitesinden mezunum

04 Jul 2008 - 1:35 pm

Yukarıda yazılarını okuduğum arkadaşlar kadar bir eğitimim yok lisans mezunuyum And. Üniv. İşletme defalarca iş başvurusu yapmama rağmen olmuyor… Bekle dur sadece bize düşen bu oluyor. Ben artık şu mezunu bu mezunu inanmıyorum. Bu ülke öyle birşeye inandırdı ki artık bir yerden başlayacağıma ümidim hiç kalmadı. Sadece halk tabiri ile deriz ya dayın olacak … İşte o önemli olan kavram dayım olmadığı içn malesef bir adım bile atamadım. En çok istediğim şey bankacılıktı ki bu sene inanılmaz gelişmiş bir sektör olmasına rağmen olmadı. Ki nelerini biliyorum ön lisans ya da lise mezunu olmalarına rağmen şu an çalışan kişileri. Ben ümidimi kaybettim arkadaşlar, umarım o ümit ışığı benim gibi ümit arayanlara gülsün.

04 Jul 2008 - 1:47 pm

Sevgili Yasemin,
Dayımız olmadığı zamanlarda kendimize başka network’ler yaratabiliriz. Eğer sadece CV yollamak sana bazı kapıları aralamıyorsa, farklı bir yönteme ihtiyaç var demektir. CV’nin nasıl yazıldığı, istediğin pozisyona uygun olup olmadığı, nasıl yollandığı da önemli.

27 Apr 2009 - 3:11 am

Başvurulara olumsuz da olsa bir cevap dönülse, sizi çağırmadık çünkü şu özelliğinizi eksik gördük, sizi işe almadık çünkü şu konuda sizi yetersiz gördük şeklinde kısa da olsa bir cevap verilse, insanlar da umutsuzca beklemek zorunda kalmazlar.
Acaba neden aramadılar, acaba neden beni işe almadılar, acaba bu pozisyon için çok mu yetersizim gibi soruların önüne geçilmiş olur böylece.
Gerçi İK’cıların umurunda mıdır bu, onu da bilemiyorum.

17 Jul 2009 - 4:40 pm

Geri dönmeme konusu sanırım en can sıkıcı konulardan biri.. Öyle ya siz bir hevesle başvuruyorsunuz aradan aylar geçiyor bakıyorsunuz pozisyon kapanmış ama size dönen hiçkimse olmamış.. Evet, bir yerde empati yapıp yüzlerce başvuru vardır bana özel bir red cevabı yazacak değiller ya diye düşünebiliriz. Amma velakin teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda hele de Kariyer.net yenibiris.com secretcv gibi bir yerden başvuru yapmışsanız yapılan başvurulara red cevabı yollamak öyle geçtim saatleri 10-15 dakikalarını bile almaz. Burada da işte profesyonellik giriyor devreye… Türkiye’de ne kadar şirket profesyonelce yönetiliyor.. Departmanların, yönetim kurullarının olması bi firmaların kurumsal olması dahası profesyonel olması anlamına gelmiyor.

Endüstri mühendisliği ve sonrasında yönetim organizasyon yükseklisansı yaptım. Yaklaşık 4 aydır ben de iş arama sürecinde dahil olmuş durumdayım. Yaptığım başvurulara olumsuz cevap vermeye tenezzül eden firma o kadar az ki… Ben burada çalışsam ne olacak ki diyorum… Olumsuz dahi olsa bir cevap verme herşeyden önce karşı tarafa bir saygı gösterisidir…

31 Dec 2009 - 2:29 pm

İş bulmak artık bu ülkede sayısasal loto’nun çıkması kadar büyük bir şansa döndü.Tanıdığın olmadan yani dayın olmadan bir işe girmen mümkün değil.Yüksek lisanslar yapalım,bir kaç dil bilelim hepsi aslında boş…Öyle insanlar tanıyorumki büyük kuruluşlarda ve ortaokul mezunu olmasına rağmen işi ve aldığı parada çok iyi.
Ayrıca hem ben ve çevremdeki işsiz arkadaşlarım ki hemside en az lisan mezunu iş bulamıyorlar.Nette yer alan kariyer,secretcv, yenibiriş…. hepside benim gibi üye ama hergün benim gibide ilanlara müracat etmelerine rağmen hiç bir yerdende ses çıkmıyor.Enteresan olanda bazı ilanlar sürekli aynen devam veya belli aralıklarda çıkıyor..Sonra ”reklemın iyisi kötüsü olmaz” diye düşünmüyor değilim…Neyse Allah sonumuzu hayır etsin, Allah herkesin yardımcısı olsun…Başka denilecek söz yok bence…

26 Jul 2011 - 8:53 pm

Arkadaşlar,

Yaptığınız başvurulara olumsuz da olsa cevap gelmemsinden yakınıyorsunuz.

Sizler için bir çözüm önerim var. (Benim kişisel fikrimdir) Kendim henüz yeni uygulamaya başladım. “%100 sonuç veriyor. Yüzde yüz garantili bir yöntem” diyeyem fakat öyle olduğunu zannediyorum.

Bu yöntemi öğrenmek isteyenler(sadece gerçekten öğrenmek isteyenler içindir) varsa bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi öğretirken herhangi bir beklentim yoktur, bilginize.
Gerçekten niyetli olanlar için mail adresim: ercanduzgun206 at gmail com

23 Jan 2013 - 4:32 pm

Bende İstanbul Üniversitesi Lisans, Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans yaptım. 10 yıllık tecrübem vardı. Çalıştığım yerden bilgisizkro bir müdürden kurtulmak ve evlilik tazminatımı almak için ayrıldım. 7 ay sonunda fiyatımı kırarak bir işe başladım.Ve benim bu dönemden edindiğim tecrübe şu oldu. Deneyim çok önemli. deneyim kazanmak için evde bos oturmak yerine gerekirse sırf yol ve yemege calısmak lazım. deneyimi olanlar ise illaki fiyatımı kırmam demeden bir işe girmeli. işteyken iş arıyor olmak işverene karşı elinizi güçlendiriyor.

10 Jul 2016 - 2:41 pm

Bende lise mezunuyum starbucksta çalışım yemek sektöründe çalıştım v.s ama yinede işe alınmıyorum iş bulmak artık altın aramak gibi bi şey oldu bu ülkede o dereceye geldik.Eskiden ekmek aslanın ağzında diye söylüyolardı büyüklermiz şimdi ise ekmek ağızda değil midesinde artık o derecedeyiz .İstersen orta okul mezunu ol eğer tanıdığın var yani torpil her yere giriyorsun ama üniversite mezunu ol ve tanıdığın olmasın kimse aramaz etmez böyle bi ülke olduk.Başvuru yapıyorsun biz sizi arıyacaz diyolar ama ne arayan var ne soran var insan bi geri döner beyefendi başvuru yaptığınız için teşekkür ederiz ancak sizin iş tecrübeleriniz yetersiz bu pozisyon için veya diğer sebeplerden sizi tercih etmedik diye arayıp söyleseler insanlarda ona göre hareket etse ama ben böyle diyen bi firma görmedim giyim mağazalarından tut yiyecek sektörüne kadar bilmem nesine kadar başvuru yapmış bi insan.İşte bu ülke böyle bi ülke olmuş.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası