About the author

Related Articles

14 Comments

 1. 1

  Çağdaş Gümüş

  Bu yorumumu 3.paragrafınıza istinaden yazıyorum.

  Ben işe alımlarda imza yetkisi olanların “birçok konuda kendini yetiştirmiş, ya da yetiştiren, diploma alanından başka bir bir alanda çalışmayı düşünen” çalışanlara alışık olmadığını düşünüyorum.

  Sizin verdiğiniz örnekteki gibi Bil.Müh’den 1980’leri geçtim, 2000’de mezun olmama rağmen, ben bile eskidiğimi ve diplomanın hakkını veremediğimi düşünüyorum.

  Dikey Uzmanlaşma yerine birden fazla alanda bilgi ve tecrübe edinmeyi kendine düstur edinmiş biri olarak iş görüşmelerinde, bu kadar yazılım geçmişinden sonra alan değiştirmek istememi çok radikal bir karar olarak görüyorlar.Hadi alanı geçtim, yazılım teknolojileri arasında bile geçiş yapmak(Örneğin COBOL–>.NET vs) belli bir tecrübeden sonra bile nerdeyse imkansız hale geliyor.

  Kariyer alanındaki değişikliklere karşı bu kadar direncin olması açıkçası gelecek için hayallerimi kırmıyor değil.

  Sonuç: Kariyerinizin başlarında yapmaya başladığınız iş(alan) üzerinize yapışıyor.

  Reply
 2. 2

  Asli

  Bende Çağdaşa katılıyorum. işe alımlarda bakılan kriterler çok ayrımcı ve elenen çok insan oluyor. yani hala presentabl insan arayan ilanlar dönemindeyiz değil mi? dolayısıyla tercihlerimizde hep bize kuvvet verecek yerler ve alanlar üzerine oluyor.

  Reply
 3. 3

  Can

  evet bende sürekli eğitime inananlardanım ve bu sadece kurslarla olmuyor. yanlız iş bulma konusunda yolun ilk başlarinda ünvanlar, okullar malesef önem kazanıyor. çağdaş beye katılmamak mümkün değil.

  Reply
 4. 4

  Zeliha Başer

  İş bulmak sadece yüksek lisansla da olmuyor. Sadece yurt dışında okudum demek için gidip boş dönen çooook insan var. şaşırıp kalırsınız.

  Reply
 5. 5

  mustafa

  Uzaktan mba programları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bilgi e-mba ve maltepe,sakarya üni. e-mba yapmanın faydası olur mu?

  Reply
 6. 6

  Fatmanur Erdogan

  uzaktan mba programlarını tavsiye ediyorum, mba’i neden yapmak istediğinizi bildiğiniz sürece…

  Reply
 7. 7

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Çağdaş, hayallerinin yıkılmamasını ümid ederim, çünkü bizleri güdüleyen bu zorlukları yaşamak ve üstesinden gelebilme azmi. bana kalırsa başarılı insanlar bilindik yöntemlerin dışında hareket etme cesaretine ve özgüvenine sahipler.

  Reply
 8. 8

  Ayse

  Deneyimsiz olup henuz yolun basindayken ya da kariyer degisikligi yaparken bir taraftan kendinizi kabul ettirme, tanitma,o ana kadar sahip oldugunuz tum vasiflari gosterebilme mucadelesi verip beri taraftan da zor, soguk, kuskun ve sancili bir surec yasiyorsunuz…

  Ama suna cok inaniyorum: Kisisel zorluklarla mucadele etmek ve rutinlerin disina cikip zaferler kazanmak en buyuk tatmini de beraberinde getiriyor.

  Reply
 9. 9

  Ş.Merve

  Biri bana mba hakkında bilgi verebilir mi? Lütfennn:(

  Reply
 10. 10

  Gökçe

  Eger ingilizceniz varsa, internetten ogrenemeyeceginiz sey yok. Bugun internette kaliteli icerik saglayan hem ucretli hem de ucretsiz bircok web sitesi var. Artik egitim dijitallesiyor. Eminim yakin zamanda daha fazla isveren de her seyin diploma olmadigi gerceginin farkina varacak. Online egitimle ilgilenenler icin Turk ortakliginda kurulan http://www.udemy.com tavsiye ederim.

  Reply
 11. 11

  filiz

  ben herşeyden önce deneyimin ön planda olduğunu ve birçok insanında eğitimi hangi düzeyde olursa olsun edindiği tecrübelerle kendine fırsatla dolu iş kapılarının aralanabileceğine inanıyorum.Örnek vermek gerekirse,üretimde bulunan baskı ustamız mustafa bey.Kendisi ilkokul mezunu.Fakat;arabada dahil tüm makine techizatları baştan yapıp onarmada bir numara.Fabrikaya nice makine müh. ve elektronik müh. alınmasına rağmen kimse mustafa ustanın gösterdiği başarıyı sağlayamamıştır.Tabiy ki eğitim de gerekli ama bir yere kadar.Gerisi deneyim,akıl ve birazda şans diyelim..

  Reply
 12. 12

  Fatmanur Erdogan

  Filiz, kesinlikle haklısın. Mustafa beyin başarısının altında işini tutkuyla yapmasının geldiğini düşündürüyor bana…

  Reply
 13. 13

  Beverlee Seaholm

  It will likely be wonderful price for a readers as you allow all of them

  Reply
 14. 14

  Breanne Werth

  Excellent internet site the following! Also your internet website loads upwards extremely rapidly! Exactly what sponsor have you been utilizing?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.