About the author

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  Didem

  Yönetici pozisyonunda 6 aylık geçmişi olan bir kişi olarak şunu söylemek isterim: Takımınızı yönetmek bazen şirket içerisindeki diğer yöneticileri yönetmekten daha kolay! Insanların kafalarında belli bir yönetici stili varsa ve siz bu stile uymuyorsanız, size saygıyla davranmak zorunda hissetmiyorlar. Saygısızca davranarak, sizin onlara saygılı davranmanızı bekliyorlar. Dolayısıyla bu makalede yazılan yazıya katılıyorum. Her kafadan bir ses çıkan bir yönetim anlayışı ne derece faydalı? Ya da şirketinde yönetici tarifini yapan misyon, değerleri düşünerek hareket eden kaç yönetici var?

  Reply
 2. 2

  METIN

  Yöneticiliğin gerçek anlamda ne olduğunun anlatılmadığına, öğretillmediğine bende inanıyorum. Ve sorunların belki de bu yüzden çıkıyor olması doğru. Didem hanıma da katılıyorum, yöneticilik sadece departman yönetiminden ibaret degil.

  Reply
 3. 3

  Aslı

  Benim açıkçası kafam karışıyor. Hep bangır bangır uzmanlaşın deniyor. İsim ancak böyle yapılır deniyor. Genele yönelmek nasıl oluyor anlamıyorum. Belki de bu yüzden HRcılar bile sıkışmışlıklarının farkına vardığından Generalist diye bir ünvan yarattılar.

  Reply
 4. 4

  Uğur Özmen

  Buranın genel okuyucu kitlesinin biraz dışında, yazıda belirtilen basamaklardan geçmiş biri olarak şunları söyleyebilirim.

  Yönetmek, bir tecrübe gerektiriyor. KESİNLİKLE. Adam yönetmek, iş yönetmekten çok daha zordur. Bilgi (MBA), tecrübeyi işselleştirmeyi hızlandırdığı için faydalı, ancak pek çözüm değil.

  Burhan Karaçam, “şubede yönetici olmak için, en az 10 yıl sahada ve şubede tecrübe gerekir” demişti. “Oysa, Genel Müdürlükte bir uzmanlık koltuğu, 2 – 3 yılda bile edinilebilir”. Doğrudur.

  Bazı okullarda, MBA öncesinde en az 5 sene iş yaşamı istemelerinin nedeni de, bence budur.

  Ben 10 yıl iş hayatından sonra MBA yaptım. Bazı hocalarım olağanüstü idi. Maalesef bazılarından daha fazla biliyordum.

  Özetle, “başkalarının bilgisi ile bilgin olabilsek bile, ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz” (Montaigne) sözüne şunu eklemek isterim. “ancak kendi tecrübemizle yönetici oluruz”

  Reply
 5. 5

  arzu sener

  Bizim ülkemizde yöneticilikmi var ALLAHINIZI severseniz ya. Ülkemizde çalışanların işe alınması öğrenci stajyer halindeyken bile referanslarla yürüyen bir şey. Dolayısıyla genel müdür ve departman müdürlüğü dışındaki yöneticilik kademeleri özellikle insan kaynakları hikaye, boş iş. Önemli olan üretkenlik, üretken olmayan personellerin başında sen yönetici olsan nolur olmasan nolur..

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.