resim
Ana Sayfaya Dön


Gelecek, Beyaz Yakalı Girişimcilerle Şekillenecek.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik, Girişimcinin Ruh Halleri
08 Oct 2013

Girişimciler iş dünyasının işleyiş şeklini değiştiriyor; toplumların sosyal dönüşümünü körüklüyor. Danışmanlar, ajanslar, 3. partiler olmadan şirketler hiçbir yeniliği ve yaratıcılığı getiremiyorlar. Dünyayı beyaz yakalı girişimcilerin şekillendirecek olmasının 3 nedeni var:

TEKNOLOJİK GELİSMELER & ORTA SINIFIN DÖNÜŞÜMÜ: Orta sınıf Türkiye’de ve dünyanın her yerinde yükselişte. Gelir seviyesi artıyor. Yükselen orta sınıf için hayat para kazanmanın dışında bir anlama sahip. Bu nedenle yaptığı işlerin de kendisi için anlamlı olmasını bekliyor.

Yükselen orta sınıfın bir kısmı gelir açısından alt-orta sınıf gelirine sahip olacakken yaşam tarzı olarak üst orta ve üst sınıfın yaşam alışkanlıklarını benimseyecek. Bu orta sınıf, yetenekleri olan, kültürlü, eğitimli, Internet teknolojilerini çok iyi anlayan ve kullananlar olacaklar.

Diğer bir kısmı ise dünyayı değiştirmek için girişimciliğe soyunanlar olacak. Kurumlar, kamu ve STK’lar ile işbirliği yaparak, geleneksel şirketlerin yapamadıklarını yapmaya başlayacaklar. Elon Musk gibi. Alper Akcan gibi. Nevzat Aydın gibi. Robin Chase gibi.

Yaşam kalitesi yüksek bir hayat yaşamak için bir şirkette 8-5 çalışarak, tek bir ofise tıkılı çalışmayacaklar. Sevmediği iş kültüründe, saygı duymadığı yönetimlerle çalışmayı tercih etmeyecekler. Para kazanmak önemli olsa da, para hayatlarının odak noktasında olmayacak. Teknolojiyi kullanarak iyi bir yaşam kalitesine kendi hayat beklentisi dahilinde sahip olabilecekler. Yarattıkları işlerle, yeni dünyanın düzenini şekillendiriyor olacaklar.

ÇAĞ DIŞI YÖNETİM ANLAYIŞLARI: Gelecekte ayakta kalacak şirketler ve markalar sosyal şirket yaratabilenler olacak.

Şirketlerin çoğu henüz sosyal şirket olmanın ne demek olduğunu bilmiyor ve anlamıyor. Şirketinizin Genel Müdürü, CEO’su iseniz, C-seviye yöneticilerinizi ve yönetim ekibinizi toplayıp “Sosyal şirket ve sosyal marka yaratmak ne demektir” diye sorun. Ardından da (bilen çıkarsa), şirketi geleceğe taşımak için sosyal şirket olmak adına hangi köklü değişimleri yapmayı planladıklarını sorun. Yönetim kademelerinizde tuttuğunuz kişilerin şirketinizi geleceğe hazırlamakta ne kadar yeterli veya yetersiz olduğunu görmenizi sağlaycak etkili bir test olacaktır.

Şirketler yarattıkları kapalı sistemler içerisinde boğuldukları gibi, bir zamanlar yetenekli diye işe aldıkları kişileri de köreltmekteler. Uyum, düzen, kural, bürokrasi, hiyerarşi, içe dönük sistemler ve kapalı anlayışlar döngüsü içerisinde sıkışan girişimci yöneticiler sistemde kaldıysa, yetkinlikleri ortalamanın altına düşecek ve kurumunuz içerisinde yeteneğini optimum seviyede kullanamıyor olacak. Çok yakın bir gelecekte, artan oranda, yetenekli olan ve yeteneğinin farkında olanlar bu tür kurumlarda çalışmamayı, kendi girişimleriyle şirketlere hizmet vermeyi, ekosistemi değiştirerek, çalışma anlayışlarına yön vermeyi tercih edecekler.

Yetenekli çalışanı elinde tutmakta başarısız olan şirketler, değişmek zorunda kalacak. Şirketler değişmekte çok geç kalacağı için, tüm iş yapma eko sistemi, onlar duruma adapte olana kadar, değişmiş olacak. Bu da batan, batmamak için birleşen, küçülen ve memur zihniyetli çalışanları içeride barındıran, Beyaz Yakalı GirişimciyiTM ise outsource eden şirketleri doğuracak.

EĞİTİM ANLAYIŞI KÖKTEN DEĞİŞİYOR: Online ortamlarda öğrenmeye alışık değilseniz, hala fiziksel olarak bir okula giderek öğrenmenin değerinde ısrarcıysanız, gelecek sizi zorlayacak demektir. Eğitim bedava hale geliyor. Eğitimin bedava olması ve herkese açık olması eşit bir imkan yaratsa da, başarı bu eğitimleri almak isteyecek motivasyona sahip ve bir hocanın ögrenmek için onları zorlamasına ihtiyaç duymayacak bireylerin olacak.

Herkes girişimci olabilir. Evet, herkes.

Girişimcilik ögrenilebilir.

Bir şirket için çalışan memur olmayı nasıl öğrendiyseniz ve zamanla yeteneklerinizin körelmesine nasıl izin verdiyseniz, geleceğinizi kendi hedefleriniz doğrultusunda şekillendirmeyi de öğrenebilirsiniz.

Kitap Onerisi: Fatmanur Erdogan, Beyaz Yakalı Girişimci

fatmanur_erdogan_beyaz_yakali–girisimci


Share

YORUMLAR
18 Nov 2014 - 11:25 am

Güzel bir yazı, tebrikler. Yazınızı arzu ettiğiniz standartlar göz önünde bulundurarak sitemde yayınladım.

İncelemeniz için; http://muhendisce.net/gelecek-beyaz-yakali-girisimcilerle-sekillenecek.html

04 Dec 2015 - 2:01 am

merhabalar sitenize rastgele uğradım ,biraz inceledim çok başarılı yazılar yazmışsınız.Emeğiniz ve paylaştığınız bilgiler için teşekkürler.

04 Dec 2015 - 11:15 am

Tesekkurler. Izlemeye devam etmenizdilegiyle

24 Oct 2017 - 10:17 am

Teknoloji ile müteşebbis ruhunu birleştirebilen girişimciler başarılı olacaklardır.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası