About the author

Related Articles

15 Comments

 1. 1

  Simla

  çok tuttum bu yazıyı gerçekten. Fatmanur hanım benim idolum olmuş durumdasınız:))) benim sorunum da mezun olduğum üniversiteyi beğenmemelerinden kaynaklanıyor. yani odtü ve boğaziçi sanki bu ülkenin tek üniversiteleri galiba. ama ben de dediğiniz gibi yapıyorum. bunu önemsemiyorum, tasarımı seviyorum ve çalıştığım şirketi seviyorum. yeteneklerimi görebilenlerle çalışmak çok daha zevkli.

  Reply
 2. 2

  Polat

  tek kelimeyle süper!

  Reply
 3. 3

  Tibet

  Bazen kendi istek ve hedeflerimiz yönünde hareket etsek de pek bir sonuç alamıyoruz. Toplumlar itibarlı prestijli olanı seviyor. Yanılıyor muyum?

  Reply
 4. 4

  Simla

  Tibet, itibarlı olan şeyleri hepimiz severiz. bu ille de en mükemmel ve pahalı yerlerde okumamız anlamına gelmiyor. bir de her zaman sonuç alamamak hayatın tuzu biberi. düşmeden olmuyor.

  Reply
 5. 5

  Ayla

  Evet bende bu çocuk sorusuna takmış durumdayım. İş Dünyasının Erkekleri, eşleriniz hep evde mi oturuyor sizlerin çocuklar olunca? İş Kadınları, siz çocuk yapınca hep ev hanımı mı oluyorsunuz?

  Kadınların çocuktan sonra daha fazla çalışması gerekiyor ki bu tip soruları anlamsızlaştırabilelim.

  Ben iş bulduğumda 2 aylık hamileydim. Patronum insaflıydı, hepsi o.

  Reply
 6. 6

  I.K.

  Fatmanur hanıma görüşlerinde katılmakla birlikte eklemek isterim ki Türkiye’de hala hangi okullardan mezun olduğunuz işletmeler açısından önemli bir unsurdur. Bu da seçme ve yerleştirmelerde etkin olmaktadır.

  Bunun da yanısıra isim yapmış okullar eğitim kalitesinden dolayı da isim yaparlar bunu da akılda tutmak gerekir.

  Reply
 7. Pingback: Hayattaki tercihlerimizden utanmamak için | KendiniGelistir.Com

 8. 7

  Zeynep

  Fatmanur Hanım, yazılarınızı ilk defa okuyorum, bilmiyorum diğer yazılarınıza böyle bir yorum geldi mi ama sonuç olarak ortak fikirde olsanız da bir çok insanla, sadece yazdıklarınızdan da anlaşılıyor ki siz mutlaka farklı bir yoldan gitmiş oluyorsunuz. Bakış açınızı bunca değiştiren şey nedir?

  Reply
 9. 8

  Pınar

  Merhaba Fatmanur Hanım,
  Yaşadığım toplumun eleştirdiğim bir özelliğidir edinilmiş statünün, kazanılmış statüye göre daha yukarda tutulması.Çocuk daha doğduğunda neredeyse bellidir geleneksel olarak tüm aile üyelerinin mezun olduğu okula gidecek olması.İstisnalar dışında, içine doğulan ortamın motivasyonuyla, sürpriz olmaz adı belli okullara oradan da işlere girmesi.Bir de “kendinden olanı” kollama içgüdüsüyle sever bizim milletimiz şahsi sorular sormayı, bakar kendine ne kadar benziyor diye.Kazanılmış bireysel başarılarsa “fark” yaratan noktalardır.Mülakatlarda yöneltilen bu tip statü ölçer soruları yadırgayamıyorum artık, ufku açık görüşlerinizle “cesaretleniyorum”.
  Teşekkürler

  Reply
 10. 9

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Pınar,

  Malesef…ve kendimizi bildiğimiz sürece ve inanmadığımız anlayış ve düzenleri kabul etmeyip aynısını yapmadığımız sürece değişim getirebiliriz.

  Reply
 11. 10

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Simla,

  Teşekkür ederim. Bana kalırsa çok doğru yapıyorsun. Insanın istediğini yapması ve böyle bir özgüvene sosyal baskıya rağmen sahip olması yolunun açık olduğunu gösterir diyorum

  Reply
 12. 11

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili I.K.,

  Çok yanılıyorsun.

  Hangi üniversiteden mezun olduğun değil ne bildiğindir günümüzde önemli olan. Sadece okula bakarak işe alım yapan bir yönetici varsa, zaten durağan bir kurum kültürüne sahip demektir. Yine de evet, bu şekilde davranan şirket yönetimleri var. Bence onların senin hakkında ne düşündüğünden öte senin o kişiler hakkında ne düşündüğün daha önemli Gelecek senin geleceğin sonuçta…

  Reply
 13. 12

  Yasin ÇELİK

  İşin en kötü tarafı bunun toplumsal bir algı olması ve genç kuşaklara aşılanması. Gelenekselçi bir topluma sahibiz buda gelişimin önündeki en büyük engel.

  Reply
 14. 13

  selin erdem

  Fatmanur Hanim, su siralar is basvurularinda bulunuyorum. Bir hazir giyim firmasinin magazasinda dolasirken, ürünlerin eksikleri kendi kendime elestirmeye acaba neler yapilabilir, satislar nasil yükselir, bu magazanin hedef kitlesi kimler. kimler neler aliyor ama nasil seyler ariyorlar diye düsünmeye basladim. Sonra bir konsept proje aklima geldi. Sebepleri, süreci, neler gerektigi, neye dayandigi gibi seyleri de kafamda organize ettim, hatta gece uyumadan önce uzun uzun düsündüm.Gercekten firmaya katki saglayacigini da düsünüyorum. Bahsettigim firmanin ise is ilanlarini zaten görüyordum ve basvuruyordum. Ben bu fikrimi onlara da sunmak istiyorum, hem onlara neler katabilecegimi hem de potansiyelimi göstermek adina ancak is görüsmesinde böyle bir sey hos karsilanir mi bilemiyorum ve fikrimin calinacagindan da korkmuyor degilim:)

  Reply
  1. 13.1

   Fatmanur Erdogan

   süreçleri ve kurum kültürleri iyi ise mutlaka dikkate alırlar. iyi olmasa bile mutlaka görüş derim. kaybedecek bir şey yok. fikrinin çalınmasından da korkma. Fikirden bol birşey yok dünyada. önemli olan fikirlerin uygulanabilmesi. Bol şanslar Selin.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.