About the author

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  Burak Abidin Aksoy

  ”Uygulayan değil yenilikleri yaratan olabilmek” benim için en önemli kısım sanırım. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

  Reply
 2. 2

  Gökçe

  Kullanıcı dostu e-ticaret sayfası hazırlamak gerçekten çok zahmetli ve maliyetli bir iş. Sürekli geliştirmeyi, optimize etmeyi ve kullanıcı deneyimini arttırmayı gerektiriyor.

  “Dev şirketlerin e-ticaret sitelerine bir bakın. oldukça basit bir anlayışla yapılan çalışmaları göreceksiniz.”

  O kadar doğru ki tespitiniz, öyle özensiz, sıradan, kullanılabilirlikten sınıfta kalan e-ticaret siteleri var ki, hem de dev markaların…

  Ama ben inanıyorum ki e-ticaretin hacmi ve önemi arttıkça, bu konuda daha bilinçli bireyler çıktıkça, çok başarılı e-ticaret siteleri çıkacaktır. Umarım yakın zamanda dev markalarda gözlerini açarlar, yoksa yakın zamanda çok kan kaybedecekleri kesin.

  “Internet teknolojilerini “sosyal medya” ile sınırlandırmanın da ayrıca yanlış olduğunu söylemeliyim.”

  Fatma Hanim, gercekten cok güzel bir tespit daha. Bu aralar sosyal medya ile yatıyoruz sosyal medya ile kalkıyoruz. Evet sosyal medya belki önemli, ama internet sosyal medyadan ibaret değil ve olmayacak da.

  Bu güzel yazınız için teşekkürler.

  Reply
 3. 3

  Hakkı

  Tespitlerinize katılmamak mümkün değil. Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum ve yaptığım işe nasıl uygularım diye düşünüyorum bunları öğrendikçe. Bunu yapmayanlara da çok kızıyorum. Elinize sağlık.

  Reply
 4. 4

  Emine Parlak

  Bu dönem içerisinde interneti sosyal medyadan ibaret sanan sadece yönetimler değil aslında, toplumun çoğu. Anlamak için biraz daha derine inmek gerekiyor. Tespitlerinize katılmamak elde değil ve sizi takip etmek bana gerçekten büyük bir motivasyon veriyor. Sebebine gelince, bunca eğitim ve deneyimlerimizi sadece ikna etmek ve bir gün belki konuştuğumuzu anlayan yönetimler çıkar diye beklemek öyle moral bozucu ki. Üstün körü düşünce hayat tarzımız olmuş sanki. Bizler çok yakında Türkiyenin en önemli ış insanları olacağız. Çok yakında. Farklı bir iş dünyası olacak o zaman…

  Reply
 5. 5

  Uğur Özmen

  Bence “CEO’ların sosyal medya kullanımı” sadece bir gösterge. İşin kökü daha derinlerde. Önce, “sanayi devrimi” sonrasına ait yönetim felsefelerini bırakmak gerekiyor. http://ugurozmen.com/bilisim/mba-diplomasini-ne-yapmali

  Her ne kadar döneminde haklı bile olsa, Weber’in “orduya dayalı” organizasyon modelinin terkedilmesi söz konusu. Yeni yapıları uygulamaya geçirmek de çok kolay değil.

  Yazıda “Uygulayan değil yenilikleri yaratan olabilmek için dünyada ki gelişmeleri sadece takip etmek değil onları hızlı uygulayabilmek de gerekir.” demişsin. Dünyanın en hızlı bilinen BÜYÜK şirketleri bile “innovasyon kültürünü tabana yaymak 5 – 6 yılımızı aldı” derken, hızlı uygulamak, daha kötü sonuçlara neden olur.

  En azından kendi fikrini beğenen, ama fikri için mücadele etmek yerine “beni anlamadılar” demeyi daha çok seven insanların da değişmesi gerekiyor.

  Hem yenilikçilik, hem de Türkiye’deki girişimcilik kültürü hakkında çok yazdım. Kendileri şirket kurar kurmaz, şikayet ettikleri patronlardan beter oluyorlar.

  Yani, yenilikçiliğe üst yönetim niyetlense bile, onu destekleyemeyen “fikir sahipleri” olduğu sürece, hızlı uygulama değil, kurumsal bakış açısı değiştirme gerekir.

  Aksi koşulda sürdürülebilir yenilikçilik kültürü oluşmaz diye düşünüyorum.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.