resim
Ana Sayfaya Dön


Kariyer Yapmanın Bir Diğer Yolu: Girişimcilik

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik, Girişimcinin Ruh Halleri
08 Jul 2008

Yeni Jenerasyon (Amerika’nın tabiriyle Generation Y. Yani 1980’den sonra doğanlar) hakkında yapılan araştırmalar, onların bir önceki jenerasyondan çok farklı özelliklere ve tercihlere sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin, Generation X, çalışmayı, para kazanmayı ön plana atarken, Gen Y, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte olmayı ilk planda tutuyor. Özgürlüğüne daha düşkün, daha bireysel davranabilen ve teknoloji tutkunu bir jenerasyon. Eğer blog dünyasındansanız, bu gençleri fark etmemeniz imkansız! Dinamik, zeki, girişimci, kendine güvenli, parlak fikirleri olan gençler.

Gen X (1965-1982 arası doğanlar ) kuşağından ve gelişmelere ayak uyduramayan yöneticiler grubundansanız, işiniz zor gibi. Sürekli yüz yüze iletişim kurmayı savunuyorsanız, email yazışmalardan hoşlanmıyorsanız, kurumunuzda 15 yıldır çalıştığınız ve çok da başarılı olduğunuzdan dolayı kendi kültürünüzü yeni gelenlere de empoze etmekle meşgulseniz, zaman uyanma vakti. Gen Y kuşağındansanız ve sizi kariyerinizde yükseltecek, size iş verecek olanların Gen X grubundan olduğunu fark edemiyorsanız, sizler için de uyanma vakti. Elbette, hedefiniz özel şirketlerde çalışmak ise. Dolayısıyla bir orta yolu bulmak şart gibi.

Bana kalırsa Gen Y orta yoldan ziyade kendi yolunu bulmuş gibi. Girişimci gençlik yükseliyor ve bu muhteşem bir gelişme. Dönem, kurumsal şirketlerdeki bürokrasiden, kariyer basamaklarını atlayabilmek için sıra beklemekten, günü yakalayamayan çalışanlarla vakit harcamaktan, anlamsız projelerle vakit kaybetmekten haz etmeyen yetenekli, azimli, donanımlı ve tuttuğunu koparan gençlerin dönemi. Fikriniz varsa, kendi şirketinizi kurmak istiyorsanız ya da girişimci olmanın yollarını öğrenmek istiyorsanız, işte size birkaç imkan:

Genç Girişimciler Kulübü KOSGEB,

Girişimci Fikirler KOBI

İş Fikirleri AGİD Yeni Girişimciler

 


Share

YORUMLAR
13 Jul 2008 - 12:45 pm

Türkiye’de yeni gençliğin başari şansı çok yüksek. Ben derim ki doğru arkadaşlar edinin, birbirinizi teşvik edin. Yaratın. Deneyin. Üniversite yıllarınızı sadece “okuyarak” heba etmeyin!

13 Jul 2008 - 12:46 pm

Kurumsal şirketlerde başarı elde etmek için yıllarımızı vermek anlamsız geliyor ama hepimiz de girişimci doğmuyoruz. :(

05 Aug 2012 - 1:51 pm

memur olmaktan iyidir herhalde

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası