resim
Ana Sayfaya Dön


Ünvan Enflasyonu

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Cesur Fikirler, Yönetim
18 Jan 2009

Krizle birlikte ünvan enflasyonu yaşanacak deniyor. Kesinlikle katılıyorum ama Türkiye’de zaten ünvan enflasyonu kriz öncesinde de mevcuttu.

Bu aralar daha sık gördüğümüz durumlar şöyle:

“Para yerine ünvan versek?”

“Sizi kutluyoruz terfi ettiniz. Sadece geçen yıl aldığınız ücret değişmeyecek!”

Bir de bakın Türkiyem’deki tek bir şirketin sahip olduğu engin Genel Müdür sayısına. Ben anlam veremiyorum, bir şirkette nasıl bir sürü Genel Müdür olur… Nasıl bir organizasyonel yapıdır, bir komedidir gidiyor bana kalırsa. Genel Müdür Yardımcıları ya da Direktör denen kavramlar vardır; ya da Icra Kurulları, Yönetim Kurulları vardır ama egomuz yeterince okşanmıyor olsa gerek ki kafasına esen belki de kendini Genel Müdür ilan ediyor!

Ilginç ünvanlardan bazısı:

Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür

Satışlardan Sorumlu Genel Müdür

Tüketici ve İnternet Servisleri Genel Müdürü

Belki de Türkiye’de işletmelerin temel sorunu organizasyonel yapıyı kuramıyor olmalarıdır. Bir şirketin bir tek Genel Müdürü olur. Yani şirketler tek başlıdır. Değilse, belki de işten çıkartmalara alt, orta kademelerden değil de 10 kişilik Genel Müdür kadrosunu olması gerektiği gibi teke indirerek başlamak lazım. Zira “kurum itibarı”nız ayaklar altına alınıyor profesyonel kitleler tarafından.

Üniversitelerin işletme yönetim bölümlerinin araştırma konusu olmaya aday bir konu! Genel Müdür’ün ne anlama geldiğinden bir haber üst düzey yönetimler var Türkiye’de… Tek bir konudan sorumlu Genel Müdür, vay canına! Yönetsel sorumlulukların olması her üst düzey yetkilinin kendini GM olarak lanse etmesini gerektirmiyor. Türkiye belkide yönetimde çığır açyordur da haberimiz yoktur…


Share

YORUMLAR
18 Jan 2009 - 4:16 pm

Güzel bir noktaya değinilmiş. Çoook sayıda Genel Müdür…

Galiba ilk örneği Bank Express (şimdi yok) idi. Kurumsal, Ticari ve Bireysel Bankacılık’dan sorumlu 3 Genel Müdür vardı.

Sonra yabancı şirketler Türkiye’ye gelince örneklerin sayısı arttı. Eskiden Genel Müdür (GM) ünvanı olan işiye “Türkiye Bölge Müdürü” denilmeyince, zaten şirketteki GM sayısı artıverdi.

Sonra da ingilizce ünvanında C?O olan (COO, CFO, CIO, CMO, vb…) herkes GM oldu.

Katılıyorum. Çok komik oluyor. Aslında bu ünvanı kartına yazdırmak için uğraşanlar ile “GM ??” diye konuştuğunuzda, ezilip bükülüyorlar…

18 Jan 2009 - 5:23 pm

“Para yerine ünvan versek?” :D … Bence bu durum en tepedeki Genel MüdürüN (tekil) statüsünü düşüren, aptalca bir yapılanma. Belki de “Genel” kelimesi iş yaptırtmak için şirkette uygulanan sanal/psikolojik makyajdır. //Çayocağı Genel Müdürü! okunuşu bile ne güzel yahu… halbuki balon…

18 Jan 2009 - 5:36 pm

Aslında şirket içinde bu kişilerin ünvanları bazen böyle geçmiyor ama medyaya böyle lanse edebiliyorlar. Elbet nasil izin veriliyor lansmanlarının bu şekilde yapılmasına bilinmez ama dediğiniz gibi komik bir durum. Basın da hiç irdelemez “kardeşim sizin Gen el Müdürünüz Bay X değilmiydi, siz kim oluyorsunuz diye… Tabiri caiz ise, her isteyen kendi düdüğünü öttürüyor gibi. Uğur beyin dediği ortamlara girdiğimizde de karşımızdaki incinmesin diye “yeni genel müdür” koltuğunuz hayırlı olsun diyoruz bu kişilere… saygı icabı:))

18 Jan 2009 - 9:20 pm

Bu sadece terminoloji sorunu..

