resim
Ana Sayfaya Dön


İlk 10 Saniye İçinde Çöpe Giden CV Sizinki Olmasın!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : CV, Popüler Yazılar
08 Oct 2007

Herkes ister ki, emek verip hazırlanan CV okunsun.

Malesef, çoğu okunmuyor. Çoğu ilk 10 saniyede çöpe gidiyor. Çoğu Insan Kaynaklarında işini bilmeyen kişiler tarafından takılıyor. Bir kısmı da doğru zamanda doğru kişinin masasının üzerine düşüyor!

İşte eğer sizin CV’iniz doğru zamanda doğru kişinin masasına düştüyse, hazırladığınız CV’nin mükemmel olması gerekiyor ki 10 saniyenin ötesinde okumaya vakit harcansın!

Eğer yolladığınız CV’lere bir cevap gelmiyorsa, aranmıyoruz bile diyorsanız şunu bilinki her zaman sorun sizden kaynaklanmıyor. Bu işlerde ister inanın ister inanmayın, şansınızın yağver gitmesi çok önemli. Tonlarca CV yağmuruna tutulan şirketler, iş yoğunluğundan hangi işe koşturması gerektiğini şaşırmış çalışanlar, kötü gününde olanlar…bunların hepsi sizin kontrolünüz dışında gelişen şeyler. Bu yüzden eğer harika hazırlamış olduğunuz ve yeteneklerinizin iş ilanına tam uyduğunu düşündüğünüz şirketlerden cevap gelmiyorsa, ya şirketler ne aradıklarını tam bilemiyorlardır yada yukarıda saydığım durumlardan biri söz konusu olabilir.

Şans faktörünün sizinle olması durumunda CV’iniz karşınızdaki kişiyi her özelliği ile etkilemeli. O yüzden yeni mezunlar ve az iş deneyimine sahip olanların CV’lerini bir sayfadan fazla hazırlamamaları önemli.

Bunun yanısıra, iş ilanlarında belirtilen özellikler şirketlerin adaylarda aradıkları özelliklerdir. Eğer bu özellikleriniz yoksa bu tür ilanlara baş vurmayın.

Yapabileceğiniz en büyük hata kendinizi çaresiz hissedip, her iş ilanına başvurmak olur. Seçici olun. Size uygun işlere başvurun. Insan Kaynakları yöneticilerinin en büyük şikayetlerinden bir tanesi iş ilanlarına uygun olmayan CV’ler!

Nokta atışı yaparsanız, moralinizi bozmazsınız. Her gördüğünüz ilana başvurursanız “20 yere başvurdum ama olmadı” diye hayıflanırsınız. Oysa ki kendinize “5 işe başvurdum cevap bekliyorum” diyebilmeniz değerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.


Share

YORUMLAR
08 Oct 2007 - 2:16 pm

İşe girmek seninde dediğin gibi bazen çok iyi bir cv’yle bile mümkün olmuyor.Şans faktörü bunun önüne geçebiliyor.Cv’ye bakılıp iş görüşmesine çağırılmak bazen çok onur verici olabiliyor ama görüşmeye gidip hüsrana uğradığı da oluyor insanın.Bunlar cv’mi beğenmiş görüşmeye çağırmış neyimi beğenmediler de olmadı diye bir düşünce ister istemez oluşuyor insanın aklında.

08 Oct 2007 - 10:32 pm

Haklısın Filiz. Insan merak ediyor gerçekten ve bazen olumsuz düşüncelere kapılabiliyor. Bazen de gerçekten CV iyi olsa bile kişinin aradığı özelliklere uymayabiliyor…o zamanda görüşme gerçekleşmiyor.

08 Oct 2007 - 11:40 pm

Yillardir is arama konusunda tecrubem var! :-) Bugune kadar kariyerimin farkli zamanlarinda is ararken sayisiz basvuru gondermis olmama ragmen tum islerimi CV’imi baska bir sekilde (Genelde bir dost aracigili ile) dogru zamanda dogru yere gondererek elde ettim. Hatta cok komiktir, ayni sirketteki ayni is icin IK’nin cok kisa bir sure once beni red ettigi pozisyona alindigim bile oldu. Inanilmaz ama gercek!

Sirketin boyutlari, kurumsallasmasi ne kadar buyuk ve ciddi olursa olsun IK bolumleri ne yazik ki cok kotu calisan bolumler. Arada sirada isini gayet ciddi ve profesyonelce yapan IK uzmanlari “bir sepet curuk elma icindeki saglam elma” kategorisinde kalan nadir profesyonal kisiler.

Nacizane goruslerim bunlardir (ya da; My 2 cents!)
Tolga

10 Oct 2007 - 11:10 pm

Doğru zamanda doğru yerde olmak gerçekten önemli.
Tanıdığınız kişiler varsa ve size referans olabiliyorlarsa, bunları da kullanmak faydalı. Artık genç jenerasyon “torpil” olayına fazla da olumlu bakmıyor. Yani eğer bilgi ve tecrübeniz iyi değilse, araya torpil koymak ters tepki bile yaratabilir. Insanlar çalışabilecekleri kişilere iş vermeyi tercih ediyorlar. Istatistikler de bunu kanıtlıyor. Tecrübe süper de olsa, işe alacak kişi ile kimyanız tutmadıysa, pek şansınız yok gibi…
Elbette, torpil de yok değil. O da hala işleyen bir yöntem gibi duruyor!

17 Apr 2008 - 12:51 pm

ama insanların aklında hep bildik alışıldık cv ler varya ilk satırlarda formalite laflar falan uyruk gibi.

tarife göre ii bi v hazırlanınca adamlar demesinmi böle cv mi olur diye bilmezler belki de bölesi daha uygun malum burası türkiye… :)

18 Feb 2009 - 4:48 pm

İş başvurularına çağrılamamanın diğer ve çok önemli olan bir noktada yaş sınırlaması.Malesef ülkemizde iş alımlarında çoğunlukla 35 yaşın üstünde olanlar çağrılmıyor.Halbuki bir çok avrupa ülkelerinde insan haklarına aykırı olduğu için yaş sınırlaması getirilmemekte ve kişinin yaşına değil de tecrübesine göre başvurusu değerlendirilmektedir.

04 Mar 2009 - 1:08 pm

Merhaba Fatmanur Hanım ,
Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.Yazınızdada belirtiğiniz gibi farklı olmayan cv anında eleniyor.Artık ben bunun çok iyi bilincindeyim ve farklı olmak için benim yaptığım şey şu İK siteleri dışında Şirketin mail adresine wordde hazırladığım cvmi bir önyazı ile göndermek.Ancak böyle yaptığım halde geri dönen cevap sayısı nerdeyse yok gibi.Sizce doğrumu yapıyorum yoksa işi çok istediğimi gösterip İK yetkililerinde ters etkimi yaratıyorum.
teşekkürler,
arzu

04 Mar 2009 - 3:33 pm

Merhaba Arzu,

Gayet iyi yapıyorsun. Eğer hazırladığın CV gerçekten göze çarpıcı nitelikteyse, buna bakmayacak yönetici sayısı çok az olacaktır. Eğer pozisyon açığı o dönemde yoksa genelde CV’in uygun olsa da o dönem değerlendirilmeyeceğinden geri dönüş almama ihtimalin var.

