About the author

Related Articles

9 Comments

 1. 1

  Sertac

  Bu yorum için çok teşekkürler Fatmanur hanım. İş dünyasında bulunan ve 5 sene kadar IK’da çalışan biri olarak söylediklerinize katılıyorum. Genel başvurular kimsenin umrunda değil.

  Reply
 2. 2

  Tuncay Tuncer

  Gerçekten belirttiğiniz gibi.. İlan vermiş olmak için verilmiş ilanlar veya database oluşturmak için verilen ilanlar bunlar. IK’cının ne gibi bir kriterle sizi değerlendirebileceğini bile bilmiyorsunuz sonuçta, keza IK’cı da bilmiyor.
  Bir diğer konu da pozisyon dışında meslek gruplarına yönelik yapılan ilanlar bence. Mesela Endüstri Mühendisleri aranıyor… Bu tür ilanları da benzer şekilde düşünürsek, ne istediğini tam olarak bilmeyen firma ve aday buluşması olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.. Bilmiyorum yanılıyor muyum?

  Reply
 3. 3

  Fatmanur Erdogan

  Tuncay çok haklısın.

  Yöneticiler genelde aradıkları insanlarda ne tür fonksiyonel ve yönetsel yetkinlikler aradıklarını kestiremiyorlar. Insan Kaynakları uzmanlarıysa tüm sorumluluğu büyük bir zevkle yöneticilere atıyor: “siz ne istediğinizi bilmiyorsanız, biz nerden bilelim?” Bir açıdan haklılar. Ancak kaç tane IK uzmanı tanıyorsunuz ki şirkette işe alımdan sorumlu yöneticilere “işe alım teknikleri” konusunda eğitim yada danışmanlık etsin? Çoğunun zaten kendilerinin bi haber olduğunu söylemenin hic de yanlış bir tesbit olmadığını düşünüyorum.

  Bunun da haricinde, sadece database’de CV arayarak yetenek avcılığı yapılmaz. Sadece Linkedin’de CV aramak da gelişimcilik değil.

  Yeteneği aramak, gözü dört açmakla olur. İş dünyasında ve teknolojideki yenilikleri takip edebilmekle olur. Bu hem yöneticiler hemde IK’cılar için geçerli.

  Başka bir post’a yorumumda belirttiğim gibi, bugün IK’cı mühendis, pazarlama uzmanı, iletişimci olmak için tek bir fonksiyonel yetkinlik yetersiz kalıyor. Bir alanda uzman olmak diğer alanlardan anlamamamız için yeter şart değil.

  Reply
 4. Pingback: Hedef Türkçe - Yabancı kelimeler 19 Eylül 2008

 5. 4

  Merih Öztürk

  İş arayan herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir site var: http://www.cvpostasi.com

  Çok geniş bir veri tabanına sahip, cv’nizi seçtiğiniz şehirde bir e-mail adresi olan tüm şirketlere yollayabiliyorsunuz. MUTLAKA DENEYİN.

  Reply
 6. 5

  Fatmanur Erdogan

  @Merih: Bu web sitesini neden rahatlıkla tavsiye edebileceğini anlamadım.

  Bana kalırsa oldukça primitif bir site. Kullanımı zor ve para ödediğimizde bize gösterilmesi taahhüt edilen avantajlar açık değil. Bedavaları ortalıkta dolaşırken, para ödeyerek iş bulmak isteyenlerin farklı bir demografikte olması gerekir. Onlar da bana kalırsa, ücretsiz servislerden daha iyi iş çıkartan bir site arayacaklardır. Bu site, o profile hitab etmiyor kanaatimce!

  Bunun da yanısıra, sitede söylenen CV’lerin headhunter şirketlerine böyle rahatlıkla yollanıyor olmasının avantajını ben bilmiyorum. Nedir?

  Reply
 7. Pingback: Sen is bulamazsan kim bulacak ki?! « Bos Konusmak Istiyorum!

 8. 6

  Hasan

  Evet iş bulmak ve çalışmak hayattta olmazsa olmaz şeylerden ben de kendi adıma birşeyler yapmaktayım. İşin olmaması ayrı bir dert işin var aldığın paranın yetmemesi ayrı bir dert internette dolaşan iş imkanlarının ne derece faydalı olduğu da şüpesiz.ben mesela ek iş olarak http://www.kazandikcakazan.com diye bir site keşfettim Üye oluduğunda buradaki ürünlere çok daha indirimli fiyatlara alınabiliyor. Referans sistemi ile üye olunuyorr. Eğer sizlerde yararlanabilirsiniz Referans üye numarası 6 yazarak üye olabilirsiniz .Yada daha fazla açıklama isterseniz kişisel sayfamdan daha fazla detay elde edebilirsiniz.www.kazandikcakazann.tr.gg den ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

  Reply
 9. 7

  YILDIRAY GÜRDEN

  Bencede haklısınız

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.