About the author

Related Articles

21 Comments

 1. 1

  Uğur Özmen

  Güzel bir noktaya değinilmiş. Çoook sayıda Genel Müdür…

  Galiba ilk örneği Bank Express (şimdi yok) idi. Kurumsal, Ticari ve Bireysel Bankacılık’dan sorumlu 3 Genel Müdür vardı.

  Sonra yabancı şirketler Türkiye’ye gelince örneklerin sayısı arttı. Eskiden Genel Müdür (GM) ünvanı olan işiye “Türkiye Bölge Müdürü” denilmeyince, zaten şirketteki GM sayısı artıverdi.

  Sonra da ingilizce ünvanında C?O olan (COO, CFO, CIO, CMO, vb…) herkes GM oldu.

  Katılıyorum. Çok komik oluyor. Aslında bu ünvanı kartına yazdırmak için uğraşanlar ile “GM ??” diye konuştuğunuzda, ezilip bükülüyorlar…

  Reply
 2. 2

  Serhat Sine

  “Para yerine ünvan versek?” 😀 … Bence bu durum en tepedeki Genel MüdürüN (tekil) statüsünü düşüren, aptalca bir yapılanma. Belki de “Genel” kelimesi iş yaptırtmak için şirkette uygulanan sanal/psikolojik makyajdır. //Çayocağı Genel Müdürü! okunuşu bile ne güzel yahu… halbuki balon…

  Reply
 3. 3

  Pelin Kaçar

  Aslında şirket içinde bu kişilerin ünvanları bazen böyle geçmiyor ama medyaya böyle lanse edebiliyorlar. Elbet nasil izin veriliyor lansmanlarının bu şekilde yapılmasına bilinmez ama dediğiniz gibi komik bir durum. Basın da hiç irdelemez “kardeşim sizin Gen el Müdürünüz Bay X değilmiydi, siz kim oluyorsunuz diye… Tabiri caiz ise, her isteyen kendi düdüğünü öttürüyor gibi. Uğur beyin dediği ortamlara girdiğimizde de karşımızdaki incinmesin diye “yeni genel müdür” koltuğunuz hayırlı olsun diyoruz bu kişilere… saygı icabı:))

  Reply
 4. 4

  Erhan

  Bu sadece terminoloji sorunu..

  Tüm CXX’lerin Türkçe terminolojide karşılıkları var mı?

  Bulamamışlar karşılığını, bir akıllı ortaya “XXX’den sorumlu genel müdür” terimini atmış, kopyacı ve sorgulamayan vatandaşım başlamış kopyalamaya ve olay yayılmış.

  so simple..

  Reply
 5. 5

  Fatmanur Erdogan

  @Erhan – Terminoloji sorunu olduğunu pek zannetmiyorum. Ama dediğin gibi birinin hoşuna gitmiş olabilir GM ünvanı almak ve düplike ediliyor olabilir. Şirketlerin çalışanlara verdiği ünvanları bellidir. Ne var ki basına yansıyan saçma sapan ünvanlar şirketlere zarar veriyor…

  Reply
 6. 6

  Erhan

  Şu CXX’lerin Türkçe iş terminolojisinde karşılığı varsa bilmek isterdim.

  Benim bildiğim, örnek:

  CMO – Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı

  Ama bu çeviri “terminolojik” mi bir fikrim yok, araştırmak lazım.

  Eğer CXX’lerin karşılığı var olmasına rağmen dediğiniz kurgu ünvanlar kullanılıyorsa ortada başka konu var, karşılıklar yoksa ve kullanılıyorsa başka.

  Fatmanur Hanım, biliyor musunuz, aynı zamanda bu durum biraz da özentilik ve yöneticiyi motive etme gayesi kokuyor. Ben de rastlıyorum, orta çap firmalarda bile satış müdürlerini satıştan sorumlu genel müdür yapıyorlar.

  “Kim değiştirecek şimdi organizasyon yapısını da seni satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı yapacak, hem maaş artımı talep edersin, sana satıştan sorumlu genel müdür diyeceğiz, yeter ki daha çok satış yap, amacımız da bu zaten. Şimdi CXX’leri çevirirsek de olmaz, daha fazla maaş istersin. Sen gönlümüzün genel müdürüsün, bunu bil yeter.”

  Böyle bir senaryo ile doğmuş ve yayılmış olabilir.

  Birisi yeni birşey çıkarsın, hemen atlarız zaten, kopyalarız, sorgulamayız, emek vermeyiz. Bu basit bir terimde bile böyle.

  Ama CXX’lerin çevirisi Türkçe iş terminolojisine oturmuş ve buna rağmen bu gibi kurgu ünvanlar var ise ve ilgili yönetici kartını böyle bastırıyorsa olay biraz kendisiyle ilgili, şirket bu ünvanı veriyorsa hiç etik değil.

  Reply
 7. 7

  tolga

  daha çok orta ölçekli şirketlerde oluyor bakın 2 ortaklı bir ltd şirketin kartviziti var önümde yönetim kurulu başkanı diyor :)))
  dipnot( limited şirketlerde yönetim kurulu yoktur ortaklar kurulu olur. )

  Reply
 8. 8

  Hasan Toprakkaya

  Türklerin genel karekterlerinden kaynaklandığı kanaitindeyim. Yeni girilen bir ortamda pozisyonunu belirtmek ego’nun tavan yapmasına neden olmaktadır. Türkiyede sözler yapılan işlerden daha önce gelmektedir maalesef. Ama değişeceğine inanıyorum. Yeni şirketler bu ünvan (title) mantığını geriye itmeye başladılar. Kağıt üzerinde kalmaya başladı ünvanlar.
  Biz kartvizitlerimizde dahil hiç bir şekilde ünvan yazmıyoruz ve belirtmiyoruz. Herkesin şirketin birer parçasını olduğuna ve bu değeri birlikte yarattıklarına inanıyoruz. Umuyorumki bu mantalite zamanla tüm şirketlerde de geçerli olacaktır.

  Reply
 9. 9

  Serhat Sine

  2.yorumumda:”Belki de “Genel” kelimesi iş yaptırtmak için şirkette uygulanan sanal/psikolojik makyajdır.”

  ve Erhan Bey`de “aynı zamanda bu durum biraz da özentilik ve yöneticiyi motive etme gayesi kokuyor.” demiş ki katılıyorum bu ifadeye.

  TR`de `söz geçirmek` için bir yerlerin (eskiden) müdürü olmak gerekiyordu. Şimdi daha bir `genel` olmak gerekiyor.(bkz. g.t müdür)

  Reply
 10. 10

  Ş.Merve

  merhabalar.Bir arkadaşımız demiş ki Türklerin genel karakteri bu ya ne güzel anlatmış aslında şuan bir ünv.de öğrenci statüsünde çalışıyorum uzaktan burdaki insanlara bakıyorum doğru burası özel bir şirket değil ama devlettede aynı şey geçerli diye düşünüyorum mesela burada Müdür Müdürdür:) zaten ona tamam diyoruz kabul ediyoruz ama bizde şu var ki Yüksekokul Sekreteride kendini müdür sanıyor ve okulun sahibiymiş gibi davranıyor.Müdür Yrd.da öyle Bölüm Bşk.Memurlarda ve hizmetlilier yani birileri onlara Genel müdürlük veya müdürlük ünvanını vermediği halde kendi insanlarımız bunu yakıştırıyorlar kendilerini sorgulamadan kendilerine o kılıfı giydirirken emin olun hiç çekinmiyorlar sanki kalıp bu sanki herkes yapabilir sanki hiç donanım gerekmiyor sanki o insan bu iş için biçilmiş kaftan bence hepsi hazır düşünüyorum mesela birini elimize alalım bu vasıfsız bir insan olsun ona desinler ki müdür yaptık seni maaşın değişmicek hemen hiç sorgulamadan müdür olur ben neyim, neden beni yaptılar,benim geçmişim ne,neleri başardım diye bir kere olsun sormaz yakıştırdılar ki oldum der geçer oturur çalışmadan etmeden oturan insanları biliyorum müdür diye başımızda sadece imza için yazı götürdüğünde çok yoruldum imza atmaktan neden getirdin diyen insanları…

  Reply
 11. 11

  Fatmanur Erdogan

  Merve, güzel bir noktaya değinmişsin. Kariyer tek yönlü ve dikey olarak algılanıyor, bu da sorunlara yol açabiliyor…

  Erhan, bir CMO’nun Genel Müdürlük olmadığını idrak edemeyen bir yöneticinin olabileceğini düşünmüyorum.:)

  Tolga, ince bir detay yakalamışssın:) tebrikler…

  Reply
 12. 12

  Erhan

  Bence düşünün Fatmanur Hanım, çok klasik bir laf söyliyeceğim ama doğru, burası Türkiye 🙂

  Sayfalar dolusu şirket var sizler gibi ilk 50’de olmayan.

  Bilmiyorum, siz daha iyi bilirsiniz, ilk 50’de böyle şeyler var mı? Ben zannetmek istemiyorum.

  Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde nasıl yöneticiler var, ben bizzat iş görüşmelerimden biliyorum.
  İngilizce’ye ve terimlere hakim olmayan bir sürü yönetici var, neden hakim olsun ki? Adamın işi ulusal pazarda, saltanatını da kurmuş 🙂 Ama onu bunu genel müdür yapmasını bilir, çünkü bir yerlerden CMO gibi UFO tarzı birşey duymuştur. Kendine CEO diyorsa, onu da satıştan sorumlu genel müdür yapabilir.

  Bu adamlar (küçük ve ortalar) CXX’leri genel müdür diye algılıyordur veya üstte dediğim gibi sadece X müdürüne gazı vermek için “Seni X’den sorumlu genel müdür yaptım.” diyorlardır.