04 Mar 2009 - 5:27 pm

Merhaba,
Ben de çoğu zaman önyazımla birlikte CV’mi şirketlerin insan kaynaklarına gönderiyorum. Ancak yeni mezunum ve hiçbir şirket stajlarımızı en küçük bir deneyimden bile saymıyor. Yeni mezunlar CV’lerini çekici kılabilmek için neler yapmalı? Çünkü özellikle bu dönemde bizim için iş bulabilmek çok çok daha zor.
Şimdiden teşekkürler.
Cansu

05 Mar 2009 - 12:31 am

Merhaba Cansu,

Egitim, staj ve deneyimlerini nasil anlattiğınız önemli. Belki bu açıdan CV’nizi tekrardan düzenlerseniz faydası olur. CV’nizin hikayesi nedir? Bunu düşünmeye çalışın…

05 Mar 2009 - 2:48 pm

Merhaba,

Ben 38 yaşındayım ama bi rkurumda müfettişitm ve 30 yaşında işten çıkarıldım.9 yıldır (toplam 8 aylık çalışmam hariç) iş arıyorum!!!!Önceden her ilana müracaat ederdim şimdi ise “ingilizce ve dış ticaret mevzuatını bilen eleman” ilanlarına cv yolluyorum ama işitme cihazı kullandığımı ve duyma sorunum olduğunu ilk görüşmede söylüyorum beni CV me göre çağıran firmalar acaba işitme sorunum için mi tercih etmiyorlar bilmiyorum.Bazen de (daha düşük başka pozisyonlara başvurduğumda) bu işe göre çok niteliklisiniz(mülkiyemezunu olmam +dil bilmem etken sanırım) ama ben o işi istiyorum paraya çalışmaya ihtiyacım var bunu anlatamıyorum!Yani ya CVm fazla geliyor ya da yeterli değil.Ama bu iş arama sürecind ehep yalnızım yani hiç başakasının aracılığı yok.Sanırım en büyük problem de bu!

05 Mar 2009 - 4:20 pm

Merhaba Fatmanur hanım,
Yeni mezunların nasıl Cv hazırlaması gerektiği ile ilgili benimde takıldığım yerler var.Bende 2008 iktisat fakültesi mezunuyum.Hedefim farklı olmak ve önlisanstan lisansa geçmekti, başardım ve intibakla birlikte 3 sene daha öğrenim hayatım oldu.CVde deneyim olarak sadece önlisanstan sonra yaptığım zorunlu stajımı, stajda yaptıklarımı ,okulda yaptığım projeleri ve çalışmaları yazıyorum. Ancak yinede İK yöneticilerinin değerlendirmeye almadıklarını düşünüyorum .Nitelik olarak sürekli kendimi geliştirmeye,farklı olmaya çalışıyorum. okulunu okumama rağmen sertifikasını almak ve kendimi geliştirmek , öğrenmek için muhasebe kursuna bile gidiyorum.Sizce yeni mezun olarak daha farklı ne yapabilirim ?Biliyorum her artı bir adayı geçmem demek ancak bukadar çabalamama rağmen yaptığım başvurulardan yeteri kadar cevap alamıyorum?
Teşekkür ederim
Arzu

06 Mar 2009 - 9:03 am

Sevgili Emel,

Tanıdıklarına, etrafına iş aradığını bildirmen ve CV’ini vermen iyi bir yol olur dediğin gibi. Etrafındaki kişılerin iş aradığinı bilmesi, açık pozisyonlar duyrulmadan senin görüşme almanı sağlar. CV’inin başvurduğun pozisyonlarla paralel bir nitelik taşıması da yaşadığın problemi minimize edecektir.

06 Mar 2009 - 9:06 am

Sevgili Arzu,

CV’ine yaptıklarını yazman gayet iyi. CV’ine ilk bakışta güçlü olduğun konuların göze çarpmasını sağladın mı? Yani CV’ini ele alan bir kişi senin hangi konuda yetenekli ve bilgili olduğunu görebiliyor mu? Buna dikkat et. Ayrica şirketlerinde MT programı olan şirketleri öncelikli tercih edersen belki şansını daha kuvvetlendirebilirsin. Kariyer günleri gibi event’lerde katılan yöneticilerle tanışırsan, faydalı olur. Ayrıca staj yaptığın şirkette tanıdığın kişilerden de iş bulma konusunda destek ve mentorluk yapmalarını istemen iyi olabilir.

07 Mar 2009 - 9:25 am

merhaba;

benim çok farklı alanlarda çalışma hayatım oldu. örneğin ihracat araştırma, web admin, uzun bir süre call center vs. İş ilanlarına başvuruken bu deneyimlerimi belirtiyorum. Bu da kaşıtarafın algısını daraltıyor. beni sadece call center çalışanı olarak görüyorlar.sizce ne yapmalıyım

07 Mar 2009 - 9:56 am

Sevgili Elif,

Call Center’da çalışanların çoğu aynı dertten müzdarip genelde. Senin avantajın farklı deneyimlerinin olması. Bu sorunu gidermenin bir yolu, call center deneyimini daha kısa tutmak, diğer işlerdeki çalışmalarını ve başarılarını öne çıkartmak.

02 Apr 2009 - 8:43 pm

Merhaba Fatmanur Hanım ,

Yazılarınızı takip eden ve tavsiyelerinize uyan birisi ben de size teşekkür ederim .Daha öncede yazmıştım yeni mezun olan bir işsizdim ama artık sizin de tavsiyeleriniz ve çabalarımla artık büyük bir şirkette çok güzel maaşa ilk işimde çalışmaya başladım.Sizin ve önerilerinizin çok büyük rolü olduğunu belirterek tekrar teşekkür ederim .Şu anda yaşanılan kriz ve işsizlik şartlarına ragmen çok şükür istediğim işe kavuştum .Yazlarınızı takip etmeye ve önerilerinizi aklımın bir kenarına yerleştirmeye devam edicem :) Görüşmek üzere !!

02 Apr 2009 - 11:19 pm

Sevgili Arzu, muhtesem bir haber. Tebrik ederim. Basarılarının devamını dilerim…

24 Feb 2010 - 3:14 am

Merhabalar,

Siteniz için çok teşekkür edip sözü fazla uzatmadan soruma geçecegim.

Avrupa da yüksek lisans yapıyorum malum şuan yaz stajları için başvurularla yoğunuz. Sormak istediğim; Avrupa birliğinin oluşturmuş olduğu europass cv formatından haberiniz vardır bu formatı kullanmamız sizce ne kadar doğru olur? Ayrıca bu formatta doğal olarak serbestliğimiz veya tasarımda değişiklik yapıp daha dikkat çekici yapabilme gibi bir durumumuzda yok. Kısacası europass kullanıp kullanmama arasında sıkışıp kaldım ve önerinizi bekliyorum.

Çok teşekkür ederim.
Çalışmanızda kolaylıklar dilerim.

24 Feb 2010 - 8:24 pm

Merhaba Mert,

europass cv onunde sana ışık tutsun. benim önerim kendi cv’ini hazırlaman, bu tarz formatların dışında tutman kendini.

24 Feb 2010 - 10:08 pm

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

26 Feb 2010 - 5:26 pm

Merhaba Fatmanur hanım,
Tarafınıza 2 mail göndermiştim, inceleme ve bakma şansınız oldu mu acaba ?

22 Feb 2012 - 12:20 pm

Merhaba Fatmanur Hanım
Bahane bozuk para gibidir herkesde bulunur.
İnsan kaynakları asparagas işlerle uğraşıyor ve La Fontaine den masal anlatıyorlar umut tacirliği yapıyorlar. masallara hiç inanmam küçükkende inanmazdım valla :) .neden diyeceksniniz? ne yapıp ne edip bi bahane buluyorlar herkes kendine göre haklıdır yanlışmıyım.ister deneyimli olun ister deneyimsiz olun fark etmiyor.bi kaç kez yaşadım bunu.insan kaynakları yöneticileri uyanık olduklarını sanıyorlar doğrudur fakat ; Uyanıklık her işe yarar ama hiçbir iş için yeterli değildir.istedikleri kadar uynaık olsunlar uyanığı bi yerde şaşırtmasını biliriz :)

23 Jan 2013 - 7:06 pm

gerçekten bu yazınıza katılıyorum, teşekkürler

05 Mar 2013 - 5:27 pm

harika çok yardımcı oldunuz..

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası