About the author

Related Articles

18 Comments

 1. 1

  Canan

  Fatmanur hanim ben Boston’da yasiyorum 5 yildir. Buradaki televizyonlarda reklamlarin sayisi azalmis durmuyor, disariya cikan yiyen alisveris yapan insanlar sanki hep ayni sayida duruyor. issiz kalanlar sanki bi sekilde gecimlerini saglayabiliyor gibi. ama hakim olan duygu korku sanirim. ya bende isimden olursam korkusu cok baskin

  Reply
 2. 2

  Kerim Arsan

  Türkiye krizi kötü yaşayacak özellikle 2009 yılında. Ekonomistlerin hepsi aynı şeyi söylüyorlarsa bir bildikleri vardır herhalde. Fatmanur hanıma katılıyorum, dönem kısıtlı imkanlarla daha yaratıcı olma zamanı. Sorun imkanların ne olduğunu bulmakta belki, çünkü bu zamanlarda imkanları görebilmek zorlaşıyor.

  Reply
 3. 3

  Zafer

  Paniğe kapılmamak mümkün mü bilemiyorum. İşten çıkartmaların çok sık olduğu bir dönemde insan işinden olmaktan krokuyor işinden oluncada yeni iş bulamamaktan. sizin sosyal sorumlulukla ilgili yazınızı okudum biraz önce ne güzel yazmışşsınız. keşke şirketlerde sizin gibi insanlar çoğunlukta olsa

  Reply
 4. 4

  selim

  Fatmanur hanım görüşlerinize aynen katılıyorum. Bildiğim kadarıyla insanın dikkati aşırı uçlarda yoğunlaşıyor. Ölüm, kaza, ekonomik kriz gibi olumsuz taraftaki haberlerde reyting kaygısından dolayıdaha da uca çekilerek felaket boyutunda veriliyor. Dikkat ederseniz artık birçok kanal ana haber bülteninin ortasında reklam veriyor. (Sadece TRT1 in olduğu zamanları hatırlıyorum. Saat 20.00-21.00 arası anahaberler yayınlanırdı. Reklam da olmazdı felaket haberleride. Memleketteki ve Dünyadaki olumsuz gelişmelerde verilirdi. Ancak abartmadan ve izleyenlerin piskolojisini bozmadan.) Bu basının genel bir sorunu.

  Reply
 5. 5

  emremp

  Gayet doğru tespitler yalnız medyadaki, insanlardaki negatif düşüncelerden kaçmaya çalışmak pek mümkün olmuyor.

  Reply
 6. 6

  Uğur Özmen

  Yine güzel noktalara parmak basılmış.

  Medya zaten olumsuzluk ve belirsizlikle beslenir. Finansal Kiralama şirketinde çalıştığım dönemlerde öğrendim. Eğer seçim yaklaşmışsa, medyanın yatırımları artar. Sonra sürekli belirsizlik ve olumsuzluk satılır. Böylece ayrıntıyı öğrenmek için gazete satın alınır. Ulusal medyada da, yerel medyada da durum aynı.

  Gelelim kriz sırasında davranış biçimine… Düşünmek, çözüm üretmek (dikkat: fikir yaratmak demiyorum), bu çözümü detaylandırmak ve ÇALIŞMAK.

  Endişeye kapılmayı çok doğal karşılayan arkadaşlara da sözüm var. 2000 Kasım – 2001 Şubat krizi sırasında iyi yönetilmiş bir şirkette çalıştım. Önceki konumlama sayesinde kriz sonrasında maaşı artıran ve ikramiye veren sayılı kuruluşlardan birindeydim. Ben bile eleman çıkarttım. Sürekli krizden bahseden, yarın ne olacak psikozuna giren, etrafını sürekli olumsuz duruma getiren bir elemanı gönderdim.

  Bırakın kriz psikozunu, Fatmanur’un son paragrafını uygulayın.

  Reply
 7. 7

  Eren Kumcuoğlu

  Kendi işimi kurmayı düşündüğüm ve kendimce girişimlerde bulunduğum şu günlerde sıkça duyduğum bir söz; “Aman Eren, bu kriz zamanında sakın öyle bir deliliğe kalkışma!”

  “İnsanlar, hayalleri olmadan yaşayamaz” derler.
  Bu belki tecrübesizlik ya da (cahilce) cesaret olacak, ama kendimi 2009 yılında kendi işine sahip bir insan olarak hayal ediyorum. Kriz ne kadar kötü geliyor olursa olsun, denemekte fayda var.
  Bu durumda, elimdeki parayı kaybetmeyi, umudumu kaybetmeye yeğliyorum.

  Uğur Abi’nin dediğine katılıyorum; Bir IT firmasında çalışan arkadaşım “iş değiştirmek istiyorum, ama şu kriz döneminde göze alamıyorum” deyip duruyor. Onun böyle düşündüğünü gördükten sonra içimden orada bulunmasının ne ona ne de şirkete hayrı olduğunu düşündüm.
  Olumsuz hava getiren insanları uzaklaştırmak krizle başa çıkmanın başka bir yolu olabilir…

  Reply
 8. 8

  Fatmanur Erdogan

  Tebrikler Eren. 2009 yılında girişimlerini bekliyoruz. Gurur verici bir atılım.

  Reply
 9. 9

  Fatmanur Erdogan

  Eren, Harvard Business Review’ın bu yazısı senin için faydalı olabilir… Performance persistence in entrepreneurship…

  http://hbswk.hbs.edu/item/6045.html

  http://hbswk.hbs.edu/item/6045.html

  Reply
 10. 10

  Eren Kumcuoğlu

  Çok teşekkürler. Kaydettim, uygun zamanda hemen inceleyeceğim.

  Reply
 11. Pingback: Bir köşe yazarı dedi diye alıp hafızanıza kaydetmeyin at kuponadam

 12. 11

  arzu pınar

  bir iş görüşmesinde, televizyon izlemediğimi söylediğim için elenmiştim. meslek iletişimci olunca, bu sözümü garip bulmuşlardı.(hoş sonrasında ben reklamlar duygulara dokunmalı demem de tuz biber ekti. onlara göre bilgi vermeliymiş???)
  tvnin bir propoganda aracı ve felaket tellalı olduğunu bilerek, seçtiğiniz belli programları izlemek ve mesaj bombardımanına kapılmamak gerek.maalesef pek çok yazar, programcı hiç bir bilimsel temele dayanmadan, araştırmadan korku kültürünü körükleyen haber yapmaya devam ediyorlar. bu kadar kolay ikna olmayalım .

  Reply
 13. 12

  Sedef

  Arzu, iletişim sektöründeysen tv seyretmiyorum demek epey negatif algılanıyor malesef. oysa ki sektörü düzeltmek için atılan adımlar ne kadar minimum düzeyde insan hayret ediyor. tv seyretmemeye devam etmen ama bunu görüşmelerde belkide dile getirmemen lazım ne dersin?

  Reply
 14. 13

  Uğur Özmen

  Ben de “TV seyretmiyorum. Reklamları hiç seyretmem” diyen bir iletişimci adayı ile görüşmüştüm. O saniye toplantı bitmişti.

  Şimdi de aynı fikirdeyim. Görüşmemiz o saniye biter.

  Reply
 15. 14

  murat doğan

  Blog çok hoşuma gitti güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.

  Kriz konusunda Londra da mba yapan bi öğrenci olarak (2/3 bitti sayılır :D) bi de ing.işlet bitirdim. yarımda economist sayılırız. İzninizle biraz kendi düşüncelerimi yazmaya çalışacağım ama cidden hedefe odaklanarak yazmak zor zaten sosyal bilim 2*2 =4 değil. Yazılarım yanlış anlaşımaması temennisiyle…kendi görüşlerimi belirten nacizane fikirlerimdir.

  Krizin patlak vermesini olağan kapitalizmin döngüsü olarak zaten görüyor ve biliyoruz. her on yılda bir oluşuyor ve olaya müdahil olan devletlerin çabalarıyla

  (Hamdolsun Teğet geçtii Oley!!!! demiyolar en azından ciddiler ve dalga geçmiyolar)

  bir sektör desteklenerek krizden aşılıyor.

  Bir önceki kriz mortgage etc. desteklenmesi ile aşılmış izlenimi veriyor çünkü bu kriz in asıl patlak yeri mortgage ise bunun kullandırılmasında bir hata var gibime geliyor.

  Avrupada baktığımızda kriz çok sert hissediliyor.
  Türkiye ye tatile geldim insanlar kanıksamıslar krizleri.
  Kültürün etkisi olabilir mi var bence atıf yapayım fatmanur ablanın kore de ki uçak kazalarına…(Blog u biraz okudum 😀 Abla dedim ama ne diyeyim 24 yaşındayım. Gencim yakışıklıyım dinamiğim dibçik gibiyim:D)

  Asıl konuya dönersem krizin olmasının sebebi insanların buna inanması.Ve şüphesizki capitalın para kazanma isteği
  zaten paranın dini imanı milliyeti etc hiç bir şeyi yok kriz parası olana çok buyuk imkanlar sağlamakta. kolay para
  Bizim strategic planning hocası john rooney’in tespitine yer vermek istiyorum Şöyle demişti” arkadaşlar eğer ben geçen sene oxford st. çıkıp Lehman Brothers batacak deseydim beni direkt akıl hastanesine kapatırlardı.yani şunu diyorum ki yürüyen merdivende herkes solda duruyorsa sağda durmanızın bir manası yok (stand on the right!!!)

  İnsanların olaylar karşısındaki ortak tutumları

  kapitalistlere göre olması gereken bir olgu kriz sonucunda etkin ve verimli olmayan firmaların darwin in doğal seleksiyonuna göre elenmesi kendilerini bu duyguyla tatmin ediyolar ve kişisel huzur duyuyolar. buna gülüyorum çünkü sıra yine marks a geliyor sistem kartelleri besliyor daha sonraki gelen yıllarda diseconomies of scale den pat kriz.bir sürü örnek var.

  ingiltere merkez bankasından çalışmış uzman economist peter hocama bakınız diyordu bugün kü zenginlere dünde zengindiler fakirler de dün de fakirlerdi bu konuya fatmanu abla katılmayacak bir marketing ci olarak duyar gibiyim ne diyorsun murat sen ya diyor şimdi bana ve google örneğini verecek yıl 1997 ve bir otomabil garajında başladı uzun yolculuk gooogle marka — diesel —-
  yarattığı markalar pr çalışmaları şirketlere kazandırdığı paralar şüphesiz ki marketing de büyük ve sevdiğim bir bilim.(p. kottler. principles of mk)

  genel le yapıyorum Ünlü filozof şöyle diyor genellemelerin hepsi yanlıştır hatta bu bile…

  hiç bir şeye kara ya da ak demiyorum gri diyorum.

  ama oyunu kurallarına göre oynamak lazım.So

  enjoy the capitalism

  yanlış anlaşıldıysam özür dilerim kendi çabımda bir şeyler yazmaya çalıştım blog sahibine bana bu imkanı verdiği için teşekkür ediyorum saol fatmanur abla varol
  kolay kolay bir şeyler yazmam ben gaza geldim.

  Reply
 16. 15

  Anıl

  Gazetelerde her ne kadar genelde batiyormuşuz gibi gösterilse de işe alım yapan şirketler, yatırım yapan şirketlerde var. bunların bazısı yansıyor ama bazılarıysa derinden işlerine devam edip böyle polemiklere sokmuyorlar şirketlerini. ekonomiler böyle döner. yapılan yanlışların cezasını ödeme döneme. hayat iyiyken kimse ses çıkarmaz, kötüleşince teslim bayrağı olmaz:)

  Reply
 17. 16

  Gaier

  This is probably the very best article that ever cross my reference. I do not see why anyone should disagree. It might be too simple #for them# to comprehend…anyway nice work i am coming again here for More Great Stuff!!

  Reply
 18. 17

  Debi

  That article so interesting, is completely sufficient. A very nice blog!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.