  Ülkemde cahillik sırf alt gelir sınıfında değil ki, üst gelir sınıfında da bunun yanında bir de dalaverecilik var ve ikisi birleşince böyle mantıksızlıklar çıkıyor.

  Reply
 13. 13

  Alper

  Fatmanur Hanım, “Tüketici ve İnternet Servisleri Genel Müdürü” güzel bir ünvanmış. Biliyorsunuz ben sadece bir proje yönetmeni olabildim…

  Reply
 14. 14

  arzu pınar

  Hakan Bey’e katılıyorum tamamen. Kişisel egoların yansıması ünvanlar da. İşin en vahim yanı Genel Müdür yetkinliğine erişmeden, bölümlerin başına Genel Müdür ünvanıyla verilenlerin çektirdikleri. Çok çok özel insan muamelesi görmek istiyorlar, bu da alt kadroları yoruyor. Bir süre sonra iş yerlerinde, enerji iş yapmaya harcanacağı yerde, milletin egosunu idare etmek uğruna heba ediliyor. Bu gidişle satılmayacak Türk şirketi kalmayacak herhalde. Çünkü her zaman başarı ve güç galip gelir.

  Reply
 15. 15

  emre

  @Ş.Merve

  13 tane noktalama işareti kullanmışsın. Sımayliler, kısaltmalarda kullanılan noktalama işaretleri ve üç nokta’nın üçü de dahil:)

  Reply
 16. 16

  Ş.Merve

  kullanmışımdır gümrük mü var noktalama işretlerine:)

  Reply
 17. 17

  Ceyla K.

  Bu ünvan enflasyonunun en çok yaşadığı sektör de medya sektörü bence… Türkiye’nin en büyük ama en kurumsal olmayan medya grubundan bir örnek : Aynı şirkette olup da ünvanları icra kurulu başkanı, icra başkan yardımcıları, yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcıları, reklamdan sorumlu genel müdür, grup başkanı, reklam grup başkanı, n sayıda danışman, kimin kimin üstünde olduğu belli olmayan direktör, koordinatör, müdürler vs… bunlar sadece aklıma gelenler. Ve sadece müdürden oluşan reklam satış departmanları. Sanırım bu insanlara şirkete girerken gönlünüzde ünvan nedir sorulup ona göre ünvan veriliyor 🙂

  Reply
 18. 18

  baharr

  Para yerine ünvan..size bir örnek veriyim isterseniz.burası bir matbaa şirketi.Üretim ustassı bizim genel müdürümüzden yaklaşık iki katı maaş almakta..Nedenine gelince kendisi makinelerin tamirinden bakımına kadar bilmesi.Genel müdür ==>> üretim ustası..bu bana çok ilginç gelmiştir.

  Reply
 19. 19

  Nihan

  Bir arkadas Turklerin genel karakterindendir demis. Bir digeri de arka cikmis. Nasil yanlis bir bakis acisi inanilir gibi degil. Aslinda bu, ne kadar dunyaya kapali kalmis bir toplum oldugumuzun da bir gostergesi. 5 yildir Londra’da endustri devi bir firmada calismaktayim ve sirketteki tek Turkum. Benim yanimsira akliniza gelen her milletten adam ve sirket bunyesinde de bircok head of/senior manager vs vs var. Tamamen gereksiz. Ha ama insanlar bu unvanlarla yasiyor. Firmaya giren bir kisi deneyimine gore degil, unvanina gore karsilaniyor ya da terfi etti diyelim, dun ayni kisiye tepeden bakanlar, bugun unvanlar sagolsun esitlendi ya(!) kanka oluyorlar. Yani “ye kurkum ye” tavri yalnizca Turklere degil, insanogluna ozeldir ve sirketler de empoze ettikleri kultur vasitasiyla ya ozellikle bu tipteki insanlari ise alirlar ya da calisanlar zamanla bu kulture gore yogrulurlar. Beceremeyene de kapi her zaman aciktir.
  Diyecegim o ki, her durumda birbirimizi yerip dunyada yanlis giden her durumu kendimize yontacagimiza biraz da disarida neler oluyor iyi bilelim, ondan sonra fikir sahibi olalim. Sevgiler & saygilar

  Reply
 20. 20

  ilgisizyazar.blogspot.com

  Adil davranılan yerlerde daha çok fikir çıkar ama işte olmuyor maalesef.

  Reply
 21. 21

  Mehmet Ortaç

  Geçen günlerde biri ile tanıştım, bir şirketin Karadeniz Bölge Satış Müdürü. “Ekibinde kaç kişi var?” diye sordum. Hiç ekibi yokmuş. Sonradan anladım ki; maaşına zam istemiş, yapmamışlar. Seni müdür yaptık diyerek tüm bölgeyi bağlamışlar. Hayatından o kadar memnun ki… 🙂 Ben dijital pazarlama uzmanı olarak ondan çok daha fazla ekip yönetiyorum. Ama uzmanım 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.