About the author

Related Articles

17 Comments

 1. 1

  Eren Kumcuoğlu

  Şansla ilgili bir tartışmayı daha bu haftasonu bir yakınımla yaşadım. Kariyer konusunda “Kabul et ki şansın yaver gitti” dediğinde ona bu şansı kendimin yarattığını ifade ettim.
  Şans konusundaki söylediklerine sonuna kadar katılıyorum; Bana göre eline geçen fırsatı doğru şekilde kullanmaktır şans. Yaklaşım önemli, farklı olmak önemli.
  Bilmediğimiz bir şirkete öylesine atılan bir mail ardından “Sizin yazılarınızı takip ediyorum, bir gün sohbet etmek isterim” diye gelen cevabı yanıtlayarak ta kendisine şans yaratabilir insan.
  Arkadaşımdan duyduğum daha çarpıcı bir örnek, junior arkadaş bir GSM şirketine görüşmeye gidiyor ve 45 dakika bekletiliyor. İçeriye çağırıldığında “Yalnızca beni burada 45 dakika bekleterek yaptığınızın çok büyük terbiyesizlik olduğunu söylemek için bekledim. Şimdi gidiyorum” diyor ve kapıyı çarpıp çıkıyor. İK bu tavırdan etkileniyor ve ihtiyaçları olan kişinin bu insan olduğunu düşünüyorlar, yeniden görüşmeye çağırmak için türlü numaralar yapıyorlar, junior önce kabul etmiyor ardından direnci kırılıyor ve işe giriyor. Arkadaşımın anlattığına göre o junior şu anda aynı şirkette orta düzey yöneticilik yapıyor.
  Kolay değil, ancak bu riski alıp karakterini ortaya koymanın neler getirdiği de ortada. O kişi tepkisiz bir şekilde içeri girseydi eminim İK yüzünü bile hatırlamayacaktı.
  Fırsatları değerlendirmek için de insanları şaşırtmak ve farklı olmak, farklı yaklaşımlarda bulunmak çok önemli. Şans ancak bu şekilde kullanılabilir oluyor.

  Reply
 2. 2

  Afşın Avcı

  Bu şans faktörü biraz da doğru yerde, doğru zamanda bulunmakla alakalı bir şey. Aslında insanın doğasında şöyle bir şey var ki başarılı olanlar şansa inanmazken, başarısız olanların başarısızlıklarını her zaman şanssızlığa bağladıkları…
  Ülkemizden bir örnek vermek gerekirse Kaan Kural, atlattığı birçok badireye ve maddi sıkıntılara rağmen doğru zamanda doğru yerde olmanın şansı ve daha doğrusu kendi şansını kendi yaratması sayesinde şu anki durumuna ulaştığını söylüyor. Bunu yaklaşık dört yıl önce kendisiyle yaptığım bir röportajda bahsettimişti ki o gün anlattıkları beni bir kişinin bu kadar şanslı olamayacağına dolayısıyla da insanın gerçekten kendi şansını kendi yarattığı düşüncesine inandırmıştı.

  Reply
 3. 3

  Fatmanur Erdogan

  Eren merhaba,

  Çok güzel bir örnek. Teşekkürler. Sence bu kişinin tavrı planlı ve “bak şimdi, işi kapmak için böyle bir taktik kullanacağım” diye düşündüğünden mi oldu dersin?

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Selam Afşın,

  Evet, düşünce tarzımız önümüze şansı fırlatıyor olabilir belki de…Şanslı olanlar da fırsatları değerlendirebiliyorlar bir şekilde…

  Reply
 5. 5

  Eren Kumcuoğlu

  Hayır planlı olduğunu hiç sanmıyorum. Tamamen tepkisel olduğunu arkadaşım da anlatırken gayet iyi vurguladı. Zaten planlı olsa dikkat çektikten sonra işi hemen kapardı, yeniden bir görüşme için İK epeyce uğraşmış.
  Zaten böyle bir eylemi bilinçli şekilde yapacak insanın oyunculuk kariyerini seçmesi daha uygun olur =)

  Reply
 6. 6

  bahar

  başarıyı yakalamak için daima şans önemlidir.diyelimki başına kötü bir play geldi ve kurtulmak istiyorsun çalışarak kurtulamazsın.bu iş daima şansa bağlıdır.

  Reply
 7. 7

  dilara

  başarılı olmak için daima şans birincidir.

  Reply
 8. 8

  seda

  bence çalışmak daha önemli.ben ve arkadaşlarım haftaya bu konuyla ilgili münazara yapıcaz ve ben çalışmayı savunucam. mesela bi sınava girdiğinde 4 şık vardır. ve sen hiç çalışmamışsındır.doğru seçeneği bulma ihtimalin yüzde 25 dir.ama sen çalışıp onu neden yüzde yüz yapmayasın ki. eğer başarılı olmak istiyorsan çok çalışmalısın. sırf ben münazarada bu konuyu savunucam diye söylemiyorum gerçekten başarı herşeyin başlangıcıdır.istediğin kadar şanslı ol bu hiçbir işe yaramaz.bir cumhurbaşkanı bir avukat bir doktor nasıl o mesleklere sahip oluyor sanıyorsunuz şansla mı? tabiki de hayır.çalışarak

  Reply
 9. 9

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Seda,
  Çalışmadan başarılı olmak mümkün değil. Ekteki yazıyı okumanı tavsiye ederim. Hayatta herşey salt çok çalışma ile malesef mümkün değil. Sadece çok çalışmak yeter şart olsaydı hayatta belki de hiç başarısız insan kalmazdı.

  http://kariyeryolculugu.com/blog/2008/12/19/basari-icin-gerekli-3-faktor/

  Malcolm Gladwell’in Outliers kitabını okumanı öneririm.

  Reply
 10. 10

  seda

  sevgili fatmanur her insanın düşenceleri ve fikirleri farklıdır. sen başka bvir şeyi savunursun ben başka bir şeyi savunurum. bu çok doğal. seninle benim fikrim uyuşmuyo olabilir. ama ben her zaman çalışmak diyorum ve fikirlerine saygı duyuyorum. 🙂

  Reply
 11. 11

  Fatmanur Erdogan

  Evet Seda, sanırım haklısın. Çalışmanın ve öğrenmenin başarı için ayrıca şöyle bir faydası var, o da kendimizden daha farklı alanlarda da eğitimi, deneyimi, yaşamışlığı, olgunluğu vb olan insanlar bizden daha fazla bilgi birikimine sahip olabiliyorlar. Hepimiz herşeyi aynı zamanlarda öğrenmiyoruz. Farkındalık hayatın farklı dönemlerinde bizleri yakalıyor. Belki de o yüzden hata yapa yapa öğrenmeyi tercih ediyoruz.

  Reply
 12. 12

  Anıl

  @seda agresifiz biraz galiba:)

  Reply
 13. 13

  seda

  katılıyorum fatmanur.dediğin gibi hepimiz herşeyi aynı zamanda öğrenmiyoruz.bu yüzden her insan kendi bildiğini söyler ama kendi bildiğini de söylerken başkasının da fikirlerine saygı göstermeli değil mi? ben herkesin fikirlerine ve görüşlerine saygı duyarım.
  ayrıca hiçte agresif değilim 🙂
  bu sitenin sahibi sen misin fatmanur?

  Reply
 14. 14

  memeli

  arkadaşlar sınıfta münazara yapacaz bize şans çıktı bize fikir verin nolursunuuuuuzzzzz

  Reply
 15. 15

  şule

  yha biliomusun bizimde münazarada şans cıktı bende yardım istiyorum biraz acaele ederseniz sevinirim

  Reply
 16. 16

  Hasan

  Güzel ve fazlasıyla yararlı bir yazı olmuş. Gerçekten kendime büyük dersler çıkardım. Sonraki yazılarınızı da takip etmeye çalışacağım. Teşekkürler

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.