Tüm CXX’lerin Türkçe terminolojide karşılıkları var mı?

Bulamamışlar karşılığını, bir akıllı ortaya “XXX’den sorumlu genel müdür” terimini atmış, kopyacı ve sorgulamayan vatandaşım başlamış kopyalamaya ve olay yayılmış.

so simple..

18 Jan 2009 - 9:30 pm

@Erhan – Terminoloji sorunu olduğunu pek zannetmiyorum. Ama dediğin gibi birinin hoşuna gitmiş olabilir GM ünvanı almak ve düplike ediliyor olabilir. Şirketlerin çalışanlara verdiği ünvanları bellidir. Ne var ki basına yansıyan saçma sapan ünvanlar şirketlere zarar veriyor…

18 Jan 2009 - 10:39 pm

Şu CXX’lerin Türkçe iş terminolojisinde karşılığı varsa bilmek isterdim.

Benim bildiğim, örnek:

CMO – Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı

Ama bu çeviri “terminolojik” mi bir fikrim yok, araştırmak lazım.

Eğer CXX’lerin karşılığı var olmasına rağmen dediğiniz kurgu ünvanlar kullanılıyorsa ortada başka konu var, karşılıklar yoksa ve kullanılıyorsa başka.

Fatmanur Hanım, biliyor musunuz, aynı zamanda bu durum biraz da özentilik ve yöneticiyi motive etme gayesi kokuyor. Ben de rastlıyorum, orta çap firmalarda bile satış müdürlerini satıştan sorumlu genel müdür yapıyorlar.

“Kim değiştirecek şimdi organizasyon yapısını da seni satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı yapacak, hem maaş artımı talep edersin, sana satıştan sorumlu genel müdür diyeceğiz, yeter ki daha çok satış yap, amacımız da bu zaten. Şimdi CXX’leri çevirirsek de olmaz, daha fazla maaş istersin. Sen gönlümüzün genel müdürüsün, bunu bil yeter.”

Böyle bir senaryo ile doğmuş ve yayılmış olabilir.

Birisi yeni birşey çıkarsın, hemen atlarız zaten, kopyalarız, sorgulamayız, emek vermeyiz. Bu basit bir terimde bile böyle.

Ama CXX’lerin çevirisi Türkçe iş terminolojisine oturmuş ve buna rağmen bu gibi kurgu ünvanlar var ise ve ilgili yönetici kartını böyle bastırıyorsa olay biraz kendisiyle ilgili, şirket bu ünvanı veriyorsa hiç etik değil.

18 Jan 2009 - 10:54 pm

daha çok orta ölçekli şirketlerde oluyor bakın 2 ortaklı bir ltd şirketin kartviziti var önümde yönetim kurulu başkanı diyor :) ))
dipnot( limited şirketlerde yönetim kurulu yoktur ortaklar kurulu olur. )

19 Jan 2009 - 1:32 am

Türklerin genel karekterlerinden kaynaklandığı kanaitindeyim. Yeni girilen bir ortamda pozisyonunu belirtmek ego’nun tavan yapmasına neden olmaktadır. Türkiyede sözler yapılan işlerden daha önce gelmektedir maalesef. Ama değişeceğine inanıyorum. Yeni şirketler bu ünvan (title) mantığını geriye itmeye başladılar. Kağıt üzerinde kalmaya başladı ünvanlar.
Biz kartvizitlerimizde dahil hiç bir şekilde ünvan yazmıyoruz ve belirtmiyoruz. Herkesin şirketin birer parçasını olduğuna ve bu değeri birlikte yarattıklarına inanıyoruz. Umuyorumki bu mantalite zamanla tüm şirketlerde de geçerli olacaktır.

