About the author

Related Articles

6 Comments

 1. 1

  ali

  Merhaba Fatmanur Hanım,
  Staj basvurulari doneminde tam da sizin bu yazinizda tarif ettiginiz durumdayim. Cunku firmalar ozellikle internetteki insan kaynaklari sitelerine yapilan staj basvurularina donmuyorlar. Cok ciddi bir iki firma haric bana donen olmadi ama bir yandan da belli firmalarda tanidigi olan insanlarin cok rahat staj bulduklarini duyuyorum. Tanidiklarini stajyer olarak alacak firmalarin internete “Biz stajyer ariyoruz” diye ilan vermeleri ne kadar etik sizce?
  Iyi bir universitede ucuncu sinifi bitirmis, 6 ay exchange tecrubesi olan fakat dogru duzgun staj bulamamis biri olarak soruyorum bu soruyu size.
  Saygilar.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ali,

  Sadece iş bulmak değil artık staj kapmak bile çok zor olmaya başladı. Rekabet fazla olunca farklılaşmak, farklı yöntemler bulmak daha önemli kazanıyor.

  Şirketler staj başvurularını kabul edebilir, aynı zamanda şirkette tanıdığı olan stajerlerede öncelik vermeyi tercih edebilir. Bunun etiksel açıdan bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu bir avantajsa, o zaman üniversite sıralarındayken network yapmaya başlamak önem kazanıyor demektir.

  Tecrübelerin iyi olabilir, ama eğer staj kapman network oluşturmana bağlıysa, sıra belkide networkünü kuvvetlendirmeye gelmiş demektir…

  Reply
 3. 3

  ali

  Verdiginiz cevap icin cok tesekkur ederim. Tabii ki profesyonel gecmise dayali networklere bir lafim yok, ayni zamanda kendim de birlikte calistigim ustlerimle ya da okulda ders aldigim ogretim gorevlileriyle belirli bir iletisim seviyesini korumaya calisiyorum. Ancak sadece akrabaliktan gelen networkler bence haksiz rekabete yol aciyor. Belki ailesinde dogru duzgun universite mezunu olmayan biri oldugum ve kariyer yapmayi dusundugum sektorlerde “aile networku”nden mahrum oldugum icin subjektif davraniyor olabilirim. Gecen yil(ikinci sinif sonunda)araya tanidiklarin tanidiklarini sokarak zar zor buyuk bir firmada staj bulabilmistim. Bu yil kendi cabalarimla bulabilecegimi dusunmustum ama yanildigimi anladim malesef. Tekrar tesekkurler.

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Bu durumun haksızlık olduğunu düşünmeni anlıyorum. Çünkü kişinin yapabilecekleri değil kimi tanıdığı ön plana geçiyor böyle bir durumda. Hayat, malesef her zaman eşit değil ve de her daim hak edeni ödüllendirmiyor… Bu yüzden de kendi yolumuzu bulmak için çaba sarfetmek önem kazanıyor…Bana kalırsa sende kendi networkünü kendin oluşturmaya başlamışsın bile…Hedefi yakalamak işte böyle birşey: bir kapı kapanınca, başka bir kapıyı bulup, içeri dalabilmek gibi…

  Reply
 5. 5

  Uğur Özmen

  Network oluşturmaya, daha okulda başlamak gerekiyor. Okuldaki “klub”lerde (pazarlama klubü; insan kaynakları klubü; vb…) aktif görev almak, bir çok iş insanı ile tanışmayı sağlıyor.

  Klubde çalışıyorMUŞ GİBİ yapan diğer öğrenciler ile fark yaratacak davranışlarda bulunulması da farkedilmeyi ve akılda kalmayı kolaylaştırıyor.

  Artık, daha erken başlanıyor network oluşturmaya… Şahsen, Anadolu Üniversitesi Marketing Anadolu Klubü üyelerinin performansını gördüm. Burada aktif rol alan öğrencilerin hangisi staj yeri arasa, yardımcı olacak onlarca iş insanı bulabilirler.

  Reply
 6. 6

  ilbay

  merhaba fatmanur hn.

  krizden tüm sektörler etkilendi ama
  ençok etkilenen sektör sanırım tekstil
  ve bende bu çarkın içindeyim
  haftada varolan ilan sayısı 1 yada 2 (tüm sayfalarda)

  başka sektörlere zıplamak gerektiriyor

  ama kriz elimizi kolumuzu bağladı

  beklemedeyiz

  tanrıda hükümette ölüme terketmediyse şayet

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.