resim
Ana Sayfaya Dön


30′lu yaşlarda Kariyer Değiştirmek

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Favoriler, Iş arama, Kariyer
08 Apr 2007

15 yıldır ayni şirkette çalışan, ama iş değiştirmek isteyen bir profesyonelin iş değiştirmesi hiç de kolay değil. Özgeçmişini 15 yıldır hazırlamamış ve bu zaman zarfında hiç iş görüşmesine gitmemiş bir kişinin “korku” içerisinde olması çok doğal.

Yeni nesil, işin kurallarını değiştirmiş durumda. Bir şirkette gereğinden fazla kalmıyor; farklı şirketlerde çalışmanın kişiye profesyonel anlamda kazandıracakları avantajların da farkındalar. Kötü deneyimlerin bile öneminin farkındalar. Kişiye önem vermeyen şirketlerden uzak duruyor, kendi bilgi ve tecrübelerini eskiler gibi “ucuza” satmıyorlar. İş değiştirmekten korkmuyorlar, “iş güvencesi” degil, “işten memnuniyet” arıyorlar.

Gençler, iş dünyasının kurallarını değiştiriyorlar.

Öyleyse, deneyimli çalışanların bu değişen dengelerin farkında olması, onları özümsemesi önemli. Iş değiştirmek isteyen 30’lu yaşlardaki profesyonellerin, arayış içinde olan adaylar arasında başarılı olmaları için birkaç önemli bilgi:

Kariyer Koçu: Türkiye’de her ne kadar çok fazla yaygın olmayan bir kavramsıda, eğer kendinize konusunda uzman bir kariyer koçu bulabilirseniz, size yeniden iş arama sürecinizde yardımcı olacak güveni kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sizi iş görüşmelerine hazırlayacaktır.

Özgeçmişinizi yazarken: Özgeçmişinizi yazdıktan sonra, mutlaka profesyonel bir kuruma yada güvendiğiniz bir iş dostunuza başvurup, özgeçmişinizi gözden geçirmesini isteyin. Daha sonra özgeçmişinizi bir iki kişiye gösterip, onların ne düşündüğü hakkında bilgi alın.

İş başvuruları: İlk 3-5 başvurunuzu çalışmayı düşünmeyeceğiniz yerlere yapın. Iş görüşmesine çağrıldığınızda kendinizi test edin, iyi ve zayıf yönlerinizi görün. Hazır olduğunuzda istediğiniz tarzda işlere ve işyerlerine başvurun.

Network’unuzu kullanın: Yeni bir iş bulmak, bu zaman zarfı içinde edindiğiniz network’ünüze bağlı olarak daha kolay bir hale gelebilir. Eğer iş dünyası ile sıkı fıkı bir haldeyseniz, o zaman birlikte çalıştığınız şirketlerdeki iş imkânlarını kollamayı ihmal etmeyin. Genelde işler gazetelerde ilan edilmeden önce, şirket içinde duyuruluyor olabilir.Network’unuz yeterince kuvvetli değilse, sosyal ve profesyonel iş kollarını takip edin.

İşverenler, muhtelemelen 15 seneden sonra neden iş değiştirmek istediğinizi bilmek isteyecekler. Adaptasyon sorunu yaşayıp yaşamayacağınızdan endişe duyacaklar. Kendinizi anlatırken “tutkulu” yanlarınızı ortaya koymaya bakın. Değişim, genelde yeni bir heyecanı ve tutkuyu beraberinde getirir. Bu tutkuyu başarıya dönüştürebilecek yeteneklerinizi ortaya koymaktan çekinmeyin.


Share

YORUMLAR
02 Jan 2009 - 7:29 pm

Kariyer yolculuğuna ilk yazıdan başlamak istedim. Teşekkürler bu güzel blog için…

20 Apr 2010 - 9:53 am

İş memenuniyeti ve kendini ucuza satmak istememek iyi birşeymiş yani:) Büyükler sürekli çok iş değiştirmenin uyumsuzluk göstergesi olduğunu söyler durur ama gerçekten içimize sinen bir yerde pazartesilerden nefret etmeden işe gidebilme lüksüne sahip olmak harika bir şey olmalı.umarım bu ayrıcalığa sahip olmak için daha fazla iş değiştirip durmam:)

22 Aug 2012 - 11:41 pm

Thanks so much for posting this. Brief query, if you don’t mind. Where did you get your website design? I will be beginning a blogging site and rather like your website or blog.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası