resim
Ana Sayfaya Dön


Sosyal Mecralara Itibar Ediyor muyuz?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik, Iletişim, Inovasyon, Sosyal Medya, Sosyal Medya Dünyası
22 Jan 2011

Sonunda itiraf eden bir CEO.

Selim Siper, Ipragaz CEO’su, “Brand Is You” konferansında açık seçik ifade etti. “Sosyal Medya’yı klasik pazarlama eğitimine sahip yöneticiler anlamıyor” diyen Selim Siper, bana kalırsa biraz nazik davrandı. Zira, yöneticilerin çoğu sosyal medya’yı anlamıyor. Bu mecraların doğru şekilde iş süreçlerine eklenememesinin temel sebebi de budur. Peki, anlayanlar neden anlatamıyor? Ya da anlatabilenler neden ikna edemiyor?

Siper’in itirafı önemlidir. Cünkü düşünün, pazarlama eğitimi almış MBA’li (gerçi 10 yıl önce MBA yapmış olmanız pek birşey ifade etmiyor) yöneticiler dahi bu teknolojileri takip etmekten bu kadar uzaksa, vay halimize demeden edemiyorum. Ama öğrenmek isteyenlere, Chris’in güzel bir başlangıç önerisi var, okuyun derim.

Brand Is You konferansında Sabancı Holding Kurumsal Iletişim Direktörü Suat Ozyaprak’ın ortaya attığı soru da ilginçti. Soru şu “Sosyal Medya’da yazılıp çizilenleri dikkate almalı mıyız? Almalıysak, Nereye Kadar?”

Sosyal Mecra’ları kullanan-özellikle profesyonelce kullanan- her kişinin bu soruya “evet” diyeceğini tahmin ediyorum. Sosyal Mecra’ların hayatımızı, düşüncelerimizi, davranışlarımızı, yaşam şekillerimizi, çalışma alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini gözlemleyebilenlerin de kesinlikle “evet” diyeceğini düşünüyorum. Ancak, sosyal mecra’ları denemeyenlerin ve olup bitenleri takip edemeyenlerin konuya hala şüpheli davranması da doğal. Oyleyse, sosyal medya’yı ne kadar çok anlatırsak, o kadar çok dikkat çekebiliriz. Bir dolu blogger, artık sadece blog yazarak, bir kurumda kazanabilecek direktör maaşlarını çıkartabilir haldeler. Ben dooce’un bu konuda iyi örnek olduğunu düşünüyorum. Ustelik bloguna yazdığı bir yazı yüzünden işinden atılmış bir blog yazarı olarak, bir web tasarımcının kazanabileceği parayı fazlasıyla katlamış bir blogger Dooce.

Sosyal Mecralar hızın hakim olduğu bu dönemde çok da yeni sayılmaz artık.

Twitter üzerinden müşteri servis hizmetleri veren şirketler, olayı aşmış sayılabilir. Ozellikle Turkiye’deki yöneticilerin bir sosyal medya’dır gidiyor diye duyduğu ama pek de bu nedir diye kestirmeye vakit bulamadığı bir ortamda, birşeyler teyet mi geçiyor hayatımızdan?… Business Week Twitter üzerinden müşteri hizmetleri veren şirketleri haber de yaptı. Bunu en az 4 yıl önce başlatmış olmaları, bazı şirket yönetimlerinin dünyayı değiştiren sistemlerle daha yakından ilgili olduklarını, olayı anlamasalar da anlayanlara güvenip hızlı hareket edebildiklerine güzel bir örnektir.

Burada önemli bir durum da söz konusu: Cesaret.

Bu şirketler de Suat Ozyaprak’ın sorduğu soruları kendilerine sordular. Cevapları ne oldu bilemiyorum, ancak gördüğüm, değişimi farketmeleri, bir müddet üzerinde kafa yordukları ve deneme cesareti göstermeleri. Bazı başarılar deneyerek elde edilir. Neden Türkler yapamıyor diye sürekli soru soruluyor. Bir sebebi budur. Bizler eğer trendleri takip etmekte zorlanır, başkaları yapsın, hataları da onlar yapsın, biz öğrenelim, sonra işe dalarız mantığıyla gitmeyi tercih edersek, ne yenilikçilik getirebilir ne de takibinde başarılı olabiliriz.

Tabii, bu konulardan ilk anlaması gerekenler iletişim ve pazarlama uzmanları. Onlar da anlamıyorsa, ki sektörde ki kanı budur, Selim Siper de açık seçik ifade etmiştir (tebrik ediyorum), o zaman işimiz vahim desek yeridir sanırım.

Sosyal medya gerçekten işe yarar mı, bu mecralarda dolananları neden dikkate almalı ya da almamalısınız, öğrenmek isterseniz, mutlaka denemelisiniz. Gözlemlemelisiniz, kullanım alışkanlıklarına bakmalı ve en önemlisi kendiniz bu mecraları en iyi hangi şekilde nasıl kullanacağınızı bulmalısınız. Danışmanlarınızdan önce siz danışmanlarınıza ne istediğinizi gösterebilmelisiniz.

Türkiye’de sosyal medya stratejisi konusunda iyi çalışan bir şirket var. Seri girişimci diye sayabileceğim bu başarılı şirketin kurucuları Nurettin OzdoganMesut Karakaş, Vadi Efe, Samet Ensar Sarı, şirket Dekatlon Buzz. Olaya hızlı bir giriş ve doğru bir giriş yapmak istiyorsanız, tavsiye ederim.
Yorum yapmak için


Share

YORUMLAR
06 Feb 2011 - 12:36 am

Sosyal medya hakkında çok etkileyici bir yazı olmuş.Özellikle “Dekatlon Buzz” şirketinin çalışmaları gerçekten çok etkileyici..Özellikle Nurettin Özdoğan’ın bu kadar genç yaşta bu girişimciliği takdire şayan..

24 Aug 2012 - 1:53 am

Many thanks for presenting this. Brief enquiry, if you don’t object. Where did you grab your website template? I will be starting a website and care for your websites.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası