resim
Ana Sayfaya Dön


Staj Yapmak Sadece Fotokopi Yapmaktan İbaret Değildir!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Favoriler, Kariyer, Staj
25 Jul 2007

Bazı okullar stajı zorunlu kılıyor. Bazı ögrenciler, zorunlu olmadığı halde kariyerlerine diğer ögrencilerden bir adım önde başlayabilmek için staj yapmayı tercih ediyor. Bazıları da stajı gereksiz bir külfet olarak görüyor.

Staj aslında insana çok şey öğretiyor.

Eğer şanslıysanız, elinize iyi bir proje verilir ve iyi bir yöneticiyle çalışma imkanı bulursunuz. Deneyiminiz harika olur. Siz öğrenirsiniz, çalıştığınız şirket kazanır.

Ben, prensip olarak “balon staj” vermeyen bir yöneticiyim. Benimle birlikte çalışmak için gelmiş olan kişiye “fotokopi” stajı yaptırmayı kendime ve karşımdakine saygısızlık olarak görüyorum. Bugüne kadar benim yanımda staj yapmış olan arkadaşların işi “staj” olarak geçsede ciddi “iş tecrübeleri” kazandıklarına inanıyorum. Projelerde çalışmaktan aldıkları tatmini, bana yolladıkları emaillerden, telefon görüşmelerimizden, proje sırasında duydukları heyecan ve gösterdikleri azimden ve ayrıca yüzüme söyledikleri içimi parlatan kelimelerden biliyorum. Onlarla gurur duyuyorum ve kariyer basamaklarında en ufak bir yardımım dokunabiliyorsa, ne mutlu bana…

Hayat bize her zaman istediğimiz imkanları vermeyebiliyor. Bazen, elimizde olan en kötü imkanı bile iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Üniversite eğitimi elbette önemli, ama iş dünyasını koklayabilmek, üniversite sıralarında fazla kazanamayacağınız bir tecrübe.

Eğer istediğiniz gibi bir staj bulamadıysanız, üzülüp, moralinizi bozmayın. Bu gibi bir durumda, şirketi incelemeyi deneyin. Organizasyon nasıl işliyor? İnsanlar nasıl çalışıyor? Fotokopi makinası günde kaç kere bozuluyor? Bu durum verimliliği ve çalışan motivasyonunu nasıl etkiliyor? Şirket kültürünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin ileride çalışmak istediğiniz bir iş anlayışına ve kültüre sahip mi?

Tüm bu sorular belki de stajınızla hiç ilgili değildir! Ama her biri, size kariyer yolculuğunuzda ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olacak önemli noktalara işaret ediyor. Ayrıca daha üniversite sıralarındayken network yapmanıza imkan veriyor. Sadece çalıştığınız departmanlar değil, diğer departman yöneticileriyle de tanışabilme ve kendinizi tanıtabileceğiniz ortamı sağlıyor.

Yöneticiler staj vasıtasıyla tanıma imkanı bulduğu ögrencileri işe almayı daha çok tercih eder oldu. Bunu aklınızda tutun ve yaz dönemlerinizi iyi değerlendirin. Çünkü artık staj bulmak bile hafife alınmayacak kadar zor olmaya başladı! Fırsatlarınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz size uzun dönemli kazançlar sağlayacaktır…


Share

YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası