resim
Ana Sayfaya Dön


Ön Yazı Hazırlayın. Hayat Hikayenizi Değil.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Önyazı
25 Sep 2007

Ön yazı hazırlamak bana kalırsa bir sanattır.

Yazı yazmayı bilmek de yetmiyor ön yazı hazırlayabilmek için.

Ön yazi yazabilmek için başvurduğunuz pozisyonun hangi özelliklerde bir kişiyi aradığını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ardından da başvuracağınız pozisyonun özelliklerine uygun bilgi, tecrübe ve deneyimlerinizi yazmanız gerekiyor.

Bu da marifet gerektiriyor. Yani, iyi araştırma yapmalısınız. Yazdığınız yazının iyi olup olmadığını en az bir kaç “profesyonele” gösterip, geri bildirim istemelisiniz. Marifet, ancak bir işi birçok kez yaparak kazanılır. Bazen hata yapıp, bu hatalardan öğrenerek elde edilir.

Önyazınızda dikkat etmeniz gereken üç nokta:

1. Doğum yeri ve doğum yılınız. — “1985 yılında Istanbul’da doğdum” gibi bir cümle ile asla başlamayın.

2. CV’nizde yer alan bilgiler. — CV’nizde yer alan bilgileri tekrarlamanız yersiz. Bir önyazı, CV’nin anlatamadığı bilgileri içermeli.

3. Sonuç bölümü. — Sonuç bölümünü nasıl bitirmek istediğinizi iyi kestirmeniz gerekiyor. Pozisyona ve tarzınıza göre “agresif” “pasif” yada “aksiyona çağıran” bir önyazı hazırlamanız önemli.

1-5 Ekim arası ingilizce önyazısı hazır olan ve profesyonel bir gözün görmesini tercih edenlerin önyazılarını değerlendiriyor olacağım. Önyazınızın başvuracağınız pozisyona uygunluğunu ve anlatım dilinin ve içeriğinin efektifliğini öğrenmek isteyenler, ingilizce önyazılarını ve ingilizce hazırlanmış CV’lerini kariyer yolcusu (at) gmail . com adresine yollayabilirler.

Ingilizce önyazı ile birlikte ingilizce CV yollamayanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.


Share

YORUMLAR
26 Sep 2007 - 1:52 pm

Ön yazı yazmak seninde dediğin gibi kolay bir iş değil. İnternet üzerinde müracaat edilen bazı firmalar bu tip yazılar istiyor.Ben de birkaç kere bu tür müracaatlarımda denedim.Ama başarılı olduğumu pek söyleyemem.

30 Sep 2007 - 4:57 pm

Ön yazımda pekçok defa senaryo yazarlığı yapmış olduğumu belirtmek istedim. Ama olmadı. Çünkü senaryo yazarlığının hukuk mesleği için kötü olduğunu düşünen pek çok hukukçu var şu yaşadığımız Ortadoğu ülkesinde. Gönlüm isterdi ki yarın gireceğim iş mülakatında sayın profesöre öğrenciliğimde senaryo yazarlığı yapmış olduğumu söyleyebileyim. Mesleğimle ilgili olmasa da beni anlatması açısından bilinmesi gereken bir özellik bu..Keşke diyebilsem; -evet o esprileri ben yaptım, lüzumsuz mizah dolu saatler geçirmeniz için günlerce kafa patlattım. 11 Eylül’de, canım hababam sınıfını seyretmek istemişti. El-Kaide ‘nin ilk kez duyulduğu günlerde reçeldeki kaloriyi hesaplıyordum. Belki daha fazla ulkuslararası ilişkiler okumalı, biraz ekonomiye ağırlık vermeliydim ama olmadı işte.
Gönlüm ister ki, yarınki mülakatta kendimi olduğum gibi anlatabileyim! Ama cesaretim mizah anlayışım kadar güçlü değil.
İyisimi ben, CV’mde yer alan ‘with honours’ mezuniyetimi dillendireyim. Zaten gözlüğüm de var.

30 Sep 2007 - 8:16 pm

Sevgili Ebru,

Yorumunu okurken gülümsedim. Eminim senaryo yazarlığı yapmış olmak sana alanında başarı getiriyordur. Bazen, kendimizi başkalarına anlatmamız yada anlaşılmaya çalışmamız gerekmiyor. Bazı şeyleri sadece kendimizin biliyor olması ve bu bildiklerimizi kendimiz için yada kendimize avantaj kazandıracak şekilde kullanmamız yetiyor.

Iş mülakatlarında yada önyazında “senaryo yazarı” olduğunu söylemenin senin için bir dezavantaj olduğunu fark etmiş olman bile sanıyorum sana bir şekilde mülakatlarda ne demen yada ne dememen konusunda yön vermiş…

Senaryo yazarlığı kelimesi hukuk alanındaki profesyonellerde negatif bir algı yaratıyorsa, belki de konuyu farklı bir içerik içerisinde söyleyebilirsin. Eğer yaptığın meslekle hiç alakası yoksa, söylemenin de bir anlamı yok zaten. Ama varsa, belki de cümlelerini onların “hoşuna gidecek” tarzda söylemen en iyisi. Bundan da önemlisi senaryo yazarlığı yapmış olmanın kariyerin açısından sana kazandırdıklarını anlatabilmelisin. İşimize yaramayacak argumanı mahkemede nasıl kullanmak anlamsızsa, buna da o gözle bakabiliriz belki…

Bundan da öte, işe alındıktan sonra bir dönemler senaryo yazarlığı yaptığını anlatabileceğin bir çok ortamın olacaktır diye tahmin ediyorum…

Bu hafta Act Istanbul’un Icra Kurulu Başkanı Prof Dr. Yılmaz Aslan bir yazısı ile aramıza katılıyor olacak. Kendisi Türkiye’nin tanınmış rekabet hukuku profesörlerinden ve iş adamlarındandır. Belki de bu soruyu ona da yönlendirmende ve tavsiyelerini almakta fayda olabilir.

01 Oct 2007 - 12:47 pm

Sayın (Sevgili)Fatmanur Erdoğan,
Çok teşekkür ederim cevabınız ve yararlı tavsiyeleriniz için. Sitenizi takip edeceğim ve bu soruyu kendilerine yönelteceğim. Umarım “hukukçu olduğuna emin misin?” gibi bir soruyla karşılaşmam.
İyi çalışmalar.

02 Oct 2007 - 12:04 pm

sitenizi yeni keşfettim ve okurken çok keyif aldım.

05 Oct 2007 - 3:52 am

Sitenizi daha yeni görmeme rağmen oldukça beğendiğimi söylemeliyim.Özellikle benim gibi kariyerine yeni başlayacak gençler için, oldukça faydalı yazılarınız var.

Bu önyazı meselesi gerçekten önemli.Cebit fuarında Yenibiriş’in konuşmalarına katıldım.Arka planda neler göndüğünü bilmediğimiz için bize herşey çok kolaymış gibi gelmesine rağmen, öyle değilmiş.Burdan herkesin bilmesini isterim ki; hangi pozisyona, hangi önyazıyla başvurduğumuzu görebiliyorlar.İleride sorun yaşamamanız için, her pozisyon için farklı önyazılar göndermenizi öneriyorum.

Sitenizi daha yakından takip edeceğim.

05 Oct 2007 - 8:06 pm

Sevgili Zafer,

Blog’daki yazıları beğenmene çok memnun oldum.

Cebit fuarında duydukların doğru. Bundan daha kötüsü online kariyer siteleri tarafından print edilen CV’lerin hallerini bir görseniz, adayların neden hiç iş görüşmesine çağrılmadığını anlardınız diye düşünüyorum. Bunca rekabet işerisinde, birbirinin kopyası CV formatlarının adayların işini kesinlikle daha da zorlaştırdığına inanıyorum.

11 Oct 2007 - 1:52 am

Fatmanur Hanim,
CV hazirlamak konusundaki onemli notlariniz begenerek okudum. Cok yardimci olacagina inaniyorum.
Verdiginiz emekler ve engin bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin sonsuz tesekkurler..

Saygilarimla;
Erhan KARAGÖZ

11 Oct 2007 - 12:36 pm

Sevgili Erhan,
Bilgilerin faydalı olmasına ve beğeniyle okumanıza sevindim.

Eğer değinmemi istediğiniz bir konu olursa, bunları benimle de paylaşırsanız sizlerin beklentileri yönünde daha çok fayda sağlamış olurum…

24 Nov 2007 - 11:02 am

Sevgili Fatmanur Hanım,
Ben sitenizi daha bugün keşfettim.Yazılan brkaç yazıyı okudum henüz. Şunu söylemek isterim ki, 10 yıldır muhasebecilik yapıyorum.Çalıştığım firma sayısı çok fazla değil. toplasanız bu 10 yılı 3 firmada geçirmişimdir. Ancak bu önyazı yazı yazma konusunda kendimi çok zayıf hissediyorum. Ne yazacağımı bilmiyorum ve büyük ihtimalle iş görüşmelerine çağrılmama nedenimde bu önyazılar.Bana yardıcı olmanızı rica ediyorum… Ve şimdiden çok teşekkürler…..

24 Nov 2007 - 5:26 pm

Sevgili Gülseren.

Kariyeryolculugu (at) gmail (nokta) com email adresine CV’ini ve senin hazirlamis oldugun bir önyazı örneğini yollarsan, üzerinde çalışıp seni ve yeteneklerini anlatmakta birlikte çalışabiliriz.

Fatmanur Erdogan

11 Jan 2008 - 2:46 pm

merhaba fatma hanım…
sitenizi inceleme fırsatım oldu ve inanın çok beğendim. Bilginiz ve emeğiniz takdire değer.Acıkcası bi CV’nin bu kadar önemli olduğunu hiç düşünmemişdim.Daha doğrusu bilmiyodum.Şimdi daha iyi anlıyorum başvurularımın neden çöpe gitdiğini.
Fatma hanım bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
Şimdiden ilginize teşekkür ederim… İyi çalışmalar…

11 Jan 2008 - 6:24 pm

Merhaba Saime,

Elbette yardımcı olurum. kariyeryolculugu (at) gmail (nokta) com adresine email atarsan CV’in ile birlikte uzerinde calisiriz…

11 Feb 2008 - 2:06 am

sayın fatmanur erdoğan;
Sitenizi ilk defa bugün keşfettim.4 Yıllık muhasebe konusunda tecrübeliyim ancak banka sektöründe ilerlemek istiyorum bir yerlerden başlamam gerekiyo ama ön yazı konusunda yetersizim bana yardımcı olursanız sevinirim.Sürekli aynı cümleleri tekrarlamaktan kendimi alamıyorum.Kompozisyon yazma konusunda başarılı olduğumu düşünüyorum ama iş kendimi anlatmaya gelince olmuyo bir türlü.Saygılarımla

11 Feb 2008 - 1:54 pm

Sevgili Sibel,

kariyeryolculugu (at) gmail (nokta) com email adresine CV’ini ve hazirlamis oldugun on yazini yollarsan, uzerinde birlikte calisabiliriz.

30 Mar 2008 - 11:58 pm

Sevgili Fatma hanım cv hazırlamamda banada yardımcı olurmusunuz?Neyapsam,nerelere başvursam muhakkak olumsuz cevaplarla karşıkarşıya kalıyorum ve bu durum günden güne moralimi bozuyor,çok üzülüyorum.Üniversitede öğrenim gördüğüm süre zarfında öok sıkıntılarla okudum,bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?saygılarımla.

27 Jun 2008 - 4:20 am

Universite birinci sinifin yazinda bir firma da staj olanagi buldum, otomototiv sektorunun onde gelen alman meenseli firmalarindan biriydi. zaten bir yakinim araciligi ile alinmistim staja, nerde yapmak istersin denilince de insan kaynaklarini tercih etmistim. dedim ya birinci sinif yeni bitmisti, “insan kaynaklari” yeni bir kelimeydi benim icin. bolume her gun cesitli yollardan sayisiz CV gelirdi, genisce bir oda da 5 teyze bir de ben cv lere bakardik. cay ocagi hemen karsi odaydi, ordan caylar gelirdi, elimize aldigimiz cv ler hakkinda bir suru yorum yapilirdi
-ay kiz bak bu mermerci koyundenmis, senin hemserin olmasin
-bu kiz amerikada okumus, ne isi var burda babasi sirket aciversin..
-bu cocuktan iyi kismet olur…

…vs

siradan yerel bir firma degildi bu, sektorunun onculerinden. dahasi ik dakilerde 4 yillik universite mezunu insanlardi. ise alinanlar ya tanidik vasitasi ile oluyor (onda da adama gore pozisyon yaratma suretiyle) ya da cok aranilan bir ozellige sahip tek elaman oluyorlardi.

hangi buyuk firma olursa olsun, ne zaman ise basvursam, ne zaman CV onyazi hazirlayacak olsam; hep bu teyzeler gelir aklima.. hep Cv mi nihayetinde onlarin okudugunu dusunurum..ve evet siradan, sikici duz cv lerin disinda birsey de hazirlayamam..

30 Mar 2010 - 11:32 pm

1.sınıfım ve reklamcılık sektöründe yer almak istiyorum. bir kaç tanıdık aracılığıyla bu yaz için staj ayarlamaya çalışıyorum ancak cv mde henüz önyazım yok. nasıl başlayacağımı bilemedim açıkçası. tecrübem olmadığını düşünürsek giriş olarak nasıl başlamalıyım. giriş cümlesi bulsam devamı gelecek. yardımcı olursanız sevinirim.

30 Jan 2012 - 12:53 pm

merhaba Fatma hanım
sitenizi yeni gördüm.13 yılık makine teknikerlik tecrübem var.yeni bir iş için cv ve özellikle ön yazı oluşturmam için yardımcı olurmusunuz?

09 Aug 2013 - 9:41 pm

Merhabalar Fatmanur Hanım, yazılarınızı ve takip edenlere yazdığınız iyi niyetli yaklaşımla yardıma açık tavrınızı çok taktire şayan buldum. Günümüz toplumunda malesefki çok rastalamadığımız bir tutum bu. Umuyorum gücünüz ve zamanınız yettiğince bu yaklaşımınızı sürdürsünüz.

Benim de derdim benzer aslında yaptığım işi 10 yıldan fazla zamandır yapıyorum fakat şimdiye kadar bulduğum hiçbir işi insan kaynakları siteleri üzerinden bulmadım. Hep referansla buldum ve hiç işsiz kalmadım. Fakat şimdilerde işsizim ve farkettimki bugüne kadar İK sitelerinden hiç görüşmeye çağırılmamışım onca yıl içinde. Demekki dedim ben CV imde ve ön yazımda kendimi iyi anlatamıyorum. Bana referans olan kişilerin bende gördüğü yeteneklerimi cv de ben aktaramıyorum İK uzmanlarına. Benim cv’im ve ön yazım konusunda da bana destek olmanızı rica ediyorum.

Saygı ve Sevgilerimle…

04 Oct 2015 - 12:21 pm

Selam Eda,
Cv inizi yollarsaniz destek olurum.
Fatmanur

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası