About the author

Related Articles

3 Comments

 1. Pingback: Dijital Dönüşüm, Mental Dönüşümdür. - #deyir

 2. 2

  melike dilek

  “MIT’ye göre Dijital dönüşümü, varsayıldığı üzere, Y kuşağı getirmiyor. Kurumların içindeki Y kuşağı çoğunlukla, ciddi bilgi ve tecrübe boşluklarına sahip olduğu gibi, özbilgisi düşük ama özgüveni tavan yapmış çalışanlardan oluşuyor.

  Dijital dönüşüm tepeden iniyor. Nokta. O dönüşüm de bu dönemde X kuşağı tarafından ele alınıyor.

  CEO’nun iknasıyla dönüşümü yapmak zorunda olan yönetici sayısının az olması, dijital dönüşümü kolaylaştırıyor.”

  Digital yaklaşımı anlayabilen/anlayabilecek ve efektif şekilde kullanabilen ya da kullanma potansiyeli olan kişilerin YUZDESİ X kuşağında kaçtır, y kuşağında kaçtır? Lütfen biraz sayısal yaklaşım geliştirelim. Yazınızın yukarıda belirtmiş olduğum bölümü bence içi boş bir argumandan oteye geçmiyor, digitalin ne olduğunu anlayabilmek için bile x kusağı y den çok daha vakit harcıyor çünkü konuya yabancılar ve siz bu tarz yaklaşımı olan insanların dönüşümü gerçekleştirebildiğini söylüyorsunuz. X kuşağının büyük bir bölümü Facebook’u bile sadece okey oynamak için kullanıyor. Biraz gerçekçi konuşalım biraz matematik lütfen… “CEO’nun iknasıyla dönüşümü yapmak zorunda olan yönetici sayısının az olması, dijital dönüşümü kolaylaştırıyor.” örneğin bu yaklaşım nerden geldi ve bunun iyi bir şey olduğunu gerçekten savunuyor musunuz? Hiç ikna etmeye gerek kalmadan daha fazla insanın bu dönüşüme katılması digital dunyada daha kolay daha yaratıcı ve daha hızlı bir dönüşüm gerçekleştirmez mi? İkna edilecek yönetici sayısının az olmasının nedeni de o poziyonlardaki yöneticilerin yuzde 90’ının X kuşağı olması, yani digital dönüşüme ikna edilemeyenlerın buyuk kısmı X kuşağı. Böyle bir engel varken yazdıklarınız birbiriyle çelişiyorken X kuşağının tecrubeli ve bilgi sahibi olduğunu gerçeğinin bu denklemin hiçbir yerine koyulamayacağını sanırım konuşmaya gerek yok. Bilgi ayrı bir şey artık bilgiye ulaşmak çok kolay her şeye her şekilde ulaşabilirsiniz ya da bir y kuşağı beyni kiralarsınız sabahtan akşama kadar çalıştırıp bilgiyi buldurursunuz,satın alırsınız ya da bilen birini satın alırsınız. Tecrubeye her ne olursa olsun saygı duyulmalı ama önemli olan tecrubeyi yaratıcı ve yarar sağlayıcı bir yatırıma dönüştürebilmek yoksa ikna edilmesi gereken bir tane daha fazladan X kuşağı yöneticisinden başka hiçbir işe yaramaz, bir de bu kişiler arada Facebook’ta okey oynar, bazı y kuşağı insanları da onların haberi yokken kendi digital eklentileriyle onların üzerinden para kazanır.

  NOT: Lütfen bahsettiğiniz üzere MIT nin yaptığı araştırmaları da refereans ve kaynak olarak ulaşabileceğimiz şekilde paylaşınız. Böyle bir kurumun adını gerçek bir arastırma sonucunun ışığında ancak ve ancak verebilirsiniz.

  Reply
 3. Pingback: Uğur Özmen » Yetenek, IK ve Dönüşüm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.