About the author

Related Articles

25 Comments

 1. 1

  Filiz Arıcan

  İşe girmek seninde dediğin gibi bazen çok iyi bir cv’yle bile mümkün olmuyor.Şans faktörü bunun önüne geçebiliyor.Cv’ye bakılıp iş görüşmesine çağırılmak bazen çok onur verici olabiliyor ama görüşmeye gidip hüsrana uğradığı da oluyor insanın.Bunlar cv’mi beğenmiş görüşmeye çağırmış neyimi beğenmediler de olmadı diye bir düşünce ister istemez oluşuyor insanın aklında.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  Haklısın Filiz. Insan merak ediyor gerçekten ve bazen olumsuz düşüncelere kapılabiliyor. Bazen de gerçekten CV iyi olsa bile kişinin aradığı özelliklere uymayabiliyor…o zamanda görüşme gerçekleşmiyor.

  Reply
 3. 3

  Tolga

  Yillardir is arama konusunda tecrubem var! 🙂 Bugune kadar kariyerimin farkli zamanlarinda is ararken sayisiz basvuru gondermis olmama ragmen tum islerimi CV’imi baska bir sekilde (Genelde bir dost aracigili ile) dogru zamanda dogru yere gondererek elde ettim. Hatta cok komiktir, ayni sirketteki ayni is icin IK’nin cok kisa bir sure once beni red ettigi pozisyona alindigim bile oldu. Inanilmaz ama gercek!

  Sirketin boyutlari, kurumsallasmasi ne kadar buyuk ve ciddi olursa olsun IK bolumleri ne yazik ki cok kotu calisan bolumler. Arada sirada isini gayet ciddi ve profesyonelce yapan IK uzmanlari “bir sepet curuk elma icindeki saglam elma” kategorisinde kalan nadir profesyonal kisiler.

  Nacizane goruslerim bunlardir (ya da; My 2 cents!)
  Tolga

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Doğru zamanda doğru yerde olmak gerçekten önemli.
  Tanıdığınız kişiler varsa ve size referans olabiliyorlarsa, bunları da kullanmak faydalı. Artık genç jenerasyon “torpil” olayına fazla da olumlu bakmıyor. Yani eğer bilgi ve tecrübeniz iyi değilse, araya torpil koymak ters tepki bile yaratabilir. Insanlar çalışabilecekleri kişilere iş vermeyi tercih ediyorlar. Istatistikler de bunu kanıtlıyor. Tecrübe süper de olsa, işe alacak kişi ile kimyanız tutmadıysa, pek şansınız yok gibi…
  Elbette, torpil de yok değil. O da hala işleyen bir yöntem gibi duruyor!

  Reply
 5. 5

  Nurullah

  ama insanların aklında hep bildik alışıldık cv ler varya ilk satırlarda formalite laflar falan uyruk gibi.

  tarife göre ii bi v hazırlanınca adamlar demesinmi böle cv mi olur diye bilmezler belki de bölesi daha uygun malum burası türkiye… 🙂

  Reply
 6. 6

  Fatma

  İş başvurularına çağrılamamanın diğer ve çok önemli olan bir noktada yaş sınırlaması.Malesef ülkemizde iş alımlarında çoğunlukla 35 yaşın üstünde olanlar çağrılmıyor.Halbuki bir çok avrupa ülkelerinde insan haklarına aykırı olduğu için yaş sınırlaması getirilmemekte ve kişinin yaşına değil de tecrübesine göre başvurusu değerlendirilmektedir.

  Reply
 7. 7

  arzu

  Merhaba Fatmanur Hanım ,
  Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.Yazınızdada belirtiğiniz gibi farklı olmayan cv anında eleniyor.Artık ben bunun çok iyi bilincindeyim ve farklı olmak için benim yaptığım şey şu İK siteleri dışında Şirketin mail adresine wordde hazırladığım cvmi bir önyazı ile göndermek.Ancak böyle yaptığım halde geri dönen cevap sayısı nerdeyse yok gibi.Sizce doğrumu yapıyorum yoksa işi çok istediğimi gösterip İK yetkililerinde ters etkimi yaratıyorum.
  teşekkürler,
  arzu

  Reply
 8. 8

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Arzu,

  Gayet iyi yapıyorsun. Eğer hazırladığın CV gerçekten göze çarpıcı nitelikteyse, buna bakmayacak yönetici sayısı çok az olacaktır. Eğer pozisyon açığı o dönemde yoksa genelde CV’in uygun olsa da o dönem değerlendirilmeyeceğinden geri dönüş almama ihtimalin var.

  Reply
 9. 9

  Cansu

  Merhaba,
  Ben de çoğu zaman önyazımla birlikte CV’mi şirketlerin insan kaynaklarına gönderiyorum. Ancak yeni mezunum ve hiçbir şirket stajlarımızı en küçük bir deneyimden bile saymıyor. Yeni mezunlar CV’lerini çekici kılabilmek için neler yapmalı? Çünkü özellikle bu dönemde bizim için iş bulabilmek çok çok daha zor.
  Şimdiden teşekkürler.
  Cansu

  Reply
 10. 10

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Cansu,

  Egitim, staj ve deneyimlerini nasil anlattiğınız önemli. Belki bu açıdan CV’nizi tekrardan düzenlerseniz faydası olur. CV’nizin hikayesi nedir? Bunu düşünmeye çalışın…

  Reply
 11. 11

  Emel

  Merhaba,

  Ben 38 yaşındayım ama bi rkurumda müfettişitm ve 30 yaşında işten çıkarıldım.9 yıldır (toplam 8 aylık çalışmam hariç) iş arıyorum!!!!Önceden her ilana müracaat ederdim şimdi ise “ingilizce ve dış ticaret mevzuatını bilen eleman” ilanlarına cv yolluyorum ama işitme cihazı kullandığımı ve duyma sorunum olduğunu ilk görüşmede söylüyorum beni CV me göre çağıran firmalar acaba işitme sorunum için mi tercih etmiyorlar bilmiyorum.Bazen de (daha düşük başka pozisyonlara başvurduğumda) bu işe göre çok niteliklisiniz(mülkiyemezunu olmam +dil bilmem etken sanırım) ama ben o işi istiyorum paraya çalışmaya ihtiyacım var bunu anlatamıyorum!Yani ya CVm fazla geliyor ya da yeterli değil.Ama bu iş arama sürecind ehep yalnızım yani hiç başakasının aracılığı yok.Sanırım en büyük problem de bu!

  Reply
 12. 12

  Arzu

  Merhaba Fatmanur hanım,
  Yeni mezunların nasıl Cv hazırlaması gerektiği ile ilgili benimde takıldığım yerler var.Bende 2008 iktisat fakültesi mezunuyum.Hedefim farklı olmak ve önlisanstan lisansa geçmekti, başardım ve intibakla birlikte 3 sene daha öğrenim hayatım oldu.CVde deneyim olarak sadece önlisanstan sonra yaptığım zorunlu stajımı, stajda yaptıklarımı ,okulda yaptığım projeleri ve çalışmaları yazıyorum. Ancak yinede İK yöneticilerinin değerlendirmeye almadıklarını düşünüyorum .Nitelik olarak sürekli kendimi geliştirmeye,farklı olmaya çalışıyorum. okulunu okumama rağmen sertifikasını almak ve kendimi geliştirmek , öğrenmek için muhasebe kursuna bile gidiyorum.Sizce yeni mezun olarak daha farklı ne yapabilirim ?Biliyorum her artı bir adayı geçmem demek ancak bukadar çabalamama rağmen yaptığım başvurulardan yeteri kadar cevap alamıyorum?
  Teşekkür ederim
  Arzu

  Reply
 13. 13

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Emel,

  Tanıdıklarına, etrafına iş aradığını bildirmen ve CV’ini vermen iyi bir yol olur dediğin gibi. Etrafındaki kişılerin iş aradığinı bilmesi, açık pozisyonlar duyrulmadan senin görüşme almanı sağlar. CV’inin başvurduğun pozisyonlarla paralel bir nitelik taşıması da yaşadığın problemi minimize edecektir.

  Reply
 14. 14

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Arzu,

  CV’ine yaptıklarını yazman gayet iyi. CV’ine ilk bakışta güçlü olduğun konuların göze çarpmasını sağladın mı? Yani CV’ini ele alan bir kişi senin hangi konuda yetenekli ve bilgili olduğunu görebiliyor mu? Buna dikkat et. Ayrica şirketlerinde MT programı olan şirketleri öncelikli tercih edersen belki şansını daha kuvvetlendirebilirsin. Kariyer günleri gibi event’lerde katılan yöneticilerle tanışırsan, faydalı olur. Ayrıca staj yaptığın şirkette tanıdığın kişilerden de iş bulma konusunda destek ve mentorluk yapmalarını istemen iyi olabilir.

  Reply
 15. 15

  elif

  merhaba;

  benim çok farklı alanlarda çalışma hayatım oldu. örneğin ihracat araştırma, web admin, uzun bir süre call center vs. İş ilanlarına başvuruken bu deneyimlerimi belirtiyorum. Bu da kaşıtarafın algısını daraltıyor. beni sadece call center çalışanı olarak görüyorlar.sizce ne yapmalıyım

  Reply
 16. 16

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Elif,

  Call Center’da çalışanların çoğu aynı dertten müzdarip genelde. Senin avantajın farklı deneyimlerinin olması. Bu sorunu gidermenin bir yolu, call center deneyimini daha kısa tutmak, diğer işlerdeki çalışmalarını ve başarılarını öne çıkartmak.

  Reply
 17. 17

  Arzu

  Merhaba Fatmanur Hanım ,

  Yazılarınızı takip eden ve tavsiyelerinize uyan birisi ben de size teşekkür ederim .Daha öncede yazmıştım yeni mezun olan bir işsizdim ama artık sizin de tavsiyeleriniz ve çabalarımla artık büyük bir şirkette çok güzel maaşa ilk işimde çalışmaya başladım.Sizin ve önerilerinizin çok büyük rolü olduğunu belirterek tekrar teşekkür ederim .Şu anda yaşanılan kriz ve işsizlik şartlarına ragmen çok şükür istediğim işe kavuştum .Yazlarınızı takip etmeye ve önerilerinizi aklımın bir kenarına yerleştirmeye devam edicem 🙂 Görüşmek üzere !!

  Reply
 18. 18

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Arzu, muhtesem bir haber. Tebrik ederim. Basarılarının devamını dilerim…

  Reply
 19. 19

  Mert

  Merhabalar,

  Siteniz için çok teşekkür edip sözü fazla uzatmadan soruma geçecegim.

  Avrupa da yüksek lisans yapıyorum malum şuan yaz stajları için başvurularla yoğunuz. Sormak istediğim; Avrupa birliğinin oluşturmuş olduğu europass cv formatından haberiniz vardır bu formatı kullanmamız sizce ne kadar doğru olur? Ayrıca bu formatta doğal olarak serbestliğimiz veya tasarımda değişiklik yapıp daha dikkat çekici yapabilme gibi bir durumumuzda yok. Kısacası europass kullanıp kullanmama arasında sıkışıp kaldım ve önerinizi bekliyorum.

  Çok teşekkür ederim.
  Çalışmanızda kolaylıklar dilerim.

  Reply
 20. 20

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Mert,

  europass cv onunde sana ışık tutsun. benim önerim kendi cv’ini hazırlaman, bu tarz formatların dışında tutman kendini.

  Reply
 21. 21

  Mert

  Cevabınız için çok teşekkür ederim.

  Reply
 22. 22

  Efkan Boran Dilek

  Merhaba Fatmanur hanım,
  Tarafınıza 2 mail göndermiştim, inceleme ve bakma şansınız oldu mu acaba ?

  Reply
 23. 23

  Fatih

  Merhaba Fatmanur Hanım
  Bahane bozuk para gibidir herkesde bulunur.
  İnsan kaynakları asparagas işlerle uğraşıyor ve La Fontaine den masal anlatıyorlar umut tacirliği yapıyorlar. masallara hiç inanmam küçükkende inanmazdım valla :).neden diyeceksniniz? ne yapıp ne edip bi bahane buluyorlar herkes kendine göre haklıdır yanlışmıyım.ister deneyimli olun ister deneyimsiz olun fark etmiyor.bi kaç kez yaşadım bunu.insan kaynakları yöneticileri uyanık olduklarını sanıyorlar doğrudur fakat ; Uyanıklık her işe yarar ama hiçbir iş için yeterli değildir.istedikleri kadar uynaık olsunlar uyanığı bi yerde şaşırtmasını biliriz 🙂

  Reply
 24. 24

  seo danışmanı

  gerçekten bu yazınıza katılıyorum, teşekkürler

  Reply
 25. 25

  yapreak can

  harika çok yardımcı oldunuz..

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.