About the author

Related Articles

13 Comments

 1. 1

  Sertac

  Deneyim edinmek bizi bazen hedeflerimize yaklaştırıyor ama bazense geri adim attığımızı düşündürüyor. Kariyer koçları belli bir planı teşvik ediyor bu durumda sanırım.

  Reply
 2. 2

  Rana Tangoz

  Çok doğru bir yazı olmuş. İş arayanla, istediğinin ne olduğunu arayan arasındaki farkı anlatıyor bu yazı.

  Reply
 3. 3

  Aybars

  Daha önce kariyer koçuna hiç gitmedim, ama genelde profesyonellerin verdiği tavsiyelerin hep ne istediğini bul dediğini kendimden biliyorum. Ne istediğimizi bulmanın yolu olarak da hep psikolojik testlere yönlendiriyorlar ve bunların sonuçlarının biz yön vereceğini söylüyorlar, Bense bu yönlendirmelerden bunalmış hissediyorum kendimi. Dışa dönük olduğumu ögrenmek satışta iyi olduğumu gösteriyor olabilir ama satış yapmak istediğimi göstermez. o yüzden bu yazınızı çok beğendim.

  Reply
 4. 4

  Murat

  Merhaba,
  Degisik islerde calısmak aradığımızı bulmayı kolaylastırdığı doğru olabilir fakat aynı zamanda tek bir alanda uzmanlasmayı zorlaştırmıyor mu? Mesela bir mühendis olarak bir konuda uzmanlaşmak istiyorsak ve bu alana henüz karar veremediysek ne yapabiliriz?Bu konuda fikrinizi öğrenebilir miyim acaba?

  Reply
 5. 5

  Uğur Özmen

  Çok doğru. “Arayış, hayatın kendisidir”. “Denemek, ders alındığı sürece, zaman kaybı değildir”.

  Tam bana uygun… 17inci işimden yeni ayrıldım. Sırada ne var diye bakınıyorum 🙂

  Reply
 6. 6

  Harun Yıldızhan

  Bazen dışardan kendime baktığımda bu kim diye şaşırıyorum kendimi tanımakla uzakdan yakında alakası olmayan bu olayı yaşadıkdan sonra nasıl kendimi tanıyorum diyebilirimki?

  Reply
 7. 7

  Ümit Suna

  Bu konu hep bende bir çelişki yaratır. 1 metre derinlikte 40 kuyu kazmak mı yoksa sadece 1 kuyuda 40 metre derinliğe inmeye çalışmak mı?
  Bu yıl işletme lisans bitireceğim. Ama kendimi o kadar maymun iştahlı hissediyorum ki. Bir sürü şey olmak istiyorum. Birbirinden çok alakasız.

  Reply
 8. 8

  Fatmanur Erdogan

  Tek bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız, sürekli aynı alanda hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu şekilde ilerlendiğinde, benim kişisel görüşüm, tecrübe ve gözlemlerim, insanların kariyerlerinin belli bir döneminde tıkandıkları yönünde. Tıkandıklarındaysa ne yapacaklarını bilememeleri çünkü bildikleri tek bir şey, yaptıkları, tecrübe ettikleri tek bir alan var.

  Eğer mühendisseniz ve henüz uzmanlık alanınıza karar vermediyseniz, benim tavsiyem kesinlikle farklı alanları test etmek. Hangi alandan nefret ettiğinizi, hangilerini beğendiğinizi ve hangi alan(lar)ın size göre olduğunu deneyerek görmeniz

  Zaten tek bir konudan anlayanların devri çoktan kapandı…

  Reply
 9. 9

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Ümit,

  Kariyerinin başında sana maymun iştahlılık gibi gelen bu özelliğinin hayatının ilerleyen dönemlerinde sana çok büyük faydalar ve başarılar sağladığını göreceksin. Bunu farketmek için şu anda içinden geçtiğin çelişkileri yaşaman gerekiyor olabilir. Ama insanın aradığını bulması işte böyle bir süreç…

  Bol şanslar…

  Reply
 10. 10

  Yücel

  Merhaba;
  Güzel bir yazı. Bende yorum yapmak bu yolla içinde bulunduğum çıkmazda görüşlerinizi fikirlerinizi almak istedim. Konuyu anlatabilmek için kendimdende örnek vererek anlatmak istiyorum.
  Sivasın bir köyünde doğdum ilk okulu bitirince önce tokat’ta dayımın yanında sonrada İstanbul’da liseyi bitinceye kadar okudum. 11 yaşından beri burdayım. Ticaret lisesini bitirdim ve liseyi bitirdikten sonra babamın bir tek sözünün verdiği kırgınlıkla askere gittim ve 2003 de geldim askerden sonrası mı?
  Sonrası şöyle ortaokul lise döneminde sarıyerin arka mahallelerinde yaşayıp etilerin göbeğinde okuyarak ve böyle gelir düzeyi üst seviyede olan bir bölgede liseyi bitirebilmek için para kazanmak zorunda olup bu ezilmişliği yaşadıktan sonra tuzla’da bir fabrikaya işçi olarak girdim.
  Başka bir makalede okumuştum şans işte. Belkide şanssızlık. Orda sorunlara çözüm üretmeye çalışmam ve çaba sarfetmem nedeni ile 8 ay sonra idari bölüme İdari işler ve Satın Alma sorumlusu olarak atandım.
  Hiç bir şey bilmiyorum tek bildiğim bilgisayar onunda seviyesikonusunda tereddütüm vardı. Hiç bir kursa eğitime gitmeden ve hiç bir kimsenin yardımı olmadan İdari işleri, Satın Almayı, Kaliteyi, İnsan kaynaklarını ve İş güvenliği mevzuatlarını kendi başıma öğrendim. Çoğu sorumluluğum dışı ancak firmada uygulaması eksik olan bölümler. vs.vs.
  Sonra hak ettiğimi alamadığımı düşündüm ve ayrıldım. 6 ay işsizlik ve hak etmediğim ve şikayet ettiğim maaşıda özleyerek daha da sosyal haklar yönünden az bir fiyata başka bir firmada işe başladım. Orda depo ve ambar sorumlusu, stok hareketi sevkiyat vs öğrendim. Ama gördümki çok iş yapıyor çok sorumluluk alıyor maddi açıdan ileri gidemiyorum ve mutsuzum. Gün içinde çalışarak yorulduğumdan çok bunları düşünerek, ne yapacağım diyerek efor sarfediyorum.
  Bugün;
  Bir firmada kalite sorumlusu olarak çalışıyorum. Bütün kalite departmanının sorumluluğunu üstleniyorum. Bunun yanında eksik olan bölümleri kapatmaya çalışıyorum. Sorun şu;
  Ben İdari işleri, Satın alma, İnsan kaynakları, Depo, Sevkiyat, Muhasebe, Kalite vs. vs. bazı bölümlerde eksik olmasına rağmen i,yi biliyor ve uyuguluyorum diyebilirim.
  Ama bugün geldiğim noktayı, maddi ilerleme, kazanç, birikim ve doyumla karşılaştıracak olursak mutsuzum. Geriye baktığımda 6 yıl kafa patlatmak, kahır çekmek yerine işçi olarak girdiğim firmada veya başka bir firmada işçi veya benzeri çok fazla birikim gerektirmeyen bir işte çalışmış olsa idim aldığım para aşağı yukarı aynı olacaktı. Hatta mesailer ikramiyeler felan katıldığında şu ankinden daha iyi kazanıyor ve huzurlu olacaktım. Bugün kalite de belgelendirme firmalarından gelen denetçilere bakıyorum bilgi seviyeleri daha aşağıda, yorum ve uygulama daha zayıf, işere hakim değil ama ben onların yerinde olamıyorum niye? Çünkü Türkiye de önce yaptığın işe değil baştan diplama aranıyor ve diplamalı olan kişiyi yapabilecek mi diye değerlendiriyorlar. Belki haklı yönleri var ama öbür taraftanda yetişmiş kalifiye eleman yok deniliyor.
  Şimdi ben 6-7 yıllık bu emeği geride bırakıp bir fabrikaya kafama hiç birşey takmayıp huzulu bir şekilde işçi olarak girsem kendime emeğime haksızlık etmiş olacağım zoruma gidecek. Böyle devam etsem ileri gidemiyor kazanamıyor ve mutsuz oluyorum. 26 yaşında yüzünün kırışıp saçının beyazladığını düşünürseniz.

  Mart ayında CNC, Cad/Cam kursuna başlayacağım, programları ve çizimleri öğreneceğimden eminim ama mühendislik alt yapısı olmadığından başarılı olacağımdan emin değilim. Sanırım sizin dikey değilde yatay gelişme sözünü ettiğiniz bu olsa gerek.
  Peki öyleyse bütün bu emeklere karşın hala mutsuz, maddi olarak yeterli seviyeye ulaşmamış, bir insanın daha çok şey bilmesi neye yarayacaktır.
  Bazen görüyorum adam pazarlama yapıyor ama müşteriye satacağı malın pazarlamasından aciz. Böyle bir durumda bu işi yapanın masterlı olmasımı yoksa böyle olmayıp işi iyi yapmasımı.
  Kısacası bu şans mı, basiretsizlik mi, kendini ifade edemiyor olmak mı yoksa yanlış şeyler öğrenmiş olmak mı.
  Eğer Üniversite ve İngilizce öğrenimi eksik derseniz Evet okumayı çok isterdim ama bazen hayat istendiği gibi gitmiyor, tren kaçıncada olmuyor. Hele hele hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda ve başka bir destek bulamıyorsanız.

  Reply
 11. 11

  Yücel

  Sözün özü nerde yanlış yaptım veya nerde eksik yapıyorum da böyle. Gelişme ise öğrenme azmi ve sorumluluk konusunda fazlası ile istekliyim. Sorumluluk veriliyor, aldığın kararlara uyuluyor ve destekleniyorsun ama maddi olarak kazanç olarak bir türlü ileri gitmiyorsun. İlginç değil mi.
  Size şöyle bir örnek vereyim. Üniversite mezunu ama iş konusundada iş hayatında da hiç bir bilgisi tecrübesi olmayan biri işe alınıyor ve sizin iki katı maaşa. Bir tezatlık yok mu.
  Ben 6 yıl uygulayarak tecrübe edindim = o 4 yıl okuyarak.
  Benim iş yaşamından edindiğim referanslar onun diplaması var. Acaba hangisi önemli.

  Reply
 12. 12

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Yücel,

  Hayat eşitsizliklerle dolu. Türkiye’de bu biraz daha abartılı.

  Bugün üniversite diploman yoksa, iyi iş kapmak çok çok zor. Yakın bir gelecekte, master yapmayana iş olmayacak insanlar anlamsızca neden master yapmak istediğini anlamadan sadece diploma almış olmak için okumaya devam ettikçe…

  Sen henüz 26 yaşındasın. Çok genç bir yaş. Hayatta ne yapmak istiyorsan yapabileceğin bir dönemdesin. Okuman gerekiyorsa istediklerini elde etmek için belki de okula dönmelisin. Okula gerek yok diyorsan, çabalamaya devam etmelisin.

  Amerika’da tanıdığım bir dolu başarılı girişimci lise mezunuydu. Aynı senin geçtiğin zorluklardan geçmiş insanlar.

  Belki de kendi işini kurmak bir ihtimaldir…tecrübelerine ve bilgilerine güveniyor, bu işi yapabilirim diyorsan… Ama girişimcilerin çoğu en az 2 kez batıp çıkıyorlar… Hayat hiç kimse için kolay değil. Hepimiz geldiğimiz yerlere çalışarak geliyoruz. Bazen kızıyoruz hayata, bazen lanet ediyoruz, ama çabalamayı, azmi elden birakmıyoruz.

  Çok çabalamadan başarı gelmiyor. Çabalamadan bir yere gelenler de hayata şanslı gelenler olsa gerek, ama bunlara kafamızı taksak hayatta hiç mutlu olamayız sanırım.

  Senin hayattaki tecrübelerin sana özel ve seni farklı kılıyor. Bu tecrübelerin bir gün sana büyük fayda getirecek, bugün bu faydanın ne olduğunu resmedemiyor olabilirsin, ama inan zaman gösterecektir. Hiç beklemediğin bir anda. Bu yüzden çabalamaya ve ümidini yüksek tutmaya devam et.

  Reply
 13. 13

  Yücel

  telkin ve ümit verici yazınız için teşekkür ederim. Evet girişimcilik ve kendi işini yapmak konusunda her gün yatınca saatlerimi ayırıyorum ne iş yapmalıyım diye. Ama sermaye olmayınca düşündüklerin ve planladıkların bir yerde tıkanıyor. Son 5 yılda bu düşüncelerimin sonucunu alamadım. Demekki sistematik olarak yanlış konularda girişimlerde kafa yoruyorum.
  Okumak konusuna gelince, açıköğretim işletme 2 deyim ama bugün İTÜ de kazanmış olsam gideceğimden şüpheliyim. Sizinde yazılarınızda sözünü ettiğiniz gibi azim ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor. Belikde bunun adı şanstır.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.