About the author

Related Articles

13 Comments

 1. 1

  Mehmet Cemil

  Öncelikle merhaba…Bankacılık sektöründe yaklaşık 3 yıldır çalışan yeni bir “bloggee” im…Bloglarla ilgili yaygınlığı ve Fatmanur Hanım’ın bu sitesini Capital dergisinin haziran ayında keşfettim…Gerçekten çok güzel konular ele alınmış…Tebrik ederim…
  Üst düzey yöneticelerin iş arama konusunda da aklıma hemen şu soru geliyor ; “Bir şirket küçülmeye gitse bilen neden verimli bir yöneticisini işten çıkarsın?”

  Reply
 2. 2

  P.S.

  Fatmanur hanım,

  Ben de dediğiniz direktörler arasındayım. Acaba bu konuda tavsiye edebileceğiniz headhunter şirketleri var mıdır? Email atıyor olacağım size. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Şu ana kadar 6 headhunter şirketi ile görüşme yaptım. Benim şanssızlığım mı bilemiyorum, karşılaştığım amatör manzara beni şaşkına çevirdi. Bir yerlerde yanlış yapıyor bile olsam, yönetici yerleştirdiğini iddia eden şirketlerin tutumları, üzülerek söylemeliyim ki “korkunç”.

  Tahmin ediyorum uzun zamandır iş bakmadığımdan dolayı bu piyasa hakkında da pek bilgili değilim. Bildiğim birşey var ki, iş arayışımı daha profesyonel olanlarla devam ettirmek isteğim. Yardımlarınız olursa çok memnun olurum.

  Saygılarımla,

  Reply
 3. 3

  P.S.

  Mehmet bey sorunuza belki şöyle bir yorumum olabilir:

  Küçülmeye gidildiğinde bazı şirketler en yüksek ücretli olanları işten çıkartma yöntemine gidebiliyorlar. Yerine aynı işi çok daha uygun ücretlerle yapabilecek bir yönetici bulabiliyorlar. Özellikle böyle bir piyasada bu çok mümkün.

  Reply
 4. 4

  Erhan

  Mehmet Bey bence olay şöyle:

  Giden yünetici yerine sağ kolu yeni yönetici yapılıyor, sağ kolu yerine başka bir müdür konuluyor, o müdür yerine bir beyaz yakayı müdür yapıyorlar, o beyaz yakanın görevini de çalışma arkadaşları paylaşıyor.

  Sonuçta sağ kolu da işi hemen hemen giden kadar yapabiliyor.

  Reply
 5. 5

  Tolga

  Fatmanur hanıma bu zamanda böyle bir makaleyle bizlere yardımcı olduğu için teşekkür ederim. yenibiris.com da yazılarınızı da takip ediyor ve çok yol gösterici ayrıca sorgulamamızı sağlayıcı düşünceler atıyorsnuz önümüze.

  40’lı yaşların ortalarında bir üst düzey yönetici olarak burada okuduklarım benim de gözümün açılmasını sağladı. Özellikle bu yaşıma kadar sadece 2 şirkette çalıştım, işten ayrılmayı düşünmüyorum. Yollarımızın ayrılacağını da sanmıyorum ama görüyorum ki, çok da güven iyi değil belki…

  Haklısınız. Hayatta hiç bir şeyin garantisi yok. Koskoca Merill Lynch’in batacağını kim söylese inanırdik ki?

  Saygılar,
  Tolga

  Reply
 6. 6

  Buket Fidan

  Tercih etmediğimiz şirketleri “test drive” olarak kullanmak iyi fikir.

  Headhunterlar konusunda yapılan yoruma da katılmamak içten değil. Kendi işimi kurmadan önceye kadar (6 ay önce) yaptığım görüşmeler gerçekten korkunçtu. Sektörün sorunları olduğu aşikar. Ne yazık ki kalite seviyesi düşük bir takım kişinin “filtresinden” son derece profesyonel insanların geçmek zorunda olması, katlanmamız gereken bir zorunluluk. En azından şimdilik.

  Reply
 7. 7

  Erhan

  Memur statüsünde çalışnalar HR’cilerden yıllardır çekiyorlar, biraz da işsiz yöneticiler headhunter’lardan çeksin de, memur statüsündeki çalışanların zorlu işe kabul maratonunu anlasınlar. Düne kadar “altım kuru, keyfim yerinde” takılanlar şimdi umursamadıkları personel problemleriyle karşı karşıyalar. Takdir-i ilahi 🙂

  Reply
 8. 8

  Egitisim Kariyer Enstitusu

  Sayın P.S bugün okuduğum son haftanın Businessweek’i şu an elimde. Siz de temin edebilirseniz şayet sayfa 58’de tam da bu işi yapan küresel bir firmadan, Pedersen&Partners adlı bir firmadan bahsediliyor. Türkiye ortağğı Sabit Tapan olarak geçiyor. İletişim bilgilerine ulaşırsanız belki bir faydası dokunabilir. İyi çalışmalar

  Reply
 9. 9

  P.S.

  Sayin Eğitişim, bilginiz için çok teşekkür ederim, Businessweek alıp okuyor olucam.

  Saygılar,

  Reply
 10. 10

  Mustafa

  Istek yazi aliyo musunuz?
  Calisma hayatini bir kamu kurumunda ozel sektorde gecmek istedigi alan(pozisyon)la cok da yakin bir ilgisi olmadan surduren, dolayisiyla iş gorusmelerinde “peki tecrübeniz?” sorularina “ııı…” ‘layarak bakanlar için gelsin istiyorum : “MEVCUT İŞİNDEN MEMNUN OLAMAYNLAR İÇİN İNCİLER!”
  Teşekkürler.

  Reply
 11. 11

  Ali

  Merhabalar,

  Ust düzey bir yonetici olmasan da yazidan kendime paylar cikardim; ozellikle son paragrafta yazan “Piyasayi koklamali” cümlesi, son bir haftada is arayisinda olmasam da 2 yerden gelen görüsme teklifini kabul etmem de etkili oldu. 1-2 yildan sonra calistiginiz sirketin ve kendinizin dertlerine oylesine boguluyorsunuz ki disarisinin da ayni oldugunu düsünüyorsunuz.

  Reply
 12. 12

  hande

  Merhaba arkadaşlar kendi ayaklarınızın üzerinde durmak , kimseye minnet etmemek istiyorsanız ,size Anket doldurarak para kazanma sistemi ile online olarak çalışmanızı öneririm. Ayrıntı için http://www.anketlisteleri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  Reply
 13. 13

  tolga

  Merhaba,
  Sade ve içten yazınız ve tespitleriniz için teşekkürler.
  46 yaşında iradesi dışında oyun dışında kalmış bir değerim.Yolculuğa devam.Amaç iyi bir insan ve örnek olmak.İş lastik top misali bir zıplar gider bir zıplar gelir.

  Gelecek nasıl gelecek tedx konuşmanızı da sakin anlatı tekniğiniz ve tabiki içeriği için çok beğendim.
  Sağlıcakla kalın.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.