About the author

Related Articles

8 Comments

 1. 1

  Eren Kumcuoğlu

  İşini inanarak (Kevin Roberts’ın deyimiyle Aşk’la) yapmayan herkes kafayı bu algı meseleleriyle bozmuş vaziyette sanırım.
  “Bunun doğal sonucu olarak da kişinin kendini ve şirketini doğru ve etkin yönetmesi öncelikli olarak karşımıza çıkmakta.” mı acaba?
  Ben internet’te halen manipulasyon yapmaya çalışan (ya da gündem yönetmek yerine kafalarını kuma gömen) yetkililer de görmedim değil!
  Ayrıca yazının amacına ulaşmış olduğunu söylemeliyim, zira Ali Bey’in, algı yönetimi hikayelerini bunaltmak amacıyla yazıyor olduğunu düşünüyorum =)

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  🙂
  Değişim yavaş da olsa gerçekleşiyor olacak Eren. Bu tip değişimler için zaman gerekir. Internet’in Türkiye’de hala çok primitif bir yapıda olduğunu düşünüyorum. Y Jenerasyonunun değişimi hızlandırmada katalizör olmasını bekliyorum!

  Reply
 3. 3

  Uğur Özmen

  Önce, yukarıdaki yazının ruhuna katıldığımı söyleyeyim. Kendini / işini yönetemeyen, algısını da yönetemez.

  Bir kaç küçük ekleme yapacağım yalnızca. Bazan, dış olgular algınızı yönetmenizi gerektirir.

  Danone’nin başına gelenler, Gülben Ergen ve Çağla Şıkel olayları, dış etmenler ile ortaya çıkan ama algı yönetimi (hatta kriz yönetimi) gerektiren konulardı.

  Sadece, genelleme içinde gözden kaçmasın diyerek ekliyorum.

  Kuşhan Kliniği bunun tamamen dışında… Bu konuda uzmanlığı olmadığını söyleyenlere yanıtlarını düşünelim. Yüzeysel gazete yazarları ile röportajları, TV programlarını hatırlayalım. O zaman “algı yönetimi” vardı. Sonra mı yok oldu. Kuşhan “kendi etti, kendi buldu” konumunda. Onun “itibar” aradığı yok, “beraat” arıyor.

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Gülben Ergen’in başına gelenler çok üzücüydü ama er geç patlak vermesi beklenebilecek bir durumdu bana kalırsa. Kriz yönetimi çok etkili yapıldı. Durumun iyi yönetilmesi, Gülben Ergen’in kariyerini zedelemedi. Burada yönetilen algılar değildi bana kalırsa, eldeki durumdu. Algıyı yönetmeye kalksalardı, daha farklı bir açıklama yaparlardı görüşündeyim. Yaplan hareket algıları yönetmek için değil, durumu kontrol altına alabilmek içindi. Ve doğru adımlar atıldı. Eminim algısı hala olumsuz olan bir dolu insan da vardır.

  Ali Kırca’nın kasetleri de patlak verdi ama Kırca işinden istifa etmeyi aklına bile getirmedi. Kanal sahipleri de olayı takmadılar bile. Algı yönetimiyle uğraşmadı Ali Kırca, çünkü kazanabilecği bir savaş değildi. Durumu yönetmekle de uğraşmadı ama bir şekilde herşey güllük gülistanlık devam ediyor. Bu da belki Türkiye paradoxu:)

  Reply
 5. 5

  Eren Kumcuoğlu

  Ben Kırca’nın bir savaşa girmeyi düşündüğünü bile sanmıyorum, o çatışmanın bu denli büyümesine izin vermemiştir bile, sopasını gösterip durumu çözmüştür.

  Böylesi bir krizi yönetecek politik güç Gülben Ergen’de bulunmadığından dolayı böyle bir kriz yaşandı. Bu konu bir basın toplantısı düzenlenerek halledildi. Kendisini mağdur olarak lanse etti be bum! Ertesi gün görüntüleri ağızlarındandan salya akıtarak izleyen ve skandal haber peşindeki kurtlar da söylemlerini değiştirerek “vah vaaah!” nidaları atmaya başladı.

  Hemen akabinde Ali Kırca’nın görüntüleri ortaya çıktı, fakat Kırca’nın medya üzerindeki politik gücü elbette çok daha etkin olduğundan bu görüntülerin haber bültenlerine taşınması ve gündeme gelmesi engellendi.

  Türkiye’ye mal etmemek lazım, dünyanın paradoksu bu bence =)

  Reply
 6. 6

  aerogrow kit

  who designed your blog?

  Reply
 7. 7

  Ertuğrul Kılıç

  Merhabalar Fatmanur Hanım,
  Blogunuzu zevkle takip ediyorum.Yazdıklarınıza katılmakla birlikte, Ali Saydam a ait olan Algılama Yönetimi kitabı konuyla ilgili olarak detaylı bilgiler vermekte,ilginizi çekebilir diye düşünüyorum

  Birde yazınızda kullandığınız kelli felli ifadesi ile ilgili olarak küçük bir hatırlatmada bulunmak isterim.İfadenin aslı ve doğrusu kerli ferli dir.Ama zamanla geçirdiği evrimler sonucu bu hale gelmiştir.
  http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kerli+ferli

  Reply
 8. 8

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ertuğrul, Ali Saydam’ın kitabını beğeniyle okudum. Düzelti için teşekkürler:)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.