resim
Ana Sayfaya Dön


İçi Boş CV Hazırlamayın

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Iş arama, Popüler Yazılar
30 Jul 2007

Özellikle bazı yeni mezunlar CV hazırlarken çok büyük zorluk çekiyor. Bunun sebebi ise, üniversite yıllarını sadece derslerine çalışarak geçirmeleri, dolayısıyla ekstra aktiviteler ve projelerle uğraşmamaları.

Üniversite yıllarınızı çok verimli geçirmelisiniz.

Projeler üretmeli, sosyal kulüplere üye olmalı ve aktif bir üniversite dönemi geçirmeye bakmalısınız. Yaz dönemlerinizi staj yaparak geçirmeye çalışmalısınız.

Hayat giderek daha da rekabetçi bir hal alıyor. Siz kendinizi iş dünyasına nasıl hazırlıyorsunuz?

Şunu söylemeliyim ki, bazı yeni mezunların CV’lerine baktığım zaman kişinin üniversiteden mezun olmak dışında yaptığı birçok aktiviteyi, projeyi ve aldığı kişisel gelişim eğitimlerini gördüğümde, kişinin ne kadar azimli olduğunu görüyorum. Mutlu oluyorum. Bana sizlerden gelen emaillerde çoğunuzun zamanınızı ne kadar dolu ve verimli geçirdiğini görüyorum. Genelde en önemli sorunlardan bir tanesi, bu bilgi ve deneyimleri kağıda dökmenizde yaşanan zorluklar oluyor.

Eğer CV’nizi nasıl hazırlamanız gerektiğinden emin değilseniz, yada CV’nizi ikinci bir gözün görmesini istiyorsanız, profesyonel destek almanızı öneririm. Kimden destek alacağınızı bilemiyorsanız, arkadaşınız, aileniz, yada iş dünyasından tanıdığınız ve destek olabilecegıne inandıgınız birinden yardım isteyin. CV hazırlamak kolay gibi gözüksede , zahmetli bir iş. Bazen kişiler yetenekleri ve başarılı çalışmaları olduğu halde bunları CV’lerine eklemiyorlar. Ekleyenler de destan yazabiliyor.

Bu arada örnek bir önyazı yazmam yada CV hazırlamam ve yayınlamam konusunda talepler de geliyor. Her insanın eğitimi, deneyimi ve yetenekleri farklı. Her insanın kariyer beklentisi de farklı. Bu yüzden “örnek” yazılarla uğraşmıyorum. Bu konuda web’de birçok hazır örnekler var. Bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Ağustos 2007 sonuna kadar “ingilizce önyazı” hazırlığında destek olmamı isteyenler önyazı ile birlikte CV’sini bana yollayabilir.

Benden destek isteyen arkadaşlara bir not: Kişisel prensip olarak kimse adına ne CV yazıyor nede Önyazı hazırlıyorum. Ben sizin adınıza CV’nizi hazırlamıyorum. Önyazı da yazmıyorum. Bu çalışmayı siz yapıyorsunuz. Dolayısıyla, iş başvuru süreçlerinde yardımcı olmamı isteyenler, word dökümanı olarak hazırlanmış CV ve Önyazılarını kariyeryolculugu (at) gmail (nokta) com adresine yollayabilirler.


Share

YORUMLAR
27 Mar 2012 - 3:45 pm

ya ben nasıl cv doldurcam ya bana bı yol gosterın alah askına karıyer etten dolduramdım bıtane cv ıs basvurusu ıcı

23 Jan 2013 - 7:06 pm

bir cv iş başvurusunda sizin kimliğinizi sizi yansıtı o yüzden burayı etkin hazırlama doldurmak gerekir önemli olan boş olması değil yazanların boş olmaması bence

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası