About the author

Related Articles

18 Comments

 1. 1

  Murat ASLAN

  Emeğinize sağlık Fatmanur Hanım ellerinize sağlık çok ama çok güzel bir yazı olmuş.

  Teşekkürler.

  Reply
 2. 2

  Musa Ünalan

  Hem sizin hem de Serkan’ın ellerine sağlık. Bilinen fakat önemsenmeyen çok ciddi bir gerçeğe tekrar değinmiş oldunuz.

  Reply
 3. 3

  erhanaksu

  Merhaba,
  Çocuk haklı.Şirketler ne istediğini bilmiyorlar.Ayrıca şu da çok doğru,deneyim iş yerinde çalışırken öğrenilir.Hepsine katılıyorum.
  Zaten şöyle bir durum söz konusu,Türkiyede şirketlerin en kötü yerleri yönetimleridir.Yönetimler kötü olduğu için de işe başvuran insanlar ezilmekte ya da elenmektedir.Sevgiler,erhanaksu

  Reply
 4. 4

  cemal avcu

  söylenecek pek birşey yok herşey alenen ortaya konmuş, eskiden gençler yani bizler armut piş azıma düş mantığıyla amiyane tabirle salla başını al maaşını kalıbı içerisindeydik fakat şuan kurumsal kimliği olduğunu sanan şirketler bu vaziyete gelmiş durumda. Herkeste bir sabırsızlık var kimse sebad edemiyorum, kimseye yardım etmek yada eğitmek vb. destekeler vermiyor hep daha fazla para kazanma hırsı, halbuki şirketlerin misyonları genelde ülkelerine en yüksek verimli ve eğitimli katmadeğeri yaratma çabasındaydı, öyle değilmiydi yoksa?!

  Reply
 5. 5

  Fatmanur Erdogan

  Çok kritik ve doğru bir noktaya temas etmişsin Cemal.

  Serkan’ın mesajı aynı zamanda bize şartların zor olduğunu da gösteriyor. Yeni jenerasyonlar yönetimleri ele aldığında bakalım değişim ne kadar gerçekleşebilecek… cesaret ve insiyatif alabilmek işte bu yüzden önemli.

  Reply
 6. 6

  Cüneyt

  Serkan arkadaşımız benimde içinde bulunduğum bir konuya değinmiş. Yeni mezunum ve iş bulamıyorum. İşe alınmama sebebim iş tecrübemin olmaması. Yazı hazırlayanlardan teşekkür ederim.

  Reply
 7. 7

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Cüneyt,

  Işverene bilginin kuvvetli olduğunu gösterecek ne tür çalışmalar ypıyorsun? Sürecinde sana fayda sağlayacaktir… Bol şanslar,

  Reply
 8. 8

  Haldun

  “Karşısında ki insana önce insan olduğu için değer gösteremeyen bir yönetici, kanımca profesyonelliğin temelini ıskalamıştır.”

  ne kadar güzel ve anlamlı bir cümle.

  Teşekkürler Fatmanur Hanım

  Reply
 9. 9

  serkan yasin

  Fatma Hanım, yazımı yayınladığınız için çok teşekkürler. Destek veren herkese de teşekkür ederim. Evet cidden zor bir süreç. Sabretmemiz ve çabalamamız gerekiyor.

  Saygılarımla

  Reply
 10. 10

  er

  serkan beye yürekten katılıyorum bende bu süreçten geçtim ilk süreçler nedense çok sıkıntılı geçiyor sanki siz okuldan mezun olunca belli bir tecrube ile mezun oluyorsunuz, iş hayatı ile okul arasında ilişki nedense kurulamıyor tercube zamanla kazanılan değer olduğu ne yazık ki unutuluyor.

  Reply
 11. 11

  Ferit

  Arkadaşım Serkan,bahsettiğin konunun üzerinde çok derin düşünülmesi gerekir.Biz ülkemizde Üniversiteyi okuyarak hata mı yaptık? sorusu akla gelmiyor değil… Öyle bir sorun var ki bu sorunun çözümü bilinmeyenli denklem sistemlerinin en zorlarından daha da zor. Çünkü bazı insanların rahatının bozulmaması için oluşturulan sistem, geri kalan bütün vatandaşları kurban ediyor… İşsizlik dert ama asıl sorun ülkenin gelecekte bu yükü nasıl kaldıracağıdır… 65 yaşında emekli olanları beklemek ve üniversiteyi bitiren bir insanın 5 yıl iş deneyimi ve 27 yaşından yaş almamış olmak gibi saçma kriterler çok gülünç,ayrıca derin kaygı verici.Esenkalın

  Reply
 12. 12

  mustafa

  Interaktivitede asmis bir blog.
  Gonderiye yorum yapanlarla birebir / yakindan ilgilenme, dunya’da kac blogta var acaba?

  Ozellikle de blog temasi insan kaynaklari ve takipci sayisi da bir kitle yiginina denk olanlar arasinda?

  Cok tesekkurler.

  Reply
 13. 13

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ferit,

  Bu alanda gerçekten çok ciddi sorunlar var. Umarım kendinizi bu sorunlardan arındıracak kendi yetkinliklerinizi ortaya koyabilecek çalışmaları göstermek çabanızdan vazgeçmezsiniz.

  Ben inanıyorum ki üniversite mezuniyeti “iş bulmak” dan çıkıp iş kurmak olarak anlam değiştırdiğinde şirketler biraz daha kendilerine çeki düzen vereceklerdir.

  Reply
 14. 14

  serkan yasin

  Bugün işşizlik cidden farklı boyutlarda maalesef. Bugün tanıdığım benim gibi iş arayan bir çok arkadaşım maalesef internet üstünden iş aramaktan vazgeçmiş durumda. Herkes tanıdık bulmak için uğraşıyor. Zaten tanıdığım iyi pozisyona gelen diğer dostlarımda işi netden değil, akrabaları vasıtasiyla bulmuş durumda.Ferit Bey size katılıyorum Üniversite okuyarak hata yaptık mı, bende düşünmeye başladım. Ben 2008 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden derece ile mezun oldum.Bugün ben okurken 2004 yılında liseden sonra üniversiteye giremeyen ama iyi kötü bir ofise kapak atmış arkadaşlarıma bakıyorum, hepsi ben okurken yükselmişler. Ben 4 yıl üniversitede okurken,onlar şef olmuş, müdür olmuş. 2000’li yılların başında ve öncesinde üniversite sınavını kazanamayanlara herşeyi kaybetti gözüyle bakıyordu bu toplum. Algı şu an tamamen değişti. Artık Öss’yi kazanmak çok önemli değil. Bir işin ucundan tutayımda yeter mantığı yerleşti. Şimdi birçok kişi bizim gibi üniversite mezunlarının durumunu görüp, gerek yok okumaya diyor. Maalesef “Tüh, ne yazık size.” örneği olduk çıktık. Tabii ki Fatma hanımın dediği gibi umudumuzu yitirmeyelim ve direnelim. Ama benim gibi hiç bir yerde tanıdığı olmayan mezunlar, net başında iş aramaya devam etmek zorunda.Birinin insafına gelirsek iş bulacağız.Herkes için hayırlısı olsun.
  Saygılar

  Reply
 15. 15

  Mumin

  Daha önce “İşveren nasıl eleman ister” ve “Çalışan nasıl patron ister” başlıklı iki yazı yazmış ve her iki açıdan da tarafsız olarak gözlemlerimi aktarmıştım. İşverenlerde bir eleman alalım her işi yapsın, fazla masraf olmasın düşüncesinin yanında ben sana maaş veriyorum, sen benim kölemsin demeye varan beklentiler varken çalışanlarda işimi yaparım başka şeye karışmam, saat 6 da kapıdan çıkarım, patron benim işime karışmasın ben en iyisini bilirim gibi farklı düşünceler yer alıyor genellikle. Bu durumda işveren beklentileri ve çalışan prensipleri çatışıyor, birbirlerine uygun olmadığı için de huzursuz iş ortamları doğuyor. Tabi bunun öncesinde yukarıda anlatıldığı gibi bir eleme sürecinden de geçmiş olmak gerekiyor. Yeni mezun ama 5 yıl tecrübeli çalışan isteyebiliyorlar.

  Zaman içerisinde bu durum ne yazık ki iyileşmesi gerekirken daha da kötüye gidiyor diye düşünüyorum. Çünkü her geçen gün nitelikli/niteliksiz iş arayanların oranı katlanarak büyüyor ve elimi sallasam elli çalışan bulurum mantığıyla her geçen gün biraz daha seviye düşüyor.

  http://blog.erakbas.com/isveren-nasil-eleman-ister
  http://blog.erakbas.com/calisan-nasil-patron-ister

  Reply
 16. 16

  Ahmet Saygı

  Çok güzel bir yazı, kaleminize sağlık.

  Reply
 17. 17

  cenk aladağ

  Aslında işveren de haklı iş arayan da haklı işveren para veriyorum en iyisini almalıyım diyor iş arayan emek veriyorum diyor. Serbest bir piyasa olduğuna göre arz taleb dengesi bu piyasaya yön veriyor şuan çok fazla işsiz olduğu için işverenin çok umrunda değil.

  Bunu çözmenin temel yolu üniversiteleri düzeltmek ben şahsen bugunun işadamlarıyla türkiyenin bir yere gidebileceğini sanmıyorum çünkü sanayimiz tamamen giderleri minumuma indirip katma değeri düşük işleri ucuza yapmak yani diğer bir deyişle fason ve montaj üzerine kurulu. 155 üniversite bunun en iyisinden en kötüsüne kadar eğitim bazısında iyi bazısında kötü ama asıl konu bizde girişimcilik zihniyeti yok hiç iş kuracağım diyen yeni mezun gördünüz mü her gün haberlerde devlet iş kurana bilmem kaç milyar teşvik verecek diye okuyprum sonra bakıyorum teşvikleri alanlar yine büyük köklü firmalar oysa istihdamın temeli ufak şirketlerdir.

  Kısacası ben artık türkiyeden ümidimi kestim bunu çözmenin tek yolu girişimciliği artırmak ve teşvikleri ufak girişimcilere vermektir.

  Reply
 18. 18

  özer kara

  Üniversite yıllarımda ev arkadaşım benden önce mezun olmuş, haliyle iş arama sürecine başlamıştı. Yazıdakine benzer biçimde askerliğini yapmış, iş tecrübesine sahip eleman arayan firmalar ile karşılaşmış ve olumsuz geri dönüşlerden dolayı sıkıntılı bir hale bürünmüştü. En son gittiği yerde de aynı beklenti ile karşılaşınca, deyimi yerindeyse patlamış ve “Askerlikten önce iş vermiyorsunuz, gidip gelsek dönüşte iş tecrübeniz yok diyorsunuz, biz nasıl iş bulup da çalışacağız?” minvalinde gayet samimi ve içten bir tepki koymuştu. Bu tepkiyle de işe alınmıştı.

  Gerçekten işverenler ne aradıklarını biliyorlar mı acaba?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.