resim
Ana Sayfaya Dön


Türkiye’de Anlayışlı Olmak Üzerine…

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Iletişim, Sürdürülebilir Gelişim, Yönetim
28 Feb 2018

fishHerkes herkesten anlayış bekliyor ülkede.

 

Yanlış yönden gelen adam, doğru yönden gelen adamdan yol vererek anlayış göstermesini istiyor.

 

Yandan geçen diğer bir araç sahibi, kardeşim yolu açsana yahu diyerek, haklıyı değil haksızı savunuyor. Çünkü yanlış yoldan gelene anlayışla davransan ne olur ki diye düşünüyor.

 

Aylarca bir emaile dahi cevap veremeyen yönetimler, yoğunluğumuzdan cevap geçemedik, anlayış rica ediyoruz diyor.

 

İşe girerken yapılan sözleşmelerde kılı kırk yaran, çalışana köle gibi yaklaşan tüm işletmeler, imza attıktan sonra, sözleşmemize göre yapmanız gerekenleri neden yerinize getirmiyorsunuz diyen çalışana, ‘eh artık sen buranın bir çalışanısın, biraz anlayış göstersen ölür müsün” diyerek aşağılıyor ve çalışanın utanç duymasını bilinçli olarak sağlayarak, anlayış bekliyor.

 

Sahtekarlık yapan gençler, gencim daha toyum bu yüzden ceza vermeyin, bana anlayış gösterin diyor.

 

Okulda arkadaşlarına vuran, sorumsuz çocukların anneleri, çocuklarının yaptıkları davranış dolayısıyla arkadaşından özür dilemesi gerektiğini düşünmek yerine, çocuğunu savunmaya devam ediyor. Okul yönetiminden anlayış bekliyor. Karşı tarafın çocuğunun da tokatı, dayağı hak edecek şekilde davranmamasını istiyor. Tıpkı tecavüze uğrayan kızların, erkekleri teşvik ettikleri için tecavüze uğradıklarını savunanlar gibi.

 

Patronlar, her dediklerinin sorgusuz sualsiz yapılmasını istiyor. Gerekiyorsa, yalan haber, gerekiyorsa, yalan bilgi, gerekiyorsa cezasını ödemeye razı gelerek usülsüzlükler. Yönetimlerin de bunu anlayışla karşılamasını bekliyor. Kimisi anlayış gösteriyor, çünkü ayda 50 bin TL net maaşı bırakmak kolay değil.

 

Bir türlü doğru iş yapmayı beceremeyenler, para kazanmayı herşeyin üzerine koyup, vizyon geliştiremeyenler, vizyonla hareket edip devleşenleri lobiyle yok etme çabasına girerken, bakanlıklardan anlayış bekler.

Devamı >>

E-Ticaret’e Dinamizm Geliyor!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Girişimcilik, Inovasyon, Liderlik, Marka, Sürdürülebilir Gelişim
27 Feb 2018

amazon1Brad Stone birkaç yıl önce Amazon’un hikayesini yazdı.

Kitabı okumayanlar için baştan söyleyeyim: kısa sürede dünya markası olabilmek için hızlı formüller vermiyor. Çünkü hızlı bir formül yok. Aslında bir formül yok.

Ne zeka ne de kişilik tek başına yeterli. Çok fazla faktörün bir arada olması gerekiyor.

Paranın ya da yatırımcının olması da yetmiyor. Olsa güzel oluyor tabii.

Ancak üç nokta var ki olmazsa olmaz:

-Birincisi kurucunun vizyonunun olması.

Sadece bir hedefin olması yeterli değil, vizyonun olması gerekiyor. Vizyonun olduğu zaman parayı nasıl kazanmak istediğini ve neye hizmet etmek istediğini net biliyorsun.

-İkincisi ne istediğini net olarak bilmek.

Kurucunun nasıl büyümek istediğine dair bir fikri olması gerekiyor. Bu da sizi salt para kazanma hedefinden daha geniş bir hedefe sürüklüyor.

-Üçüncüsü ise yaratma cesareti. Bezos’un yaratma cesareti var. Herkes yaratıcılık istiyor ama yaratıcı hareket etmeye çoğu insanın cesareti yok. İstemek ile yapabilmek farklı.

Devamı >>

Efendi Bloggerlar ile Edepsiz Bloggerlar!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Popüler Yazılar, Sosyal Medya, Sosyal Medya Dünyası
23 Feb 2018

Kendini-Yargılamak-3-785x600Hürriyet’in Ece Çelik adlı, yeni olduğunu tahmin ettiğim bir yazarı, bloggerları efendi ve edepsiz olarak ikiye ayırmış! Edepli olanlar, şirketlerle “işbirliği” yaparak ürünlerini tanıtıyormuş. Edepsiz olanlar, şirketlere gidip “barter” olarak çalışmayı teklif ediyormuş.

Üreten tüm blogger, vlogger, youtuber, instagrammer, snapchatter’ların vs. böyle bir ötekeleştirmeye şiddetle karşı çıkması gerekir.

Öncelikle, sosyal mecralarda var olanların hepsi salt okuyuculardan farklı olarak, belli bir emek ve zamanı kendi alanlarında bilgi üretmek için kullanıyorlar. Kim ilgimizi çekiyorsa onu takip ediyoruz. Değerlerimize ters düşenler varsa, takip etmiyoruz.

Ben ufuk açması ümüdiyle Ece Çelik’e bir iki soru sormak istiyorum.

Milyonlarca takipçisi olanların kapıyı 30 bin TL’ye açmasını edepli yapıp, ajanslarla direk çalışmayı tercih etmeyip az takipçisi olanın da barter usulü işbirliği arayışını edepsiz yapan konu tam olarak nedir?

İletişim dünyasında şöyle bir etik kural vardır: basında haberlerini para ile çıkartıp, bunu okura söylememek, etik basın ve iletişim ilkelerine aykırıdır. Hatta medya mensuplarını gezilere, yemeklere götürüp, pahalı hediyeler verip, şirket yada ürününü tanıtmak dahi pek etik sayılmaz. Batı’da bu tür uygulamaları görmek mümkün değildir.

Para ile tanıtım yapan edepli sosyal medya fenomenleri reklam ile pr arasındaki farkı biliyor mu? Hangileri işbirliği yaptıkları markalarla ilgili post girdiklerinde, bunun reklam odaklı bir çalışma olduğunu açık olarak ortaya koyuyor?

Bir de kurumlar tarafından bakalım.

Kurumlar para ile yaptıkları ürün tanıtımının reklama girdiğini, bunun pr olmadığını bilecek yetkinlikte olan pazarlama profesyonelleriyle çalışıyorlar. Bu kurumlar, neden fenomenlerden marka ile işbirliği yaptıklarını açıklama şartı koymayarak işbirliği yapıyor?

Şirketler bloggerlara, “çok güzel bir aktivitemiz var ve duyurulmasını istiyoruz. Blogunuzda tanıtılması için destek verir misiniz?” diye sıklıkla yazıyor. Bazen ücretsiz yazanlar bazense karşılığında logolarını eventlerine koymalarını isteyenler oluyor. Bu pazarlıkta edepsiz olan bir durum var mıdır?

Yani, Ece Çelik, neden birkaç kötü örnekten yola çıkarak “kabaca ayrıştırıcı” ve “haddini aşan” ithamlarla sektördeki bloggerları tanımlıyor da daha iyiye doğru evrilmek için etiği tartışmayı denemiyor?

Ece Çelik, yazısını “Youtube sayesinde yeni bir ‘kısa yoldan zengin olma yolu’ bulundu hayırlı olsun.” diyerek bitirmiş.  Youtube kanalını doğru kullanarak zengin olmayı başaranlar varsa, kanımca hepsini tebrik etmek gerekir.  

Devamı >>

Hakikatin Önemsizleşmesi: Post-Truth

04 Jan 2018

Time and Punishment: A Town Hall Discussion with JAY Z and Harvey Weinstein, New York, USA - 08 Mar 2017Duymayan kaldı mı?

“Hollywood’un 65 yaşındaki ünlü yapımcısı Harvey Weinstein’a yöneltilen taciz iddiaları ABD’yi kasıp kavurdu.

Kariyerlerinin belli bir döneminde Weinstein tarafından cinsel tacize uğradığını söyleyen 20′den fazla kadın, “yıllardır süren bir sessizliği” bozdu.

Bu kadın oyuncular arasında, Weinstein’ı taciz ya da tecavüzle suçlayan Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow ve Rose McGowan gibi tanınmış isimler var.

Film yönetmeni Quentin Tarantino, Weinstein ile yakın arkadaşlığı olduğunu, onun kadınlara bu şekilde davrandığını bildiği halde sessiz kalmayı tercih ettiğini itiraf etti. ”*

Peki, bu kadınlar 20 yıl önce değil de neden şimdi konuşuyorlar? Tüm bu kariyerlerinde zirve yapmış kadınlar neden bunca yıl bekliyor sizce? Rolling Stone dergisinin haberine göre, güçlü ve etkisi yüksek insanların tacizlerine, kötü davranışlarına, etik olmayan işlerin yapılması önerilerine karşı çıkmak her yiğidin harcı değil!

Diğer bir sebebi, kariyer endişesi içinde olan insan için kariyer riski taşıyor olması.

Ya da suçluluk ve utanç duygusu içerisinde olduklarından, söylemeye korkmuş olma ihtimallerinin çok yüksek olması. Utanç duygusunu körükleyici davranışlarda bulunmak, bildiğiniz gibi, insanı yok olmaya sürükleyen bilinçli taciz şekillerinden. Zimbardo bunu 40 yıl önce yaptığı çalışmalarda çok net ortaya koydu.

Tabii, orası Amerika, Türkiye değil. Bir kişi konuştumu, diğerleri çorap söküğü gibi geliyor.

Biz de durum genelde zarara uğrayan kişiye ah ah vah vah dedikten sonra yalnız bırakmaktır. Kimse kimseye pek destek olmaz. Her birey kendi çıkarıyla meşguldür. Birinin zararı, diğerinin kazancıdır. Hukuk sistemine olan güvensizlik, buna neden olan sebeplerden biriyken, karakter erezyonu daha büyük bir sebep olarak görülmelidir.

ABD gibi bir ülkede dahi durum böyle. Türk iş dünyasındaki her tür çarpıklığa sessizlik halini siz düşünün!

Mesela, mobbing 2016 yılına göre 2017’de %46 artmış.

Devamı >>

Bazıları Öğrenen Makine Yapıyor, Bazıları Hala Yönetici ile Lider Farkını Anlatıyor!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Değişim, Liderlik
10 Dec 2017

Bu haftasonu Enver Aysever’i dinlemeye gittik. Caddebostan Kültür Merkezi’ndeydi. Söylediği şeylerden birisi şuydu: hayatında hiç yazı yazmamışlar köşe yazarı olur, kitap okumamışlar uzman olur… ve sağda solda konferanslara bu insanlar çağrıldığında seyirci onu da bunu da alkışlar. Standardınız nerede? Duruşunuz nerede? diye sorar…

enveraysever

Haksız değil.

Herkes herşeyin uzmanı memleketimizde. Buna rağmen nedense ilerleme kaydetmemiz çok da hızlı olamıyor!

CNN Türk ve Cem Seymen

Pazar günleri Cem Seymen, kanımca topluma faydalı bir program yapıyor. Özellikle gençlerin ufuklarını açacak eğitici öğretici bir programa imza atıyor. Cem Seymen işini iyi yapıyor. İşinin uzmanı. Gidip de beyin hakkında konferanslar vermiyor, mesela! Bildiği işi geliştirerek yapıyor. O yüzden de itibarlı bir programcı. Bu duyarlılık, aynı zamanda etik bir duruşun da göstergesidir. Çünkü fayda sağlamak aynı zamanda sorumluluk gerektirir.

Kulaktan Dolma Bilgi İle Fikir Satanlar

Bugün gazetelerin birinde sanırım yeni yazmaya başlamış biri ‘yönetici ile lider’ arasındaki farkı yazmış. Yazar diyemiyorum, belli ki değildi. Lise öğrencisine yaz deseniz, yazdığı yazıdan daha derin bir yazı yazardı. Çok net! Bunu da geçtim, şu yönetici lider farkını anlatmaktan vazgeçemedi yurdum insanı. Şirketler içerisinde insanları etiketlemekten öteye gitmeyen bu tür uyduruk yönetici lider farkı naralarını 2017 yılında hala atan varsa, yönetim bilgisinden şüphe edebiliriz.

Zaten liderlik ile ilgili o kadar yalan yanlış bilgiler var ki ortalıkta, aklınız hayaliniz durur! Önüne gelen eğitmen, önüne gelen köşe yazarı. Enver Aysever haklı. Standartlarımız düşük.

Liderlikle Kafayı Bozmuş Lider Olmayanlar Ordusu

Öncelikle lider insanların lider olmakla derdi yoktur! Nokta.

Lideri kalıplara bağlayan bağnaz bir tutum içerisinde anlatılan liderlik dersleri, benim gibi bir takım yaratıcı beynin bünyesine dokunuyor.

Sebepleri çeşitli.

Devamı >>

10 yılda Devleşenler. 10 yılda Devrilenler.

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik, Girişimcinin Ruh Halleri
02 Nov 2017

10 yılda devrilenler ve devleşenler.

Güney Afrikalı medya ve internet devi Naspers, 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle, Türkiye’nin e-ticaret girişimlerinin amiral gemisi olarak nitelenen Markafoni şirketini kapatacağını açıkladı. Naspers kapatma kararı ile ilgili olarak Markafoni’nin “ölçeklenebilir büyümeyi” (scalable growth) yakalayamamış olmasını gösterdi.

Markafoni kapanma kararına herhangi bir sebep göstermezken, medya’dan yapılan açıklama şirketin kar edemediğine işaret ediyordu. Ardından Markafoni’nin iflas ettiği bilgisi geldi.

Markafoni’den mantıklı bir açıklama yapılmadan kapanma bilgisinin verilmesini Türk iş dünyasının klasik umursamaz tutumu olarak düşünebiliriz. Geçen yıl bir gün içerisinde, aniden, hiç bir müşteri ya da paydaşına bilgi verme ihtiyacı duymadan kapanan tazedirek.com da, ilerleyen günlerde, “piyasa koşulları ve operasyonel dengeler” sebebiyle kapandığını söyleyerek, konuyu kapatmıştı.

Durum öyle vahimdi ki, Markafoni’nin kapanma kararı ile ilgili olarak basın kendine muhatap bulamadığı için şirketi 2 yıl önce Naspers’a satmış olan kuruculardan Sinan Afra’dan görüş almaya gitti. 2014 yılında Naspers satın almasıyla yenilenen yönetim kadrosunda Stratejik İletişim Yönetiminden sorumlu bir yöneticinin olmaması tüm bu kaotik sürecin sebeplerinden biri olarak gösterilmelidir.

2007-2017 Güçlü Internet ve Teknoloji Yılları

The New York Times yazarlarından ve “The World Is Flat” kitabının yazarı Thomas Friedman, geçtiğimiz yıl “Thank You For Being Late” isimli bir kitap yayınladı. Friedman, 2007 yılında dünyanın bir dönüm noktasından geçtiğini öne sürdü.

ThankYou

Örneğin, 2007 yılında neler oldu? Gelin birlikte bakalım.

Facebook lokal olmaktan çıkıp, dünyaya açıldı.

Twitter globale açıldı.

IBM, günümüzde %99.9 başarı oranıyla onkoloji alanındaki hastalıkları ilk seferde teşhis eden Yapay Zeka Robotu, Watson’ı ortaya çıkardı.

Konaklama anlayışını kökten değiştiren Airbnb kuruldu.

Dünyanın en büyük 150 şirketi arasında bulunan ve birkaç aydır yönetsel ve liderlik krizleriyle  gündemimize oturan Über kuruldu. Eğitimi demokratikleştiren girişimlerden Khan Academy açıldı.

 

[“Gelecek Nasıl Gelecek” isimli TEDx konuşması size konuyla ilgili konsolide bir bilgi verecektir.]

Devamı >>

Bir Derdi Olmalı İnsanın…

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Kariyer
28 Oct 2017

Bir derdi olmalı insanın.

İster ticari bir işletme olsun, ister STK, ister bir girişim, ister emekli, ister ev kadını… dünyayı bir derdi olan insan güzelleştiriyor, değiştiriyor, geliştiriyor. Derdi olan insana ihtiyacımız var. Her zaman olduğundan daha fazla. Bir iç mücadelesi, bir iç savaşı olanlardan bahsediyorum… Gelecek, derdi olanların hayalleriyle şekillenecek. Bu TEDx konuşması bir derdi olanlar için hazırlandı…

 

Devamı >>

Hangi Kararlar Daha Çok Pişmanlık Duymanıza Neden Olur?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Kariyer
15 Oct 2017

2 senaryo düşünelim.

Birinci senaryo:

Dedeniz yıllar önce sizin için tasarruf bonosu almış. Eski kutuları karıştırırken bu bonoları buluyorsunuz. Bu bonoların birazını nakite çevirmeyi bir kısmıyla da A şirketine yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Fakat yoğunluktan bir türlü bu düşüncenizi hayata geçiremiyorsunuz. 2 yıl sonra bir bakıyorsunuz, eğer bu yatırımı yapsaydınız, şimdi $1000 daha fazla paranız olacaktı.

İkinci senaryo:

Dedeniz yıllar önce sizin için tasarruf bonosu almış. Eski kutuları karıştırırken bu bonoları buluyorsunuz. Bu bonoların birazını nakite çevirmeyi bir kısmıyla da B şirketine yatırım yapmaya karar veriyorsunuz. 2 yıl sonra bir bakıyorsunuz, eğer bu yatırımı yapmasaydınız ve bonoları olduğu gibi bıraksaydınız, şimdi $1000 daha fazla paranız olacaktı.

Sonuç

2 senaryoda da hatalı karar veriyorsunuz.  Bu yüzden de iki durumda da pişmanlık duyuyorsunuz. Ama en fazla pişmanlık hangisinde?

Devamı >>

Geleceği Yaratanlar, Geleceği Anlayanlar

20 Sep 2017

Geleceği yaratabilmek için, kültürlerimizi hangi faktörlerin nasıl ve neden değiştirdiğini anlamanız beklenir.

Anlamadığınızda ne olur?

Fortune 500 içerisindeki şirketlerin %50′si son 15 yıl içerisinde değişimlere ayak uyduramadığı için ortadan kayboldu.

Sonuç, sanırım net.

Birey açısındansa atıl kalıyorsunuz. Büyük şirketler son yıllarda dijital dönüşüm furyasına girdi. Bu süreçte ne yaptı biliyor musunuz? 15-20 yıldır aynı şirkette çalışanları işten çıkarttı. Biz buna günümüzde çalışan memnuniyeti ve çalışan bağlılığı diyoruz oysa!

Unutmayın. İnsanlar hedeflerine bağlıdır. Hedeflerinize bağlı kalın. Ve aşağıdaki TEDxYouth konuşmasını mutlaka izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=xg4cHIRGZJI

Screen Shot 2017-09-20 at 14.26.24

Devamı >>

Start-Up’lar Kendi Yağında mı Kavrulmalı?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Girişimcilik
19 Sep 2017

bloomberg fatmanur erdogan september 2017Inovasyon şirketlerin ayakta kalmasını sağlayan en kritik faktör.

Geçtiğimiz 15 yıla baktığımızda inovasyonu getiren şirketlerin start-up’lar olduğuna şahit oluyoruz.

Büyük ve uluslararası şirketler, tüm bu hızlı ve alışılagelmiş iş modellerini yıkan start-up’lar karşısında direnmekte güçlük çekiyorlar.

Start-up’ların çıkışlarını küçümseyen, onların büyük ve köklü oyuncular karşısında mutlak olarak kaybedeceklerini düşünen anlayışların kaybolmaya başlaması, büyük şirketlerin önemli bir gerçeği kabul ettiğini gösteriyor.

Bu gerçek, start-up’lar olmadan büyümelerinin ve hatta ayakta kalabilmelerinin mümkün olamayacağı gerçeğidir. Öyle ki, günümüzde Türkiye’de şirketlerin bir çoğu, start-up ve girişimcilik ekosisteminin içerisinde olmak için can atıyor. Ne istediklerini henüz tam olarak bilmeselerde, birşeyler yapmaları gerektiği gerçeğinden hareketle, en azından, girişimcilerle bir arada olarak, onların yaratıcılıklarından beslenip, zaman içerisinde işbirliği geliştirmek niyetiyle girişimcilere yönelik programlar organize ediyor ve bu tür etkinliklere katılıyorlar.

Bu çaba, birkaç yıl önce girişimci olmak isteyenleri destekleyerek, bir nevi sosyal sorumluluk projeleri olarak başladı. Bu projeler arasında eğitimlerin organize edilmesi, mentorluk programlarının oluşturulması ve en iyi start up projesi olanlara ödül verilmesi şeklinde bir dizi çalışmalar oldu. Ancak bunlar ne kadar etkin ve etkili çalışmalar oldu, o kısmı biraz soru işaretli olsa da yine de eko sistemin bir şekilde akmasında faydalı oldu. Ne var ki kurumsal şirketlerin bir çoğunun strateji bazlı hareketi olmadığından, etkinliği düşük, amacı net olmayan işlerle oyalandılar.

Dijital Dönüşüm Programları

Son bir kaç yıl içerisinde dijital dönüşüm programlarının şirketlerin ajandalarına girmesiyle birlikte girişimcilik ekosistemine olan ilgi de artmış durumda. Start-up konferanslarında konuşmacı olmaktan tutunda, girişimcileri konuşmacı olarak şirketlerine davet edip, yeni girişimlerin neler olduğunu görmek amacıyla girişimcileri dinleme yoluna dahi gitmeye başladılar.

Örneğin, e-tohum yıllardır girişimci ile yatırımcıyı bir araya getiren başarılı etkinlikleri ile tanınır. Geçtiğimiz yıl başlatmış olduğu Early-Customer Demo-Day etkinliği girişimcileri, markalarla bir araya getiriyor. E-tohum kendi blogunda bu etkinliği “Ürün aşamasına gelmiş ama henüz satış yapmamış veya ilk satışlarını yeni yapmaya başlamış girişimcileri, yaratıcı çözümler arayan şirketlerle bir araya getiren sunum günüdür.” diye tanımlıyor.

E-tohum’un böylesi proaktif sunduğu bir çalışması olmasına rağmen bu programa katılan Opet, IngBank, Allianz, Tofaş, RKT Energy, Aygaz gibi şirketlerin böyle bir eventin parçası olmaktan net olarak ne beklediklerinin, nasıl bir strateji ile yaklaştıklarının belirsiz olduğunu düşünebiliriz. Aralarında en planlı hareket eden şirketin Vestel Ventures olduğunu varsayabiliriz.

Strateji Neden Önemlidir?

Türkiye’de strateji satmaz. Fikir satar. Fikri neye dayandırarak hayata geçirdiğimiz ise sabun köpüğü sebeplere bağlıdır. Stratejisi olmayan fikir işe yaramaz.

Stratejik bir yaklaşımımız olsa, girişimcilik atölyeleri yaptığımız için iç girişimcilerin oluşamayacağını çok net biliriz. Atölyeler ya da eğitimler, ancak belli bir stratejinin ve o strateji etrafında örülmüş planlamanın sonucu olarak ortaya çıkıyorsa ve ölçümleniyorsa, etkisi olabilir.

Öyleyse, kurumsal şirketler ne yapmalılar?

Devamı >>

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası