resim
Ana Sayfaya Dön


Boş CV

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Iş arama, Kariyer
14 Sep 2007

CV hazırlarken yapılabilecek en büyük sıradanlığın boş bir CV taslağı üzerinden hareket etmek olduğunu düşünüyorum. 

Boş bir CV örneği size önünüzde rehberlik edebileceği gibi sizi herkesle aynı bir kalıba da rahatlıkla sokabilir. Bu yüzden de genellikle kariyer.net yada secretcv.com gibi web sitelerinden iş başvurusu yapıyorsanız, mutlaka word’de hazırlanmış bir CV’nizi siteye eklemenizde çok büyük fayda olduğunu düşünüyorum.  

Bazı pozisyonlar için iş başvurularının binlerce olduğunu söylesem, aynılığın işinizi ne kadar zorlaştıracağını tahmin edersiniz. 

Boş bir CV taslağı arıyorsanız kariyer.net’e girip alan adlarına bakabilirsiniz. Bu size bir fikir verebilir. Ama bu tip başvurularda gereksiz bir sürü bilgi de sizden isteniyor. Dolayısıyla bu bilgileri elemenizde fayda var. 

Bir CV’de neler olmasından ziyade hangi bölümlerin yer kaplayan, hiçbir işe yaramayan bölümler olduğunun tiosunu vermem daha çok işinize yarayacaktır.  

Objectives/Amaç: Birçoğunuza belki garip gelebilir şimdi söyleyeceklerim. Şirketler adaylarının amaçlarının ne olduğunu pek de önemsemezler. Önemsedikleri şey, şirkete ne kazandıracağınızdır. Dolayısıyla boşuna CV’inize ‘objectives’ yada ‘kariyer hedefi’ denen bir bölüm eklemeyin. Bunun yerine vurucu bir önyazı hazırlamanız daha etkili olacaktır. Kariyer hedefinizi anlatmayı iş görüşmenize saklayın. 

References/Referanslar: Genelde İngilizce olarak ‘available upon request’ yada ‘istek üzerine temin edilebilir’ tarzı bilgiler yazarlar. İşveren zaten referans isterse size soracaktır. Bu bölüm kesinlikle hiçbir amaca hizmet etmeyen gereksiz yer dolduran kısımlardandır. Referanslarınızı ismen yazmak istiyorsanız, etkileyici olduğunu düşünüyor olmalısınız. Bu kısım ancak şu şekilde işinize yarayabilir: verdiğiniz referanstaki kişiyi işveren tanıyordur ve etkilenir. Yada referansınızdaki kişiyle işverenin arası iyi değildir ve puanınız otomatik olarak düşer! Lafın kısası, CV yollama aşamasında referanslarınız kimsenin umurunda değil.  

Drivers Licence/Ehliyet: Kamyon şöförlüğü pozisyonu için iş başvurusunda bulunmuyorsanız böyle bir bilgiye gerçekten gerek yok. Satış pozisyonları ehliyet gerektiriyor evet. Eğer CV’iniz iyiyse ve ehliyetiniz olup olmadığını merak ediyorlarsa, bırakın sizi arayan şirketler olsun. 

Place of Birth/Doğum Yeri: Doğduğunuz şehre göre sizi işe alacak bir işverense, belki bu gereklidir. Ama zaten böyle bir işverenle kim çalışmak ister?  Bir CV’de organizasyon çok önemli. Bilgiyi nasıl organize ettiğiniz ve nasıl sunduğunuz sizi iş görüşmesine davet ettirecek en önemli faktörlerin başında geliyor. Boş CV örnekleri aramak yerine yaratıcılığınızı kullanın. Arkasından da CV’inizi gözden geçirerek size tavsiye ve önerilerde bulunabilecek arkadaşlarınızın yakasına yapışın.  

CV hazırlığınız bittikten sonra da her 1-2 yılda bir güncellemeyi ihmal etmeyin.


Share

YORUMLAR
14 Sep 2007 - 10:57 pm

Bence referans konusunda çok da haklı sayılmazsın bunu kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.Şimdiye kadar çalıştığım iş yerlerinin bir kaçında benimle ilgili ön araştırma yapıldığını biliyorum…

15 Sep 2007 - 8:26 am

Merhaba Filiz,
Referansların kontrol edilmesi, ancak adayın işe alınma noktasına gelindiği zaman gündeme düşer. O zaman referans kontrolü yapılır.

CV’de referans kısmına “referansım var” demek, malesef hiç bir amaca hizmet etmiyor. Kim CV’sinin üzerine “özür dilerim, referansım yok” yazar?

25 Dec 2009 - 9:12 pm

Merhaba Fatma Nur Hanım,
Bende şu sıralar CV’mi hazırlamak ile meşgulüm ve 2 yıllık ilk deneyimim ardından farklı bir pozisyonda çalışmak istediğim için CV’imde objectives kısmına yer verdim. Fazla iş deneyimim olmadığı ve farklı bir iş istediğim için objectives kısmına güçlü özelliklerimi ve istediğim pozisyon için uygunluğumu anlatmaya çalışıyorum. Aksi takdirde en son çalıştığım işe benzer pozisyonlar için değerlendiriliyorum.

Amaç yazısı değerlendirme sırasında karşıdaki insana hangi pozisyonlar için değerlendirilmek istediğimi anlatmam da faydalı olmaz mı? Yani biraz daha genel olarak değerlendirmeye yön verme amacı taşıyor. Önyazıyı ise biraz daha uzun tutup, özellikle belli bir firma ve pozisyon için başvurduğumda kullanmak sanki daha doğru geliyor. İster elden ister IK siteleri aracılığıyla olsun, her zaman önyazısı olan CV’ler göndermek mi etkili?

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası