About the author

Related Articles

4 Comments

 1. 1

  Seval U.

  Bir solukta okudum, elinize sağlık. Düşüncelerinize katılmakla birlikte, anlattığınız şeyleri birebir yaşıyorum. Erkeksi özellikler göstermezsek erkeklerin içerisine karışmakta zorlanıyoruz. Mesela öğle arası bile sırf onlarla beraber yemek yiyebilmek için her gün lüks yerlerde kebab yemeye gidiyoruz, ama biz sağlıklı beslenmeyi ya da evden getirmeyi daha çok tercih ederiz, fakat bunu uygulayamıyoruz maalesef. Ya da akşamları genel müdürle iş geliştirme toplantısı yapabilmek için geç saatlere kadar iş yerinde mesai yapmaya başlıyoruz. Sonuçta eve saat 24’te dönen bir kadın ne eşiyle ilgilenebilir, ne çocuklarıyla. Aileyi birarada tutan şeyin kadına verilen rol olduğunu düşünüyorum, bu sebeple işine önem veren kadınlar ailesinden uzaklaşıyor ve bu da onların motivasyonunu ve psikolojisini etkiliyor. Özellikle bunlardan dolayı C seviyesine geçmek istemeyen kadınlar var. Aslında iş şartları kadınları boğmayacak şekilde geliştirilse kadınlar kendisini daha çok öne çıkarabilir. Bence olaya sadece para açısından bakmamak gerek. Bir çok başarılı kadın işini para için yapmıyor. Evet para da bir etken ama kadınlar daha çok “başarılı” olmaktan, “yönetmekten”, “ilgilenmekten”, “ilgi görmekten”, “sözünü dinletmekten”, “işini en iyi yaptığı için takdir edilmekten”, “vatana millete faydalı olduğu için gurur duymaktan(mesela öğretmenler)” dolayı mutlu olurlar. Erkekler için bunların önemi çok düşük. Bir de kadınlar kendisinden daha başarılı kadınlara tahammül edemiyorlar. Bunları aşarsak çok güzel şeyler olabilir. Teşekkürler.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  iş şartları insan olduğumuzu unutmadığımız ortamlardır. Günümüz yönetim sistemlerini değiştirmeye ve geliştirmeye çalışacak kadın yöneticilere ihtiyaç var; yönetim kurulunda sayı artırmak için ya da güç ve statü hırsıyla tutuşanlara değil. Erkeklerin dünyasını ikiye katlamanın anlamı yok. Dediğiniz gibi, sizin de belirttiğiniz konulara eğilebilecek insanlara ihtiyaç var–hem kadın hem erkek.

  Reply
 3. 3

  DijitalPaNO

  Önemli bir konuyu, gayet kapsamlı bir bakış açısı ile anlatmışsınız. İlgiyle okudum, elinize sağlık.. Söylediğiniz gibi her şey öğretilebiliyor ama vizyon öğretilebilecek bir şey değil maalesef..

  Reply
 4. 4

  Uğur Özmen

  21’inci yüzyılda “erkekleşmemiş” kadınların başarılı olacağına inanıyorum.

  Hatta (daha da arttırayım) az gelişmiş ülkelerde yetişen ama gelişmiş ülke düşünce yapısına sahip kadınların iş hayatında çok daha başarılı olacağına inanıyorum.

  “Neden?” derseniz… Çok sayıda (anne, baba, ağabey, çevre, arkadaşlar, vb…) kişiyi hoş tutmak ama yine de istediği yolda yürümek becerisini daha küçük yaşta öğreniyorlar.

  21’inci yüzyıl da çeşitli ortak beklentilerin birlikte yerine getirileceği (cooperation, collaboration) bir çağ.

  21’inci yüzyılda sadece sanayi döneminin yönetim öğretileri değişmiyor http://ugurozmen.com/bilisim/mba-diplomasini-ne-yapmali Yönetim tarzı da değişiyor.

  Kadınların girişimci olarak da yönetici olarak da başarılı olmasını beklemek gerekiyor.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.