19 Jan 2009 - 11:23 am

2.yorumumda:”Belki de “Genel” kelimesi iş yaptırtmak için şirkette uygulanan sanal/psikolojik makyajdır.”

ve Erhan Bey`de “aynı zamanda bu durum biraz da özentilik ve yöneticiyi motive etme gayesi kokuyor.” demiş ki katılıyorum bu ifadeye.

TR`de `söz geçirmek` için bir yerlerin (eskiden) müdürü olmak gerekiyordu. Şimdi daha bir `genel` olmak gerekiyor.(bkz. g.t müdür)

19 Jan 2009 - 2:50 pm

merhabalar.Bir arkadaşımız demiş ki Türklerin genel karakteri bu ya ne güzel anlatmış aslında şuan bir ünv.de öğrenci statüsünde çalışıyorum uzaktan burdaki insanlara bakıyorum doğru burası özel bir şirket değil ama devlettede aynı şey geçerli diye düşünüyorum mesela burada Müdür Müdürdür:) zaten ona tamam diyoruz kabul ediyoruz ama bizde şu var ki Yüksekokul Sekreteride kendini müdür sanıyor ve okulun sahibiymiş gibi davranıyor.Müdür Yrd.da öyle Bölüm Bşk.Memurlarda ve hizmetlilier yani birileri onlara Genel müdürlük veya müdürlük ünvanını vermediği halde kendi insanlarımız bunu yakıştırıyorlar kendilerini sorgulamadan kendilerine o kılıfı giydirirken emin olun hiç çekinmiyorlar sanki kalıp bu sanki herkes yapabilir sanki hiç donanım gerekmiyor sanki o insan bu iş için biçilmiş kaftan bence hepsi hazır düşünüyorum mesela birini elimize alalım bu vasıfsız bir insan olsun ona desinler ki müdür yaptık seni maaşın değişmicek hemen hiç sorgulamadan müdür olur ben neyim, neden beni yaptılar,benim geçmişim ne,neleri başardım diye bir kere olsun sormaz yakıştırdılar ki oldum der geçer oturur çalışmadan etmeden oturan insanları biliyorum müdür diye başımızda sadece imza için yazı götürdüğünde çok yoruldum imza atmaktan neden getirdin diyen insanları…

19 Jan 2009 - 3:00 pm

Merve, güzel bir noktaya değinmişsin. Kariyer tek yönlü ve dikey olarak algılanıyor, bu da sorunlara yol açabiliyor…

Erhan, bir CMO’nun Genel Müdürlük olmadığını idrak edemeyen bir yöneticinin olabileceğini düşünmüyorum.:)

Tolga, ince bir detay yakalamışssın:) tebrikler…

19 Jan 2009 - 3:42 pm

Bence düşünün Fatmanur Hanım, çok klasik bir laf söyliyeceğim ama doğru, burası Türkiye :)

Sayfalar dolusu şirket var sizler gibi ilk 50′de olmayan.

Bilmiyorum, siz daha iyi bilirsiniz, ilk 50′de böyle şeyler var mı? Ben zannetmek istemiyorum.

Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde nasıl yöneticiler var, ben bizzat iş görüşmelerimden biliyorum.
İngilizce’ye ve terimlere hakim olmayan bir sürü yönetici var, neden hakim olsun ki? Adamın işi ulusal pazarda, saltanatını da kurmuş :) Ama onu bunu genel müdür yapmasını bilir, çünkü bir yerlerden CMO gibi UFO tarzı birşey duymuştur. Kendine CEO diyorsa, onu da satıştan sorumlu genel müdür yapabilir.

Bu adamlar (küçük ve ortalar) CXX’leri genel müdür diye algılıyordur veya üstte dediğim gibi sadece X müdürüne gazı vermek için “Seni X’den sorumlu genel müdür yaptım.” diyorlardır.

Ülkemde cahillik sırf alt gelir sınıfında değil ki, üst gelir sınıfında da bunun yanında bir de dalaverecilik var ve ikisi birleşince böyle mantıksızlıklar çıkıyor.

20 Jan 2009 - 10:10 am

Fatmanur Hanım, “Tüketici ve İnternet Servisleri Genel Müdürü” güzel bir ünvanmış. Biliyorsunuz ben sadece bir proje yönetmeni olabildim…

20 Jan 2009 - 1:01 pm

Hakan Bey’e katılıyorum tamamen. Kişisel egoların yansıması ünvanlar da. İşin en vahim yanı Genel Müdür yetkinliğine erişmeden, bölümlerin başına Genel Müdür ünvanıyla verilenlerin çektirdikleri. Çok çok özel insan muamelesi görmek istiyorlar, bu da alt kadroları yoruyor. Bir süre sonra iş yerlerinde, enerji iş yapmaya harcanacağı yerde, milletin egosunu idare etmek uğruna heba ediliyor. Bu gidişle satılmayacak Türk şirketi kalmayacak herhalde. Çünkü her zaman başarı ve güç galip gelir.

20 Jan 2009 - 10:57 pm

@Ş.Merve

13 tane noktalama işareti kullanmışsın. Sımayliler, kısaltmalarda kullanılan noktalama işaretleri ve üç nokta’nın üçü de dahil:)

21 Jan 2009 - 1:05 pm

kullanmışımdır gümrük mü var noktalama işretlerine:)

24 Jan 2009 - 4:57 pm

Bu ünvan enflasyonunun en çok yaşadığı sektör de medya sektörü bence… Türkiye’nin en büyük ama en kurumsal olmayan medya grubundan bir örnek : Aynı şirkette olup da ünvanları icra kurulu başkanı, icra başkan yardımcıları, yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcıları, reklamdan sorumlu genel müdür, grup başkanı, reklam grup başkanı, n sayıda danışman, kimin kimin üstünde olduğu belli olmayan direktör, koordinatör, müdürler vs… bunlar sadece aklıma gelenler. Ve sadece müdürden oluşan reklam satış departmanları. Sanırım bu insanlara şirkete girerken gönlünüzde ünvan nedir sorulup ona göre ünvan veriliyor :)

07 Sep 2011 - 9:13 am

Para yerine ünvan..size bir örnek veriyim isterseniz.burası bir matbaa şirketi.Üretim ustassı bizim genel müdürümüzden yaklaşık iki katı maaş almakta..Nedenine gelince kendisi makinelerin tamirinden bakımına kadar bilmesi.Genel müdür ==>> üretim ustası..bu bana çok ilginç gelmiştir.

12 Apr 2016 - 4:31 pm

Bir arkadas Turklerin genel karakterindendir demis. Bir digeri de arka cikmis. Nasil yanlis bir bakis acisi inanilir gibi degil. Aslinda bu, ne kadar dunyaya kapali kalmis bir toplum oldugumuzun da bir gostergesi. 5 yildir Londra’da endustri devi bir firmada calismaktayim ve sirketteki tek Turkum. Benim yanimsira akliniza gelen her milletten adam ve sirket bunyesinde de bircok head of/senior manager vs vs var. Tamamen gereksiz. Ha ama insanlar bu unvanlarla yasiyor. Firmaya giren bir kisi deneyimine gore degil, unvanina gore karsilaniyor ya da terfi etti diyelim, dun ayni kisiye tepeden bakanlar, bugun unvanlar sagolsun esitlendi ya(!) kanka oluyorlar. Yani “ye kurkum ye” tavri yalnizca Turklere degil, insanogluna ozeldir ve sirketler de empoze ettikleri kultur vasitasiyla ya ozellikle bu tipteki insanlari ise alirlar ya da calisanlar zamanla bu kulture gore yogrulurlar. Beceremeyene de kapi her zaman aciktir.
Diyecegim o ki, her durumda birbirimizi yerip dunyada yanlis giden her durumu kendimize yontacagimiza biraz da disarida neler oluyor iyi bilelim, ondan sonra fikir sahibi olalim. Sevgiler & saygilar

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası