About the author

Related Articles

12 Comments

 1. 1

  Uğur Özmen

  Önce soruyu yanıtlayayım…

  Sadece istediğiniz için, ucunda ki tek ödülün keşfetmek olması için hareket etmeyi denediniz mi hiç? Yanıt: Çoook…

  Kolay mı 15’den fazla kere iş değiştirmek. Konfor alanını defalarca terk ettim. Defalarca yeni kavramları kovaladım. Şimdi bile…

  Ama, gerçekten kolay değil. Çoluk çocuğu bilinmeye süreklemek… Kendine güvenden fazlası gerek. 🙂

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  🙂 kendine güvenden fazlasıyla cesareti mi kastediyorsunuz?

  Reply
 3. 3

  Erhan

  Fatmanur Hanım, TED’de dedikleri gibi yazınız inspiring’di. Yani o sınıfa katmak lazım.

  Ben de kariyerimi 1,5 yıldır (krizden önce) terketmiş, girişmeye çalışan bir challenge seeker’ım.

  Çevreme bakıyorum, aynen çevremi anlattınız siz. Bir projeyle uğraşıyorum, bir insana gel ortak yapalım diyorum, sen yine işinde çalış, risk yok, katkıda bulun sadece, payını al. En az 10 kişiyle konuştum, hepsi ama hepsi bu iş ve yaşam şeklini riskli buluyor, güven istiyorlar. Ve işin komiği sabit bir maaşla çalışmayı herşeyin üstünde tutuyorlar ve övünüyorlar kendi bakış açılarından. Girişimcilik hikayeleri herkese, pazar eklerinde ara sıra gözlerinin çarptığı, ancak milyonda bir insanın başarabileceği ütopik hikayeler olarak geliyor.

  İnanın buna, insanlara bazı projelerden, başarılardan bahsediyorsunuz. Kalıbımı basarım içlerinden şöyle diyorlardır: Hmm.. Erhan proje yapıyor, ee peki hangi parayla, yatırımcı bulmak zor birşey, başarısız olacak bu, sakat bir iş bu yaptığı, kendine riske atıyor, yine döner gelecek sene bir firmada çalışır, ben Allah’tan firmamda çalışıyorum, rahatım, önümü görüyorum, Hollywood filminde miyiz biz hem?

  Yorumsuz. :))

  Reply
 4. 4
 5. 5

  engin

  yazı için teşekkürler. insanların durağan olması biraz da ailelerinden kaynaklanabiliyor. benim babam mesela 25 yıl kendi işini yapan birisi olmasına karşın ilk çalıştığım firmayı bırakmamam için ısrar etmişti. şimdilerde ise yükseklisans yapmak istiyorum. kime söylesem ne gerek var diyor 🙂

  Reply
 6. 6

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Engin,
  Evet, dediğin gibi ailelerin etkisi yüksek olabiliyor. Ama o etkiyi kırabilmek mümkün, çaba ve istek gerekiyor.

  Yüksek lisans yapmayı düşünüyorsan, senin aklına yattıysa, istediğin oysa, başkalarının ne dediği ve ne düşündüğü çok önemsiz. Fikir toplamak güzeldir, ama kimin fikrini dinleyeceğimize sadece kendimiz karar veririz.

  Örneğin çoğu insan yüksek lisansı kariyer amaçlı yapar ama çok az insan istediği, ilgi duyduğu, gerçekten o konuda birşeyler öğrenmek istediği için yüksek lisansa vakit ayırıyor.

  Bol şanslar

  Reply
 7. 7

  Derya Sengöz

  Fatmanur hanım bu ilham veren yazı için gerçekten çok teşekkür ederim. Yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum. Bugün bu yazıyı okuduktan sonra ihtiyacım olan şeyin ne olduğunu buldum. Sadece döngümü kırmak. Neredeyse 8 aydır uğraşıyorum hayatımda, işimde bazı şeyleri değiştirmeye ama bir türlü olmuyor. Mutsuzluk ve ümitsizlik baş göstermişken, bu yazı bana hayat verdi tekrardan. Çok teşekkür ediyorum size.

  Ve dediğiniz gibi, kaybetmekten öyle korkuyoruz ki, hareket edemez oluyoruz.

  Çok sevgiler yolluyorum size.

  Reply
 8. Pingback: Okunası yazılar… « basit bir blog..

 9. 8

  Egitisim Kariyer Enstitusu

  Bırakın dediğiniz kadar sözde çılgınlıkları, gün içerisinde iş çıkış tarzınızı, geçtiğiniz sokakları, kullandığınız araçları, içeceğinizi değiştirmek bile gülümsetip farklı bir tat bırakıyor insanda. Çin’e dil öğrenmeye gittiğimde insanımızın ne kadar dar bir kapana sıkıştığını ve bunu canı pahasına savunduğunu o zaman daha net gördüm. Garanticilik inşallah sonumuz olmaz.

  Reply
 10. 9

  Cenk Taşkın

  Harika bir özet olmuş. Ben haftaya bu dediğinizi yapıyorum Fatmanur hanım. 6 aylığına yurt dışına çıkıyorum, bırakıyorum kendimi:)

  Reply
 11. 10

  Kelebek

  Döngüyü kırabilmek için bir formül var mıdır? Benim hayatımda döngüler hep benim kendi istemim dışında kırılıyor, ama beni istediğim yöne mi götürüyorlar diye dorarsanız, hayır. Yukurda ilk yorumda Uğur demiş ki, kendine güvenden fazlası gerek. Bence böyle bir ülkede birikmiş paranız olmazsa fazla şansınız yok, belki güveni insana veren de bu oluyor.

  Reply
 12. 11

  emre

  Güzel bir yazı olmuş. Çevremde gözlemlediğim birçok insan “kendisi olarak” yaşamaktansa, güven duygusuyla “başkası olarak” yaşamayı tercih ediyor.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.